Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

alexandergreek, δεν υπαρχει η "αληθεια" του Κυριου.

Η ιδια η Αληθεια ειναι ο Κυριος. Για την ακριβεια, ειναι η Αυτοαληθεια.

Με το να μπαινουμε σε διαδικασια αληθεια=γνωμη Κυριου (απαγε της βλασφημιας) ειναι σαν να εξομοιωνουμε με κτιστες ιδιοτητες τις ακτιστες και προαιωνιες βουλες του Κυριου. Ο Κυριος δεν "εχει γνωμη" δεν "νομιζει" δεν "θεωρει" δεν "νομολογει", αντιθετα δημιουργει, ζωοποιει, συνεχει, και προνοει, και μετα την εκπληρωση της Θειας σωτηριωδους Οικονομιας του σωζει και θεωνει κατα Χαριν και καθιστα Τεκνα Φωτος τους αξιους υιους του.

Μην αποδιδετε θεωριες, και προθεσεις, και μεθοδολογια στον Θεον. Αυτα βλεπουμε εμεις με το κατοπτρο της κτιστης λογικης μας, απο την αλλα πλευρα και οπως οι ακτιστες ενεργειες του διαχεονται δεν ειναι ετσι. Ειναι αυτουσιο και ανεμποδιστο το Θελημα του Πατρος δια του Υιου, εν Αγιω Πνευματι.

Πολλοι προσπαθησαν να αποδωσουν συγκεκριμενη μεθοδολογια και πρακτικες στον Θεον, και επεσαν σε φοβερες αιρεσεις.

Κατα περιπτωση να το βλεπουμε, οχι γενικα και κατευθυνομενα. Δεν υπαρχει αναγκαιοτητα για τον Θεον. Βουλετται και αμεσως γινεται πραξη το Θελημα Του χωρις να μεσολαβησει τιποτα, ουτε χρονος, ουτε ενδιαμεση κατασταση. Αυτοχρημα. Αυτοστιγμη. Συνεπως δεν υπαρχει κανενος ειδους λογικος σχεδιασμος του τυπου: Θα ετοιμασω μια γυναικα για τον Διονυση και θα την παρει και θα τα πανε περιφημα και θα σωθουν και οι δυο, οτι και να γινει, και αμα θελει ας μην την παρει, ας παει να χαθει.

Κανε εσυ αρετη, κανε προσευχη, και θα ευδοκησει ο Θεος, οχι με προσχεδιασμενη λυση, αλλα με κατ'αιτημα λυσην και προς ωφελεια και σωτηρια της αθανατης ψυχης σου. Μην προβληματιζεσαι με το τι υπαρχει σε stock, και τι θα σου δωσει εσενα. Αστο στην προνοια Του, αλλα μην το εξεταζεις μην το εξορθολογιζεις. Μυστηρια ειναι αυτα. Δεν ειμαστε δυτικοι, Ορθοδοξοι ειμαστε. Ας αφησουμε και κατι για τον Θεον, ολα πρεπει να τα διαλευκανουμε; Με την λογικη θα βαδισουμε, η την Πιστη; Mαλλον με το δευτερο βλεπω να γινεται προκοπη..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Φιλε alexandergreek, οπως σου ειπα υπαρχουν λογικα αδιεξοδα και στις 2 απαντησεις μην κοιτας που εγω εγραψα μονο τα του οχι.
Πως θα μπορουσε καποιος να μαθει εαν ο Θεος εχει επιλεξει μια για τον καθε ενα ρωτας. Ο μονος τροπος ειναι να του το πει ο ιδιος Θεος. :D
Να του πει ο πνευματικος του ναι να του πει ο αλλος οχι, τρεχε γυρευε...
Αντι να ψαξει καμια συντροφο θα ρωταει τον καθε ενα συνφλορουμιτη, και γεροντα και ιερεα και θα μεινει μπακουρος καμια ωρα ΛΕΜΕ :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:


Μπορει αυτη που θα διαλεξουμε να ειναι αυτη του Θεου, δεν ειναι λογικο να ζηταμε καθε 3 και λιγο σημειο.
Για σκεψου να σου πει ο Θεος, να αυτη ειναι για εσενα, εσυ που το ξερεις οτι αυτη θα σε θελει? μπορει να μη σε γουσταρει, εσυ θα της λες μα ο Θεος σε εχει προορισει για εμενα, θα την κυνηγας, αυτη μπορει να σε στειλει πουθενα, εσυ εκει αφου ειναι σταλμενη απο τον Θεο, μπορει να την καταφερεις να σε παντρευτει με το ζορι, ή να πατε μεσα, δεν το θελει αυτο ο Θεος.
Εκτος και εαν ο Θεος εχει κανονισει και με αυτην και σου πει 7 η ωρα το Σαββατο εξω απο τον Αγ Νεκταριο καλους απογονους.
Φαγητο θα προσφερθει στο κεντρο "εδω ο καλος προξενητηηηης"... :D :D :D :D :D :D
Και αντε & σου στελνει μια του γουστου σου στην ομορφια χαρακτηρα, αυτηνης δεν πρεπει να της αρεσεις & εσυ? να εισαι του γουστου της κτλπ? Τοτε φιλε δεν θα χωριζε κανεις και μην μου πεις οτι ο Θεος κανει διακρισεις και δινει γυναικες μονο στους χριστιανους :D :D :D :D και εαν στην πορεια αλλαξε ο χαρακτηρας της/του & χωρισαν τοτε δεν ηταν για εμενα και αφου ο Θεος....
:? :? :? :? :? :? :? :? :? ζαλιστηκα.....
Λογικο αδιεξοδο.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να περιμενουμε σπιτι μεσα να μας στειλει ο Θεος ουρανοκατεβατη τη γυναικα μας, να ψαξουμε και εμεις να κανουμε προσευχη και παιρνοντας υποψη τις εντολες του Θεου και την κοινη λογικη να διαλεξουμε μια, μην ζητας σκλαβα-χανουμακι που να ειναι κεφαλη της ο αντρας & αλλα τετοια ωραια, η χριστιανη γυναικα εχει σεβασμο στον αντρα της και ο χριστιανος συζυγος εχει σεβασμο στην γυναικα του δεν ζηταει κανεις να κανει κουμαντο αλλα ειναι σαν ενα σωμα.
Και τι σημαινει αδελφε το "ότι ο ανήρ εστι κεφαλή της γυναικός"?
Δεν εχρισε κανενα ο Θεος καθοδηγητη(με την κακη εννοια) της γυναικας του.
Θα πεις στην γυναικα σου πηγαινε με το ζορι στην εκκλησια?
Μην αυθεντεις σε εμενα ειμαι ο αλαθητος Πάπας?
Κατσε καλα για να μην χασεις την αγαπη μου? Λες μας περιμενουν καμια 20 γυναικες...
Θα πεις κανε αυτο, το αλλο, το παραλλο, & μετα φτιαξε και ενα ελληνικο με 38,5 φουσκαλες επειδη εγω το ειπα?

Σου μιλαει ενας που ψαχνει και αυτος για μια συντροφο ζωης, στην ιδια μοιρα ειμαστε.
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από ktistos »

Καταρχήν ποτέ ένας άντρας δεν θα είναι ίσος με μια γυναίκα.
Άνδρας=Γυναίκα
Η ισότητα ισχύει για πράγματα ή πρόσωπα ολόιδια.
Η ορθόδοξη προσέγγιση μιλάει για ισοτιμία. Άλλα τα χαρίσματα της γυναίκας κι άλλα του άνδρα. Επομένως πρέπει και στους δύο ίση τιμή και σεβασμός και όχι ισότητα. Η ισότητα ισοπεδώνει τις επιμέρους διαφορές.
Το καλυτερο είναι όπως μια κυβέρηση μοιράζει τα υπουργία ανάλογα με τα προσόντα και τις ικανότητες του καθενός το ζευγάρι από μόνο του να μοιράσει με καλή συνενόηση τα υπουργεία της κυβέρνησης του σπιτιού ώστε να υπάρξει το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα.
Ο Filotas έκανε λάθος που ανέλαβε το υπουργείο φαγητού αφού τα καταφέρνει καλύτερα και τα κεφτεδάκια του ήταν καταπληκτικά; :D :D
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

Μιά και η συζήση περί του Γάμου έχει "ανάψει" για τα καλά όποιος θέλει ας ακούσει τις 50 ομιλίες "Περί του Γάμου" που έχω αναρτήσει εδώ περιλαμβανομένης της σχετικής για την εδώ συζήτηση ομιλίας του Κεντρώας Αφρικής Ιγνάτιου με τίτλο
"19 Προς αναζήτησιν Νυμφίου-Νύμφης"
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

panos0 έγραψε:...Σου μιλαει ενας που ψαχνει και αυτος για μια συντροφο ζωης, στην ιδια μοιρα ειμαστε...
Οταν εγώ είχα προτείνει ειδική ενότητα "Christian Dating" μου την "πέσαν" όλοι...

Πρότεινέ το εσύ panos0 με ΠΜ στον agiooros μπας και πιάσει αυτή τη φορά...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

panos0 έγραψε:Για σκεψου να σου πει ο Θεος, να αυτη ειναι για εσενα, εσυ που το ξερεις οτι αυτη θα σε θελει? μπορει να μη σε γουσταρει, εσυ θα της λες μα ο Θεος σε εχει προορισει για εμενα, θα την κυνηγας, αυτη μπορει να σε στειλει πουθενα, εσυ εκει αφου ειναι σταλμενη απο τον Θεο, μπορει να την καταφερεις να σε παντρευτει με το ζορι, ή να πατε μεσα, δεν το θελει αυτο ο Θεος.
Φίλε Πάνο: Αν υποθέσουμε ότι ο Κύριος έχει την "ητοιμασμένη" για τον καθένα μας (πλην μοναχών κλπ), τότε:
1) "θα νιώσεις ότι κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι " (ρήση Πνευματικού)
2) Η έλξη θα είναι αμοιβαία (αλλιώς δε γίνεται!)
3) Ο διάβολος, η σάρκα (τα πάθη, ο εγωισμός κ.α.) και ο κόσμος (και οι άλλοι άνθρωποι, και το κοσμικό φρόνημα) θα προσπαθήσουν να χαλάσουν αυτη την ωραία και μοναδική σχέση. Θα προσπαθήσουν να μην ξεκινήσει καν!

Και ποιά είναι παραδοσιακά τα όπλα κατα των εχθρών της σωτηρίας μας; Μετάνοια, προσευχή, Μυστηριακή Ζωή, κ.α.
panos0 έγραψε:Σου μιλαει ενας που ψαχνει και αυτος για μια συντροφο ζωης, στην ιδια μοιρα ειμαστε.
Αντε, εύχομαι η "ητοιμασμένη" να σου χτυπήσει την πόρτα !

Γνωστός μου Ιερέας, μου εκμυστηρεύτηκε ότι έβαλε προθεσμία ώς λαϊκός στον Κύριο, να του παρουσιάσει τη γυναίκα της ζωής του, μετα την οποία προθεσμία θα γινόταν άγαμος ιερέας. Λίγο πρίν τη λήξη, του παρουσιάστηκε η "ητοιμασμένη". Τώρα είναι έγγαμος ιερέας με 3 παιδιά και προχωράει... Φυσικά προηγήθηκε πολλή προσευχή, αλλά καθόλου κοσμικό "ψάξιμο". Ο εν λόγω, σημειωτέον, πιστεύει στο ότι υπάρχει μια και μοναδική συντροφος, ως το κατ'ευδοκίαν θέλημα του Θεού στη ζωή μας.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Ρε παιδι μου εγω προσπαθω να δειξω οτι δεν υπαρχει καθαρη απαντηση, κατα την γνωμη μου παντα, εαν εχει ετοιμασει ο Θεος καμια καλως, εαν οχι, συμφωνα με τις εντολες του την κοινη λογικη και με....ψαξιμο εεε προσευχη :P :P εννοουσα, θα βρουμε μια.

Τεινω να πιστευω αυθαιρετα οτι ισως, μαλλον ο Θεος να εχει ετοιμασει μια, δεν θελω να υποστηριξω καποια αποψη γιατι δεν εχω κατι ξεκαθαρο. Καποιες σκεψεις εκανα.


Χρ.
κοροιδευεις ε? :axe: :axe: :axe:

Πως το ειπες αυτο? σου την "επεσαν" ολοι? μπα??? :D :D :D :D :D :D :D
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

panos0 έγραψε: Τεινω να πιστευω αυθαιρετα οτι ισως, μαλλον ο Θεος να εχει ετοιμασει μια, δεν θελω να υποστηριξω καποια αποψη γιατι δεν εχω κατι ξεκαθαρο. Καποιες σκεψεις εκανα.
Φίλε Πάνο, κι εμένα η ψυχή μου έτσι με "πληροφορεί". Αλλά δεν τολμώ να πιστέψω στο λογισμό μου, διότι εκεί μέσα υπάρχει πολλή... ρύπανση, σκέτος υπόνομος. Εσύ ίσως έχεις πιό αγνή καρδιά και λές αυθόρμητα αυτό που αισθάνεσαι.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

alexandergreek έγραψε: Εσύ ίσως έχεις πιό αγνή καρδιά και λές αυθόρμητα αυτό που αισθάνεσαι.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


εαν εσενα ειναι ο υπονομος φιλε, εμενα ειναι ο βοθρος που καταληγουν ολοι οι υπονομοι....
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

Να διαχωρίσουμε και κάποιες έννοιες:

Μου έλεγε μια φίλη, ότι πιστεύει στο θέμα του καρμικού έρωτα, δηλαδή ότι με τρόπο απόλυτα ντετερμινιστικό και προκαθορισμένο, θα σχετιστούμε οπωσαδήποτε κατα τη διάρκεια της ζωής μας με κάποιον - κάποιους ερωτικούς συντρόφους, επειδή ο καρμικός λόγος είναι ότι απο τις εμπειρίες αυτές θα αποκομίσουμε πολύτιμα διδάγματα.

Αυτη η άποψη για μένα - και φρονώ και για τους Πατέρες - είναι αιρετική. Διότι ο Κύριος μας έχει δώσει την ελεύθερη βούληση, άρα δεν υπάρχει απόλυτος προορισμός κανενός, όλα είναι τρεπτά. Δε θα μας υποχρεώσει ο Θεός (διότι κάρμα δεν υφίσταται) να σχετιστούμε με κανένα ερωτικό σύντροφο.

Η πρός εξέταση πρόταση αναφέρει κάτι τελείως διαφορετικό: Ο Κύριος, στην αγαθότητά Του, "ετοίμασε" προ αιώνος το "έτερον ήμισυ", ένα συγκεκριμένο σύντροφο για κάθε έναν που έχει κλίση στο γάμο, ως τον ιδανικό για τη σωτηρία μας. Το σύντροφο αυτό μας τον προτείνει κατα τη διάρκεια της ζωής μας, κι εμείς είμαστε ελεύθεροι να τον προσλάβουμε ή όχι. Εάν τον προσλάβουμε, εφαρμόζουμε το "κατ'ευδοκίαν" θέλημά Του. Εάν παντρευτούμε άλλον, εμπίπτουμε στο κατ'οικονομία θέλημά Του. («Παρά Κυρίου αρμόζεται γυνή ανδρί». Παρ. ιθ', 14.)

Τεράστια η διαφορά των δύο θέσεων...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”