Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού"

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού"

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Καλημέρα παιδιά .... διάβασα στο βιβλίο "ΑΓΩΝΑΣ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ" τις συμβουλές του γέροντα Σοφρώνιου του Εσσεξ στον Δ. Μπαλφούρ (εκάρη μοναχός Ορθόδοξος) που του λέει σε κάποιο σημείο την αναφορά απο το ευαγγέλιο:

Κατα Ματθαίον 10,36 και εχθροι του ανθρωπου οι οικιακοι αυτου

Τι σημαίνει αυτό ; Αγαπάμε την οικογένεια μας και τους συγγενείας αυτό ειναι σίγουρο ...αλλά αν κάποιος μας επιβραδύνει πνευματικά πρέπει να απομακρυνόμαστε απο αυτόν ; δηλαδή αν έχουμε κάποιο συγγενή , μάνα ή πατέρα ή αδερφό που μας βριζει μας ταπεινώνει πρέπει να υπομένουμε σε αυτό η να απομακρυνθούμε οπότε να μην θλιβόμαστε αλλά και να μην γιγαντώνεται το πάθος του μίσους ή της κατάκρισης του άλλου ; Δεν ξέρω αν αυτο που λέω έχει σχέση με την φράση συνγχωρέστε με για αυτό.
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από filotas »

Αυτό σημαίνει ότι όσο κι αν αγαπάμε τους δικούς μας ανθρώπους, σύζυγο, παιδιά, γονείς, αδέλφια, δεν μπορεί η αγάπη μας αυτή να είναι μεγαλύτερη από την αγάπη μας στο Θεό, ούτε ν' αποτελεί δεσμά, που θα μας κρατούν δεμένους στον φθαρτό αυτό κόσμο. Σε καμιά περίπτωση δε σημαίνει να πάψουμε ν΄αγαπάμε ή ν' αγαπάμε λιγότερο τους συγγενείς μας, αφού άλλωστε ο Χριστός μας ζητά ν' αγαπάμε ακόμη και τους εχθρούς μας.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από LOCKHEART »

filotas έγραψε:Αυτό σημαίνει ότι όσο κι αν αγαπάμε τους δικούς μας ανθρώπους, σύζυγο, παιδιά, γονείς, αδέλφια, δεν μπορεί η αγάπη μας αυτή να είναι μεγαλύτερη από την αγάπη μας στο Θεό, ούτε ν' αποτελεί δεσμά, που θα μας κρατούν δεμένους στον φθαρτό αυτό κόσμο. Σε καμιά περίπτωση δε σημαίνει να πάψουμε ν΄αγαπάμε ή ν' αγαπάμε λιγότερο τους συγγενείς μας, αφού άλλωστε ο Χριστός μας ζητά ν' αγαπάμε ακόμη και τους εχθρούς μας.

Αυτό όμως αναφέρεται και στο οτι αν κάποιος αγαπά την μάνα , την οικογένεια κλπ περισσότερο απο τον Ιησου ουκ εστι άξιος εδώ όμως η αναφορά σαν εχθροί τι ακριβώς συμβολίζει είναι δηλαδή το ίδιο ; για το θέμα της αγάπης που δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη στης σχεσεις μας απο ότι στο ΘΕΟ αυτό το γνωρίζουμε μήπως όμως η λέξη εχθρός έχει καμία άλλη σημασία ;δεν ξέρω..
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από ψυχουλα »

υπαρχει μια απαντηση εδω

http://www.galilea.gr/reqfquoteall/one/25/

"Ὁ λόγος τοῦ Θεοῦ δὲν ὀνομάζει ἐχθροὺς ἐκείνους ἐκ τῶν οἰκείων ποὺ δὲν ζοῦν Μυστηριακὴ ζωή, ἀλλὰ ἐκείνους πού μας ἐμποδίζουν νὰ ζήσουμε ἐμεῖς τὴν Μυστηριακὴ ζωὴ τῆς Ἐκκλησίας μας. Καὶ φυσικὰ δὲν τοὺς ὀνομάζει ἐχθρούς, γιὰ νὰ μὴ προσευχόμαστε γι’ αὐτούς, ἀλλὰ γιὰ νὰ ἀποφεύγουμε τὶς συναναστροφές τους καὶ νὰ εἴμαστε ἕτοιμοι νὰ τοὺς ἀντιμετωπίσουμε ὅταν θὰ μᾶς ἐμπαίζουν, εἰρωνεύονται καὶ ἐκφοβίζουν γιὰ νὰ μὴ ζοῦμε ἐμεῖς Πνευματικὴ ζωή."

όμως εχω ενστασεις! ειναι σωστο να μη συναναστρεφεσαι όσους μας εμπαιζουν κτλ; τη μητερα μας, τον πατερα μας, τους συζύγους μας, τα παιδιά μας;;;; να διαλυουμε τις οικογένειές μας; γιατί νομίζω ότι ίσα ίσα πρέπει να τους συναναστρεφόμαστε και να κάνουμε άσκηση υπομονής και ταπείνωσης και να μιλάει το παραδειγμα μας για την πίστη μας;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από filotas »

Με τη λέξη εχθροί εννοεί την πιθανότητα της ζημιάς που μπορεί να προκαλέσει στην ψυχή μας το συναισθηματικό δέσιμο μαζί τους. Όπως λες κι εσύ στον επόμενο ακριβώς στίχο διευκρινίζει: "36 και εχθροί τού ανθρώπου οι οικιακοί αυτού. 37 Ο φιλών πατέρα ή μητέρα υπέρ εμέ ουκ έστι μου άξιος· και ο φιλών υιόν ή θυγατέρα υπέρ εμέ ουκ έστι μου άξιος·" (Ματθ. 10, 36-36), δηλαδή όποιος αγαπά τον πατέρα του ή τη μητέρα του περισσότερο από μένα δεν είναι αντάξιος μου, κι όποιος αγαπά τον γιο ή την θυγατέρα του περισσότερο από μένα δεν είναι αντάξιος μου.

Κι εγώ ψυχούλα δεν συμφωνώ με την παραπάνω ερμηνεία που δίνει η δημοσίευση αυτή. Ο Χριστός δε μας ζητά να μην αγαπάμε τους συνανθρώπους μας και πολύ περισσότερο τους δικούς μας με όλη μας την καρδιά, ανεξάρτητα πως μας φέρονται εκείνοι, αλλά μας ζητά να βάζουμε την αγάπη αυτή κάτω από την ομπρέλα της αγάπης μας προς Αυτόν.
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Θέλει διάκριση. Εχθρός δεν είναι αυτός που έχεις αντιπαραθεση, αλλά αυτον που του καταργεί την προσωπικότητα σου. Ειναι τραγικό οτι οι εχθροί μας βρίσκονται στο ίδιο μας το σπίτι. Επίσης είναι πολύ πιο εύκολο να συγχωρήσεις κάποιον εξωτερικό εχθρό, παρά κάποιον στην οικογένεια σου. Άλλωστε οι πιο επικίνδυνοι πόλεμοι έιναι οι εμφύλιοι..
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ναι ετσι ειναι. και υπαρχει και αλλος κινδυνος οταν αντιμετωπιζεις ειρωνεια και χλευασμο καθημερινα ή ακόμα και το θυμό να πεσεις κι εσυ στην αμαρτια της αντιπαθειας και των αρνητικών συναισθημάτων και να αρχίσεις να νομίζεις ότι τους δικούς σου τους βάζει ο δαίμονας να σου βαζουν τρικλοποδιές και να σε πολεμουν στο όνομά του έστω και ακούσια!! είναι πολύ δύσκολες καταστάσεις γιατί είναι καθημερινές, δε μπορείς να τις αποφύγεις και απαιτούν συνεχή συγκέντρωση και να λες την ευχή. αλλά είναι πιστεύω και αυτό ένα είδος Σταυρού που σηκώνουν καποιοι αδελφοί μας.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από filotas »

Παράδειγμα της πνευματικής ζημιάς που μπορούν να μας προκαλέσουν οι δικοί μας άνθρωποι εξ αιτίας της αγάπης τους σε μας, και της αγάπης μας προς αυτούς είναι το παρακάτω χωρίο:

"21 Από τότε ήρξατο ο Ιησούς δεικνύειν τοίς μαθηταίς αυτού ότι δεί αυτόν απελθείν εις Ιεροσόλυμα και πολλά παθείν από των πρεσβυτέρων και αρχιερέων και γραμματέων και αποκτανθήναι, και τή τρίτη ημέρα εγερθήναι. 22 και προσλαβόμενος αυτόν ο Πέτρος ήρξατο επιτιμάν αυτώ λέγων· Ίλεώς σοι, Κύριε· ου μη έσται σοι τούτο. 23 ο δε στραφείς είπε τώ Πέτρω· Ύπαγε οπίσω μου, Σατανά· σκάνδαλόν μου εί· ότι ου φρονείς τα τού Θεού αλλά τα των ανθρώπων. 24 Τότε ο Ιησούς είπεν τοίς μαθηταίς αυτού· Εί τις θέλει οπίσω μου ελθείν, απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού και ακολουθείτω μοι. 25 ός γάρ αν θέλη την ψυχήν αυτού σώσαι, απολέσει αυτήν· ός δ' αν απολέση την ψυχήν αυτού ένεκεν εμού, ευρήσει αυτήν. 26 τι γάρ ωφελείται άνθρωπος, εάν τον κόσμον όλον κερδήση, την δε ψυχήν αυτού ζημιωθή; ή τι δώσει άνθρωπος αντάλλαγμα της ψυχής αυτού;" (Ματθ. 16, 21-26)

Με λίγα λόγια ο Χριστός λέει στους μαθητές του ότι επίκειται η θανάτωσή του από τους φαρισαίους κι ο Πέτρος, από μεγάλη αγάπη προς Αυτόν, προσπαθεί να τον μεταπείσει να μην μεταβεί στα Ιεροσόλυμα. Τότε ο Χριστός του λέει ότι η συμπεριφορά του, το σκανδαλίζει και τον χαρακτηρίζει "Σατανά". Βεβαίως δεν εννοεί τον ίδιο τον Πέτρο, αλλά τον ίδιο τον διάβολο, που χρησιμοποιεί την αγάπη του Πέτρου για να Τον πειράξει.

Και παρακάτω τους εξηγεί, ότι δεν είναι σωστό να προσπαθεί κάποιος να σώσει τη ζωή του σε βάρος της ψυχής του, επειδή η σωτηρία της ψυχής μας έχει μεγαλύτερη αξία ακόμη κι απ' την ίδια μας τη ζωή.

Βλέπουμε, λοιπόν, πως η αγάπη των δικών μας ανθρώπων μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το διάβολο για να μας βάλει σε πειρασμό. Χρειάζεται επομένως πολύ μεγάλη διάκριση για το πότε πρέπει ν' αφήνουμε να μας οδηγεί η αγάπη μας για τους δικούς μας ανθρώπους και πότε πρέπει να υπερισχύει η Αγάπη μας για το Θεό. Σύμβουλος μας πάντα σ' αυτή τη διάκριση είναι η προσευχή και ο Πνευματικός μας.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από LOCKHEART »

ψυχουλα έγραψε:υπαρχει μια απαντηση εδω

http://www.galilea.gr/reqfquoteall/one/25/

"Ὁ λόγος τοῦ Θεοῦ δὲν ὀνομάζει ἐχθροὺς ἐκείνους ἐκ τῶν οἰκείων ποὺ δὲν ζοῦν Μυστηριακὴ ζωή, ἀλλὰ ἐκείνους πού μας ἐμποδίζουν νὰ ζήσουμε ἐμεῖς τὴν Μυστηριακὴ ζωὴ τῆς Ἐκκλησίας μας. Καὶ φυσικὰ δὲν τοὺς ὀνομάζει ἐχθρούς, γιὰ νὰ μὴ προσευχόμαστε γι’ αὐτούς, ἀλλὰ γιὰ νὰ ἀποφεύγουμε τὶς συναναστροφές τους καὶ νὰ εἴμαστε ἕτοιμοι νὰ τοὺς ἀντιμετωπίσουμε ὅταν θὰ μᾶς ἐμπαίζουν, εἰρωνεύονται καὶ ἐκφοβίζουν γιὰ νὰ μὴ ζοῦμε ἐμεῖς Πνευματικὴ ζωή."

όμως εχω ενστασεις! ειναι σωστο να μη συναναστρεφεσαι όσους μας εμπαιζουν κτλ; τη μητερα μας, τον πατερα μας, τους συζύγους μας, τα παιδιά μας;;;; να διαλυουμε τις οικογένειές μας; γιατί νομίζω ότι ίσα ίσα πρέπει να τους συναναστρεφόμαστε και να κάνουμε άσκηση υπομονής και ταπείνωσης και να μιλάει το παραδειγμα μας για την πίστη μας;
Πραγματικά το ερώτημα που γεννάτε είναι εάν αυτό το πρόσωπο ειναι η μάνα μας η ο πατέρας μας που ζούμε στο ίδιο σπίτι η ο σύντροφος μας τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ; υπομένουμε την κατάσταση η επιλέγουμε την φυγή και την ύπια η μην συναναστροφή ;
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από LOCKHEART »

orthodox_grnet έγραψε:Θέλει διάκριση. Εχθρός δεν είναι αυτός που έχεις αντιπαραθεση, αλλά αυτον που του καταργεί την προσωπικότητα σου. Ειναι τραγικό οτι οι εχθροί μας βρίσκονται στο ίδιο μας το σπίτι. Επίσης είναι πολύ πιο εύκολο να συγχωρήσεις κάποιον εξωτερικό εχθρό, παρά κάποιον στην οικογένεια σου. Άλλωστε οι πιο επικίνδυνοι πόλεμοι έιναι οι εμφύλιοι..

Πολύ σωστά μου άρεσει το τελευταίο....ειναι φοβερό πχ να έχεις το πατερα την μητερα η τον αδερφό σου που διαμορφώθηκες μέσα απο αυτή την σχέση να σε βρίζει κάθε μέρα να σε μειώνει και να σου λέει πχ "τι εκκλησίες και πρασινα άλογα" ειναι λεπτες οι γραμμές.....
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”