Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Δημοσίευση από melos »

Από όσο ξέρω όλα τα Μυστήρια της Εκκλησίας έχουν αιώνιο χαρακτήρα ή πρέπει να έχουν αλλιώς είναι κοσμικές εκφράσεις...

1.Βάπτισμα
2.Χρίσμα
3.Μετάνοια
4.Θ.Ευχαριστία
5.Ευχέλαιο
6.Ιερωσύνη (αλλιώς κρίνεται και θεώνεται ο Ιερωμένος... διατήρηση ιδιότητος και μετά θάνατον)
7.Ο Γάμος...;;;

Τελείται ένωσις ενώπιον Θεού και μετά ο Θεός (στη μετά θάνατον ζωή) δεν ξέρει τπτ...;;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Δημοσίευση από lovethink »

Γιατί τόσο άγχος με αυτό το θέμα ; δεν καταλαβαίνω που ακριβώς θες να εστιάσεις εντωμεταξύ γιατί από χθες όλο και το γυροφέρνεις
Καταρχάς υπάρχουν κάποια ερωτήματα που μόνο μετά θάνατον θα ξέρουμε
Ποιόν θα αναγνωρίζω ,για ποιό λόγο , γιατί , και αν και πότε και εφόσον ....
Μου κάνουν πολύ γραφειοκρατία και σκέψη ανθρώπινη
Και γιατί σε παρακαλώ να αναγνωρίζω μόνο το έτερον ήμιση στο παράδεισο ;
Γιατί όχι και τους γονείς μας , τα αδέλφια μας ,τη γιαγιά μας ,τους φίλους μας ;
Εδώ ακόμα είμαστε σε διαφορετική διάσταση-ζωή-κατάσταση ( πως αλλιώς να το πω ) και μας νοιάζονται και τους νοιαζόμαστε
Είναι δυνατόν να μην ξαναγκαλιάσει η μάνα το παιδί της ;
Τότε τι νόημα έχει η χαρά της Ανάστασης και του παραδείσου αν δεν υπάρχει ΚΟΙΝΩΝΙΑ ανθρώπων ;
Τότε πως σε θανάτους δικαίων εμφανίζονται και συγγενικά πρόσωπα για να καθησυχάσουν την ψυχή στην έξοδό της ;
Οταν λες ο γάμος είναι το μόνο μυστήριο που παύει δεν ξέρω αν εννοείς σε επίπεδο ερωτικής συνεύρεσης ή σε επίπεδο συναισθημάτων και αγάπης
Σε επίπεδο συναισθημάτων και αγάπης το θεωρώ απίθανο να μην αναγνωρίζουμε όσους γνωρίζαμε και κατά την διάρκεια της ζωής μας σε αυτόν τον κόσμο
Πάντως ότι και να εννοείς σε ένα φόρουμ είναι δύσκολο να πάρεις σωστές απαντήσεις
Διότι ας πούμε εγώ τώρα σου είπα την δική μου γνώμη και τι πιστεύω
Αλλά εγώ δεν είμαι ούτε ιερέας , ούτε έχω γνώσεις στα πνευματικά θέματα και λέω μόνο αυτά που θα ήθελα να ισχύουν.
Αν σε ανησυχούν τόσο αυτά τα θέματα ρώτα κάποιον καλό πνευματικό και σίγουρα θα σε κατατοπίσει ,θα σου συστήσει ίσως κάποιο καλό βιβλίο για διάβασμα
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην κατάλαβα την απορία σου
Εγώ εστίασα στο θέμα "αναγνώριση προσώπων που αγαπάμε" και όχι στο θέμα "γάμου" που το εστιάζεις
Αν δεν κατάλαβα καλά συγνώμμη
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Δημοσίευση από XRHSTOS »

στην επίγεια ζωή μας υπάρχουν δυο δρόμοι ο γάμος κ η παρθενια που είναι οι δυο δρόμοι του όρος θαβόρ... δηλαδη 2 δρόμοι προς σωτηρία. ο καθένας ανάλογα με τις δυναμεις του ακολουθει... τώρα τόσο η παρθενια όσο κ ο γαμος ο σκοπο έχουν τον αγιασμο κ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΝΥΜΦΙΟ ΧΡΙΣΤΟ. ναι ο γαμος με τον την συζηγο τελειωνει εδω αλλα αλλος είναι ο σκοπος του γαμου ο αγιασμος.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Δημοσίευση από evagelia »

ΤΥΧΑΙΝΗ ΝΑ ΕΙΑΙ ΧΗΡΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ!!ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΧΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟ.ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ, ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕ ΚΑΙ ΕΝΟΙΩΘΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΗ!!ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΩΣΤΗΣΕ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΕΚΘΕΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ
ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΩ.ΟΚ.ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΘΑΝΕ. ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΑΣ!!ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΩΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕΝΑ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ!!ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΗ,
ΑΚΟΥΩ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΚΟΙΤΑ.ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ ΞΥΠΝΗΤΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΚΗΝΗ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ!!ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΠΑΙΡΝΗ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΗ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ.ΤΩΡΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΤΙΤΛΟ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΝΕΙΡΟ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ.ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΣ ΠΡΟΣΕΧΕ4.ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑΙ ΠΑΥΗ Ο ΓΑΜΟΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΗ ΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΙΤΛΟ ΧΗΡΟΣ Η ΧΗΡΑ!!ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗ ΝΟΝΙΜΑ. ΠΙΑ.ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΗ ΝΑ ΜΕΝΗ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΟΥ. ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΔΗΛ.ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!ΚΑΙ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΤΑ .
Εικόνα
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Δημοσίευση από avvas »

Ο γάμος ού καταλύεται.
Ούτε με νόμους, ούτε με διαζύγια, ούτε με τα χρόνια.
Άπαξ και ετελέσθη το μυστήριον ισχύει για πάντα.
Και γι αυτήν την ζωή και για την άλλη ζωή και εις τους αιώνας των αιώνων.
Αναφέρομαι στον πρώτο γάμο του ανθρώπου επειδή αυτός θεωρείται γάμος.
Οι πέραν του ενός γάμοι ουσιαστικά είναι συγχωρητικές ευχές για την διαπραττόμενη μοιχεία.
Επειδή ο πρώτος γάμος ποτέ δεν καταλύεται ότι συμβαίνει μετά ουσιαστικά είναι μοιχεία.
Και στο κατ' οικονομίαν και για την αδυναμία της ανθρώπινης φύσης το επιτρέπει η Εκκλησία.
Το «ανέχεται» μάλλον είναι η σωστότερη έκφραση για τους πέραν των ενός γάμους.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Δημοσίευση από evagelia »

ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΗ ΘΑΝΑΤΟΣ! !! ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΔΩΣΗ ΣΕ ΝΕΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΙΧΙΑ!! ΟΜΩΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ >>
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ο Γάμος δηλ είναι το μόνο Μυστήριο που παύει μετά θάνατον...

Δημοσίευση από filotas »

melos έγραψε:Από όσο ξέρω όλα τα Μυστήρια της Εκκλησίας έχουν αιώνιο χαρακτήρα ή πρέπει να έχουν αλλιώς είναι κοσμικές εκφράσεις...

1.Βάπτισμα
2.Χρίσμα
3.Μετάνοια
4.Θ.Ευχαριστία
5.Ευχέλαιο
6.Ιερωσύνη (αλλιώς κρίνεται και θεώνεται ο Ιερωμένος... διατήρηση ιδιότητος και μετά θάνατον)
7.Ο Γάμος...;;;

Τελείται ένωσις ενώπιον Θεού και μετά ο Θεός (στη μετά θάνατον ζωή) δεν ξέρει τπτ...;;
Έχω αμφιβολίες για την ακρίβεια όσων λες. Δηλαδή η Ιεροσύνη και η Βάπτιση μάλλον ισχύουν μετά τη μετάσταση, τα υπόλοιπα είναι Μυστήρια επαναλαμβανόμενα και βοηθητικά της πορείας προς τη Βασιλεία των Ουρανών, με ποια έννοια ισχύουν μετά θάνατον;

Οι ψυχές είναι αθάνατες και διατηρούν και μετά τη μετάστασή τους όλες τις ιδιότητες και τα χαρίσματα που είχαν και στην παρούσα ζωή. Αλλά και τα σώματά μας θ' αναστηθούν μετά τη Δευτέρα Παρουσία για να συναπολαύσουν μαζί με τις ψυχές τη Βασιλεία των Ουρανών ή την αιώνια Κόλαση. Όσα χαρίζει ο Θεός δεν τα παίρνει πίσω και συνοδεύουν τον άνθρωπο αιώνια. Επομένως και η ένωση δυο προσώπων στο Γάμο, ως ένωση ψυχών και σωμάτων, είναι αιώνια και ισχύει και μετά τη μετάστασή τους στην άλλη ζωή. Δεν διακόπτεται ούτε, όταν ο ένας απ' τους δυο συζύγους φύγει απ' αυτό τον κόσμο και ο άλλος είναι ακόμη εδώ. Γι αυτό ο Απόστολος Παύλος και οι Πατέρες τις Εκκλησίας συνιστούν, όσοι χάνουν το σύντροφό τους να μην ξαναπαντρεύονται. Όμως η παρουσία του Χριστού στην άλλη ζωή είναι καταλυτική και σκεπάζει τα πάντα, επομένως ο Γάμος είναι με υπαρκτός, αλλά οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων γενικότερα επισκιάζονται από την παρουσία και την Αγάπη του Χριστού. Ισχύει δηλαδή αυτό που είπε ο Χριστός στους Σαδουκαίους:

"30 εν γάρ τή αναστάσει ούτε γαμούσιν ούτε εκγαμίζονται, αλλ' ως άγγελοι Θεού εν ουρανώ εισι. " (Ματθ. 22, 30)

Αλλά και ο Απόστολος Παύλος στους Κορινθίους:

"29 τούτο δε φημι, αδελφοί, ο καιρός συνεσταλμένος το λοιπόν εστιν, ίνα και οι έχοντες γυναίκας ως μη έχοντες ώσι, .... 39 Γυνή δέδεται νόμω εφ' όσον ζή ο ανήρ αυτής· εάν δε κοιμηθή ο ανήρ αυτής, ελευθέρα εστίν ώ θέλει γαμηθήναι, μόνον εν Κυρίω. 40 μακαριωτέρα δε εστιν εάν ούτω μείνη, κατά την εμήν γνώμην· δοκώ δε καγώ Πνεύμα Θεού έχειν." (Κορινθ. Α 7, 29 και 39-40)

Αυτό δε σημαίνει κατάργηση του Γάμου μετά τη μετάσταση, αλλά υπέρβαση του Γάμου σε μια κατάσταση Θέωσης.

Όσον αφορά το δεύτερο Γάμο, ο οποίος δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την κατανόηση της μετά θάνατον καταστασης, όπως έχουμε πει άλλωστε, είναι Γάμος κατ' οικονομίαν, πολύ περισσότερο απ' ότι ο πρώτος:

"1 Περί δε ών εγράψατέ μοι, καλόν ανθρώπω γυναικός μη άπτεσθαι· 2 διά δε τας πορνείας έκαστος την εαυτού γυναίκα εχέτω, και εκάστη τον ίδιον άνδρα εχέτω. ...7 θέλω γάρ πάντας ανθρώπους είναι ως και εμαυτόν· αλλ' έκαστος ίδιον χάρισμα έχει εκ Θεού, ός μέν ούτως, ός δε ούτως. 8 Λέγω δε τοίς αγάμοις και ταίς χήραις, καλόν αυτοίς εστιν εάν μείνωσιν ως καγώ. 9 ει δε ουκ εγκρατεύονται, γαμησάτωσαν· κρείσσον γάρ εστι γαμήσαι ή πυρούσθαι....26 νομίζω ούν τούτο καλόν υπάρχειν διά την ενεστώσαν ανάγκην, ότι καλόν ανθρώπω το ούτως είναι. 27 δέδεσαι γυναικί; μη ζήτει λύσιν· λέλυσαι από γυναικός; μη ζήτει γυναίκα· 28 εάν δε και γήμης, ουχ ήμαρτες· και εάν γήμη η παρθένος, ουχ ήμαρτε· θλίψιν δε τή σαρκί έξουσιν οι τοιούτοι· εγώ δε υμών φείδομαι" (Κορινθ. Α 7, 1-2, 7-9 και 26-28)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”