Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

apelpis έγραψε:Και... οι γυναίκες είναι πρακτικές. Τι θέλουν; Τα λεφτά το φαϊ και το... . Αν ο άντρας καλύπτει τα παραπάνω η γυναικά τον ακολουθεί και στα υπόλοιπα..
και το ... (ξύλο ?)

Apelpis θα μας πάρουν αμπάριζα τα κανάλια και δεν μας ξεπλένει τίποτε.

Θα πρέπει να αναφέρεις οτι τα γραπτά σου εκφράζουν εσένα και οτι (απ'όσο γνωρίζεις) είσαι καλά στα μυαλά.

ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΜΕ

Για τα κανάλια και τα μπλογς που μας διαβάζουν αναφέρω οτι η πιστή τήρηση των λόγων των Αγίων Πατέρων χωρίς την σαφή και καθοριστική συμβολή Πνευματικού μπορεί να δημιουργήσει σύγχιση στον απλό αναγνώστη. Το στραβό και το κοντό κάθε πικραμένου δεν εκφράζει την Ορθοδοξία πολλώ δε μάλλω την Εκκλησία της Ελλάδος.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

ktistos έγραψε:"Θεέ μου όπου κι αν βρίσκεται τώρα το άλλο μου μισό φύλαξέ την, φώτισέ την και όταν έρθει η ευλογημένη εκείνη ώρα φέρτην μου στα πόδια μου!"
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από ktistos »

Μήπως σου την έφερε και δεν την κατάλαβες; :D :D
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

apelpis έγραψε:....

Όποια γυναίκα και να πάρεις το ίδιο είναι...

Και... οι γυναίκες είναι πρακτικές. Τι θέλουν; Τα λεφτά το φαϊ και το... . Αν ο άντρας καλύπτει τα παραπάνω η γυναικά τον ακολουθεί και στα υπόλοιπα.

Οι γυναίκες επηρεάζονται πιο εύκολα. Είναι πλασμένες απο το πλευρό του άντρα και τον έχουν περισσότερο ανάγκη από όση έχει ο άντρας την γυναίκα (είναι πιο μονογαμικές, πιο ανασφαλείς, για να το πάμε και έτσι).

Πάρε μια γυναίκα κακιά και κάντην καλή.
και
alexandergreek έγραψε:
... στην εποχή μας βλέπω την τεράστια ΕΠΑΡΣΗ των γυναικών, να θέλουν να μας κάνουν να τρέχουμε απο πίσω τους, να μας ποδοπατούν, να γινόμαστε εμείς οι ευαίσθητοι κι εκείνες οι αναίσθητες... Κύριε ελέησον!!!

....
Συζητούσα με ένα Ιερέα προ ημερών, και μου έλεγε ότι η γυναίκα πρέπει να φοβάται μη χάσει την αγάπη του άντρα της, όχι το ανάποδο...
...
Σε απλά ελληνικά, δεν φτιάχτηκε ο άντρας για τη γυναίκα αλλά η γυναίκα για τον άντρα, οπότε η υποταγή της είναι θεάρεστη και η ανυπακοή βλασφημία.

Φυσικά υπάρχουν και γυναίκες που δε διαβρώθηκαν απο το σάπιο κοσμικό φρόνημα. Ούτε εμείς είμαστε εξουσιαστές - δυνάστες, αλλά μας δόθηκε η εξουσία για να διαφεντεύουμε το σπίτι μας σωστα!

Συγνώμη... διαβάζω καλά ή επειδή έχω διάφορα στο μυαλό μου τελευταία δεν καταλαβαίνω σωστά ??? 8O 8O 8O
:sad5:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25104
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

ktistos έγραψε:Μήπως σου την έφερε και δεν την κατάλαβες; :D :D
Αχ Γιάννη, μην τα λες όλα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

alexandergreek, δεν εχω κανενα προβλημα με τις αποψεις σου για την "ετοιμασμενη συντροφο", μπορεις να τις κρατησεις και να τις πιστευεις.

Εγω εχω αλλη αποψη (αλλα δεν εχει σημασια), ομως, σε οτι αφορα τα υπολοιπα που εγραψες, εαν δεν αλλαξεις μυαλα συντομα, βλεπω να στην κρυβει για παντα την "ετοιμασμενη" ο Θεος.

Λιγο απεχει η σκεψη σου απο Ταλιμπαν.. Και στην τελικη αναλυση, εαν ακομα, ακομα, ειχαν γινει ετσι οι γυναικες, που δεν ειναι ετσι
(ειναι πολυ πιο φιλοτιμες απο τους ανδρες) ποιος νομιζεις οτι φταιει πρωτιστως; Μα φυσικα οι ανδρες, ετσι οπως διαχειριζονται τον κοσμο εν την παντοδυναμια τους, οσο υπηρχε αυτη.

Και παρασυρθηκε και ο apelpis και εγραψε και αυτος λιβελλο κατα του γυναικειου φυλου. Ηρεμησε βρε ευλογημενε, μην τα βλεπεις ετσι απολυτα τα πραγματα. Πιο πολυ εκμεταλλευονται οι ανδρες τις γυναικες, απο οτι το αντιθετο, και δεν ειναι καθολου προς τιμην μας αυτο. Αιωνες τωρα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

aposal έγραψε:
ktistos έγραψε:Μήπως σου την έφερε και δεν την κατάλαβες; :D :D
Αχ Γιάννη, μην τα λες όλα!
Κάτι έγινε στο Λιτόχωρο........ :wink:
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Τώρα για τα "χαριτωμένα" που γράφονται περί γυναικών....

Χμ...
apelpis έγραψε:Όποια γυναίκα και να πάρεις το ίδιο είναι...
Δηλαδή αν η σύζυγός σου -και μητέρα των παιδιών σου- είναι μια γυναίκα συνετή, με φόβο Θεού, που σέβεται πρώτα τον εαυτό της και μετά εσένα, είναι το ίδιο με μια σύζυγο που αγαπάει τα λούσα, χαρτοπαίζει, κάνει καριέρα και δημόσιες σχέσεις κι επικοινωνεί μαζί σου με σημειώματα στο ψυγείο! Και στις δυο περιπτώσεις, (μια που δεν έχουν διαφορά) εσύ θα εφαρμόσεις τα λόγια του Αποστόλου Παύλου και "καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού" [Προς Εφεσίους Ε 31] :-k
apelpis έγραψε:Είναι πλασμένες απο το πλευρό του άντρα
Μα φυσικά! Για να είναι σαφής η ισότητα!!! Αν ήταν πλασμένες από το πόδι ή το κεφάλι θα ήταν κατώτερες ή ανώτερες αντίστοιχα!!!
Δε συμφωνώ με τη φεμινιστική ισότητα των δύο φύλων, αλλά με τη χριστιανική!

Στο θέμα της "προετοιμασμένης" τείνω να συμφωνήσω με τον Αποστόλη.

Αυτά και συγγνώμη που απάντησα πριν τον πατέρα Αντώνιο.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25104
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Πράγματι το ερώτημα ήταν προς τον πατέρα Αντώνιο. Πήραμε φόρα όμως και απαντήσαμε - κακώς - πριν από αυτόν!
Ζατάω συγγνώμη από τον σεβαστό πατέρα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

H μία άποψη λέει: Υπάρχει για κάθε άνθρωπο (πλήν μοναχών κλπ) ένας συγκεκριμένος "ετοιμασμένος" συντροφος απο Θεού, ο γάμος με τον οποίο συνιστά το "κατ ευδοκίαν" θέλημά Του.

Το να παντρευτεί κάποιος οποιονδήποτε άλλο πλήν της "ετοιμασμένης", εμπίπτει στο κατ'όικονομίαν Θέλημά Του

Η άλλη άποψη λέει: Δεν υπάρχει κανένας "ετοιμασμένος", πορεύεσαι σ' αυτη τη ζωή, ζητάς το έλεός Του αν θές, και παντρεύεσαι κάποιον με την ελπίδα να είναι καλός για τη σωτηρία σου.

Εχει ενδιαφέρον το ότι συζητώντας με μοναχούς και ιερείς, οι απόψεις δείχνουν να διίστανται.

Τελικά όμως, η Αλήθεια του Κυρίου, ποιά είναι;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”