Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από Teri »

aposal έγραψε:Θα ανοίξουμε ένα νέο θέμα (topic) με τίτλο την προσκυνηματική εκδρομή στο Α.Ο. μέσα στο 2010.
panagiotisspy έγραψε: Καταλληλότερος για την οργάνωση είναι ασυζητητί ο Νίκος (Agiooros). Και φύσει και θέσει. Εγώ είμαι νέος στο forum, δεν γνωρίζω καλά τα μέλη και ίσως να μην έχω την απαιτούμενη οικειότητα, για να το οργανώσω.
Παρά ταύτα το διαδικαστικό κομμάτι (επικοινωνίες, έκδοση διαμονητηρίων, τηλέφωνα στα μοναστήρια κλπ), ευχαρίστως να τα αναλάβω. Ας ανοίξουμε το σχετικό topic επ αυτού.
Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμη.

Με πολλή χαρά, καλημέρα Απόστολε, καλημέρα σε όλους!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δηλώνω πρώτος (με μεγάλη χαρά και τιμή) την συμμετοχή μου.

Ιστορική και σημαδιακή η σημερινή ημερομηνία ( 09/09/09 ) !!!!!
Εισηγούμαι και ημερομηνία εισόδου δειλά-δειλά και πρόωρα βέβαια (μπορεί να αλλάξει πολλές φορές), το Σάββατο 22 Μαΐου 2010 (παραμονή της Πεντηκοστής).

Αντε αδέρφια καλή συμμετοχή και καλή εκδρομή (πρώτα ο Θεός)!
Σαν μαθητούδι αισθάνομαι!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δηλωνω Παρον απο τωρα
για να κανονισω και της δουλιες μου για ενα τριημερο ειμε μεσα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από ravniotis »

κατά αρχάς να ανταποδώσω τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου στον Βασίλη και να του ευχηθώ με το καλό να ξαναπάει στο άγιο όρος. κατά δεύτερον να δηλώσω και εγώ παρών στο εγχείρημα της προσκυνηματικής εκδρομής μελών του φόρουμ στο άγιο όρος τον ιούνιο του 2010. πρέπει όμως να αναφέρω και τις αντικειμενικές δυσκολίες. ξέρουμε όλοι ότι τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πολύ για την επίσκεψη πολλών στο άγιο όρος, πόσο μάλλον την πεντηκοστή που θα γίνεται πραγματικά χαμός! άρα αρχικά πρέπει να δηλώσει ο καθένας που έχει μεγαλύτερη "πρόσβαση" από όλους τους υπόλοιπους, π.χ. στην ιερά επιστασία για έκδοση ειδικών διαμονητηρίων ή σε κάποια μονή για τη φιλοξενία 10 ή περισσοτέρων ατόμων κτλ.
εγώ πρακτικά στα παραπάνω δεν μπορώ να βοηθήσω (στη σιμωνόπετρα που πηγαίνω η φιλοξενία είναι πολύ δύσκολη). στο μόνο που μπορώ να συμβάλλω είναι στην οργάνωση πεζοπορίας ή ακόμα καλύτερα στο "καθάρισμα" ενός μονοπατιού
αυτά για αρχή. μέχρι βέβαια τον ιούνιο έχει ο Θεός
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Προτείνω αυτό που είπε ο Απόστολος. Αν πχ. είμαστε 15 ή 20, να δηλώσουμε ως 3 ή 4 ξεχωριστές πεντάδες. Η δήλωση θα ήταν καλό να γίνει το νωρίτερο δυνατόν (δηλαδή 3 μήνες ).Την ημερομηνία θα την ξαναδούμε, ανάλογα και με τις δουλειές του καθενός.
Πρότεινα την συγκεκριμένη ημερομηνία για πολλούς λόγους. Ενας από αυτούς είναι ότι αν κάποιος δεν μπορεί να πάρει άδεια, ίσως παρόλα αυτά να μπορέσει νάρθει για Σαββατοκυριακοδευτέρα, διότι είναι όλες αργίες.
Για τις μονές, ίσως πχ φιλοξενηθούμε μισοί-μισοί σε όμορες μονές (πχ Φιλοθέου και Καρακάλλου που απέχουν 20 λεπτά, ή Ξενοφώντος και Δοχειαρίου που απέχουν μισή ώρα).
Εν πάση περιπτώσει είναι ποικίλα τα θέματα, αλλά είναι και ο καιρός άφθονος, για να βρούμε λύσεις και χρυσές τομές.
Γενικότερα για τα μοναστήρια θα το δούμε εν καιρώ, καλοδεχούμενες του καθενός οι γνώμες και οι κατά περίπτωση γνωριμίες.
Δεν είναι απλό το εγχείρημα, αλλά με την βοήθεια του Θεού, θα τα καταφέρουμε όπως μπορέσουμε και πιστεύω ότι στο τέλος θα περάσουμε καλά και θα ωφεληθούμε όλοι μας.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από aposal »

Από το 1996 που πήγα (μία και μόνη φορά στη ζωή μου) λέω κάθε χρόνο ότι θα πάω και δεν πάω, αφού διαθέτω χρόνο για οτιδήποτε άλλο πλην αυτού! Καιρός λοιπόν να λάβω ...σοβαρές αποφάσεις! Δηλώνω κι εγώ συμμετοχή. Εξ άλλου, πέραν του αδιαμφισβήτητου πνευματικού οφέλους, η προσκυνηματική αυτή εκδρομή θα είναι μια καλή ευκαιρία να γνωριστούμε κι όλας!
Όσο για την ημερομηνία, ό,τι θέλουν οι πολλοί! Το τριήμερο είναι βέβαια πολύ θερμό πνευματικά (Ψυχοσάββατο, Πεντηκοστή, Αγίου Πνεύματος) και θα το χάσουμε, αλλά προκειμένου να χαθεί η εκδρομή, χαλάλι! Ούτως ή άλλως στο Περιβόλι της Παναγίας θα είμαστε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από aposal »

panagiotisspy έγραψε:Για τις μονές, ίσως πχ φιλοξενηθούμε μισοί-μισοί σε όμορες μονές (πχ Φιλοθέου και Καρακάλλου που απέχουν 20 λεπτά, ή Ξενοφώντος και Δοχειαρίου που απέχουν μισή ώρα).
Οι αποστάσεις αυτές που αναφέρεις είναι πεζοπόρες; Γιατί ένα άλλο σημείο που ήθελα να προτείνω (αλλά επ' ουδενί να επιβάλλω) είναι να εφοδιαστούμε με αθλητικά παπούτσια και να πηγαίνουμε παντού ποδαρόδρομο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Για τις μονές, ίσως πχ φιλοξενηθούμε μισοί-μισοί σε όμορες μονές (πχ Φιλοθέου και Καρακάλλου που απέχουν 20 λεπτά, ή Ξενοφώντος και Δοχειαρίου που απέχουν μισή ώρα).
Οι αποστάσεις αυτές που αναφέρεις είναι πεζοπόρες; Γιατί ένα άλλο σημείο που ήθελα να προτείνω (αλλά επ' ουδενί να επιβάλλω) είναι να εφοδιαστούμε με αθλητικά παπούτσια και να πηγαίνουμε παντού ποδαρόδρομο!
Ναι είναι πεζοπορικές.
Καμμία αντίρρηση για πεζοπορία, ας δούμε όμως και τις ηλικίες των μελλόντων συμμετεχόντων.
Εγώ και ο Μιχάλης(ravniotis), είμαστε πάντως fan του sport αυτού!
Το πιο λογικό είναι να κάνουμε κάποιον συνδυασμό περπατήματος και οχημάτων.
Ιδωμεν!!!!!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από kausokalivia »

Καλημέρα. Είμαι και εγώ ένα νέο μέλος και μου άρεσε η ιδέα σας. Αν βολεύομαι με την ημερομηνία θα έρθω και εγώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλώς ήρθες αδελφέ και στο forum,αλλά και στους συμμετέχοντες της εκδρομής.
Η ημερομηνία είναι ενδεικτική, μπορεί να αλλάξει, θα δούμε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”