Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από melos »

Η περικοπή περιγράφει κατάσταση των μη εχόντων σπέρμα.

Αν ένα ανδρόγυνο τεκνοποιήσει θα υφίσταται ως οικογένεια και μετά θάνατον;
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από cloaca »

Αφού ισχύει για το ανδρόγυνο ,δεν θα ισχύει και για τα παιδιά?Ούτως άλλως όλοι είμαστε συγγενείς μεταξύ μας από τον Αδάμ και την Έυα.
Όσο για την Ανάσταση των νεκρών διάβασε Α΄ προς Κορινθίους κεφ ιε΄ στίχ.35-58

35 ᾿Αλλ᾿ ἐρεῖ τις· πῶς ἐγείρονται οἱ νεκροί; ποίῳ δὲ σώματι ἔρχονται; 36 ἄφρον, σὺ ὃ σπείρεις, οὐ ζωοποιεῖται ἐὰν μὴ ἀποθάνῃ· 37 καὶ ὃ σπείρεις, οὐ τὸ σῶμα τὸ γενησόμενον σπείρεις, ἀλλὰ γυμνὸν κόκκον, εἰ τύχοι σίτου ἤ τινος τῶν λοιπῶν· 38 ὁ δὲ Θεὸς αὐτῷ δίδωσι σῶμα καθὼς ἠθέλησε, καὶ ἑκάστῳ τῶν σπερμάτων τὸ ἴδιον σῶμα. 39 οὐ πᾶσα σὰρξ ἡ αὐτὴ σάρξ, ἀλλὰ ἄλλη μὲν ἀνθρώπων, ἄλλη δὲ σὰρξ κτηνῶν, ἄλλη δὲ ἰχθύων, ἄλλη δὲ πετεινῶν. 40 καὶ σώματα ἐπουράνια, καὶ σώματα ἐπίγεια· ἀλλ᾿ ἑτέρα μὲν ἡ τῶν ἐπουρανίων δόξα, ἑτέρα δὲ ἡ τῶν ἐπιγείων. 41 ἄλλη δόξα ἡλίου, καὶ ἄλλη δόξα σελήνης, καὶ ἄλλη δόξα ἀστέρων· ἀστὴρ γὰρ ἀστέρος διαφέρει ἐν δόξῃ. 42 οὕτω καὶ ἡ ἀνάστασις τῶν νεκρῶν. σπείρεται ἐν φθορᾷ, ἐγείρεται ἐν ἀφθαρσίᾳ·
43 σπείρεται ἐν ἀτιμίᾳ, ἐγείρεται ἐν δόξῃ· σπείρεται ἐν ἀσθενείᾳ, ἐγείρεται ἐν δυνάμει· 44 σπείρεται σῶμα ψυχικόν, ἐγείρεται σῶμα πνευματικόν. ἔστι σῶμα ψυχικόν, καὶ ἔστι σῶμα πνευματικόν. 45 οὕτω καὶ γέγραπται· ἐγένετο ὁ πρῶτος ἄνθρωπος ᾿Αδὰμ εἰς ψυχὴν ζῶσαν· ὁ ἔσχατος ᾿Αδὰμ εἰς πνεῦμα ζωοποιοῦν· 46 ἀλλ᾿ οὐ πρῶτον τὸ πνευματικόν, ἀλλὰ τὸ ψυχικόν, ἔπειτα τὸ πνευματικόν. 47 ὁ πρῶτος ἄνθρωπος ἐκ γῆς χοϊκός, ὁ δεύτερος ἄνθρωπος ὁ Κύριος ἐξ οὐρανοῦ. 48 οἷος ὁ χοϊκός, τοιοῦτοι καὶ οἱ χοϊκοί, καὶ οἷος ὁ ἐπουράνιος, τοιοῦτοι καὶ οἱ ἐπουράνιοι. 49 καὶ καθὼς ἐφορέσαμεν τὴν εἰκόνα τοῦ χοϊκοῦ, φορέσομεν καὶ τὴν εἰκόνα τοῦ ἐπουρανίου. 50 Τοῦτο δέ φημι, ἀδελφοί, ὅτι σὰρξ καὶ αἷμα βασιλείαν Θεοῦ κληρονομῆσαι οὐ δύνανται, οὐδὲ ἡ φθορὰ τὴν ἀφθαρσίαν κληρονομεῖ. 51 ἰδοὺ μυστήριον ὑμῖν λέγω· πάντες μὲν οὐ κοιμηθησόμεθα, πάντες δὲ ἀλλαγησόμεθα, 52 ἐν ἀτόμῳ, ἐν ριπῇ ὀφθαλμοῦ, ἐν τῇ ἐσχάτῃ σάλπιγγι· σαλπίσει γάρ, καὶ οἱ νεκροὶ ἐγερθήσονται ἄφθαρτοι, καὶ ἡμεῖς ἀλλαγησόμεθα. 53 δεῖ γὰρ τὸ φθαρτὸν τοῦτο ἐνδύσασθαι ἀφθαρσίαν καὶ τὸ θνητὸν τοῦτο ἐνδύσασθαι ἀθανασίαν. 54 ὅταν δὲ τὸ φθαρτὸν τοῦτο ἐνδύσηται ἀφθαρσίαν καὶ τὸ θνητὸν τοῦτο ἐνδύσηται ἀθανασίαν, τότε γενήσεται ὁ λόγος ὁ γεγραμμένος· κατεπόθη ὁ θάνατος εἰς νῖκος
55 ποῦ σου, θάνατε, τὸ κέντρον; ποῦ σου, ᾅδη, τὸ νῖκος; 56 τὸ δὲ κέντρον τοῦ θανάτου ἡ ἁμαρτία, ἡ δὲ δύναμις τῆς ἁμαρτίας ὁ νόμος. 57 τῷ δὲ Θεῷ χάρις τῷ διδόντι ἡμῖν τὸ νῖκος διὰ τοῦ Κυρίου ἡμῶν ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ. 58 ῞Ωστε, ἀδελφοί μου ἀγαπητοί, ἑδραῖοι γίνεσθε, ἀμετακίνητοι, περισσεύοντες ἐν τῷ ἔργῳ τοῦ Κυρίου πάντοτε, εἰδότες ὅτι ὁ κόπος ὑμῶν οὐκ ἔστι κενὸς ἐν Κυρίῳ.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από melos »

Τι νόημα έχει τότε να παντρεύονται δύο άνθρωποι αν η ψυχοσωματική τους ένωση έχει ημερομηνία λήξης;;;

Αν συνάψω Γάμο, το μυστήριο του Γάμου, με μια γυναίκα και ο Γάμος αυτός διαρκεί μέχρι το τέλος της επίγειας ζωής ποιό το νόημά του και ποιά η διαφοροοίηση από μια κοινή συμβίωση με γυναίκα...;;;...στο τέλος, μετά θάνατον, όλοι οι Γάμοι θα έχουν καταλήξει σε "διαζύγιο"(θα είμαστε όλοι, άντρες-γυναίκες, άφυλοι σαν τους αγγέλους και ίδιοι σε όλα μας τα χαρακτηριστικά)...
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από melos »

Πάντως οι ηγήτορες (οι κορυφαίοι αποστολείς) του forum ακόμη δεν έχουν πάρει θέση...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ούτε κι'εγώ παρεμβαίνω ως "ηγήτορας", δεν είμαι άλλωστε.
Αισθάνομαι πως δεν έχω καταλάβει ακριβώς.
Εν πάση περιπτώσει ας πω, πως πιστεύω ότι μετά θάνατον, στην υποτιθέμενη εν Παραδείσω "ζωή", ΔΕΝ έχει σημασία σε τελική ανάλυση το ερώτημα της συνέχισης της ψυχοσωματικής ένωσης του εν ζωή ανδρογύνου.
Είναι εκατομμύρια φορές υποδεέστερη η αίσθηση της ανθρωποπαθούς εκδοχής αυτής, από την ακατανόητη ενδεχομένως σε εμάς τους ζωντανούς μετά θάνατον συνέχεια.
Είναι κατά τη γνώμη μου, σαν να ζητάς ένα ποτήρι για να πιείς νερό, ενώ κολυμπάς σε ένα καθάριο ποτάμι.
Αν, επαναλαμβάνω, έχω καταλάβει σωστά την ερώτηση, αδελφέ melos.
Καλή σου νύχτα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από lovethink »

melos έγραψε:Πάντως οι ηγήτορες (οι κορυφαίοι αποστολείς) του forum ακόμη δεν έχουν πάρει θέση...
Eγώ αν και σύμφωνα με το φόρουμ "κορυφαίος αποστολέας" δεν θα σου κάνω την χάρη να πάρω θέση
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Καλή Σαρακοστή
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΄΄ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ΄΄ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΘΕΣΗ. ΩΣ ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΄΄ΒΑΣΙΚΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ΄΄ ΠΟΤΕ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25048
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από aposal »

Οι ψυχές είναι διαφορετικές, αλλά ίσες ως προς την αξία.
Στη γη το σώμα μας υπόκειται σε πείνα, πόνο, αρρώστιες, και πάθη. Έχω την άποψη πως το σώμα που θα έχουμε στην μετά θάνατον ζωή δεν θα τα έχει όλα αυτά κι έτσι μπορούμε να πούμε ότι δεν θα υπάρχει φθορά, φυλετικός διαχωρισμός και πάθη και επομένως δεν θα αμαρτάνουμε πλέον.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από cloaca »

melos έγραψε:Τι νόημα έχει τότε να παντρεύονται δύο άνθρωποι αν η ψυχοσωματική τους ένωση έχει ημερομηνία λήξης;;;
Προς Κορινθίους Α΄ κεφ.7 στίχ.1-9

Ζ´\ΠΕΡΙ δὲ ὧν ἐγράψατέ μοι, καλὸν ἀνθρώπῳ γυναικὸς μὴ ἅπτεσθαι· 2 διὰ δὲ τὰς πορνείας ἕκαστος τὴν ἑαυτοῦ γυναῖκα ἐχέτω, καὶ ἑκάστη τὸν ἴδιον ἄνδρα ἐχέτω. 3 τῇ γυναικὶ ὁ ἀνὴρ τὴν ὀφειλομένην εὔνοιαν ἀποδιδότω, ὁμοίως δὲ καὶ ἡ γυνὴ τῷ ἀνδρί. 4 ἡ γυνὴ τοῦ ἰδίου σώματος οὐκ ἐξουσιάζει, ἀλλ᾿ ὁ ἀνήρ· ὁμοίως δὲ καὶ ὁ ἀνὴρ τοῦ ἰδίου σώματος οὐκ ἐξουσιάζει, ἀλλ᾿ ἡ γυνή. 5 μὴ ἀποστερεῖτε ἀλλήλους, εἰ μή τι ἂν ἐκ συμφώνου πρὸς καιρόν, ἵνα σχολάζητε τῇ νηστείᾳ καὶ τῇ προσευχῇ καὶ πάλιν ἐπὶ τὸ αὐτὸ συνέρχησθε, ἵνα μὴ πειράζῃ ὑμᾶς ὁ σατανᾶς διὰ τὴν ἀκρασίαν ὑμῶν. 6 τοῦτο δὲ λέγω κατὰ συγγνώμην, οὐ κατ᾿ ἐπιταγήν. 7 θέλω γὰρ πάντας ἀνθρώπους εἶναι ὡς καὶ ἐμαυτόν· ἀλλ᾿ ἕκαστος ἴδιον χάρισμα ἔχει ἐκ Θεοῦ, ὃς μὲν οὕτως, ὃς δὲ οὕτως.
8 Λέγω δὲ τοῖς ἀγάμοις καὶ ταῖς χήραις, καλὸν αὐτοῖς ἐστιν ἐὰν μείνωσιν ὡς κἀγώ. 9 εἰ δὲ οὐκ ἐγκρατεύονται, γαμησάτωσαν· κρεῖσσον γάρ ἐστι γαμῆσαι ἢ πυροῦσθαι.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Διαφέρουν οι ψυχές των δύο φύλων;

Δημοσίευση από melos »

Χαίρομαι πολύ για την απάντηση του φίλου aposal...

Κι εγω πιστεύω όπως και η Εκκλησία μας ότι οι ψυχές των δύο φύλων έχουν την ίδια ΑΠΟΛΥΤΩΣ αξιά. Κολάω απλώς στη διαφορετικότητα...

Επιτρέψτε μου να εκφράσω δυο-τρεις ακόμη σκέψεις.

Η Εκκλησία μας δέχετε ότι ο άνθρωπος αποτελεί ενιαία ψυχοσωματική οντότητα. ΟΚ;

Με βάση την παραδοχή αυτή δεν μπορούμε να υποθέσουμε ότι το σώμα δέχεται αλλοιώσεις από τη ψυχή και αντίστροφο; Δηλάδη η ίδιας αξίας ψυχή, ή και ιδιοτήτων ακόμη, του άνδρα και της γυναίκας μέσα από την συνύπαξη με το σώμα δεν δέχεται αλοιώσεις; Εμπαθείς αλλοιώσεις τις οποίες ο Χριστιανός προσπαθεί κατά τη διάρκεια του βίου να εξουδετερώσει αλλά και φυσικές αλλοιώσεις... ευαισθησία για τις γυναίκες, συμπεριφορά μητρότητας, ανδρεία - γεναιότητα για τους άνδρες, συμπεριφορά δηλαδή πατρότητας.

Γιατί στην Εκκλησία μας έχουμε τον διαχωρισμό σε Πατέρες και Μητέρες αν δεν υπάρχει διαχωρισμός των φύλων;

Και το άλλο. Ο διαχωρισμός και η διαφορετικότητα των φύλων είναι προπτωτική κατάσταση. Ο Αδάμ και η Εύα (ως βοηθός του άνδρα και όχι σεξουαλικός του σύντροφος του Αδάμ) υπάρχει προ της πτώσεως.

Λοιπόν;

Υ.Γ: Ο όλος προβληματισμός μου πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι ίσως κρύβει εμπαθείς καταστάσεις της ψυχής μου...π.χ. γιατί να μην έχω την δυνατότητα να φλερτάρω και στον παράδεισω έστω σαν μία ανδρική ψυχή... :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”