Ερωτήσεις

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

Έχω αρκετές ερωτήσεις με τις οποίες σκέφτομαι να κάνω μια ταινία. Κάποτε που είχα στείλει ένα γράμμα στον π. Μωυσή μου είχε πει πως θα μου απαντούσε σε ότι ήθελα ευχαρίστως.

Όπως:

Γατί ο Θεός επέτρεψε την σφαγή τόσων Εβραίων με τόσο άθλιο τρόπο από τον Χίτλερ και τους Γερμανούς αλλά και πολλών άλλων εθνοτήτων αλλά και μειονοτήτων;
Αυτό δεν σημαίνει ότι τον "κατηγορώ" με κάποιον τρόπο αλλά μου φαίνεται σαν να μην εμπλέκεται κάποιες φορές ενώ κάποιες άλλες να βοηθάει τους ανθρώπους και μάλιστα κάθε θρησκείας.

Τι γίνεται με τους ανθρώπους άλλων θρησκειών, τους ακούει;

Γιατί πρέπει κάποια πράγματα να θεωρούνται αμαρτίες αν δεν αισθανόμαστε ότι είναι και μας κάνουν να νοιώθουμε καλά;

Ξεκίνησαν όλα με την έκρηξη στο σύμπαν; Γιατί το ότι ξεκίνησαν από 2 ανθρώπους -όσο και να πιέζω τον εαυτό μου- στο τέλος μου αφήνει πολλά κενά.

Αν ο κόσμος ξεκίνησε πριν 7000-8000 χρόνια τότε τι γίνεται με τα ευρήματα ανθρώπων πριν από χιλιάδες χρόνια και μάλιστα οστά ζώων πριν από εκατομμύρια χρόνια;

Πως είναι πραγματικά η κόλαση; Είναι ζεστό ή κρύο μέρος;

Εγώ για παράδειγμα την φαντάζομαι σαν να βρίσκομαι σε ένα δωμάτιο με αγαπημένους μου ανθρώπους και ενώ μπορώ να τους μιλήσω και να τους ακούσω, δεν μπορώ όμως να τους δω και να τους αγγίξω ποτέ...

Δεν ξέρω τελικά αν έχουν σημασία οι απαντήσεις ή οι ερωτήσεις περισσότερο.

Πάντως αυτό που αισθάνομαι είναι πως τέτοια ερωτήματα και άλλα παρόμοια, υψώνουν τείχη ανάμεσα στον άνθρωπο και το Θεό.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από fotios »

Όλες οι ερωτήσεις φίλε έχουν απλή,ορθή απάντηση.
Μάλιστα δεν υψώνουν τείχη αλλά τα καταρρίπτουν, διότι καλύπτεται ο άνρωπος.
Βέβαια ορισμένες δεν στέκουν εντελώς, διότι συγχέεις την δημιουργία του κόσμου με την δημιουργία
του ανθρώπου, που σαφώς αναφέρεται την 6η Δημιουργική Ημέρα...
Αλλά πιστεύω άλλοι αδερφοί μπορούν να απαντήσουν αν το ζητήσεις, ή και ο π.Αντώνιος.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

Θέλω να ρωτήσω πως γίνεται από 2 ανθρώπους να προήλθαν όλοι οι άλλοι και μάλιστα σε διαφορετικά χρώματα και χαρακτηριστικά. Σαν κάποιος να έπαιζε με το DNA μου φαίνεται.Αλλά αυτή είναι μια ερώτηση εκατομμυρίων ανθρώπων φαντάζομαι. Θέλω και εγώ να καταλάβω αλλά δεν είμαι μόνο εγώ το θέμα γιατί εγώ έχω θετική προδιάθεση. Εσύ δεν έχεις καμιά ερώτηση Φώτη; Κάποιος άλλος;
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από cloaca »

τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστίν.
Δηλαδή αυτά που νομίζει ο άνθρωπος ότι είναι αδύνατον να γίνει ,είναι δυνατόν στον Θεό.
Δεν νομίζω να τα γνωρίζει όλα ο άνθρωπος ώστε να πάρεις κάποια απάντηση σε κάποια.
Ο άνθρωπος έχει αυτήν την γνώση που χρειάζεται ώστε να σώσει την ψυχή του.
Άσε που τα ερωτήματα σου για να απαντηθούν θέλουν πόσες ώρες το καθένα από κάποιον θεολόγο.
Μερικά απαντώνται από τους Πατέρες της Εκκλησίας μας.Αλλά αυτά που είναι με το γιατί επιτρέπει ο Θεός ή όχι ,μάλλον θα σου μείνουν αναπάντητα γιατί κανείς δεν γνωρίζει παρά μόνο ο Θεός.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από cloaca »

Αφού ο ίδιος ο Θεός είναι ο δημιουργός της φύσης και των νόμων της ,έτσι μπορεί πολύ εύκολα να τους αλλάξει όπως θέλει και να ισχίουν άλλοι νόμοι.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από XRHSTOS »

Πως είναι πραγματικά η κόλαση; Είναι ζεστό ή κρύο μέρος;

και η κόλαση και ο παράδεισος από την πλευρά του Θεού ειναι το ίδιο δηλαδή η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ!!! ΑΛΛΑ ο κάθε άνθρωπος αυτήν την αγάπη την βιώνει διαφορετικά!!! κάποιος που ήταν σαρκολάτρης στην γη όταν θα ρθεί αντιμέτωπος με αυτην την αγάπη!!! θα φρίξει και δεν θ την αντεχει!!! ενω κάποιος που αγαπάει τον Θεό η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ θα τον μεθάει! τι θελω να πω δεν ειναι καποιος τόπος αλλά μια κατάσταση βιωμένη αναλόγος με την καρδιακή καθαρότητα του κάθε ενός μας!!!
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

Ωραία όλα αυτά αλλά μιλάμε για φυσικά φαινόμενα όχι για μεταφυσικά. Αν υπάρχουν 2 άνθρωποι -ας πούμε- λευκοί δεν μπορούν από αυτούς να προκύψουν μελαμψοί ή κίτρινοι με τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά. Έτσι λέω εγώ. Μπορεί όμως να είναι δυνατόν. Άρα πρέπει να υπήρχαν περισσότεροι άνθρωποι. Και άλλες φυλές. Αλλιώς δεν είναι δυνατόν. Αλλά ακόμη και αν ήταν μόνο δυο, τα παιδιά τους πρέπει να έκαναν παιδιά μεταξύ τους για να πολλαπλασιαστούν. Και πως βρέθηκαν οστά ανθρώπων σε άλλα σημεία της γης οι οποίοι ήταν σε κατάσταση μη συνειδητή; Εννοώ δεν είχαν την αντίληψη των πρωτόπλαστων.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

XRHSTOS έγραψε:Πως είναι πραγματικά η κόλαση; Είναι ζεστό ή κρύο μέρος;

και η κόλαση και ο παράδεισος από την πλευρά του Θεού ειναι το ίδιο δηλαδή η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ!!!
Ωραίο.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

cloaca έγραψε:Δεν νομίζω να τα γνωρίζει όλα ο άνθρωπος ώστε να πάρεις κάποια απάντηση σε κάποια.
Ο άνθρωπος έχει αυτήν την γνώση που χρειάζεται ώστε να σώσει την ψυχή του.
Ναι αλλά ο ίδιος ο δημιουργός του έδωσε το πνεύμα για να σκέφτεται και να αναρωτιέται. Αν δεν το ήθελε αυτό ο Θεός δεν θα του το έδινε. Εγώ νοιώθω ότι ο Θεός χαίρεται όταν οι άνθρωποι αναρωτιούνται για αυτόν και δεν έχουν το μυαλό τους μόνο για να μην είναι άδειο το κεφάλι τους.
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από XRHSTOS »

Τι γίνεται με τους ανθρώπους άλλων θρησκειών, τους ακούει;

πάντας θέλει σωθείναι και εις επίγνωση αληθείας ελθείν! θέλει όλους να μας σώσει και θα βρει τον τρόπο. η καλύτερη απάντηση που θα μπορούσανα σκεφτώ ειναι να κοιτάμε πως θα σωθούμε εμείς που κατέχουμε και την αλήθεια σε όλο της το πλήρωμα! αλλά και οι άλλοι αιρετικοί και αλλόθρησκοι έχει τρόπο ο Θεός να τους σώσει!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”