Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Dimitris39 »

panagiotisspy έγραψε:
karta_polith.jpg
Πηγή:
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&c ... id=4597468
Εικόνα
:lol: :lol: :lol:
Τι θα παθουμε ακομη αν παραμεινουμε μακρια απο τον δρομο του Θεου
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

Ένα αξιόλογο άρθρο για την Κάρτα του Πολίτη
του Ιωάννου Καρδάση, χημικού

Πάρα πολλά έχουν γραφεί για την αποκαλούμενη αριθμοποίηση του ατόμου και του προσώπου, με την πρόσφατη καθιέρωση της “κάρτας του πολίτη” και η ερώτηση που διατυπώνεται από ευσεβείς πιστούς είναι συνήθως: «Διατί θέλουν να μας αποβαπτίσουν και να μας κάνουν νούμερα δίδοντας έναν αριθμό ξεχωριστό για τον καθένα, αγνοώντας το όνομα και το πρόσωπο;».

Δεν ήμαστε παρά ένας αριθμός και πάντοτε ήμαστε ένας αριθμός. Στο ληξιαρχείο, στο σχολείο, στο στρατό, στην εφορία, στην ταυτότητα, στο τηλέφωνο, στον τραπεζικό λογαριασμό, στην κοινωνική ασφάλιση, στην πιστωτική κάρτα, στους εκλογικούς καταλόγους, στην διεύθυνση του σπιτιού, στην πόρτα του διαμερίσματος, στην ΔΕΗ, στην ΕΥΔΑΠ, στον ΟΤΕ, στην πινακίδα του αυτοκινήτου, στην θέση του θεάτρου, στην ληξιαρχική πράξη θανάτου, στο νεκροταφείο ακόμη και στο οστεοφυλάκιο!

Όλοι αυτοί οι αριθμοί ήμαστε εμείς και τους κουβαλάμε στην πλάτη μας τόσο στην επίγεια ζωή μας, όσο και μετά θάνατον. Κανέναν δεν τον ενδιαφέρει το όνομά μας. Με την νέα ταυτότητα (κάρτα του πολίτη), όλοι αυτοί οι αριθμοί που φέρει ο καθένας από εμάς (11 επίσημοι και σωρεία ανεπίσημων) θα γίνουν ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ και θα πάψουμε πια να ήμαστε διχασμένες αριθμητικά προσωπικότητες και να εξουσιαζόμαστε (υποτίθεται) από πολλούς αριθμούς, αλλά μόνον από ένα. Τελικά μας πειράζει η πολυαριθμία που έχουμε σήμερα, για την οποία κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε ή μας πειράζει Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ;

Δίδοντάς μας η Πολιτεία ένα μόνο αριθμό, ζητάει να μας αποβαπτίσει; Μήπως ήμαστε αφελείς; «Νήπιοι κατά τας φρένας», όπως λέγει και ο Απόστολος Παύλος; Εάν πάμε στο Ταχυδρομείο να παραλάβουμε ένα συστημένο, ο υπάλληλος δεν θα μας το δόσει, εάν δεν σημειώσει τον αριθμό της ταυτότητά μας. Ιωσήφ Κολιόπουλοι μπορεί να υπάρχουν πεντακόσιοι στην Ελλάδα, αλλά ο αριθμός ταυτότητας Π 344378 είναι μοναδικός και βεβαιώνει, ότι ο Ιωσήφ Κολιόπουλος που υπέγραψε για την παραλαβή του συστημένου, είναι αυτός που τον πατέρα του τον λένε Λάζαρο, την μητέρα του Δήμητρα, γεννήθηκε στην Αθήνα το 1940 κλπ, κλπ. Είναι δηλαδή πληροφορίες που διασταυρώνουν και εξακριβώνουν τα στοιχεία της ταυτότητάς μας και είναι απαραίτητες για την Πολιτεία.

Όταν όμως πάμε να κοινωνήσουμε ο ιερέας δεν θα ειπεί: «Μεταλαμβάνει ο δούλος του Θεού Ιωσήφ Κολιόπουλος του Λαζάρου και της Δήμητρας με τον αριθμό δελτίου ταυτότητας Π 344378 κλπ, κλπ.», αλλά θα ειπεί: «Μεταλαμβάνει ο δούλος του Θεού Ιωσήφ» και τίποτε περισσότερο. Διότι εκείνη την ώρα, εκείνο το «Ιωσήφ» και μόνο είναι ανεπανάληπτο, έστω και εάν το χρησιμοποιούν 500000 Ιωσήφ ανά την Ελλάδα και σημαίνει: «ψήφον λευκήν, και επί την ψήφον όνομα καινόν γεγραμμένον, ό ουδείς οίδεν ει μη ο λαμβάνων». Με εκείνο το «Ιωσήφ» και μόνο, ξέρει ο Θεός να εντοπίσει στα δικά του κατάστιχα τον συγκεκριμένο Ιωσήφ, χωρίς να ανατρέξει στο Π 344378.

Δεν πρέπει όμως να είμαστε και ουτοπιστές. Η καταγραφή των προσωπικών μας στοιχείων χρονολογείται, αν μη τι άλλο, τουλάχιστον από «Αυγούστου μοναρχήσαντος» που και τότε «υπό μιαν βασιλείαν εγκόσμιον αι πόλεις γεγένηνται» και «απεγράφησαν οι λαοί τω δόγματι του Καίσαρος» (και κατά ορισμένους ιστορικούς αποτελούσε, συν τοις άλλοις, και ομολογία πίστης προς τον αυτοκράτορα). Και της απογραφής δεν εξηρέθη ούτε η Παναγία Θεοτόκος, αλλά ούτε και ο ενανθρωπήσας Θεός μας.

Εις την «κοιλάδα του κλαυθμώνος» που βρισκόμαστε «εν μέσω γενεάς σκολιάς και διεστραμμένης» κατά τον παρόντα τούτον αιώνα τον απατεώνα, προσπαθούμε να προσαρμοσθούμε σ’ ένα σύστημα με όσο το δυνατόν λιγότερα μειονεκτήματα, λατρεύοντες τον Θεόν «μετά συνειδήσεως καθαράς εν πνεύματι και αληθεία», «ειρηνικόν και ησύχιον βίον διάγοντες εν πάση ευσεβεία και σεμνότητι».

Επομένως δεν πρέπει να συγχέουμε τις όποιες σχέσεις μας με τον Καίσαρα με τις σχέσεις μας με τον Θεό, να προσδίδουμε στο θέμα θεολογικές και πνευματικές διαστάσεις, εάν δεν υπάρχουν και να χρησιμοποιούμε τον Θεό για επίγειους σκοπούς. Πρέπει να είμαστε τίμιοι με την Ορθοδοξία και την Εκκλησία του Χριστού, αποδίδοντες «τα Καίσαρος Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ».

Πηγή: http://dosambr.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

Πεστα βρε χημικε, και ειχαμε ανησυχησει αδικα!
Επειδη εχουμε αλλους χρηστικους αριθμους, ε, τοτε
ας παρουμε και το τελικο χαραγμα να ξενοιασουμε απαξ δια παντος. Τι Ωραια!

Mοντερνα λογικη: Εχεις πυρετο; E, πεσε και απο το γκρεμο, να ησυχασεις.. Αυτο ειναι.
Καθαρες λυσεις. Eιδατε η επιστημη;

Αρα λοιπον συμφωνα με τον αγαπητο χημικο-θεολογο, αδελφο μας,
επλανηθη σφοδρα, ο Αγιος Ιωαννης ο Ευαγγελιστης, και Θεολογος, ο συγγραφεας της Ιερας Αποκαλυψεως,
και φυσικα ολοι οι επομενοι, απο αυτον ανα τους αιωνες Αγιοι Πατερες, που μιλησαν ξεκαθαρα για χαραγμα,
αντιχριστο, κυβερνηση και συστημα του αντιθεου, και αρνηση Χριστου σε οσους ακολουθησουν.

Ο Ιδιος ο Κυριος μας, προφανως "αστειευοταν" (απαγε της βλασφημιας, σχημα λογου κανω),
οταν μιλαγε για αντιχριστο και εσχατες ημερες,
οι οποιες θα κολοβωθουν, για να σωθουν καποιοι, αφου τα πραγματα θα ειναι τοσο φοβερα,
ωστε να πλανηθουν ακομα και οι εκλεκτοι.

Ετσι για να μας φοβισει το εκανε.

Εκει καταληγουμε, οτι ολα ειναι μυθος και φαντασια,
συμφωνα με τον αγαπητο χημικο,
που οπως ειναι αξιοπιστος στο επαγγελμα του,
και μεταποιει διαφορα στοιχεια δια της προσμιξεως,
για να παραγει ενα νεο, συμφωνα με τις αναγκες του,
ετσι κινειται και στην προσωπικη θεολογια του,
με την μεθοδο της χημειας, ολα σε ενα χυλο.

Εγινε καποτε απογραφη, απογραφηκε και ο Ενανθρωπησας Λογος, αρα, δεν συμβαινει τιποτα. Ολα καλα.
Ως μη γενομενα ολα λοιπον. Αφου ειχε.. απογραφει και ο Θεος μας, οταν ενανθρωπησε, αρα, χαλαρωστε,
και σφραγιστειτε αφοβα, αρκει οταν μεταλαμβανετε, να λεει ο Ιερεας το ονομα σας, και οχι τον αριθμο σας.

Μαλιστα. Ρε τι παθαμε. Να δω τι αλλο, θα βρουν, για να αναπαυσουν τις συνειδησεις τους.

Δεν υπαρχει θεμα κυριοι. Εχουν πλανηθει ολοι.
Απο τους αγιορειτες εως και τους Επισκοπους.

Μην ασχοληθειτε ξανα. Λυθηκε το θεμα.

Μονο ο κος χημικος, εχει πιασει το νοημα.

Μα τι κοροϊδα ειχαμε πιαστει τοσο καιρο, και ανησυχουσαμε χωρις λογο...

Παντως, αγαπητε χημικε αδελφε, κοιταξε, εαν θελεις, κρατα και μια πισινη,
ετσι απλα μια αδελφικη συμβουλη σου δινω,
να με θυμασαι, οταν ερθει η ωρα,
να ακουστει ο αριθμος σου,
ε.. να με συγχωρεις, το ονομα σου, ηθελα να πω..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
paratiritis88
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 6:00 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από paratiritis88 »

filotas έγραψε:Ένα αξιόλογο άρθρο για την Κάρτα του Πολίτη
του Ιωάννου Καρδάση, χημικού

Δεν πρέπει όμως να είμαστε και ουτοπιστές. Η καταγραφή των προσωπικών μας στοιχείων χρονολογείται, αν μη τι άλλο, τουλάχιστον από «Αυγούστου μοναρχήσαντος» που και τότε «υπό μιαν βασιλείαν εγκόσμιον αι πόλεις γεγένηνται» και «απεγράφησαν οι λαοί τω δόγματι του Καίσαρος» (και κατά ορισμένους ιστορικούς αποτελούσε, συν τοις άλλοις, και ομολογία πίστης προς τον αυτοκράτορα). Και της απογραφής δεν εξηρέθη ούτε η Παναγία Θεοτόκος, αλλά ούτε και ο ενανθρωπήσας Θεός μας.

Εις την «κοιλάδα του κλαυθμώνος» που βρισκόμαστε «εν μέσω γενεάς σκολιάς και διεστραμμένης» κατά τον παρόντα τούτον αιώνα τον απατεώνα, προσπαθούμε να προσαρμοσθούμε σ’ ένα σύστημα με όσο το δυνατόν λιγότερα μειονεκτήματα, λατρεύοντες τον Θεόν «μετά συνειδήσεως καθαράς εν πνεύματι και αληθεία», «ειρηνικόν και ησύχιον βίον διάγοντες εν πάση ευσεβεία και σεμνότητι».

Επομένως δεν πρέπει να συγχέουμε τις όποιες σχέσεις μας με τον Καίσαρα με τις σχέσεις μας με τον Θεό, να προσδίδουμε στο θέμα θεολογικές και πνευματικές διαστάσεις, εάν δεν υπάρχουν και να χρησιμοποιούμε τον Θεό για επίγειους σκοπούς. Πρέπει να είμαστε τίμιοι με την Ορθοδοξία και την Εκκλησία του Χριστού, αποδίδοντες «τα Καίσαρος Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ».

Πηγή: http://dosambr.wordpress.com/
======================================================



Προσέξτε αυτόν τον Καρδάση γιατί όπου βρεθεί κι΄ όπου σταθεί εδώ καί μιά 10ετία γράφει με πονηρό τρόπο εναντίον τής Ορθοδοξίας.

Καί όχι μόνο αυτό!

Όταν παλαιότερα γινόταν μάχη στήν Ιερά Σύνοδο γιά νά βγεί μία απόφαση γιά τίς νέες ταυτότητες, είχε μοιράσει έντυπα σε Αρχιερείς καί τούς προέτρεπε να καταψηφίσουν το θέμα καί ότι το 666 καί οί νέες ταυτότητες δεν έχουν καμία σχέση !!!

Κάθε τόσο βγαίνει καί κορδακίζεται υπογράφοντας ώς σπουδαίος επιστήμονα "χημικός " , δηλαδή τρέμε κόσμε καί κάνε στήν άκρη γιατί εδώ μιλάει επιστήμονας!

Έχει γράψει καί επιστολές στόν Ορθόδοξο Τύπο, μία εναντίον τού Αγίου Φωτός πού το λέει απάτη, μία εναντίον τών θαυμάτων πού κάνουν οί Άγιοι, καί πάει λέγοντας...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !

paratiritis88
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Αχ βρε Καρντάς...
Το πρόβλημα δεν είναι ότι θα μας φορτώσουν ένα νούμερο! Το πρόβλημα θα υπάρξει αν αυτό το νούμερο θα είναι εκείνο το συγκεκριμένο νούμερο που μπαίνει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ώστε να παρεμβληθεί ανάμεσα σ' εμάς και τον Δημιουργό μας, όπως αναφέρει και η Αποκάλυψη.
Δεν ανησυχούν οι πιστοί επειδή θα προστεθεί στη ζωή μας ένας ακόμη αριθμός! Από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Γατί παραθέτεις τους αριθμούς αστυνομικής ταυτότητας, ληξιαρχικής πράξης, στρατιωτικού μητρώου και ένα σωρό ακόμη αστειότητες;
Καλή η προσπάθειά σου να αποπροσανατολίσεις τον κόσμο, αλλά, αδελφέ, αυτές οι πονηριές δεν εντάσσονται στον χώρο μας.
Χρησιμοποιείς και όρους εκκλησίας («Νήπιοι κατά τας φρένας», όπως λέγει και ο Απόστολος Παύλος - «Μεταλαμβάνει ο δούλος του Θεού - «τα Καίσαρος Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ») και γράφεις και ότι πρέπει να είμαστε και τίμιοι προς την Εκκλησία του Χριστού!
Αγνοήστε τον!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
efangelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 7:16 am
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από efangelos »

Αφού ο Χημικός χρησιμοποιεί σαν βασικό επιχείρημα οτι έχουμε γεμίσει αριθμούς και καλό θα ήταν να έχουμε έναν αριθμό, μπορώ πλέον κάλλιστα να προτείνω τον ένα αριθμό που ΗΔΗ εχουμε , τον αρ. ταυτότητας του οικείου Αστυν. τμήματος. Όυτε κάρτες ούτε περιττά έξοδα για το κράτος. Ας βγεί μια απόφαση που θα λέει οτι ολοι οι αριθμοί που έχει κάποιος σε Δημ. Υπηρεσίες αυτομάτως μετατρέπονται στον αρ. δελτίου ταυτότητας που ήδη έχουμε και συνεχίζουμε τις συναλλαγές ως έχει μέχρι τώρα.

ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι παπ........ριες με το συμπάθειο
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

Πάντως εγώ δεν βρίσκω κάτι λάθος σ' αυτά που λέει ο άνθρωπος και δεν ξέρω γιατί τον πήρατε απ' τα μούτρα, αφού μάλιστα δεν είναι παρών για να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Καλύτερα να τα βάλετε μαζί μου που το αναδημοσίευσα.

Έχουμε πει πολλές φορές ότι αναδημοσιεύουμε κάτι σ' αυτό το χώρο, αν:

1. Προέρχεται από καταξιωμένο στον Ορθόδοξο Εκκλησιαστικό χώρο πρόσωπο, ή/και
2. Συμφωνούμε και υιοθετούμε τις απόψεις που εκφράζει.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το δεύτερο. Επομένως ότι πρόβλημα έχετε με το συγκεκριμένο κείμενο, εμπρός εδώ να το συζητήσουμε. Αλλά όχι αφορισμούς, ένα ένα τα θέματα με συγκεκριμένες απόψεις και προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Dimitris39 »

efangelos έγραψε:Αφού ο Χημικός χρησιμοποιεί σαν βασικό επιχείρημα οτι έχουμε γεμίσει αριθμούς και καλό θα ήταν να έχουμε έναν αριθμό, μπορώ πλέον κάλλιστα να προτείνω τον ένα αριθμό που ΗΔΗ εχουμε , τον αρ. ταυτότητας του οικείου Αστυν. τμήματος. Όυτε κάρτες ούτε περιττά έξοδα για το κράτος. Ας βγεί μια απόφαση που θα λέει οτι ολοι οι αριθμοί που έχει κάποιος σε Δημ. Υπηρεσίες αυτομάτως μετατρέπονται στον αρ. δελτίου ταυτότητας που ήδη έχουμε και συνεχίζουμε τις συναλλαγές ως έχει μέχρι τώρα.

ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι παπ........ριες με το συμπάθειο
Αδελφε μου δεν μου βγαινει η λεξη :7
μηπως εβαλες περισσοτερες τελειες? :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

filotas έγραψε:Πάντως εγώ δεν βρίσκω κάτι λάθος σ' αυτά που λέει ο άνθρωπος και δεν ξέρω γιατί τον πήρατε απ' τα μούτρα, αφού μάλιστα δεν είναι παρών για να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Καλύτερα να τα βάλετε μαζί μου που το αναδημοσίευσα.

Έχουμε πει πολλές φορές ότι αναδημοσιεύουμε κάτι σ' αυτό το χώρο, αν:

1. Προέρχεται από καταξιωμένο στον Ορθόδοξο Εκκλησιαστικό χώρο πρόσωπο, ή/και
2. Συμφωνούμε και υιοθετούμε τις απόψεις που εκφράζει.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το δεύτερο. Επομένως ότι πρόβλημα έχετε με το συγκεκριμένο κείμενο, εμπρός εδώ να το συζητήσουμε. Αλλά όχι αφορισμούς, ένα ένα τα θέματα με συγκεκριμένες απόψεις και προτάσεις.
Λιαν αγαπητε και σεβαστε Νικολαε, προσεξε τι διαβαζεις και τι παρεες κανεις.
Για το καλο σου. Εμεις δεν εχουμε να κερδισουμε τιποτα. Προσεχε.

Ο κος 'χημικος', οχι μονο κανει μπαμ απο 100 χιλιομετρα, οτι κανει προπαγανδα,
και οτι εχει εσκεμμενη ταχα μου, αγνοια των γραφων, και της Αποκαλυψης,
αφου γραφει εντελως ασχετα πραγματα με το θεμα μας,
αλλα και επισης γραφει σαν κλασσικος μισθωτος υπηρετης της νεας ταξης,
πληρως στερημενος πνευματος, αλλα και της καλης αγωνιας,
που ελεγε ο π.Παϊσιος, οτι πρεπει να εχουμε,
και ο οποιος μακαριστος οσιος Γερων,
προφανως συμφωνα με αυτον ειχε επισης.. πλανηθει!


Το στυλακι: Οτι δεν τρεχει τιποτα, ολα καλα, εγω ξερω κλπ κλπ..

Απο την Ιερα Αποκαλυψη δεν τον ειδα ομως, να αναφερει κανενα χωριο. Του ξεφυγε;

Η Αγια Γραφη που εχει σπιτι του, δεν την εχει την Ιερα Αποκαλυψη του Ιωαννου και μεγαλυτερου Θεολογου των εποχων;

Θελεις αντεπιχειρηματα; Ενταξει θα εκθεσω παρακατω εναν προς εναν τους πονηρους λογισμους του, με επιχειρηματα.

Περιμενε λιγο, και σου'ρχομαι..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

Να μια ψύχραιμη θεώρηση του πράγματος:
Anastasios68, http://www.athonite.gr/forum έγραψε:Αγαπητοί αδελφοί, επιτρέψτε μου να καταθέσω την άποψή μου επί του πολύ σοβαρού αυτού θέματος.
Είμαι μηχανικός πληροφορικής με μεταπτυχιακές σπουδές. Αγαπώ την τεχνολογία και την πληροφορική από την εποχή που θυμάμαι τον εαυτό μου. Από τότε που οι "θρύλοι" των παιδικών μου χρόνων Neil Alden Armstrong, Michael Collins και Edwin Eugene "Buzz" Aldrin, Jr. κατάφεραν το ακατόρθωτο, την επιτυχημένη προσελήνωση. Στα πολλά χρόνια που έχουν περάσει από τότε, η πληροφορική αντιμετωπίστηκε κυρίως με σκεπτικισμό, της αποδώθηκαν ακόμα και "μαγικές" ιδιότητες. Δαιμονοποιήθηκε και εξιδανικεύτηκε ως η πανάκεια που θα δώσει λύση σε όλα τα προβλήματα του ανθρώπου.
Η αλήθεια συνήθως βρίσκεται κάπου στη μέση. Όταν έγινε η απογραφή πληθυσμού στην οποία καταγράφηκε και ο Κύριός μας, οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν κυλινδρικούς παπύρους για την αποθήκευση δεδομένων. Αυτό είχε το πρόβλημα πως αν κάποιος ήθελε να δει τα στοιχεία στο τέλος του παπύρου έπρεπε να τον ξετυλίξει ολόκληρο. Αργότερα σκέφτηκαν να κόψουν κομμάτια παπύρου ή λεπτού δέρματος ίσης διαστάσεως και να τα τοποθετήσουν το ένα κάτω από το άλλο. Το σύνολο δενόταν με ξύλο ή παχύτερο δέρμα. Αυτό έφερε το πλεονέκτημα της άμεσης πρόσβασης σε όλες τις σελίδες. Έτσι γεννήθηκε το βιβλίο, ή κώδικας (codex). Το πρόβλημα ήταν πως οι άνθρωποι έπρεπε να γράφουν με το χέρι τους όλα τα περιεχόμενα των βιβλίων. Πολλούς αιώνες αργότερα ο Γουτεμβέργιος εφηύρε την τυπογραφία και πλέον η γνώση, αλλά και η καταγραφή μπορούσαν να γίνουν κτήμα των πολλών έναντι της προηγούμενης μεθόδου όπου μόνο οι πλούσιοι μπορούσαν να παραγγείλουν ένα βιβλίο σε κάποιον επαγγελματία γραφέα.
Μισή χιλιετηρίδα μετά, εφευρέθηκε η ηλεκτρονική καταγραφή. Το 1946 το transistor θα εφευρεθεί αντικαθιστώντας τις μέχρι τότε ογκώδεις λυχνίες και η συνέχεια θα είναι καταλυτική σε ότι αφορά την εξέλιξη της πληροφορικής τεχνολογίας. Σήμερα η τεχνολογία αυτή έχει ωριμάσει. Η άμεση απόδειξη της ταυτότητας του καθενός μας σε οποιαδήποτε συναλλαγή μας μπορεί να διευκολύνει και να συντομεύσει διαδικασίες, να γλυτώσει χιλιάδες δέντρα από την κοπή ώστε να γίνουν χαρτί, να αποτρέψει απάτες πλαστογραφίας και φοροδιαφυγής, να κάνει τη ζωή μας ευκολότερη.
Το θέμα είναι ότι τα προσωπικά μας δεδομένα θα βρίσκονται στη διάθεση του κράτους. Αυτό συμβαίνει και τώρα (το κράτος γνωρίζει πόσες φορές επισκευθήκαμε ένα γιατρό, πήραμε φάρμακα, γράψαμε το παιδί μας στο σχολείο και τόσα άλλα). Απλά τώρα η πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα είναι χρονοβόρα και δύσκολη. Με την απλούστευση των διαδικασιών και την αυτοματοποίησή τους η πρόσβαση, άρα και η διασταύρωση των στοιχείων, γίνεται ευκολότερη. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο πέρα από αυτό που οφείλει έτσι και αλλιώς να κάνει κάθε χριστιανός. Να προσευχόμεθα στον Άγιο Θεό ώστε να δίνει φώτιση στους άρχοντες να χειρίζονται τα θέματα του κράτους (άρα και τα δικά μας στοιχεία) με σύνεση, με δικαιοσύνη, με ορθότητα. Να μην αδικούν κανένα, να μη ιδιωποιούνται τα στοιχεία μας προς δικό τους προσωπικό όφελος αλλά να φροντίζουν για την εξυπηρέτησή μας πάντοτε σύννομα. Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα γίνει έτσι.
Επίσης, επειδή μπορεί να μην έχουμε και πολύ εμπιστοσύνη στους ηγέτες της χώρας μας, να ζητήσουμε από την Εκκλησία, όταν οριστικοποιηθούν τα στοιχεία για το περιεχόμενο και τη χρήση των συγκεκριμένων καρτών, να μας απαντήσει υπεύθυνα, αν απ' αυτές κινδυνεύει η σχέση μας με το Χριστό ή όχι, και να πράξουμε αναλόγως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”