Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Αδελφέ Διονύσιε χαίρε εν Κυρίω πάντοτε.αφου έχεις τοσο ζήλο στα πνευματικά γιατι δεν πιάνεις το κομποσχοίνι 19 ώρες την ημέρα να σε φοβούντε και όλοι οι δαίμονες της Νίκαιας και να μην σε πειράζουνε?δεν ειναι ειρωνία αυτο αλλα ευχή.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφε, δες το προσωπικο σου μυνημα, που σου στελνω τωρα,
και θα καταλαβεις, οτι δεν τρελλαθηκα ξαφνικα.

Και μετα τα λεμε παλι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Παρεξήγηση...

Το μόνο που προσπαθώ να κάνω από τις δημοσιεύσεις μου είναι να επιβεβαιώνω αυτά που σκέφτομαι.

Να δω αν ταυτίζονται κι άλλοι μαζί με μένα.

Τίποτε παραπάνω.

Δείτε το και σαν έλλειψη αυτοπεποίθησης...

Κακό είναι σε καταστάσεις που νιώθεις αμφιβολίες να ψάχνεις για επικοινωνία; Ακόμη κι αν τα ξέρεις

Και αν ήταν να γράφω εδώ όλες τις σκέψεις οι δημοσιεύσεις μου θα είχαν έκταση εκατοντάδων σελίδων...

ΤΕΣΠΑ.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι να είμαι πιο σίγουρος για τη γνώμη μου και να ρωτάω λιγότερο. Αλλιώς αμαρτάνω που δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον εαυτό μου και κατ' επέκταση σκανδαλίζω
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από smarti »

melos έγραψε:
Το συμπέρασμα μου είναι ότι να είμαι πιο σίγουρος για τη γνώμη μου και να ρωτάω λιγότερο. Αλλιώς αμαρτάνω που δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον εαυτό μου και κατ' επέκταση σκανδαλίζω
Όλοι εδώ μέσα είμαστε για να ωφεληθούμε...και δεν νομίζω να είναι κακό να ρωτάμε....αν δεν ρωτούσαμε τότε θα είχαμε πρόβλημα πιστεύοντας ότι έχουμε φτάσει σε πολύ μεγάλα μέτρα..κάτι το οποίο δεν ισχύει νομίζω. Ούτε μοναχοί είμαστε, ούτε άγιοι ούτε τίποτα, απλά ανθρωπάκια με πολλά πάθη είμαστε ...ρωτώντας μαθαίνεις..και είναι το πιο φυσιολογικό να ρωτάς...Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό το τελευταίο που έγραψες....στους δύσκολους καιρούς μια πρεσβυτέρα μου είπε..θα πρέπει να μείνουμε ενωμένοι. Ας το κάνουμε και ας σταματήσουν επιτέλους τα κακά σχόλια και οτιδήποτε άλλο που μας οδηγεί αλλού.....όποιος θέλει να ρωτήσει ας ρωτήσει...και ίσως βρεθεί καΙ κάποιος άνθρωπος να βοηθήσει..δεν χάνεις τίποτα με το να ρωτάς...αν δεν ρωτήσεις έχεις να χάσεις! Καλό υπόλοιπο της νηστείας των Αποστόλους εύχομαι και καλόν Αγώνα και καλήν Μετάνοια σε όλους μας. Όλοι μας το έχουμε ανάγκη νομίζω.. :( :( Ουδείς αναμάρτητος..εκτός τον Χριστούλη μας. Καλόν Αγώνα σε όλους. Συγχωρέστε που απάντησα...αλλα βλέποντας αυτά που γίνονται σήμερα..λυπάμαι πάρα πολύ..μια τόσο όμορφη μεγάλη οικογένεια...να πέφτει θύμα τόσο εύκολα του άλλου που κάθετε και σίγουρα τρίβει τα χεράκια του αυτή την στιγμή...Ας μην του κάνουμε το χατήρι...
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από aposal »

Η νίκη δεν είναι αυτοσκοπός και μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη, γιατί αυξάνει την φιλαυτία. Το σωστό είναι να αγωνίζεσαι τίμια, χωρίς πονηριές και με γνώμονα τη χαρά του ανταγωνισμού και της προσωπικής (= ΚΑΙ πνευματικής) βελτίωσης. Αν είναι να έρθει η νίκη καλώς να έρθει και να δοξάζουμε τον Θεό γι' αυτό, και όχι να οικειοποιούμαστε τις επιτυχίες.

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.

Μαρτυρία Κων/νου Κενανίδη, διδάκτορα θεολογίας, Θεσσαλονίκη (σελ. 228)
Την ίδια χρονιά που πήρα την απόφαση να γίνω θεολόγος, είχα τον λογισμό να παρατήσω και τον αθλητισμό. Πήγα και συμβουλεύτηκα τον παππούλη, ο οποίος μου είπε : «Να το κάνεις αμέσως. Αυτά τα πράγματα κόβονται μαχαίρι. Δεν χρειάζεται σκέψη». Εγώ όμως δυσκολευόμουνα ακόμη και τον παρεκάλεσα να πάω σε έναν τελευταίο αγώνα, έτσι για ηθική ικανοποίηση. Εκείνος μου απάντησε : «Αυτό δεν είναι ηθική αλλά ανήθικη ικανοποίηση, γιατί με τον πρωταθλητισμό εκδηλώνεται όλη η φιλαυτία και όλη η κενοδοξία που έχει μέσα του ο άνθρωπος».
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Με τρομοκρατήσανε, για αυτό είπα ότι δεν θα ρωτάω...

ΤΕΣΠΑ

Υ.Γ.: Η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετή κατάρτηση, την απέκτησα όμως ρωτώντας όλους από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο και αμφισβητώντας συνέχεια αυτά που ξέρω

Τώρα το τελευταίο με τον πρωταθλητισμο δεν με αναπαύει μπορώ να πω διότι και ο Χριστιανός αθλητής είναι και μερικοί κάνουν και πρωταθλητιμό (οι μεγάλοι ασκητές). Οι κανόνες και το έπαθλο του αθλήματος αλλάζουν.
Να καθόμαστε δηλαδή στο σπίτι μας και να γίνουμε μαλθακοί(έχω ξανααναφερθεί στο θέμα του αθλητισμού παλαιότερα);
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από panosgreece »

smarti έγραψε:
melos έγραψε:
Το συμπέρασμα μου είναι ότι να είμαι πιο σίγουρος για τη γνώμη μου και να ρωτάω λιγότερο. Αλλιώς αμαρτάνω που δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον εαυτό μου και κατ' επέκταση σκανδαλίζω
Όλοι εδώ μέσα είμαστε για να ωφεληθούμε...και δεν νομίζω να είναι κακό να ρωτάμε....αν δεν ρωτούσαμε τότε θα είχαμε πρόβλημα πιστεύοντας ότι έχουμε φτάσει σε πολύ μεγάλα μέτρα..κάτι το οποίο δεν ισχύει νομίζω. Ούτε μοναχοί είμαστε, ούτε άγιοι ούτε τίποτα, απλά ανθρωπάκια με πολλά πάθη είμαστε ...ρωτώντας μαθαίνεις..και είναι το πιο φυσιολογικό να ρωτάς...Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό το τελευταίο που έγραψες....στους δύσκολους καιρούς μια πρεσβυτέρα μου είπε..θα πρέπει να μείνουμε ενωμένοι. Ας το κάνουμε και ας σταματήσουν επιτέλους τα κακά σχόλια και οτιδήποτε άλλο που μας οδηγεί αλλού.....όποιος θέλει να ρωτήσει ας ρωτήσει...και ίσως βρεθεί καΙ κάποιος άνθρωπος να βοηθήσει..δεν χάνεις τίποτα με το να ρωτάς...αν δεν ρωτήσεις έχεις να χάσεις! Καλό υπόλοιπο της νηστείας των Αποστόλους εύχομαι και καλόν Αγώνα και καλήν Μετάνοια σε όλους μας. Όλοι μας το έχουμε ανάγκη νομίζω.. :( :( Ουδείς αναμάρτητος..εκτός τον Χριστούλη μας. Καλόν Αγώνα σε όλους. Συγχωρέστε που απάντησα...αλλα βλέποντας αυτά που γίνονται σήμερα..λυπάμαι πάρα πολύ..μια τόσο όμορφη μεγάλη οικογένεια...να πέφτει θύμα τόσο εύκολα του άλλου που κάθετε και σίγουρα τρίβει τα χεράκια του αυτή την στιγμή...Ας μην του κάνουμε το χατήρι...
ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΜΑΡΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ......................ΓΙΑ ΔΕΙς ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ

ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑς ΜΑΤΙΑ [ΤΑ ΚΟΣΜΙΚΑ ] ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ

ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙ

ΕΝΩ ΑΜΑ ΕΧΕΙς ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗς ΨΥΧΗς ΘΑ ΤΑ ΔΕΙς ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ


ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙς .......ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕς ΜΕΓΑΛΕ ....ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙς

ΤΑ ΛΕΩ ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙς ΝΑ ΚΟΙΤΑς ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ

ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙς ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ...............

Ο ΠΟΝΗΡΟς ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΡΙΒΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΔΟΔΟΞΕς ΦΩΝΕς ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΝ

Ο ΠΟΝΗΡΟς ΓΕΛΑΕΙ ΣΕ ΟΡΟΔΟΞΕς ΦΩΝΕς ΠΟΥ ΣΙΩΠΟΥΝ


«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

οι ασκητες δεν κανουν πρωταθλητισμο και αγωνα προς δοξαν τους αλλα προς δοξα Κυρίου!!!!!
οι ασκητες διεπονται πρωτα απ ολα απο ταπείνωση και νιωθουν οτι ειναι οι τελευταιοι των τελευταιων!!!
ατυχής η σύγκριση για να μη πω ασεβής.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ακουσε να δεις melos.

Προσωπικα, με κανεναν δεν εχουμε. Το εχουμε πει 1.000.000 φορες.

Ετσι;

Λοιπον. Να δεχτω οτι εχει γινει παρεξηγηση. Με τις επιφυλαξεις μου, παντα, εαν μου επιτρεπεις, και μεχρι να αποδειξεις το αντιθετο.

Ομως αδελφε, εδω, οταν ρωταμε, δεν ρωταμε, να περνα η ωρα,
και να απαντανε οι αλλοι, και μετα εμεις, να λεμε το δικο μας,
αφου το εχουμε πηξει στο μυαλο μας, και το εχουμε κανει δογμα..

Αδικος κοπος. Και για αυτον που ρωτα, και για τους αλλους που απαντανε.

Πες καλυτερα, παιδια, στα ισα, εχω αυτον τον λογισμο, αυτες τις πεποιθησεις, αυτα τα πιστευω,
και μην προφασιζεσαι αγνοια, γιατι αλλαζει τελειως το νοημα της συζητησης.

Αλλο να ρωτα καποιος που δεν ξερει, ενα θεμα, και αλλο να ρωτα καποιος που εχει αποψη, και θελει να την περασει με πλαγιο τροπο, εαν με εννοεις..

Επισης να εχεις υπ'οψιν σου, οτι η αντιληψη μας, ειναι απειρως ισχυροτερη, απο οτι φαινεται εδω..
και δεν το λεω διολου εγωϊστικα, η προσωπικα,
αλλα οντες μεσα στην Εκκλησια, ανοιγει ο νους, και μπορουμε,
να καταλαβαινουμε πραγματα που για αλλους μοιαζουν αλυτοι γριφοι.

Οποτε, να εισαι ειλικρινης, και να ρωτας οταν εχεις απορια, και να διατυπωνεις τις θεσεις σου, ανοικτα,
εστω και εαν ειναι λαθος. Κανεις δεν θα σε "μαλωσει".

Εκει θα ειμαι μαζι σου. Και θα σε υπερασπιστω.

Εμεις οτι λεμε εδω, δεν ειναι δικα μας, ουτε της φαντασιας μας, αλλα ειναι οτι λεει ο Κυριος μας, Εκκλησια μας, οι Πατερες μας, η Αγια Γραφη, οι Αποστολοι, και η Ιερα μας Παραδοση.

Η διδασκαλια της Εκκλησιας μας, με μια λεξη. Ουτε κανουμε προσωπικη εκθεση ιδεων. Μιλαω παντα για θεματα Πιστεως.

Στα αλλα θεματα, μπορει να γραφει ο καθενας οτι του κατεβει. Ουδολως μας απασχολει αυτο.

Οποτε λοιπον, οταν σου εκφραζουν, ενα, δυο, τρια και παραπανω μελη, την διδασκαλια της Εκκλησιας, δεν πρεπει πια να αμφισβητεις, ουτε να μενεις στην ελλειψη αυτοπεποιθησης που λες οτι εχεις.

Δια Πιστεως βαδιζουμε, οχι δια λογικων αποδειξεων. Αλλοιμονο εαν ηταν ετσι.

Η Πιστη μας αδελφε, ειναι για τρελλους. Για τρελλους εν Χριστω, και για τον Χριστο. Δεν ειναι για λογικους. Εχουμε λιγη και επιδιωκουμε στο τελειο, την αγια τρελλα για τον Θεον.

Κοσμος και Θεος, δεν συμβαδιζουν. Οσο τρελλο και εαν σου φαινεται αυτο. Εαν θες στο αναλυω πληρως.

Αυτο να εχεις υπ'οψιν σου, και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.

Ελπιζω να λυθηκε το θεμα, και συνεχισε να ρωτας, αλλα εαν δω,
τιποτα στραβο, να ξερεις, δεν θα στην χαρισω.

Εξηγημενα πραγματα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αγαπητέ μου melos.
Συμβουλευτικά και παραινετικά σου λέω πως καλό θα ήταν να είσαι πιο ειλικρινής στις προθέσεις
των ερωτήσεών σου. Από αλλού ξεκινάς και συνήθως αλλού καταλήγεις.
Λίγο παραπάνω ειλικρίνεια - όσον αφορά τις προθέσεις των ερωτήσεων σου - νομίζω δεν θα σου κάνει κακό.
Δεν είναι πειραματόζωο κανένας εδώ μέσα, ούτε περνάει από κανένα τεστ.
Θα μπορούσες εξ αρχής να βάλεις τους τελικούς προβληματισμούς σου...
Προσωπικά είδα τη δημοσίευσή σου, αλλά αποφάσισα να μη συμμετέχω εξ αρχής.
Θυμήθηκα μία από τις προηγούμενες δημοσιεύσεις σου που ξεκίνησες να ρωτάς για τη χριστιανικότητητα
του καράτε και μετά τις ανταπαντήσεις, τελικά αποφάσισες να ασχοληθείς με το μποξ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Νομίζω πως έχεις δικαίωμα να συμμετέχεις στο φόρουμ όπως εσύ νομίζεις.
Σε παρακαλώ όμως - και αν θέλεις αφουγκράσου με - γράψε εξ αρχης τα συμπεράσματά σου,
και ζήτα αυτό που θέλεις. Είναι λίγο εκνευριστικός ο τρόπος που έχεις επιλέξει.
Αν κάνεις έρευνα ή τεστ ή οτιδήποτε άλλο καλό θα ήταν να ενημερώνεις για τις προθέσεις σου.
Ελπίζω να με κατανοήσεις και να μη με κακιώσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”