Σχολεία : Αποκαθήλωση των εικόνων

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

Είχα συζήτηση χθές με ένα γνωστό μου και έλεγε ότι γιά όλα φταίμε εμείς οι έλληνες γιατί είμαστε άτιμη φάρα ατομικιστές και λαμόγια (δεν μου αρέσει αυτή η έκφραση). Εγώ του απάντησα ότι βασικά φταίνε οι κυβερνώντες μας οι οποίοι διέφθειραν τον λαό μας, μου απαντάει (σωστά) ποιός βγάζει αυτούς τους πολιτικούς; ο λαός δεν τους βγάζει; είναι φαύλος κύκλος όλοι έχουμε ευθύνη γιά ότι γίνεται και πρώτα και κύρια εμείς οι έλληνες που καταντήσαμε εδώ και πολλά χρόνια μαϊμουδάκια, πότε μαϊμουδίζουμε τον ένα πότε τον άλλο, γιατί δεν αγαπάμε πραγματικά τον ελληνισμό και ότι αυτός έχει δώσει, είμαστε κατ'όνομα μόνο έλληνες, θα έλεγα ότι είμαστε ελληνόφωνοι και αυτό παίζεται στις μέρες μας.
Τα θεμέλια του νεώτερου Ελληνικού κράτους είναι στραβά και έγινε στραβό όλο το επόμενο έργο. Τα έλεγε ο Μακρυγιάννης από τότε αλλά ποιός τον άκουγε, μας έχει φάει η ξενομανία μας ή μάλλον η ξενοβλακεία μας, να μαϊμουδίσουμε ότι ξένο άκριτα φτάσαμε να στολίζουμε τα σπίτια μας από τον Νοέμβριο σαν λούνα πάρκ γιά τα Χριστούγεννα, γιατί το κάνουν και στην Αμερική.
"Όπως Αμερική, να ακούτε την Υβέτ" αυτή η παλιά διαφήμιση το είχε πιάσει καλά το νόημα. Αυτό υπάρχει από την κορφή ως τα νύχια στην Ελλάδα, γιατί να διαφέρουν οι πολιτικοί "εικόνα σου είμαι κοινωνία και σου μοιάζω".
Φτάσαμε οι έλληνες να μην λένε κάν ευχαριστώ αλλά "thanks, thank you"
μερικοί δεν λένε ούτε καλημέρα λένε "goodmorning" άσε τα "trendy, cool, nice, yes" κλπ όταν κάποιος πετύχει κάτι δεν λέει κάτι στα ελληνικά ή θα πεί ΟΚ ή θα πεί "yes". Και μετά λέμε γιά τους πολιτικούς εμείς φταίμε αμα είμασταν σωστοί και σοβαροί, θα σκέφτονταν πολύ πριν εκστομίσουν τέτοιες μπαρούφες εξ'εσπερίας αλλά βρήκαν και τα κάνουν.
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

pAntonios έγραψε
Κάπως έτσι το λέει ο ποιητής...

της λευτεριάς το όνειρο
δεν μετράται με το στρέμμα!
Με της καρδιά το πύρωμα, μετριέται
με το αίμα!
Και κάπως έτσι ένας νεώτερος!

http://www.youtube.com/watch?v=W3HBDLZk6xU
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες!

Δημοσίευση από Thomas15n »

pAntonios έγραψε:Στο Β΄Παγκόσμιο πόλεμο ίσα-ίσα η Ελλάδα έδωσε μάθημα σε συμμάχους και εχθρούς, ώστε κάποιος μεγάλος ηγέτης της ευρώπης να πει:
Μέχρι σήμερα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες,
από εδώ και στο εξής θα λέμε ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες!
Αυτό και μόνον είναι ενδεικτικό και δείχνει το μεγαλείο της ψυχής το Έλληνα όταν πιστεύει στο Θεό και μεγαλουργεί.
Το είπε ο Τσώρτσιλ μόνο που όταν τα συμφέροντα της πατρίδας του το επέβαλλαν τό ξέχασε και αυτός και οι υπόλοιποι, και μας βάλαν και σκοτωθήκαμε αναμεταξύ μας, και οι Άγγλοι και οι Σοβιετικοί τότε.
Το θέμα είναι ότι δεν μαθαίνουμε από το παρελθόν μας, ξεχνάμε και ξεχνάμε εύκολα.
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Νομίζω πως δεν είσαι ντόμπρος lovethink ,

Πρέπει να ξέρουμε εμείς τα μέλη πως π.χ. είσαι ένας κήρυκας αίρεσης , και επιτελείς διαδικτυακή ιεραποστολή κατόπιν υποδείξεως των ανώτερων σου ? είσαι ? π.χ.

Και αφού ,ι αν και 3500 μηνύματα μας μιλάς για Χριστό , αλλά από την Άλλη δεν είσαι σε θέση να μας τον Ομολογήσεις τότε θα στο θέσω αλλιώς
Είσαι αιρετικός με την έννοια που ορίζει τους αιρετικούς η Εκκλησία της Ελλάδος ?


Άσε τα πμ , αυτό το είχες κάνει και παλιότερα , με προσκάλεσες με πμ , και μετά έβγαινες και έλεγες ότι σου κάνω επίθεση και σε βρίζω με πμ .

Δεν νομίζω πως είναι ντροπή , και ούτε και χρειάζεται να στρουθοκαμηλίζουμε , αν δεν είσαι Ορθόδοξος δεν τρέχει τίποτα , αλλά θα πρέπει να μας το πεις .

Λες
(δεν είναι σωστό στο φόρουμ αυτή τη στιγμή που ήδη υπάρχει παράλληλο θέμα για το πως θα λειτουργήσει καλύτερα )

νομίζω πως δεν είσαι αρμόδιος εδώ, για να μας πεις το τι είναι σωστό και τι όχι την κάθε φορά και να κάνεις συνεχώς υποδείξεις , το σωστό είναι να μάθεις να απαντάς και όχι μόνο να ρωτάς και να υποβαθμίζεις συνεχώς τις συζητήσεις.

Και όταν σε ρωτάνε κάτι να μάθεις να δέχεσαι την ερώτηση χωρίς να αισθάνεσαι ότι αυτήν απευθύνετε και σε όλους τους άλλους , εκτός αν είστε πολλοί πίσω από το lovethink και αυτό σε μπερδεύει ( π.χ. πάντα )lovethink

Περιμένω λοιπόν μια ντόμπρα απάντηση σε προηγούμενη ερώτηση που σου έκανα .
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2740
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Ο τιτλος ειναι

ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

agiooros έγραψε:Ο τιτλος ειναι

ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ
Τι να σας πω
Εγώ όταν πήγαινα σχολείο και εικόνες είχαμε , και τη προσευχή λέγαμε κάθε πρωί και Εκκλησία μας πήγαιναν κάποιες φορές
Καλή Σαρακοστή
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Χρήστο, πριν λίγο έγραψες ένα υπέροχα τεκμηριωμένο θέμα-πρόταση καλής λειτουργίας του παρόντος χώρου.
Ενας χώρος γραπτής θέασης και συμμετοχής, για να λειτουργεί ευπρεπώς χρειάζεται και μέλη συνεργαζόμενα ευγενικά, προς τον στόχο της καλής και εύρυθμης λειτουργίας.
Η παραπάνω έκφρασή σου θεωρώ πως δεν βοηθάει καθόλου, αλλά αντιθέτως πυροδοτεί.
Τώρα πάνω στο θέμα της αποκαθήλωσης των εικόνων από τα σχολεία, να πώ δυό λόγια στην αγάπη σας.
Είναι λυπηρό για έναν Ορθόδοξο Ελληνα, να βλέπει μέρα με την ημέρα να αφαιρούνται ορθόδοξα σημεία αναφοράς, που ήταν ζυμωμένα με την καθημερινότητά του, και τα θεωρούσε αυτονόητα.
Ομως αγαπητοί μου, το να επιμένουμε "ορθόδοξα" χωρίς εμείς οι ίδιοι να βιώνουμε ορθόδοξα, το θεωρώ κακής ποιότητας θεατρινισμό.
Η Ορθοδοξία είναι κατεστημμένη παράδοση στην χώρα μας, και σαν παράδοση την αντιμετωπίζουμε, και όχι σαν μέγεθος Αποκάλυψης του Θεού.
Οι Ορθόδοξοι συμβολισμοί καταρρίπτονται, γιατί δεν υπάρχει ισχυρή φωνή υπεράσπισης.
Η φωνή μας, είναι εκείνη η άτονη νότα, που κινείται μεταξύ κοινωνικής συζήτησης και άχρωμης τάσης φιλοσοφικότητας, και όχι η στεντόρεια φωνή που έχει το χρώμα ακόμη και της θυσίας.
Οσοι από τους φίλους υπερασπίσθηκαν τους αλλοδαπούς της χώρας μας, σπουδαία έπραξαν, αλλά πρέπει να γνωρίζουν οτι τα παιδιά των αλλοδαπών σε ελληνικά σχολεία φοιτούν, και οφείλουν να σεβαστούν τα δικά μας ιερά και όσια.
Αν φοιτούσαν σε δικά τους σχολειά, όπως τα παιδιά μεινοτήτων, ας διδασκόταν τα της δικής τους πίστης.
Η Ελλάδα όμως, είναι μια κουκίδα στον χάρτη, και δεν είναι η αχανής Αμερική,ή Αυστραλία, και η γεωγραφική και πληθυσμιακή της κατάσταση, δεν της αφήνει περιθώρια για πολυπολιτισμικούς πειραματισμούς.
Η Ορθοδοξία θα έπρεπε να διδάσκεται από το δημοτικό, στην Πατερική της μορφή, και τα παιδάκια θα ακουμπούσαν την ψυχούλα τους πάνω στα Συναξάρια των Αγίων που θα τα γοήτευαν.
Σε συνεργασία οικογένεια και εκπαίδευση αν λειτουργούσαν ορθόδοξα, θα γινόταν θαύματα.
Επειδή όμως αυτά τα στοιχεία, φαντάζουν ουτοπιστικές θεωρήσεις πλέον,δεν υπαρχει κανένας λόγος κατά την άποψή μου να μένουν οι Αγιες εικόνες κρεμασμένες σε αίθουσες σχολείων, Δικαστηρίων ή Δημοσίων Υπηρεσιών, αφού μόνο αήθεις εκφράσεις "ακούνε", και κανέναν μα κανένα μάτι, ούτε καν παιδικό δεν στρεφεται κατανυκτικά προς αυτές.
Οι εικόνες είναι η τελευταία πινελιά, στον αποορθοδοξοποιημένο ασπρόμαυρο πίνακα, της θλιβερής μας πραγματικότητας.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Στον ναό του Αγίου Κωσταντίνου στην Ομόνοια υπάρχει μια εικόνα Του Χριστού από τα δικαστήρια , όπου είχε γίνει νομίζω κάποιο θαύμα
Δεν πειράζει
Ας είναι οι εικόνες στα δικαστήρια , να παίρνουν δύναμη όσοι κατηγορούνται άδικα
Να υψώνουν το βλέμμα πάνω από το δικαστή και να σκέφτονται πως εκεί πάνω υπάρχει ένας άλλος δικαστής που γνωρίζει την αλήθεια
Καλή Σαρακοστή
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΛΥΣΑΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΚΑ- ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ- ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΒΑΛΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΟΞΩΝ? ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ.....
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

aposal έγραψε:
lovethink έγραψε:Συγκεκριμένα μετά το 85 μιλάω :D
Είπα κι εγώ! Γιατί "ακούγεσαι" νέος!
Μου κάνει εντύπωση πάντως που υπήρχε εκκλησιασμός και στη δεκαετία του 80!
Κοίτα μη δουλευόμαστε όμως κι όλας ..... ξέρεις τώρα πως ήταν στο σχολείο
Ολοι φάλλαγα και σουξου μούξου πσιτ πσιτ
Δε λέω κάθε Κυριακή απλά θυμάμαι ότι είχαμε πάει μια δυό τρεις φορές

Πάντως τη προσευχή την λέγαμε :)
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”