"Δημοψήφισμα κατά των εκτρώσεων"... ξεκίνησε!!!

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση

Ο αγώνας ΚΑΤΑ των εκτρώσεων πιστεύω ότι:

επιβάλλεται να εντατικοποιηθεί
157
90%
είναι πλέον χαμένη υπόθεση
3
2%
είναι χωρίς νόημα και ουσία
4
2%
αμφιβάλλω αν θα δώσει αποτελέσματα
10
6%
 
Σύνολο ψήφων: 174

katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

ROMFAIA έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ:

http://www.geocities.com/orthodoxia_pis ... istria.htm

ΠΟΥ ΟΜΩΣ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ....

Καλά ε μιλάμε για θρίλερ, είναι φρικιαστικές εικόνες, ράγισε η καρδιά μου.

Καλά έκανες και τις έβαλες Romfaia. Να τις δουν μερικοί.........
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Melpomeni έγραψε:Μπορουμε να ζητησουμε υπογραφες και σε αλλες Χριστιανικες ομαδες,φοιτητικες,εκκλησιαστικες,αδελφοτητες, και απο αλλα Ορθοδοξα φορουμ ...
Σήμερα είδα στην διακήρυξη του ΛΑΟΣ ότι καταδικάζει τις εκτρώσεις και θα τις απαγορεύσει ερχόμενο στην εξουσία (www.laos.gr) .

Στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω ΛΑΟΣ 8O με μεγάλη ευχαρίστηση .Μπορεί να μην έχει πιθανότητες να έρθει στην εξουσία αλλά τουλάχιστο άν αυξήσει τη δύναμη του (πήρε 4% στις προηγούμενες) θα είναι μια φωνή αντίδρασης στους αντίχριστους νόμους (τσιπάκια - εμφυτεύματα , εκτρώσεις κτλ ) .
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Και άλλοι είχαν καταδικάσει τις εκτρώσεις, στο παρελθόν.
Όταν όμως έφτασε η ώρα, για να κάνουν πράξη τα λόγια τους, τότε ξέχασαν όσα έλεγαν στο παρελθόν.

Ισχύουν πάντα, τα λόγια τού Χαρισματούχου Αγιορείτη Γέροντα Παϊσίου :
«Έρχεται η οργή τού Θεού ...».
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Iosif έγραψε:Και άλλοι είχαν καταδικάσει τις εκτρώσεις, στο παρελθόν.
Όταν όμως έφτασε η ώρα, για να κάνουν πράξη τα λόγια τους, τότε ξέχασαν όσα έλεγαν στο παρελθόν.

Ισχύουν πάντα, τα λόγια τού Χαρισματούχου Αγιορείτη Γέροντα Παϊσίου :
«Έρχεται η οργή τού Θεού ...».
Ποιοί τις έχουν καταδικάσει ? Η ΝΔ ? Το Πασοκ ? Εγώ δεν άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο .
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

vfilip έγραψε:Εγώ δεν άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο .
Εμείς όμως ακούσαμε, και έχουμε και καλή μνήμη ....
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

vfilip έγραψε:
Melpomeni έγραψε:Μπορουμε να ζητησουμε υπογραφες και σε αλλες Χριστιανικες ομαδες,φοιτητικες,εκκλησιαστικες,αδελφοτητες, και απο αλλα Ορθοδοξα φορουμ ...
Σήμερα είδα στην διακήρυξη του ΛΑΟΣ ότι καταδικάζει τις εκτρώσεις και θα τις απαγορεύσει ερχόμενο στην εξουσία (www.laos.gr) .

Στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω ΛΑΟΣ 8O με μεγάλη ευχαρίστηση .Μπορεί να μην έχει πιθανότητες να έρθει στην εξουσία αλλά τουλάχιστο άν αυξήσει τη δύναμη του (πήρε 4% στις προηγούμενες) θα είναι μια φωνή αντίδρασης στους αντίχριστους νόμους (τσιπάκια - εμφυτεύματα , εκτρώσεις κτλ ) .


Κι εγω ! θα ελθω Ελλαδα επι τουτου !
Για να ακουγεται και καμμια φωνη διαμαρτυριας !
Ας μη βγει στην εξουσια,καλυτερα γιατι θα διαφθαρθει.Φτανει να ενοχλει αρκετα,και μακαρι να επιρρεασει την εξουσια και τον κοσμο...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Iosif έγραψε:
vfilip έγραψε:Εγώ δεν άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο .
Εμείς όμως ακούσαμε, και έχουμε και καλή μνήμη ....
Εγω δεν ακουσα,αλλα ισως δεν με βοηθαει η μνημη,γι αυτο απαντηστε μου σας παρακαλω,με ενδιαφερει: ποιο κομμα ,ποτε και πως μιλησε κατα των εκτρωσεων? και τι απεγινε μετα ? ειχε καμμια απηχηση? αντιδρασεις ?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »


Ένα μικρό θαύμα, βάρους… 284 γραμμαρίων


Εικόνα
ΕΞΙΤΗΡΙΟ σε πρόωρο κοριτσάκι στο νοσοκομείο του Μαϊάμι δόθηκε πριν από λίγες ώρες. Το αξιοσημείωτο είναι ότι γεννήθηκε μετά από 22 εβδομάδες κύησης, ζυγίζοντας 284 γραμμάρια. Η Εμίλια Τέϊλορ (Amillia Taylor), όπως ονομάζεται, πιστεύεται ότι είναι το πρώτο βρέφος στον κόσμο που επέζησε όντας 3ήμιση μηνών πρόωρο.

Σύμφωνα με ιατρικές στατιστικές έρευνες, βρέφη τα οποία γεννιούνται με βάρος μικρότερο των 400 γραμμαρίων έχουν μηδαμινές ελπίδες επιβίωσης. Τη στιγμή της γέννησής της η Εμίλια είχε ύψος μόλις 24 εκατοστά έχαντας παραμείνει για 22 εβδομάδες στην μήτρα της μητέρας της, κάτι το οποίο αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ σύμφωνα με το πανεπιστήμιο Ίοβα το οποίο διατηρεί αρχείο πρόωρων γεννήσεων σε όλο τον κόσμο.

Αρχικά οι γιατροί έδιναν μικρές ελπίδες επιβίωσης, αλλά σήμερα και δια στόματος του Dr William Smalling, ειδικό σε θέματα πρόωρων τοκετών δήλωσαν ότι αποτελεί πραγματικά θαύμα η επιβίωση του βρέφος, «δεν ήμασταν αισιόδοξοι αλλά ευτυχώς μας απέδειξε λάθος».

Η Εμίλια είχε αναπνευστικά προβλήματα, μια ελαφριά μορφής εγκεφαλικής αιμορραγίας και προβλήματα δυσπεψίας άλλα οι γιατροί πλέον δηλώνουν ότι η αποκατάσταση της υγείας της ήταν εξαιρετική και τα αποτελέσματα των διαγνώσεων δεν φανερώνουν ίχνος προβλήματος.

Οι γονείς της την ονόμασαν Αμίλια που σημαίνει ευπροσάρμοστη στα λατινικά. «Ήταν αδύνατον να φανταστείς ότι θα τα καταφέρει μέχρι εδώ, αλλά τώρα αρχίζει να μοιάζει με κανονικό βρέφος. Παρόλο που είναι μόλις 1,8 κιλά μου φαίνεται παχουλή « ανάφερε η μητέρα της. «Το δυσκολότερο όλων ήταν το γεγονός ότι δεν είχα τη δυνατότητα να κρατήσω το παιδί μου για περισσότερο από έξι εβδομάδες μετά τη γέννησή της».

Σήμερα επέστρεψε σπίτι της μετά από τέσσερις μήνες παραμονής σε θερμοκοιτίδα, στην οποία η κάθε της κίνηση καταγραφόταν από κάμερες όλο το εικοσιτετράωρο.

Η επιβίωση της μικρής Εμίλια καταδεικνύει της βελτιώσεις στoν τομέα της παιδιατρικής που συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από BBC
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

μια ενδιαφέρουσα επιστολή που εστάλθηκε στον Ορθόδοξο τύπο περί των εκτρώσεων και της γνώμης περί αυτών 3 φωτισμένων σύγχρονων γερόντων


Εικόνα
katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

Από τη σελίδα www.unborn.gr:


Οι γονείς μου θα με σκοτώσουν αν το μάθουν...
Απαντήσεις σε καίριους προβληματισμούς!


Αν είσαι έφηβη έγκυος και σε βασανίζουν πολλά ερωτήματα, φόβοι, πανικός, απόγνωση... μη φοβάσαι. Απαντήσεις και λύσεις υπάρχουν.

Όι γονείς μου θα με σκοτώσουν...Σίγουρα, οι γονείς σου θα αναστατωθούν και ίσως απογοητευθούν, αλλά δεν θα σε σκοτώσουν! Μετά το αρχικό σοκ, οι γονείς συνήθως αποδέχονται την κατάσταση, και μάλιστα γίνονται πολύτιμη πηγή βοήθειας. Αν φοβάσαι να το πεις στους γονείς σου, η κοινωνική λειτουργός μας μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις τον πιο κατάλληλο τρόπο. Αν αποφασίσεις να μην τους το πεις, η πείρα έχει αποδείξει ότι κατά κανόνα θα το μάθουν με κάποιο τρόπο. Πολλές φορές οι μητέρες κυρίως, στεναχωριούνται που δεν το έμαθαν εγκαίρως ώστε να στηρίξουν την κόρη τους όταν το χρειαζόταν.


Οι γονείς μου θα με σκοτώσουν. Περισσότερα...


Δεν καταλαβαίνετε. Θα με διώξουν από το σπίτι!

Αν πραγματικά οι γονείς σου σε διώξουν απ' το σπίτι, μπορούμε να σε βοηθήσουμε ώστε να μείνεις με ασφάλεια κάπου αλλού όχι μόνο μέχρι τον τοκετό, αλλά και μετά. Πολλές μητέρες έχουν μέχρι στιγμής φιλοξενηθεί σε συνεργαζόμενους με το Σύλλογό μας ξενώνες.


Οι γονείς μου με πιέζουν να κάνω έκτρωση.Νομικά, κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις έκτρωση. Αν πεις στο γιατρό ότι κάποιος σε εξαναγκάζει να κάνεις έκτρωση, δεν πρόκειται να προχωρήσει στην επέμβαση.

Ο σύντροφός μου θα με εγκαταλείψει αν κρατήσω το παιδί.Ο σύντροφός σου είναι τόσο υπεύθυνος για την εγκυμοσύνη, όσο είσαι κι εσύ. Χρειάζονται δύο για να γίνει ένα μωρό, και η ευθύνη του δεν παρέρχεται επειδή δεν θέλει το μωρό αυτό! Το να σ' αφήσει επειδή θες να δώσεις στο παιδί σας μια ευκαιρία στη ζωή, δεν δείχνει αγάπη. Ίσως σε αντιμετωπίζει περισσότερο σαν σεξουαλικό αντικείμενο, παρά σαν γυναίκα που με το δίκιο της νοιάζεται για τις συνέπειες της έκτρωσης πάνω σ' αυτήν και το παιδί της. Η πείρα δείχνει ότι μετά την έκτρωση όχι μόνο το παιδί δεν υπάρχει πια, αλλά και οι σχέσεις των γονέων του διαλύονται... Αντιθέτως όταν η μητέρα κρατά το παιδί, συχνά η σχέση ανανεώνεται και βρίσκει ένα καινούργιο νόημα, ακόμα κι αν ο πατέρας ήταν αρνητικός στην αρχή.


Μπορεί και ο σύντροφός μου να έρθει να συζητήσει με κάποιο κοινωνικό λειτουργό του Συλλόγου;

Βεβαίως και μπορεί. Μπορείτε επίσης να πληροφορηθείτε από τους νομικούς συμβούλους μας ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις του πατέρα.


Έχω σοκαριστεί! Τι θα σκεφτούν οι άλλοι;

Αν είσαι ανύπαντρη, μπορεί να φοβάσαι ότι οι άλλοι θα σε κατακρίνουν που κάνεις ένα παιδί εκτός γάμου. Όμως στις μέρες μας υπάρχουν πολλοί μόνοι γονείς, είτε επειδή είναι διαζευγμένοι είτε επειδή δεν παντρεύτηκαν καθόλου. Πριν από μερικά χρόνια η μητρότητα εκτός γάμου εθεωρείτο στίγμα. Όχι όμως τώρα πια. Κι ακόμα, πολλές φορές ο γάμος έρχεται μετά τη γέννηση του παιδιού, είτε με τον πατέρα του είτε με άλλο σύντροφο.


Έχω όλη τη ζωή μπροστά μου. Ένα παιδί δεν ταιριάζει στα τωρινά μου σχέδια. Αν σχεδιάζεις να κάνεις παιδιά, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι δεν υπάρχει κάποιος ιδανικός καιρός γι' αυτό. Όποτε κι αν αποφασίσεις να κάνεις παιδιά, θα χρειαστούν θυσίες. Είναι αδύνατον να προβλέψουμε το μέλλον. Πολλοί περιμένουν μεγάλο χρονικό διάστημα για να κάνουν οικογένεια, για ν' ανακαλύψουν ότι η κατάσταση ποτέ δεν γίνεται "ιδανική" όπως τη θέλουν. Επιπλέον η έκτρωση συχνά κάνει την απόκτηση παιδιού στο μέλλον αδύνατη...


Δεν είμαι έτοιμη να γίνω μητέρα.

Είναι αλήθεια ότι το να είσαι γονιός συνεπάγεται περισσότερες ευθύνες από το να μην είσαι, αλλά από τη στιγμή που είσαι έγκυος είσαι ήδη μητέρα. Η ευθύνη σου για το παιδί μέσα σου, έγκειται στον τρόπο που αντιμετωπίζεις το σώμα σου. Το πραγματικό θέμα είναι, "πώς φέρομαι σ' αυτό το παιδί στου οποίου τη δημιουργία έλαβα μέρος"; Ο ρόλος του γονέα μαθαίνεται στην πράξη, και δεν μπορείς να ξέρεις από πριν αν είσαι έτοιμη να τον παίξεις ή όχι... Επιπλέον, ίσως όταν "νoιώσεις έτοιμη" να μην μπορείς να κάνεις παιδί.


Δεν μπορώ να κάνω τώρα παιδί, γιατί θέλω να τελειώσω τις σπουδές μου.

Παρότι το να σπουδάσεις έχοντας ένα παιδί είναι δυσκολότερο, δεν είναι αδύνατο! Στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές μητέρες που συνεχίζουν και τελειώνουν τις σπουδές τους και μάλιστα έχουν καλή σταδιοδρομία. Πολλές βρίσκουν ότι το να έχουν ένα παιδί, αποτελεί κίνητρο για να τα καταφέρουν καλύτερα! Η αυτοεκτίμηση και τα κίνητρα της γυναίκας καθορίζουν την επιτυχία της, κι όχι μια απρογραμμάτιστη εγκυμοσύνη. Εμείς θα είμαστε στο πλευρό σου για να σε βοηθήσουμε.


Η έκτρωση φαίνεται τόσο πιο εύκολη από την εγκυμοσύνη. Θέλω να ξεμπερδεύω μ' αυτό το θέμα.

Η έκτρωση μπορεί να διαρκεί λίγη ώρα, αλλά οι συνέπειές της μπορούν να διαρκέσουν μια ζωή. Η έκτρωση αφήνει χρόνια ψυχικά τραύματα. Τα πιο κοινά συμπτώματα του μετεκτρωτικού συνδρόμου περιλαμβάνουν κατάθλιψη, εφιάλτες, ενοχή, μεταμέλεια, αποφυγή των παιδιών και αυτοκαταστροφική συμπεριφορά. Οι περισσότερες σχέσεις διαλύονται μετά την έκτρωση, και αν υπάρχουν ήδη άλλα παιδιά υφίστανται τις αρνητικές συνέπειες από την αλλαγή στη συμπεριφορά της μητέρας. Κάποιες μητέρες παθαίνουν σωματικές βλάβες από την έκτρωση, μερικές μένουν στείρες για πάντα. Αν είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη, η έκτρωση διπλασιάζει τον κίνδυνο καρκίνου του μαστού. Αν έχεις κάνει κι άλλες εκτρώσεις, ο κίνδυνος μπορεί να τριπλασιαστεί. Ακόμα κι ο θάνατος, αν και σχετικά σπάνιος, δεν παύει να είναι πιθανός...


Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω παιδί.

Ένα παιδί μπορεί να κοστίσει τόσο, όσο θέλουν να διαθέσουν οι γονείς - ακόμα κι ο τοκετός σ' ένα δημόσιο νοσοκομείο δεν έχει το κόστος του τοκετού σε ιδιωτικό. Πολλοί εστιάζουν στο ν' αποκτήσουν πολλά για τον εαυτό τους και τα παιδιά τους, αλλά τα υλικά αγαθά δεν φτιάχνουν ευτυχισμένες οικογένειες. Αν κάνεις μια αναδρομή στο παρελθόν, θα δεις ότι δίνεις μεγαλύτερη αξία στις σχέσεις σου με ανθρώπους παρά στα πράγματα για τα οποία ξόδεψες χρήματα. Είναι καλύτερα να επενδύσεις στη ζωή μέσα σου παρά στα πράγματα που νομίζεις ότι θα χρειαστείς εσύ και το παιδί σου. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς περισσότερα λόγω του μωρού, και σ' αυτό ο Σύλλογος Προστασίας Αγέννητου Παιδιού αλλά και άλλοι φορείς μπορούν να σου προσφέρουν σημαντική βοήθεια.


Δεν είναι μόνο τα χρήματα. Νομίζω είναι καλύτερα το παιδί μου να μη γεννηθεί, γιατί δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις να γίνει ευτυχισμένο.

Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις, γιατί δεν μπορείς να προβλέψεις το μέλλον! Η ευτυχία δεν είναι θέμα προϋποθέσεων, και πολλές φορές άνθρωποι που ανατράφηκαν με ό,τι θεωρείται "καλές προϋποθέσεις", δεν έγιναν ευτυχισμένοι. Αντιθέτως άνθρωποι που πέρασαν δύσκολα παιδικά χρόνια όχι μόνο έγιναν τελικά ευτυχισμένοι, αλλά ωφέλησαν και την κοινωνία όπου έζησαν. Η ζωή είναι γεμάτη ευκαιρίες για τους ζωντανούς... Μόνο η έκτρωση στερεί από το παιδί την ευκαιρία να γίνει ευτυχισμένο.


Θα μου τα λέγατε αυτά ακόμα κι αν ήμουν εθισμένη σε σκληρά ναρκωτικά;

Ο εθισμός της μητέρας σε ναρκωτικές ουσίες δεν είναι λόγος να καταδικαστεί το παιδί σε θάνατο. Η ύπαρξη του παιδιού δίνει σε πολλές μητέρες την αποφασιστικότητα να αποτοξινωθούν πριν γεννήσουν, κι άλλες αποτοξινώνονται μετά. Αντιθέτως, όταν γίνεται έκτρωση η αυτοκαταστροφική συμπεριφορά της μητέρας εντείνεται και η ζωή της διατρέχει άμεσο κίνδυνο. Τα προβλήματα υγείας που μπορεί να έχει ένα παιδί λόγω της χρήσης ναρκωτικών από τη μητέρα, αντιμετωπίζονται επιτυχώς από την ιατρική επιστήμη. Έτσι τελικά, το παιδί είναι μια μεγάλη ευκαιρία να αποτοξινωθείς και να ζήσεις και για τους δυο σας.



Ο γιατρός λέει ότι το παιδί έχει κάποιο πρόβλημα.
Παρότι πολλές προγεννητικές εξετάσεις μπορεί να προβλέψουν ένα πρόβλημα, δεν μπορούν να εντοπίσουν το μέγεθος του προβλήματος. Το πρόβλημα μπορεί να είναι πολύ μικρό. Μπορεί ακόμα - όπως έχει γίνει πολλές φορές - τα τέστ να είναι λανθασμένα και το παιδί να είναι υγιέστατο! Ακόμα κι αν υπάρχει κάποια σοβαρή ανωμαλία, η αξία ενός ανθρώπου δεν εξαρτάται από την υγεία του ή ακόμα την ελκυστικότητά του. Τα παιδιά με κάποια αναπηρία αξίζουν μια ευκαιρία στη ζωή όπως ο καθένας. Ένα παιδί με κάποιο πρόβλημα μπορεί να αγαπά και ν' αγαπιέται, και μπορεί να αποβεί ευλογία για σένα και για άλλους. Πιθανώς θα χρειαστείς βοήθεια για τη συνέχιση της εγκυμοσύνης σε μια τέτοια περίπτωση. Εκτός από τη βοήθεια που προσφέρουμε ως Σύλλογος, μπορούμε να σε φέρουμε σε επαφή με άλλους Συλλόγους γονέων, που έφεραν στον κόσμο παιδιά κάτω από παρόμοιες συνθήκες. Αν δεν μπορείς να μεγαλώσεις ένα παιδί με ειδικές ανάγκες, υπάρχουν άλλες οικογένειες και διάφορα ιδρύματα που μπορούν. Σε κάθε περίπτωση, είναι καλύτερα και για την ψυχική, και για τη σωματική σου υγεία να φέρεις σε πέρας την εγκυμοσύνη και να σιγουρευτείς αν το μωρό σου έχει όντως κάποιο πρόβλημα, παρά να αντιμετωπίσεις τις αμφιβολίες ενώ το παιδί δεν θα υπάρχει πια.


Μόλις απέκτησα μωρό. Δεν μπορώ να κάνω κι άλλο τώρα.

Αν έχεις γεννήσει πρόσφατα, ίσως σοκαριστείς ανακαλύπτοντας ότι είσαι και πάλι έγκυος. Αλλά καθώς ήσουν πρόσφατα έγκυος, μπορείς να καταλάβεις καλύτερα απ' τον καθένα πώς είναι να έχεις ένα μικρό παιδί να αναπτύσσεται και να μεγαλώνει μέσα σου. Έχεις ξαναβιώσει το θαύμα της ζωής. Το να σβήσεις αυτή τη ζωή τώρα, είναι δύσκολο και να το σκεφτείς. Δυο μωρά με μικρή διαφορά είναι πρόκληση και για την πιο έμπειρη μητέρα, αλλά θα διαπιστώσεις ότι γίνονται οι καλύτεροι φίλοι. Αργότερα, τα παιδιά θα διασκεδάζουν μαζί κι εσύ θα έχεις περισσότερο χρόνο. Ένα ακόμα μωρό θα είναι ανεκτίμητη βοήθεια στο παιδί που έχεις τώρα, και ένα μεγάλο δώρο σε σένα. Αντιθέτως, όπως δείχνουν οι στατιστικές η έκτρωση θα σε επηρεάσει αρνητικά στην ανατροφή του παιδιού που ήδη έχεις, και θα το βλάψει βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα.


Δεν ξέρω πού ν' απευθυνθώ για βοήθεια. Όλοι γύρω μου πιστεύουν ότι η έκτρωση είναι η καλύτερη λύση.

Στο Σύλλογο Προστασίας Αγέννητου Παιδιού (Ηπείρου 28, Αθήνα) μπορείς να μιλήσεις με κάποιον που σε καταλαβαίνει και μπορεί να σου προτείνει πρακτικές λύσεις. Μπορείς ακόμα να τηλεφωνήσεις στο 210-8828788 κάθε μέρα εκτός Σαββάτου και Κυριακής από τις 9 το πρωί ως τις 8 το βράδυ. Τις ημέρες που δεν είμαστε στα γραφεία μας, ο αυτόματος τηλεφωνητής δίνει αριθμούς στους οποίους μπορείς να μας βρεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”