Περί καπνίσματος

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
tanos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: κεντρικη ελλάδα

Δημοσίευση από tanos »

Τι ειρωνία Byzantine_Spirit..
Τα ίδια πιστεύω και γω..
Αλλά μου αρέσουν αυτά τα 6 τσιγάρα την ημέρα.
Μαζί με το καφέ το πρωί και με το κρασάκι το βράδυ.
Βρε πως μας έμπλεξε ο άτιμος.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25166
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Όλα τα πάθη, αν δεν καταπολεμηθούν, γιγαντώνονται και μας δυσκολεύουν αφάνταστα! Και κουβαλούν, σιγα - σιγά, και άλλα μαζί τους!
Δεν έχει να κάνει με το αν το πάθος θεωρείται πρωτεύον ή δευτερεύον! Και στα δύο το μικρόβιο που λέγεται διαβολος μπαίνει μέσα μας. Μάλιστα τα δευτερεύοντα μπορούν να αποβούν πιο ολέθρια, γιατί δεν τα αντιμετωπίζουμε από την αρχή με την δέουσα προσοχή κι έτσι δίνουμε το δικαίωμα στον πονηρό να μείνει περισσότερο χρόνο μέσα μας και να κάνει τη δουλειά του...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Τι προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα;

Το κάπνισμα: Είναι απολύτως τεκμηριωμένο ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα. Ο καπνός του τσιγάρου περιέχει 4.000 χημικές ουσίες, 55 από τις οποίες είναι δυνητικά καρκινογόνες. Το κάπνισμα ευθύνεται για το 80-90% των χρόνιων αναπνευστικών νοσημάτων, 23-40% των εμφραγμάτων του μυοκαρδίου και είναι ο κύριος αιτιολογικός παράγοντας ανάπτυξης καρκίνου του πνεύμονα. Συγκεκριμένα το 80-85% των ασθενών με καρκίνο πνεύμονα είναι καπνιστές και οι καπνιστές έχουν 20 φορές περισσότερες πιθανότητες ανάπτυξης καρκίνου πνεύμονα από ότι οι μη καπνιστές. Έχει υπολογιστεί ότι 9 στους 10 ασθενείς με καρκίνο του πνεύμονα ήταν καπνιστές.

Το παθητικό κάπνισμα: Η έκθεση των μη-καπνιστών στον καπνό του τσιγάρου των καπνιστών ονομάζεται «παθητικό κάπνισμα». Επιδημιολογικές μελέτες έχουν δείξει ότι ενήλικες που συζούν με καπνιστές έχουν 15% περισσότερες πιθανότητες να νοσήσουν από ασθένειες που σχετίζονται με το κάπνισμα και να καταλήξουν από αυτές, σε σύγκριση με ενήλικες που κατοικούν σε σπίτι όπου δεν υπάρχουν καπνιστές. Όσον αφορά στον καρκίνο του πνεύμονα, αυξάνεται ο κίνδυνος ανάπτυξης του κατά 20-30%.
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Δημοσίευση από giorgospet »

Το παθητικό κάπνισμα: Η έκθεση των μη-καπνιστών στον καπνό του τσιγάρου των καπνιστών ονομάζεται «παθητικό κάπνισμα». Επιδημιολογικές μελέτες έχουν δείξει ότι ενήλικες που συζούν με καπνιστές έχουν 15% περισσότερες πιθανότητες να νοσήσουν από ασθένειες που σχετίζονται με το κάπνισμα και να καταλήξουν από αυτές, σε σύγκριση με ενήλικες που κατοικούν σε σπίτι όπου δεν υπάρχουν καπνιστές. Όσον αφορά στον καρκίνο του πνεύμονα, αυξάνεται ο κίνδυνος ανάπτυξης του κατά 20-30%.

Ευτυχώς δεν είμαστε παθητικοί καπνιστές. :D :D :D
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

εγω ομως ειμαι παθητικος καπνιστης και ειδικα με την δουλεια που κανω ειναι σαν να καπνιζω κανονικοτατα..τη ωρα της δουλειας βρισκομαι αναμεσα σε δυο φανατικους καπνιστες και λιγο ποιο μακρυα απο μενα γυρω στα 1.000 ατομα να καπνιζουν αβερτα...παει χαθηκα.
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Δημοσίευση από giorgospet »

Εγώ βρε Αντρέα είμαι κανονικός καπνιστής, και τα παραπάνω τα είπα χαριτολογώντας. Για να αστειευτώ με την κακομοιριά μας που δεν μπορούμε να το κόψουμε.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

οχι φιλε μου με παρεξηγησες...μια αναφορα εκανα απλως..δεν το εγραψα για προσβαλω κανεναν αλιμονο.ουτε και να κραξω...πριν λιγα ποστ εγραψα οτι σας καταννοω ολους γιατι ειναι πολυ δυσκολο να κοψει καποιος το καπνισμα..
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από petrosathonas »

Παθητικός καπνιστής=30% ενεργητικού καπνιστή.

Θέλετε να κόψετε το κάπνισμα αλλά δε μπορείτε?
Ψάξτε στο ιντερνετ για φωτογραφίες πνευμόνων ενός καπνιστή και ενός μη καπνιστή. Θα το κόψετε μαχαίρι.

Κάνετε ένα οικονομικό απολογισμό των εξόδων που κανετε για αγορά τσιγάρων την ημέρα, εβδομάδα, μήνα και έτος. Αναλογιστείτε μετά που αλλού θα μπορούσατε να διαθέσετε αυτά τα χρήματα.
Άβαταρ μέλους
thanashs54
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από thanashs54 »

Καλησπερα σε ολους Το ονομα μου ειναι θανασης. Εχω μακρα ιστορια . Εν ολιγοις εκανα αφαιρεση νεφρου και το αλλο με νεφρικη ανεπαρκεια εκοψα το τσιγαρο για 4 μηνες και μετα παλι τα ιδια το ξαναρχισα ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΣΟ ΕΥΧΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ?
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25166
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

thanashs54 έγραψε:Καλησπερα σε ολους Το ονομα μου ειναι θανασης. Εχω μακρα ιστορια . Εν ολιγοις εκανα αφαιρεση νεφρου και το αλλο με νεφρικη ανεπαρκεια εκοψα το τσιγαρο για 4 μηνες και μετα παλι τα ιδια το ξαναρχισα ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΣΟ ΕΥΧΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ?
Αδελφέ μου ο Θεός να σε προστατεύει!
Δεν είναι εύκολο, αλλά όχι και αδύνατο! Ο Θεός θα σου δώσει τη δύναμη να το κάνεις, αλλά πριν, πρέπει να Τον προσεγγίσεις και να Του το ζητήσεις, σωστά! Ο πνευματικός σου είναι ο άνθρωπος που θα σε βοηθήσει να το πετύχεις, γιατί αυτός είναι η γέφυρα με τον Θεό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”