Ο nkope είναι ο τροχονόμος της περιοχής;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

eortologio_gr έγραψε:
anny έγραψε:Φιλώτα είναι αήθες όταν υποτιμάται η νοημοσύνη των άλλων.
Ο έχων οφθαλμούς ορά και ο έχων ώτα ακουέτω.
Είναι λυπηρό όταν παίζεται από μερικούς το θέατρο του παραλόγου, όντας σε ορθόδοξο χώρο συνομιλιών,νομίζοντας οι πρωταγωνιστές οτι αμβλύνουν με αυτό τον τρόπο το οξύτονο τών αντιπαραθέσεων.
Το παιχνίδι έχει όμως αναγνωρισιμότητα από κάποιους, και ας σταματήσει πλέον.
Πάντα δεικτική και "αγρια" ...

Χρ.

ΥΓ1. Νομίζω το δεικτική γράφεται με ει αλλα μπορεί και με η :lol:

ΥΓ2. Μην ξενχάς την καλή προαίρεση και δωσε λίγο "λάσκα" - ολοι μας το χρειαζόμαστε

ΥΓ3. Θεσσαλονίκη έρχεσαι καθόλου ?

Χρήστο γνωρίζεις πολύ καλά οτι ούτε δεικτική είμαι και προ πάντων δηκτική.
Προσπαθώ μέσα σε ανθρώπινα πλαίσια να είμαι δίκαιη με τους φίλους συνομιλητές, και παρ' όλες τις διαφωνίες να λειτουργώ με γνώμονα την διακριτικότητα.
Οταν όμως εδώ και καιρό, αντιλαμβάνομαι κάτι που το θεωρώ ανάρμοστο να συντελείται από δύο "επιφανή"μέλη του χώρου και σιωπώ,το κάνω επειδή δεν μου αρέσει να πυροδοτώ καταστάσεις.
Οι αποδέκτες κατάλαβαν καλά για ποιό πράγμα μιλώ, και θεωρώ οτι θα επαναπροσδιορίσουν τακτικές φιλικής συνοδοιπόρευσης.
Με τον δικό σου τρόπο σκέψης, φιλοσοφίας, και κατάθεσης διαφωνώ πλήρως, αλλά αναγνωρίζοντας αυτή την διαφορετικότητα την σέβομαι.
Εσύ δεν χρειάζεσαι επιπρόσθετο όργανο που συνεπικουρικά να αναδεικνύει τα γραφόμενά σου.
Αλλά....και κανείς άλλος δεν χρειάζεται.....
Μπήκε ένα σοβαρό θέμα...αυτό του διαχειριστή nkope, και αφορά τον ίδιο.
Εγώ θεωρώ οτι πρέπει να μείνει, ανάγοντας το θέμα διαχείρισης σε θέμα διακονίας και διάκρισης.
Η ανάληψη απόφασης δική του.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αποχώρηση δύο συντονιστών; Γιατί ποιος άλλος έφυγε. Εγώ μόνο για το nkope ξέρω. Έφυγε και κάποιος άλλος;
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

Όταν αναγκάστηκα μετά από επανειλημένα κοψίματα μου στο φόρουμ να αποχωρήσω, είχα πεί στον nkope ότι και εγώ να φύγω δεν θα ησυχάσει γιατί θα εμφανισθούν άλλοι, το θυμάται αυτό; Του το είχα γράψει με πολλή λύπη μου, γιατί στενοχωρήθηκα πραγματικά. Οι περισσότεροι που γράφουν στο φόρουμ γράφουν από ενδιαφέρον γιά τον τόπο και την εκκλησία, κανένας μας δεν έχει να κερδίσει κάτι, άρα το να λέει κάποιος ή το χειρότερο να κόβει οποιονδήποτε γιατί δεν συμφωνεί μαζί του ή δεν του αρέσει αυτά που λέει είναι πρόβλημα που θα εμφανιστεί αργά ή γρήγορα ξανά. Η ενότητα υπάρχει εκεί που υπάρχει σεβασμός στην αλήθεια του καθενός ακόμη κι'αν δεν συμφωνεί μαζί του. Αν όχι θα εμφανιστεί ξανά η κρίση, κατά συνέπεια όποιος μείνει σ'αυτό το φόρουμ πρέπει να έχει υπόψιν του ότι δεν γίνεται να φιμώνονται οι πάντες γιά να μην φανεί το όποιο πρόβλημα, αλλά να διορθωθούν οι λόγοι που το γεννούν. Αν κάποιοι δημιουργούν προβλήματα δεν φταίνε αυτοί που τα βλέπουν αλλά αυτοί που τα φτιάχνουν. Εγώ δεν θέλω να τα βάζω με κανέναν γιατί έτσι μου κάπνισε, αλλά όταν βλέπω τα στραβά και μάλιστα στον χώρο της εκκλησίας που καθορίζει όλη μας την ύπαρξη όπως πιστεύω, τί "χριστιανός" θα είμαι αν δεν μιλήσω όπως έχω υποχρέωση, δεν θα είμαι υποκριτής μεγάλος;
Αυτός είναι ο λόγος που λέμε κάποια πράγματα και αυτά με πόνο ψυχής και όχι άνετα και εύκολα, γιά να γίνεται νταβαντούρι.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Η "ψυχή" του φόρουμ αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά...

Και αυτό είναι το πραγματικό ανθρώπινο κέρδος.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

forum έγραψε
μπλα, μπλα, μπλα....

Δεν είμαι συνηθισμένος σε μακροσκελείς δημοσιεύσεις. Προσπαθώ πάντα να λέω αυτό που θέλω, με όσο γίνεται λιγότερα λόγια.
Αυτή την φορά όμως θα μιλήσω! Έστω κι αν πρόκειται να το κάνω σε «ώτα μη ακουόντων».
Είμαι νέος στο φόρουμ, όχι όμως και στην ηλικία. Αυτή είναι «ικανή». Είμαι 50 χρονών.
Θα ξεκινήσω λοιπόν, με μια απλή αλλά βασική ερώτηση και το κάθε καλοπροαίρετο μέλος ας απαντήσει, όχι σε μένα, αλλά στον εαυτό του.
Τι μας προσέφερε τελικά αυτή η δημόσια συζήτηση;
Αποχωρήσεις μελών, αποχώρηση συντονιστή, μούδιασμα μελών και επισκεπτών!
Φορτώσαμε βαρύ σταυρό σ’έναν άνθρωπο, όπως κάναμε με τον προηγούμενο, όπως θα κάνουμε με τον επόμενο! Γιατί να είστε σίγουροι, με τον ίδιο τρόπο θα αντιμετωπίσουμε κι αυτόν. Γι’αυτό κρατήστε στο αρχείο τις τοποθετήσεις σας, θα σας χρειαστούν σε λίγο καιρό, εάν βέβαια υπάρχει ακόμα το φόρουμ.
Δεν ήταν καλός συντονιστής ο encope! Να το δεχτώ, παρ’ όλο που η μικρή μου παρουσία εδώ, δεν μου δίνει αυτό το δικαίωμα, αλλά σαν υπόθεση εργασίας.
Μήπως θα είναι καλύτερος ο επόμενος; Αυτός, δεν θα κλειδώνει και δεν θα υποβιβάζει θέματα;
Ποιος από μας, με το χέρι στη καρδιά, πιστεύει ότι αν είχε αυτήν την «εξουσία», δεν θα υπέκυπτε στην γοητεία της;
Το θέμα είναι να δούμε( όλοι μας )το όνομά μας στην κεντρική σελίδα!
Να μας θαυμάζουν οι άλλοι για την «παρρησία» μας και για τον καυστικό «έλεγχο» στην εξουσία!
Φωνάζουμε δυνατά, για να μας προσέξουν. Σε τι διαφέρουμε απ’ τους πιτσιρικάδες, που ανοίγουν στη διαπασών το RADIO CD του αυτοκινήτου τους, για τον ίδιο λόγο;
Ελέγξαμε αυστηρά τον encope. Πολλές φορές υπερβαίνοντας τα εσκαμμένα.
Ειλικρινά πιστεύετε πως το κάναμε για να τον βοηθήσουμε να βρει τον δρόμο του, αν τον είχε χάσει;
ΟΧΙ! Υποσυνείδητα ίσως, το κάναμε γιατί πιστεύαμε, πως εμείς είμαστε καλύτεροι.
Κάναμε χώρο στον πονηρό κι αυτός όπως πάντα, βρήκε τον τρόπο να ριζώσει στις καρδιές μας.
Γνωστός και πανάρχαιος ο τρόπος. Κολάκεψε τον εγωισμό μας. Αλλά όπου υπάρχει εγωισμός, φεύγει ο Χριστός, κι έτσι ολισθήσαμε σε ύβρεις, συκοφαντίες και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.
Όταν εντελώς τυχαία ή όχι, ο Θεός ξέρει, βρήκα αυτόν τον ιστοχώρο, πίστεψα πως ανακάλυψα μιαν όαση στην έρημο του Διαδικτύου. Τι κρίμα! Ήταν, φοβάμαι άλλος ένας αντικατοπτρισμός!
Όχι δεν θα σταματήσω τις παρεμβάσεις. Ο καλός στρατιώτης, δεν εγκαταλείπει τη μάχη!
Γι’αυτό καλώ τους αγαπητούς φίλους να επιστρέψουν, παραμερίζοντας πικρίες και απογοητεύσεις. Κανείς δεν περισσεύει!
Αγαπητοί φίλοι.
Εκτός από μέλη αυτού του φόρουμ, είμαστε ταυτόχρονα μέλη, ενός απείρως μεγαλύτερου και σπουδαιότερου! Της Εκκλησίας του Χριστού! Κι εκεί ο Δημιουργός και Συντονιστής, είναι δίκαιος, αλλά και αυστηρός συγχρόνως!
Γι’ αυτό.
ΣΤΩΜΕΝ ΚΑΛΩΣ! ΣΤΩΜΕΝ ΜΕΤΑ ΦΟΒΟΥ!
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Έχω ένα κόμπο στο λαιμό
και μια θηλιά που όλο στενεύει.
Έλα και κάνε μουσική
την τρέλα που με διαφεντεύει...
Κι αν είναι οι νότες και οι λέξεις αφελείς,
τραγούδησέ τες να χαρείς...
Μ' ένα τραγούδι να κάνουμε δική μας
τη μικρή ζωή μας...


http://www.youtube.com/watch?v=VLdf3VaOk2k
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Μωρέ εγώ δε φεύγω , αλλά έχει συμβεί κάτι ακόμα χειρότερο
Εχω φύγει μέσα μου , ψυχολογικά
Δηλαδή και να γράφω εδώ με έχετε παγώσει τόσο που είτε έρχομαι είτε δεν έρχομαι δεν το κάνω πια από χαρά , αλλά από βαριομάρα
Είτε δεν ξανάρθω είτε ξανάρθω το ίδιο και το αυτό μου κάνει

Από τη μια "αδελφέ μου η αγάπη η αγάπη η αγάπη"
και αμέσως μετά "μη με αναγκάσεις να σε καταραστώ" ( ναι ακούστηκε κι αυτό .... )

Από τη μία να σεβόμαστε τους ιερείς
και από την άλλη να τα βάζουν κάποιοι με τον Αρχιεπίσκοπο και την ασθένειά του βλέποντάς την ως τιμωρία

Από τη μία Οχι μεν στην ηλεκτρονική δικτατορία που πλήτει τις ελευθερίες ΑΛΛΑ ταυτόχρονα και Μη μιλάτε για το Πολυτεχνείο

Μια το Παλαιό μια το Νέο


Πόσο να αντέξει πια ένας αναγνώστης
Πόσο ; .....
Καλή Σαρακοστή
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Αδελφοι μου,ειπαμε πολλοι την γνωμη μας ,αρκετοι απο εμας υπεδειξαν διαφορους ευστροφους τροπους δαχειρησης του φορουμ.
"Ιδου λοιπον η Ροδος,ιδου και το πηδημα": Η θα αναλαβουν αυτοι η αυτες την διαχειρηση του φορουμ,η αποφασιζουμε οτι δεν χρειαζομαστε Συντονιστη και προχωραμε...
Αλλωστε ,ειμαστε ολοι ενηλικες και Χριστιανοι Ορθοδοξοι,δεν ειμαστε ;;;
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

filtor έγραψε:Παιδιά επιτρέψτε μου κι εμένα να αποχωρήσω από την θέση του Συντονιστή που είχα ως τώρα και στην οποία δεν είχα τις δυνατότητες να ανταπεξέλθω λόγω της αναξιότητάς μου - δεν ταπεινολογώ.
Το έκανα τόσο καιρό με γνώση των ελλειπών δυνάμεών μου απλά γιατί κανείς άλλος δεν εξεδήλωσε το ενδιαφέρον και από μια ηθική υποχρέωση γιατί αυτό το φόρουμ μού έδωσε το ερέθισμα να πλησιάσω την Ορθοδοξία.

Ό,τι έγινε έγινε - συγχωρεμένα - και να είστε όλοι καλά!
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;;;;;;;;

ΕΣΥ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΣ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ. ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ, ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΒΗΣΕΙΣ.
ΟΥΤΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ, ΟΥΤΕ ΕΔΕΙΞΕΣ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΣΟΥ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑΤΙ????
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Melpomeni έγραψε:..η αποφασιζουμε οτι δεν χρειαζομαστε Συντονιστη και προχωραμε...
Αλλωστε ,ειμαστε ολοι ενηλικες και Χριστιανοι Ορθοδοξοι,δεν ειμαστε ;;;
Στο USA η πρότασή σου φιλτάτη Μελπομένη μπορεί να αναφέρεται και σαν hostile takeover !!!

Για τα αμιγώς Θεολογικά θέματα όμως πιστεύω οτι ο Συντονιστής είναι αναγκαίος. Αλλά και για τα θέματα αυτά, λόγω της πολυφωνίας, προκύπτει τελικά η ορθή οδός. Για μένα αυτός είναι και ο στόχος.

Σε αναμονή λοιπόν...

Χρ.

ΥΓ. Θα πρέπει να γίνει βέβαια κατανοητό οτι ένα φόρουμ στην ουσία δεν διαφέρει σε πολλά απο τον έντυπο τύπο και ως εκ τούτου η νομική ευθύνη για τα γραφόμενα (στην περίπτωση που θίγουν προσωπικότητες ή άλλα συμφέροντα τρίτων) ανήκει αποκλειστικά στους γράφοντες αλλά και στον ιδιοκτήτη του domain που είναι ο agiooros. Οπότε όλοι μας θα πρέπει να έχουμε τα μάτια ανοιχτα στον ευαίσθητο αυτό τομέα.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”