Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

τέλος παντων εχετε ολοι μια αδερφικοι καλημερα μου απο καρδιας :8
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από srev »

Επίσης παρακολουθήστε το παρακάτω ντοκυμαντέρ, που συμπληρώνει το προηγούμενο που παρέθεσα, με αποσπάσματα συνεντεύξεων των μακαριστού Αρχ. Αθηνών Χριστοδούλου, Αρχ. Αυστραλίας Στυλιανού και Οικοθμ. Πατριάρχη Βαρθολομαίου, μεταξύ άλλων:

http://www.youtube.com/watch?v=Qwhp6uuC ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=YyXoczpZ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=tyoq78pk ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=JH7RF8V8 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=JnKjwvdW ... re=related

Σπύρος.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από dionysisgr »

plagiaskepsi έγραψε:Κυριολεχτούσα οταν είπα οτι η Ελληνικη γλώσα ειναι μαθηματικα.....
εδωσες την συναρτηση σκεψης και την εξισωση
οτι δεν λεει το ευαγγέλειο δεν υπαρχη
δεκτον και σεβαστοτατον
μιλαει το ευαγγελειο για οικουμενισμο. Αριο ,Καθολικη εκλησια , ορθοδοξη εκλησια;;;;;
αρα δεν υπαρχουν
αν αλαξεισ τα δεδομενα πχ
τα υπονοει εμεσοσ πλην σαφος
τοτε ο συνχορεμενος ο Νονοσ μου οταν αποτασοταν τον Σατανα
υπονοουσε εμεσος πλην σαφος...τοποθετηση σε ΟΗΕ ΝΑΤΟ..........εν σχεση με τον εξω απο εδο
Που ειπα εγω Αντωνιε, αυτο που γραφεις εδω.. "οτι δεν λεει το ευαγγέλειο δεν υπαρχη";

Αυτο ειπα η εννοουσα εγω;

Οχι βεβαια, αγαπητε. Κανεις λαθος.

Ειπαμε οτι: "..βρε plagiaskepsi, εχεις δει πουθενα στο Ευαγγελιο σχετικα με την καινη κτιση, την Ανω Ιερουσαλημ, την Βασιλεια των ουρανων, να υπαρχει καμμια αναφορα στα.. εθνη-κρατη;

Μηπως θα υπαρχει καμμια πατριδα εκει που θα λεγεται Νεα Ελλας, η κατι τετοιο, και θα εχουμε και την υπηκοοτητα Ελληνικην; "

Μιλαμε για κοσμικα μεγεθη, οπως εθνη, κρατη, εθνικισμους, ιδεολογιες, κλπ, τα οποια μηπως αμφιβαλεις εσυ η καποιος αλλος που διαβαζει οτι θα καταργηθουν μαζι με την φυση μας ακομα ως ανδρες και γυναικες, αλλα θα επελθει καινη κτιση και κατασταση πνευματικη, διχως αναγκες του χωματενιου μεταπτωτικου κοσμου μας;

Εχεις αντιρρηση επ'αυτου; Δεν νομιζω.

Αρα γιατι με παρεξηγεις και μου αποδιδεις αλλα απο αυτα που γραφω;

Μιλαμε επι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ θεματος, που ειναι το στημενο και δολιως οργανωμενο παραμυθακι του οικουμενισμου, με την κακη εννοια, που πανε να μας πασαρουν εχθροι και φιλοι.

Αποστολε, με απογοητευεις με την σταση σου αυτη εναντι του οικουμενισμου. Μηπως μιλας για Οικουμενικη Ορθοδοξια;

Εαν ειναι ετσι παμε μαζι και με συγχωρεις. Εαν ομως προσπαθεις να βρεις κατι καλο με τον λογισμο σου, μεσα στην προδρομικη κατασταση της γενικης αποστασιας, που ειναι ο οικουμενισμος, τοτε ματαιως ψαχνεις..

Εγω προσωπικα, γιατι, για το τομαρι μου, μπορω να μιλησω μονο, δεν ειμαι ουτε παλαιοημερολογιτης με την εννοια του κακως εννοουμενου "ζηλωτη" (οχι οτι εχω κατι με τους εν λογω αδελφους μας, το λεω για να μην γινονται παρεξηγησεις), ουτε φανατικος ειμαι, ουτε μισαλλοδοξος, θελω δε να πιστευω ουτε και οτι εχω καποιο φοβικο συνδρομο θρησκοληψιας και μανια καταδιωξεως. Ετσι λεω τουλαχιστον..

Λοιπον, προσπαθω οσο μπορω να το δω αντικειμενικα, νηφαλια το πραγμα, μεσα απο την ματια της συγχρονης πραγματικοτητας που εχει μετατρεψει τον πλανητη σε ενα μεγαλο χωριο, επισης, μεσα απο το οτι οι ανθρωποι πρεπει να συνδιαλεγονται να μιλανε, και οχι να σκοτωνονται γιαυτα που τους χωριζουν..

Ομως εδω δεν προκειται περι αυτου. Εδω ειναι θεμα Πιστεως. Δεν μπορεις κυριε, οποιος και να εισαι, απο τον τελευταιο καντηλαναφτη, η την νεωκορισσα, μεχρι τον Οικουμενικο Πατριαρχη, να βαζεις στο τραπεζι τα Αγια των Αγιων, και να μην βαζεις οριο και ορους και κανονες.

Τα ντοκουμεντα ειναι πολλα, και αναμφισβητητα. Δημοσιευματα, φωτογραφιες, βιντεο, συνεντευξεις, βιβλια, εντονες αντιδρασεις πολλων Ιεραρχων μας, και Καθηγητων μας, κατα της οικουμενιστικης υστεριας, Ομολογιες υπογεγραμμενες απο χιλιαδες Χριστιανους ολων των βαθμιδων της Ιερωσυνης, Μοναχους, Λαϊκους, και αλλα πολλα.

Μπορουμε να τα αγνοησουμε;

Μπορουμε να κανουμε τα στραβα ματια οτι ολα βαινουν καλως;

Μπορουμε να αυτοπαραμυθιαζομαστε οτι κατι μεγαλο και καλο για ολους θα γινει;

Μπορουμε να εχουμε την εξωφρενικη ιδεα οτι καπου καπως καποτε με διαλογους που θα κρατησουν αιωνες, και με θεματα που θα ανακυκλωνονται, θα ερθει μια στιγμη που ολοι οι αλλοδοξοι, θα βαρεθουν την πλανη τους και θα γυρισουν συσσωμοι στην Ορθοδοξια;

Ενταξει, ταλαιπωροι ειμαστε, ψιλοκαθυστερημενοι, κι αυτο ειμαστε, αλλα παραφρονες και φαντασιοπληκτοι δεν ειμαστε Δοξα τω Θεω!

Ποιος αληθινα απο εδω μεσα πιστευει οτι οι διαλογοι αυτοι μπορουν να επιφερουν γενικη στροφη των εθνων προς την Ορθοδοξια να μου το πει με επιχειρηματα, να το βουλωσω και να μην ξαναγραψω τιποτα..

Ενας!

Ολοι βλεπουμε το αντιθετο. Υποχωρησεις, νερο στο κρασι μας, παρτε το ενα, παρτε το αλλο, αγαπη να κανουμε, η ουνια συνεχιζεται, "ελλειματικη" Εκκλησια μας χαρακτηριζουν..

Μηπως να τους πουμε και κανενα ευχαριστω που μας "αφηνουν" οι γενναιοδωροι δυτικοι να ειμαστε ακομα Εκκλησια;

Και αυτα δεν τα λεμε εμεις οι αναξιοι και τελευταιοι που εχουν δικαιωμα να ονομαζονται Χριστιανοι.

Τα λενε Δεσποτες μας, τα γραφουν Καθηγητες μας, τα φωναζουν οι Μοναχοι μας..

Πως θα γινει δηλαδη;

Εχουμε καταντησει γραφικοι, και μας ειρωνευονται και πολλοι, αλλα σχεδον κανεις δεν σκεφτεται ΠΟΥ ΠΑΜΕ;

Και πουλαμε αμπελοφιλοσοφια, με αυτοματη γραφη, και αγαπολογια, ανωτερο πολιτισμο, δηθεν γεωστρατηγικες αναλυσεις της κυρα κατινας, ΑΛΛΑ, να δω τι λογο θα ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ, σε Αυτον που Σταυρωθηκε για εμας ολους, και ο Οποιος οπως εχει ρητως και αψευδως διακυρηξει, θα ερθει παλι, και εχει θεσει και το ερωτημα τι θα βρει εδω κατω απο την παραδεδομενη Πιστη που μας αφησε.

Θελουμε να παψουμε να ασχολουμαστε με αυτο, αλλα δεν μας αφηνουν σε ησυχια, με συνεχεις προκλησεις, σκανδαλισμο και ενδοτικη συμπεριφορα στον παπα, και στον καθε αιρετικο που για να μην τον πικρανουμε, με δηθεν σκληρη σταση, θα πρεπει εμεις να αφησουμε τα Ιερα και τα Οσια μας, και να τα μοιρασουμε μαζι του.

Ε, οχι, ρε παιδια, δεν θα γινει αυτο, ας μεινουμε και χαριτι Θεου ελαχιστοι, οτι μας αξιωσει η Χαρη Του, να κανουμε, για να αντισταθουμε θα το κανουμε.

Ας πεσουμε τουλαχιστον απο την πλευρα των αγωνιστων και οχι των προδοτων!

Αυτα. Οποιος διαφωνει, εχει τον λογον.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μια σκέψη.

Ως μια βάση για να το συζητήσουμε.

Κατ'αρχήν ας θεωρήσουμε ως κάτι το σωστό και επιβεβλημένο, το να γίνεται διάλογος με απώτερο στόχο την ένωση των Εκκλησιών, κατά την επιταγή και παρακαταθήκη του Συμβόλου της Πίστεως.
Γίνεται λοιπόν αυτός ο διάλογος.

Ενα από τα τρία συμβαίνει:

1. Είτε ο διάλογος γίνεται, κατά τρόπο απόλυτα σωστό και χωρίς τίποτα να διακυβεύεται, και τίποτα να μην παζαρεύεται, από πλευράς Ορθοδοξίας.

2. Είτε γίνεται, με λάθος τρόπο και τακτική, με ευθύνη του Πατριαρχείου. Δηλαδή η πρακτική που ακολουθείται, είναι λανθασμένη και κατά συνέπεια υπάρχει κίνδυνος στο τέλος να υπάρξουν παραχωρήσεις και εκπτώσεις.

3. Είτε εκ του πονηρού, ως εντεταλμένοι πράκτορες του εχθρού, οι "δικοί μας" συνδιαλεγόμενοι, έχουν αποφασίσει να εκχωρήσουν τα πάντα στους "άλλους", κινούμενοι από δεν ξέρω και γω ποιά προαίρεση και ποιά δύναμη.

Τι από τα τρία συμβαίνει?
Η μήπως κάποιο άλλο τέταρτο?

Η φτωχή μου γνώμη είναι ότι γίνεται το πρώτο και στη χειρότερη περίπτωση το δεύτερο. Αλλά (αν γίνεται το 2ο), δυστυχώς δεν έχω και τίποτα να προτείνω για το πώς θα μπορούσε να γίνεται καλύτερα ο διάλογος, με τρόπο ώστε και να βρισκόμαστε σε μια συζήτηση προς την σωστή κατεύθυνση, αλλά ταυτόχρονα να μην υπάρχουν οι κίνδυνοι που αναφέρθηκαν.

Επομένως δεν μπορώ να κάνω τίποτα, πέραν της έκφρασης της ανησυχίας και της αγωνίας μου.
Να υπογράψω ομολογία, κατά τρόπον έκφρασης δυσπιστίας ως προς τους χειρισμούς των "δικών μας" συνδιαλεγομένων, δεν μπορώ να το κάνω, γιατί απλούστατα δεν δύναμαι να εισηγηθώ κάτι άλλο από αυτό που γίνεται.
Αισθάνομαι αδαής και αστοιχείωτος σε κάτι τέτοιο, τη στιγμή κατά την οποία δεν μπορώ να προτείνω κάτι διαφορετικό.

Ασε που σκέφτομαι, ότι εδώ καλά καλά δεν έχω βρει την Ορθοδοξία ακόμα, τι δουλειά έχω άραγε να εμβαθύνω σε τέτοια μονοπάτια?

Ας ελπίζω να μην κάνω λάθος και αν όντως κάνω να το ανακαλύψω εγκαίρως.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από fotios »

Γεια σου αδερφέ Διονύση! Παίρνω τον λόγο, όχι γιατί διαφωνώ, αλλά γιατί συμφωνώ πολύ!!!

Αδερφέ Παναγιώτη, το 1ο) αντικειμενικώς(μετά από τόσα που έχουν γίνει συμπροσευχές, συλλείτουργα...όχι μόνο με παπικούς, προτεστάντες, ινδιάνους...) δεν υφίσταται ούτε στην σφαίρα της φαντασίας ενός βρέφους...
Έχω μιλήσει προσωπικά με Διδάκτορα Θεολογίας που συμμετέχει σε διαλόγους, σας διαβεβαιώ πως ο συγκριτισμός, θεωρία των κλάδων..είναι πλέον κάτι απόλυτα αποδεκτό εκ των Ορθοδόξων. πχ "Η Χάρις υπάρχει παντού. Η Εκκλησία δεν είναι μόνο Ορθοδοξία αλλά και όλα τα άλλα δόγματα, ομολογίες...Οι Πατέρες έκαναν και λάθη..." (αυτές είναι μερικές εκφράσεις του εν λόγω συμμετέχοντα...)

Θα ευχόμουν ότι ισχύει το 2ο, αλλά αυτό θα σήμαινε άγνοια δογματική, Πατερικής σοφίας και θεολογίας...κάτι που εγκεφαλικά τουλάχιστον δεν ισχύει για όλους σχεδόν τους συμμετέχοντες...

Άλλο δεν θέλω να συνεχίσω...

Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν ακόμη φλόγες Χριστού ανάμεσα σε άλλα...



υγ. Τέλος θα ήθελα να σας πω, πως διάβαζα τον βίο Αγίων Βαρλαάμ και Ιωάσαφ, εκεί ο σοφός Γέροντας Βαρλαάμ λέει πως τα Άγια,την Αλήθεια του Χριστού, το Ευαγγέλιο λέει, να μην την πετάμε στους κύνες, οι οποίοι είναι αυτοί που εμμένουν στην αίρεση-απιστία με πείσμα, ούτε στους χοίρους, οι οποίοι είναι όσοι έχουν προσκολληθεί στην ηθική αμαρτία σε τέτοιο βαθμό που την έχουν θεοποιήσει, αρέσκονται στην αμαρτία και δεν μετανοούν...
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

προσεξε δεν διαφονουμε....δεν σε παρεξηγω..
ξερεις ποσο με απασχολει το τι γραφεις.....σε περνω παρα πολυ σοβαρα
για να καταλαβεις μετα απο ωρες
επανεξεταζοντας το κειμενο σου σχηματισα μια αλλη εντυπωση
χρεισιμοποιησα αλλη μεδοδο κατανοησης
της απλοποιησης
τελικα το νοημα του ολου περιεχομενου τησ σκεψης
ηταν το πολυ απλο οτι
((δεν πιστευω οτι συσχετιζετε η πολιτη με την πνευματικη υποσταση του οικουμενισμου;;;))
ξερεις εγω φταιω με μπερδευουν τα Ελληνικα..
ξερω οτι υπαρχη κινδυνος και με την μεθοδο αυτην παλι να απετυχα....
((δηλαδι να μην κατανοο πληρος αυτα που λες :oops: :oops: :oops: ))
συγνομη φιλε μου δεν το θελω να σε στεναχωρω
να ακουσω την ευλογημενη φωνη((απαλασεσε λογο βλακειας;;;) και τοτε να :8 :8 :8 :8
sorry file
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Ωμος πισω εχει η αχλαδα την ουρα.....
:smile: :smile: :smile:
ετσι θα το αφηνε ο καλος θεος;;;
σκεφτικα να σε συναντισω προσοπικα εσενα και αν ειναι δυνατων στο φυσικο σου χωρο να σε μελετισω
μονο δεν θελω να διαταραξω τις ισοσροπιεσ σου και να περασο κατι μικροπροβληματακια υγειας μου
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

για να καταλαβεις..εκτημο τοσο τους ανθρωπους ολους...αλλα με ελκυει το αυτο που δεν καταλαβενω
δεν το αποριπτο αλλα μονιμα το μελεταω...
που θα παει;;; θα μαθω
αν δεν μαθω το αντιθετο εχω προβληματα με εμενα μετα
εχασα τον συμπληροματικο μου εαυτο...και αυτο μεσα στην θεηκι αρμονια .....ειναι τραγικο
περιμενο μετα απο καπιοιο διαστημα προταση αν μπορεις για να τα πουμε
στον συμετρικο ευατο μου στελνο αγαπη αδερφικη
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

υγ στο νεο συμπερασμα μου σε ενοησα καλα;;;;
αν δεν θα το ερευνησο παλι και παλι...
α διονυσαρε μου :8
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από srev »

Θα ήθελα να προσθέσω δήλωση, που παρακολούθησα προσωπικά σε βίντεο, του μητροπολίτη Ελβετίας κ. Δαμασκηνού, "Πρέπει όλοι να συστρατευθούμε με φόβο Θεού ξεπερνούντες τις αυτάρκεις εκκλησίες μας οι οποίες πολλές φορές μας δυσκολεύουν να αναγνωρίσουν έξω από τα δικά μας όρια αφελφούς και αδελφές, να αναγνωρίσουν εκκλησίες στην πλήρη έννοια της λέξεως 'εκκλησία'". Σε άλλο σημείο αναφέρει, "..έχομε την ίδια πίστη των αποστόλων με μία ποικιλία θεολογικών εκφράσεων κάποτε, ή και λειτουργικών παραδόσεων θεμιτών, οι οποίες όχι μόνον δεν προσκρούουν στην ουσία της κοινής παραγμένης πίστεως αλλά αντιθέτως εμπλουτίζουν την κοινωνία της πίστεως και της αγάπης."

Σπύρος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”