Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρος

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Θα περιμένω τις εξαίρετες περιγραφές του Παναγιώτη. Ξέρω ότι έχει πολλές υποχρεώσεις τώρα και είναι δύσκολο να το κάνει σύντομα, αλλά δεν πτοούμαι! Ευκαιρία να εξασκηθώ λίγο και στην υπομονή.
agiooros έγραψε:Γέροντας Βλάσης
Αναλυτικά θα μας πει ο Διονύσηςgr :smile:
aposal έγραψε:Μ' εντυπωσίασε ο Γέροντας Βλάσιος.
Όπως ΚΑΙ ο γέροντας Ιωσήφ, αλλά ΚΑΙ ο Γέροντας Πατάπιος. Αναμένω κι εγώ.
ΚΑΙ οι γέροντες Γαβριήλ, Παύλος, Χαρίτων, Κ.........., Βασίλειος, Ευφραίμ, ο γέροντας στην Παναγούδα, ο γέροντας που περπατήσαμε μαζί κάτω απ' τις Καρυές, ο γέροντας που μας ξενάγησε στην Καρακάλλου, οι δύο γέροντες στο πλοίο και ίσως ξεχνάω κάποιον.....

Οσο σκέφτομαι, τόσα περισσότερα θυμάμαι. Και διαπιστώνω το πόσο ωφέλιμο ήταν αυτό το προσκύνημά μας.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

Είναι αλήθεια πως μόνον όταν "βγεις έξω" και νιώσεις την έλλειψη καταλαβαίνεις τι βίωσες!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από kausokalivia »

Καλημέρα αδέλφια. Εγώ με μια απλή κουβέντα του φίλου μου του χάρη θα σας μεταφέρω το όλο συναίσθημα μιας και δεν μπορώ να πω και πολλά γιατί ο φίλος και συγκάτοικος στη Ι.Μ Διονυσίου Βασίλης έτρεξε πρώτος να μεταφέρει της εμπειρίες μας και δεν άφησε τίποτα να πούμε και εμείς . :smile: :smile:
Λοιπόν ο χάρης όταν βρισκόμασταν στο όρος μου είπε ΄΄ τόσο καιρό μου μίλαγες για το Άγιο Όρος αλλά τώρα κατάλαβα ότι μονάχα αν ζήσεις την εμπειρία καταλαβαίνεις τη είναι πραγματικά Άγιο Όρος. Όσα και να μου έλεγες τώρα καταλαβαίνω ΄΄

Όλα τα παιδία ήτανε και είναι υπέροχα.. Οι περισσότεροι ήμασταν άγνωστοι μεταξύ αγνώστων αλλά ο κοινός σκοπός και αγάπη στην εκκλησιά μας, μας έκαναν να νιώθουμε ότι γνωριζόμασταν χρόνια
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Γειά σου ρε Φώτη, φίλε μου κι' αδελφέ μου!

Ετσι όπως τα λες είναι.

Σε ευχαριστώ και προσωπικά για την παρουσία σου στο προσκύνημά μας, η οποία έπαιξε και αυτή τον δικό της σημαντικότατο ρόλο στην επιτυχία του.

Να είσαι πάντα καλά και να δώσεις και χαιρετισμούς στον Χάρη, ο οποίος απ' ό,τι είδα έγινε μέλος, αλλά δεν έχει ακόμη αισθητή την παρουσία του.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Θα περιμένω τις φρικτές περιγραφές του Παναγιώτη. Ξέρω ότι έχει πολλές υποχρεώσεις τώρα και είναι δύσκολο να το κάνει σύντομα, αλλά δεν πτοούμαι! Ευκαιρία να εξασκηθώ λίγο και στην υπομονή.
Υπ' αυτήν την έννοια, ΟΚ.

Θα ξεκινήσω συν Θεώ να γράφω τα ταπεινά και επουσιώδη μου σχόλια.

Σε συνέχειες όμως γιατί δεν προλαβαίνω. Θα αργήσει να τελειώσει.

Θα ανοίξω θέμα στις "ιστορίες-εμπειρίες Αγίου Ορους"

Αν και νιώθω μιαν αμηχανία και μιά συστολή. Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί κάτι σαν "διαγωνισμός" κειμένων σε επίπεδο "καλαισθησίας" ή λογοτεχνικών εκφράσεων και άλλα τέτοια ανούσια και άχρηστα.

Αλλά ούτε και να είμαι ακατάδεχτος και "ακριβοθώρητος" και "κρυμμένος" θέλω, αφού το ζητάνε τα αδέρφια μου.

Εξάλλου είναι ωραίο να μοιράζεσαι, ειδικά με αυτούς που δεν έχουν πάει στο Ορος και αυτούς που δεν μπορούν να πάνε.

Επίσης να σας δηλώσω, ότι περισσότερο περιηγητικές και "κοσμικές" θα είναι οι αφηγήσεις, παρά πνευματικές, δυστυχώς οι δυνατότητες στο δεύτερο σκέλος είναι πενιχρές και ανεπαρκέστατες.

Καλό Σ/Κ σε όλες και όλους! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36635
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από toula »

Aχ βρε Παναγιώτη μου ! Αφηγήσου όποτε μπορέσεις, αυτά που ζήσατε εκεί, με τον τρόπο που μόνο εσύ ξέρεις και άσε τις εντυπώσεις σε εμάς !
Προβλέπω πάλι η απόλαυση να είναι όλη δική μας !!!!!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aposal »

Χαιρετώ τον Φωτάρα!
Μαχητής, παθιασμένος, που θα μπορούσε να μπει στο Α.Ο. και με τα πόδια αν υπήρχε η δυνατότητα, κρανοφόρος και οδηγός ATV (γουρούνα), άριστος περιπατητής και εκτιμητής υψομέτρων (σε σημείο τρέλλας), νέος με όλη τη σημασία της λέξης!
Εύγε! Εύχομαι να συνεχίσεις διαρκώς βελτιούμενος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από dimitrisgr »

aposal έγραψε:Είναι αλήθεια πως μόνον όταν "βγεις έξω" και νιώσεις την έλλειψη καταλαβαίνεις τι βίωσες!
+1.000.000.000.000.000
kausokalivia έγραψε:Καλημέρα αδέλφια. Εγώ με μια απλή κουβέντα του φίλου μου του χάρη θα σας μεταφέρω το όλο συναίσθημα μιας και δεν μπορώ να πω και πολλά γιατί ο φίλος και συγκάτοικος στη Ι.Μ Διονυσίου Βασίλης έτρεξε πρώτος να μεταφέρει της εμπειρίες μας και δεν άφησε τίποτα να πούμε και εμείς . :smile: :smile:
Λοιπόν ο χάρης όταν βρισκόμασταν στο όρος μου είπε ΄΄ τόσο καιρό μου μίλαγες για το Άγιο Όρος αλλά τώρα κατάλαβα ότι μονάχα αν ζήσεις την εμπειρία καταλαβαίνεις τη είναι πραγματικά Άγιο Όρος. Όσα και να μου έλεγες τώρα καταλαβαίνω ΄΄

Όλα τα παιδία ήτανε και είναι υπέροχα.. Οι περισσότεροι ήμασταν άγνωστοι μεταξύ αγνώστων αλλά ο κοινός σκοπός και αγάπη στην εκκλησιά μας, μας έκαναν να νιώθουμε ότι γνωριζόμασταν χρόνια
Γεία σου Φωτάρα παιδαρά!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Δόξα τω Θεώ , και με την βοήθειά Του μιά χαρά τα πήγατε.
Εύχωμαι και σε άλλα με υγεία και Αγάπη.
Χαίρωμαι ιδιαιτέρως που επέλεξα να μείνω στο μικρό αυτό νησάκι και να βοηθήσω τον ευλογημένο Ιερέα να εκπληρώσει την αποστολή του ,
(κοίταζε τον ουρανό με απλανές βλέμα και έλεγε , η Παντάνασα έκανε το Θαύμα της , θα την άφηνα αλειτούργητη μέρες πούναι)
και παράλληλα αισθάνωμαι μία χαρμολύπη που δεν ήμουνα μαζί σας , τι να πω , έχει ο Τριαδικός Θεός , και για μένα τον αμαρτωλό.
Έχω πάντως την αίσθηση , και αυτό μου κάνει καλό , ότι δεν έλειψα σε κανένα , Δόξα τω Θεώ.
Ελπίζω σε μία προσεχή επίσκεψη, μαζί σας , να λύσω το πρόβλημα της χαρμολύπης.

Δόξα τω θεώ Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από aggelos p. »

Καλησπέρα σε όλους,
πολύ όμορφα όλα όσα γράφετε. Και του χρόνου να είμαστε καλά και να ανέβουμε όλοι μαζί.
Εμένα από την επισκεψή μου πραγματικά με εντυπωσίασε, με μάγεψε και με συγκίνησε η Σκήτη του Προφήτη Ηλία. Να είσαι καλά βρε Παναγιώτη που μου πρότεινες να την επισκεφτώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”