Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25054
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Ο Άγιος Μάξιμος που αναφέρεις Διονύση, ήταν πλήρης Αγίου Πνεύματος και προφανώς πήρε τέτοια εντολή από ψηλά!
Εγώ είμαι ένας αξιοθρήνητος, αμαρτωλός και ανάξιος να λέγομαι Χριστιανός!
Θα κάνω υπακοή στην Εκκλησία, μέχρις ότου εκείνη αλλάξει μυαλά, επηρεαζόμενη από κάποιον νέο Μάξιμο που μακάρι να έρθει!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από filotas »

Σε γραμμή Ανθιμου η Ιεραρχία...
Σάββατο, 09 Οκτώβριος 2010 - Συντάχθηκε απο τον/την Το Βήμα / Μαρία Αντωνιάδου

Στη γραμμή του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Ανθιμου κινείται η Ιεραρχία, καθώς χθες αποφάσισε να εξετάσει το ενδεχόμενο κινδύνου αλλοτρίωσης της πίστης και της εθνικής και κοινωνικής ζωής των Ελλήνων!

Για αυτό καλεί τη 12μελή Ιερά Σύνοδο να μελετήσει τρία μείζονος σημασίας, κατ΄ αυτήν, ζητήματα. Πρόκειται για το μεταναστευτικό, την κάρτα του πολίτη, αλλά και για τα σχολικά βιβλία.

Μάλιστα στη σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε, τονίζεται ότι η «Εκκλησία με ανύσταχτο και στοργικό ενδιαφέρον μελετά με σοβαρότητα και υπευθυνότητα ζητήματα που ενδέχεται να κρύβουν κινδύνους αλλοιώσεων και αλλοτριώσεων της πίστεως ή της εθνικής και κοινωνικής μας ζωής, όπως η κάρτα του πολίτη, θέματα που αφορούν τη διδασκαλία των Θρησκευτικών, της Ιστορίας και της Γλώσσας στα σχολεία,το μεταναστευτικό και άλλα,προκειμένου συντόμως να καταθέσει τις απόψεις της στα αρμόδια όργανα της πολιτείας και να ενημερώσει τον λαό του Θεού».

Οι συνοδικοί μητροπολίτες θα πρέπει να μελετήσουν και να συζητήσουν αν μέσα από τη μετανάστευση, την κάρτα του πολίτη που σχεδιάζει να εκδώσει η κυβέρνηση, αλλά και τα σχολικά βιβλία υπάρχει αποχριστιανοποίηση στην Ελλάδα και αν καταπατούνται τα θρησκευτικά δικαιώματα των ορθοδόξων Ελλήνων.

Όλα αυτά ως αποτέλεσμα της προχθεσινής αντιπαράθεσης μεταξύ του Αρχιεπισκόπου κ. Ιερώνυμου και του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Ανθίμου για το εάν ο πολιτικός λόγος έχει θέση στον άμβωνα.

Η 12μελής Ιερά Σύνοδος θα συνεδριάσει υπό την προεδρία του Αρχιεπισκόπου την επόμενη εβδομάδα, και αφότου συζητήσει τα τρία θέματα θα τα παραπέμψει σε ειδικές επιτροπές, οι οποίες θα μελετήσουν όλες τις παραμέτρους τους προκειμένου στη συνέχεια να γίνουν ενέργειες προς την πλευρά της κυβέρνησης.

Πηγή: www.romfea.gr

Επομένως λίγη υπομονή ακόμη και θα πάρουμε απάντηση σ' όλες τις σχετικές απορίες μας.

(Τα περί γραμμής Ανθίμου είναι κατά τη γνώμη μου ατυχής χαρακτηρισμός της κ. Αντωνιάδου)
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

aposal έγραψε:Ο Άγιος Μάξιμος που αναφέρεις Διονύση, ήταν πλήρης Αγίου Πνεύματος και προφανώς πήρε τέτοια εντολή από ψηλά!
Εγώ είμαι ένας αξιοθρήνητος, αμαρτωλός και ανάξιος να λέγομαι Χριστιανός!
Θα κάνω υπακοή στην Εκκλησία, μέχρις ότου εκείνη αλλάξει μυαλά, επηρεαζόμενη από κάποιον νέο Μάξιμο που μακάρι να έρθει!
Δεν πηρε εντολη, Αποστολε, προκαταβολικα.. ο Αγιος Μαξιμος, αλλα,
ηταν ενεργουμενο το πνευμα του και φωτιζομενο, υπο του Αγιου Πνευματος,
αλλα απο ποτε ομως;

Απο τοτε, οταν και πηρε την αποφαση να τα παιξει ολα για ολα,
και το κεφαλι του ακομα, για την αληθεια της Πιστεως.

Γιατι εαν συμβιβαζοταν, Αποστολε,
και εβαζε νερο στο κρασι του, "για να μην πηγαινουμε στα.. ακρα",
οπως λεει η νυν ηγεσια της Εκκλησιας μας,
οχι Πνευμα Αγιο δεν θα επαιρνε, και θεολογια ανωθεν,
αλλα θα εμενε στην Εκκλησιαστικη ιστορια,
ως ενας ακομα αιρετικος απο το σωρο των πολλων.

Εδωσε πρωτα το αυτεξουσιο ολοκληρο στον Θεο, και την αληθεια Του, και μετα επλησθη Πνευματος Αγιου, και θεολογησε οπως θεολογησε και τους εκανε με τα κρεμμυδακια, με αποτελεσμα να ξεφτιλιστισθουν τοσο πολυ, ωστε να τον ακρωτηριασουν και να τον σκοτωσουν στην ουσια εκει στην φυλακη οπου τον βαλανε, μετα την ομολογια του.

Δεν επαιξε διπλωματια, ουτε εκανε υποχωρησεις, γιαυτο συμβασιλευει τωρα μετα του Δεσποτου Χριστου.

Ειναι οντως κατ'αναλογιαν το παραδειγμα,
εννοειται οτι εμεις μπροστα του, ουτε Χριστιανοι κανονικα, δεν αξιζουμε να λεγομαστε,
αλλα ολα εχουν μια αναλογια,
και βλεπουμε πως αυτο μπορει να εφαρμοσθει και σε εμας τους εσχατους και αναξιους.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25054
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Συμφωνούμε κατ' ουσίαν!
Ο Άγιος ήταν πλήρης Αγίου Πνεύματος, επομένως θα μπορούσε να πει κι αυτός "Ζω δε ουκέτι εγώ, ζει εν εμοί Χριστός". Ο Δημιουργός ξέρει ότι υπάρχει κίνδυνος για τα πλάσματά Του από την υποδούλωση στους παπιστές και του δίνει το ρόλο της προστασίας του ανόθευτου του ορθοδόξου δόγματος.
Αν είχα την επιφοίτηση θα έκανα κι εγώ κάτι. Αλλά όντας αμαρτωλός και ανάξιος προστατεύομαι μόνον ευρισκόμενος εντός των τειχών της Εκκλησίας. ΔΕΝ πρόκειται η Εκκλησία μας να πέσει. Δεν θα την αφήσει ο Ιδρυτής της. Ακόμη και στην ακραία περίπτωση που ΚΑΙ ο Οικουμενικός Πατριάρχης και ο Αρχιεπίσκοπος ενδώσουν στις επιταγές της άρχουσας τάξης (μη γένοιτο) θα παρουσιαστεί ένας νέος Μάξιμος που θα βάλει τα πράγματα στη θέση του και θα σώσει κι εμάς!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από dionysisgr »

dionysisgr έγραψε:Και να σε ρωτησω και το αλλο Αποστολε.

Εαν σου πει ο Αρχιεπισκοπος παρε κανονικα την καρτα.

Ο Μητροπολιτης σου, οτι δεν εχει αποψη, κανε οτι θες.

Και ο Πνευματικος σου, μην τυχον και την παρεις.

Τι θα κανεις; Και ποιος απο ολους πλανηθηκε και ποιος ειναι ο σωστος;
Εδω Αποστολε δεν μου απαντησες ακομα. Τι λες;

Εαν θες απαντας, εσυ,
η και οποιος αλλος αδελφος θελει,
ειναι βασικα ρητορικο το ερωτημα,
με αφορμη εσενα,
και θελω με αυτο να καταδειξω οτι,

το να βλεπουμε τα πραγματα λιγο ορθολογιστικα και σχεδον μαθηματικα,
με σεναρια και εναλλακτικες, ασκησεις επι χαρτου,
περιπου ετσι: αμα δεν ισχυει το Α, παμε στο Β, αλλιως προχωραμε στο Γ,
μας απομακρυνει απο την ουσια του προβληματος.

Γιατι εδω ενεχει ο κινδυνος της επαναπαυσης, και της μη προσωπικης ευθυνης.

Προσευχη κανουμε; Η περιμενουμε ετοιμες λυσεις απο αλλους;

Αυτο το τελευταιο, δεν παει σε εσενα φυσικα Αποστολε, να εξηγουμαι,
τωρα μιλαω γενικα για ολους μας.

Χωρις την προσευχη μας, την αγωνια μας,
την συνεχη επικληση του ελεους του Χριστου,
των μεσιτειων της Παναγιας μας,
των πρεσβειων των Αγιων μας,
χωρις να προσπαθουμε πνευματικα,
πως περιμενουμε να μας "σωσουν" οι αλλοι;

Δεν γινεται ετσι αυτοματα, εμεις να καθομαστε,
και οι αλλοι να μας βαλουν στον Παραδεισο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25054
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από aposal »

Διονύση αν ο οικείος Μητροπολίτης και ο πνευματικός μου έχουν διαφορετική άποψη είναι κάτι που δεν ξέρω πως θα το αντθιμετωπίσω. Μάλλον όμως υπερισχύει ο Μητροπολίτης και αυτό θα πρέπει να το γνωρίζει ο πνευματικός μου πριν αποφασίσει να διαφοροποιηθεί.
Το ίδιο βέβαια μπορει να συμβεί και στν περίπτωση που κάποιος Μητροπολίτης εισηγηθεί προς το ποίμνιόν του να πράξει διαφορετικά από ότι αναφέρεται η αποφαση της Ιεράς Συνόδου.
Μακάρι να μην ζήσουμε τέτοιες καταστάσεις!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από ψυχουλα »

dionysisgr έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Και να σε ρωτησω και το αλλο Αποστολε.

Εαν σου πει ο Αρχιεπισκοπος παρε κανονικα την καρτα.

Ο Μητροπολιτης σου, οτι δεν εχει αποψη, κανε οτι θες.

Και ο Πνευματικος σου, μην τυχον και την παρεις.

Τι θα κανεις; Και ποιος απο ολους πλανηθηκε και ποιος ειναι ο σωστος;
ακριβως αυτα τα ερωτηματα τα εχω θεσει και εγω στον εαυτο μου γιατι δεν ειναι απιθανο να συμβει.

σε θεματα πιστης εχουμε την προσωπικη μας ευθυνη και δε θα γινουν δεκτες απαντησεις τυπου "δε φταιω εγω ο αλλος μου ειπε" -κατα το πρότυπο των προπατόρων μας Αδάμ και Εύα ούτε τύπου "δεν ήμουν αρκετα αγιος για να κανω αυτο που πιστευα".

στην αποκαλυψη δε, λεει οτι θα πλανηθουν και οι εκλεκτοι. Δε λεει ομως οτι θα σωθουν με το ελαφρυντικο της πλανης!

στο τελος θα ερθει και το σωματικο χαραγμα και θα λεμε κατσε να ρωτησω...

ο Αγιος Εφραιμ ο Συρος ειπε οτι οταν ερθει ο Αντιχριστος θα βασταζουν οι ανθρωποι το χαραγμα του. Λοιπον τι δειχνει αυτο, πρωτον το ρημα βασταζουν δειχνει κατι σημαντικο ως προς το πως θα ειναι το χαραγμα, δευτερον λεει οτι οι ανθρωποι ηδη θα το εχουν πριν παρουν χαμπαρι ποιανου ειναι δηλ του Αντιχριστου.

Πως θα γινει αυτο; μα εχοντας μια αντιχριστο τρόπο ζωής ευκολα θα δεχτουμε και ενα αντιχριστο συμβολο αυτου του ειδους της ζωής αλλα εμεις τυφλωμενοι τοσο πολυ θα περιμενουμε να μας δωσουν υπευ.δηλωση του νομ 105 να υπογραψουμε οτι "αποτασσομαι το Χριστον...." και δε θα βλεπουμε οτι ηδη Τον εχουμε αποταξει και ετοιμασαμε το δρομο για τον αλλον και μαλιστα θα νομιζουμε οτι ειμαστε κι ενταξει! Οταν λοιπον μας αποκαλυφθει τελικα ο Αντιχριστος θα διαπιστωσουμε οτι πεσαμε ηδη στην παγιδα του παρολο που θα πρεπε να καταλαβουμε τι δεντρο ήταν κι ας μη τοχαμε στην αυλη μας να το δουμε, απο τους καρπους του και μονο.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

[quote="panagiotisspy"]Είχα κι' εγώ δηλώσει παλιότερα, ότι είχα επιφυλάξεις και ήμουν πιό κοντά περισσότερο στο να πάρω την κάρτα από το να την αρνηθώ.
Ε, λοιπόν, άλλαξα γνώμη.
Συγχωρέστε μου την κυκλοθυμία και την αντιφατικότητα..
Αλλά δεν είναι κακό καμμιά φορά να αλλάζουμε και γνώμες.
Γι' αυτό άλλωστε συζητάμε, συμμετέχουμε σε φόρουμ, λέμε τη γνώμη μας, συμφωνούμε και διαφωνούμε.
Νάναι Ευλογημένο.


..........................................................................................................................................................

Εδώ συζητάμε, και δεν τοποθετούμαστε στο αν θα πάρουμε ή όχι τις εν λόγω κάρτες. Κοντός ψαλμός αλληλούϊα.

Τότε θα έχει νόημα, και αξία, το τι κάναμε η θα κάνουμε εκείνη την ώρα, αφού συνεκτιμήσουμε τα δεδομένα.

Προς το παρόν όμως νομίζω ότι υπάρχει ομοφωνία 100% ότι οι κάρτες αυτές περιορίζουν βραχυπρόθεσμα την ελευθερία μας ( ή τα αυτεξούσιό μας αν θέλετε), και μακροπρόθεσμα μας οδηγούν στην υποδούλωση.
Με πολύ ενδιαφέρον θα παρακολουθούσα αν υπάρχουν αντιρρήσεις στην ανωτέρω άποψη.

Διότι το τι θα πράξει ο κάθε ένας, και το τι θα πράξει το σώμα της Εκκλησίας κατόπιν αποφάσεων της Ιεραρχίας,( ή και πολιτικών σχηματισμών, αφού το θέμα έχει και κοινωνική διάσταση) μόνο πιθανολογίες είναι πρός το παρόν.
Επομένως εδώ δεν δηλώνουμε ότι δεν θα πάρουμε τις κάρτες, ή ότι θα τις πάρουμε, τα παλληκάρια φαίνονται στη μάχη, και πολύ φοβάμαι ότι αν δεν υπάρξει μεγάλη αντίδραση, το αυτεξούσιο και ο εγωϊσμός και η ελευθερία πολλών απο εμάς θα τσαλακωθεί....
Η τοποθέτησή μου είναι ότι πρόκειται για δεσμά, δεν είναι το τελικό χάραγμα, όπου εκεί γίνεται πλέον ομολογία πίστεως, αλλά για δεσμά που θέλουν να ανοίξουν τον δρόμο και να βάλουν ισχυρότατες βάσεις προς τούτο.Καλό θα ήταν λοιπόν να αντισταθούμε με κάθε τρόπο. Πρός το παρόν παίζεται η όποια ελευθερία μας, μεθαύριο θα παίζεται η ψυχή μας και μόνο η ψυχή μας.....
Η αφύπνιση και η κάθαρση γίνεται μονο με τη δύναμη του Θεού, μόνο σε Αυτόν ελπίζουμε.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Andreasmas »

Ανακοινωθέν της Ιεράς Συνόδου της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος με αναφορά και στο μάθημα των θρησκευτικών (8/10/2010)


Η εφετινή τακτική Σύνοδος της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, ασχολήθηκε με το θέμα «Η σύγχρονη κρίσις από εκκλησιαστικής πλευράς». Μελέτησε «τα αίτια της συγχρόνου ποικιλομόρφου κρίσεως» και προβληματίσθηκε σχετικά με τις δυνατότητες συμβολής στην αντιμετώπισή της με αφετηρία το δεδομένο – και ταυτοχρόνως ζητούμενο – «Η Εκκλησία ως ελπίδα και ενότητα της κοινωνίας και ως νοηματοδότηση της ζωής του ανθρώπου».
Οι εισηγήσεις και οι τοποθετήσεις των Σεβασμιωτάτων Αρχιερέων βοήθησαν ουσιαστικά να κατανοηθεί ότι οι ποικιλόμορφες αποτυχίες και τα προβλήματα που μαστίζουν την παγκόσμια και την ελληνική κοινωνία, η κρίση των θεσμών και των αξιών και η απουσία του νοήματος ζωής, είναι απότοκα της αλαζονικής διαχειρίσεως του βίου και της καταχρήσεως της κτίσεως ως δημιουργίας του Θεού, καθώς και της απλήστου επιθυμίας αποκτήσεως κοινωνικών αγαθών εις βάρος των πτωχών και των αδυνάτων.
Η οικονομική κρίση είναι το ορατό αποτέλεσμα της γενικής ηθικής και πνευματικής κρίσεως. Ταυτοχρόνως, έγινε φανερό, ότι η Εκκλησία έχει το χρέος και τη δυνατότητα να στηρίξει τον λαό μας στα προβλήματά του, να καλλιεργήσει την ελπίδα και να σταθεί άμεσα και ουσιαστικά στο πλευρό κάθε εμπερίστατου και δοκιμαζόμενου αδελφού μας, ανεξαρτήτως χρώματος, γλώσσης, θρησκείας και πολιτισμού.
Η κρίση κατέστησε φανερό, ότι η συγκρότηση του σύγχρονου κοινωνικού βίου με γνώμονα τον ατομισμό και την άρνηση της παρουσίας του Θεού στη ζωή μας οδήγησε στην καταράκωση της αξίας του ανθρώπου και την επικράτηση της αναξιοκρατίας και της αδιαφορίας για τον πόνο του διπλανού μας.
Αυτή η κατάσταση, για την δημιουργία της οποίας όλοι έχουμε μικρό η μεγάλο μερίδιο ευθύνης, είναι αταίριαστη με την παράδοση του τόπου μας. Η μόνη έξοδος από το αδιέξοδο είναι η αλλαγή αυτής της νοοτροπίας. Είναι καιρός μετανοίας για όλους μας. Ο λαός μας ζούσε και ζει, εμπνεόταν και θα εμπνέεται από την πίστη του στον Χριστό και διδάχθηκε από την Εκκλησία πως να μετακινείται από την δουλεία του εγωκεντρισμού στην ελευθερία του «Εμείς», από τη σκλαβιά του καταναλωτισμού στη χαρά της δημιουργίας και της προσφοράς.
Αυτό το ήθος εκφράζει με λόγια και έργα η Εκκλησία και μέσα σε αυτά τα πλαίσια με ανύστακτο και στοργικό ενδιαφέρον μελετά με σοβαρότητα και υπευθυνότητα, ζητήματα που ενδέχεται να κρύβουν κινδύνους αλλοιώσεων και αλλοτριώσεων της πίστεως η της εθνικής και κοινωνικής μας ζωής, όπως η κάρτα του πολίτη, θέματα που αφορούν την διδασκαλία των Θρησκευτικών, της Ιστορίας και της Γλώσσης στα Σχολεία, το Μεταναστευτικό και άλλα, προκειμένου συντόμως να καταθέσει τις απόψεις Της στα αρμόδια όργανα της Πολιτείας και να ενημερώσει τον Λαό του Θεού.
Η Εκκλησία του Χριστού, ως μόνη σωστική Κιβωτός, θεωρούσα τον άνθρωπο ως ψυχοσωματική οντότητα, καλεί όλους σε προσευχή και ομοψυχία, μέσα στην ενότητα της πίστεως και την κοινωνία του Αγίου Πνεύματος και διαβεβαιώνει τον Λαό του Θεού και ιδιαιτέρως τους νέους ανθρώπους, ότι θα συνεχίσει δι’ όλων Της των δυνάμεων, το σπουδαίο φιλανθρωπικό και προνοιακό Της έργο, παρ’ όλες τις οικονομικές δυσκολίες που και η ίδια αντιμετωπίζει.
Η Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Έρχεται η «Κάρτα του Πολίτη»

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Απ' ότι ακούω , η κάρτα του πολίτη ξεκίνησε να εκδίδετε από τα ΚΕΠ,
και θα είναι παραδώσιμη εντος εξαμήνου από την συμπλήρωση των στοιχείοω/αιτήσεων.
Είναι αυτό σωστό???
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”