Προτάσεις για διαδρομές και Ιερές Μονές του Α.Ο. (απορία)

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Το πρόγραμμά σας είναι φανταστικό Κώστα, συγχαρητήρια! :smile:

Είναι βέβαια πολύ κουραστικό, χαρά στο κουράγιο σας, μπράβο σας και Βοήθειά σας!

Για το καραβάκι από Τιμίου Προδρόμου δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει. Αλλά και να μην υπάρχει πάτε Λαύρα και παίρνετε ταξί.

Ολόψυχες ευχές για καλό προσκύνημα! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από kostasellas »

Ευχαριστώ πολύ.
Το τηλέφωνο για τον Μοναχό Ιωσήφ στην Βίγλα ειναι το 23770 23923
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Την πρώτη μέρα πάντως θα κουραστείτε πολύ, οι αποστάσεις που γράφεις σε χιλιόμετρα είναι πιό κουραστικές και χρονοβόρες απ' ό,τι φαίνεται.
Καλή δύναμη εύχομαι και όταν γυρίσετε να μας πεις εντυπώσεις και σχόλια!
Και πάλι καλό προσκήνυμα! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από stathis73 »

Καλο προσκύνημα φίλε μου και να ξέρεις ολοι εμεις που εχουμε παει στο Αγιον Ορος παντα λέμε αν ειναι ευλογημενο απο τον Θεό και την κυρά μας την Παναγια γιατί ΑΥΤΗ κανει το προγραμμα μας συμφωνα με αυτο που έχουμε αναγκη και ειναι προς ωφελεια της ψυχης μας για αυτο αν αλλαξει κατι απο το προγραμμα μην στεναχωρεθεις αλλα να λες να ειναι ευλογημένο.
Καλό προσκύνημα και πάλι.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από kostasellas »

Εαν κάποιος μείνει Σκήτη Τιμίου Προδρόμου
υπάρχει πρωινό πλοιο να επιστρέψει ΔΑΦΝΗ?

Μπορεί να καλέσει ΤΑΞΙ για Καρυές? Κόστος?

Να παει στην Μ. Λαυρα και να βρεί εκεί ταξϊ? και τότε θα προλάβει το καράβι απο την Δάφνη να βγει εξω απο το Α.Ο?
Βοηθήστε με εαν γνωρίζετε....
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

kostasellas έγραψε:Εαν κάποιος μείνει Σκήτη Τιμίου Προδρόμου
υπάρχει πρωινό πλοιο να επιστρέψει ΔΑΦΝΗ?

Μπορεί να καλέσει ΤΑΞΙ για Καρυές? Κόστος?

Να παει στην Μ. Λαυρα και να βρεί εκεί ταξϊ? και τότε θα προλάβει το καράβι απο την Δάφνη να βγει εξω απο το Α.Ο?
Βοηθήστε με εαν γνωρίζετε....
Πλοίο από Σκήτη Τιμίου Προδρόμου, δεν υπάρχει.

Ταξί μπορείς να καλέσεις, το κόστος μέχρι Μεγίστης Λαύρας είναι 90 ευρώ. επομένως υπολόγισε κανά κατοστάρικο.

Αν πας στη Μέγιστη Λαύρα, είναι ευκολότερο το ταξί.
Υπάρχει άλλωστε σταθερό καθημερινό δρομολόγιο για Καρυές, αλλά φεύγει πολύ νωρίς το πρωί. (6-6.30). Ετσι προλαβαίνεις άνετα το λεωφορείο Καρυές-Δάφνη και βέβαια και το καράβι για έξω.
Σε κάθε περίπτωση, αν είσαι Καρυές μέχρι τις 11, θα προλάβεις λεωφορείο και καράβι.
kostasellas έγραψε:12:45 Ξεκινάμε Από την Δάφνη με το “Αγία Αννα”
• 13:15 Σιμωνόπετρα. Προσκύνημα (Διαθέτει ένα τεμάχιο Τιμίου Ξύλου, λείψανα διαφόρων αγίων, όπως το χέρι της αγίας Μαγδαληνής και του αγίου Διονυσίου του «εν Ζακύνθω)
• 14:00 Ξεκινάμε Από Σιμωνόπετρα πεζοπορία για Μονή Γρηγορίου (περίπου 2,5 km)
• 14:45 Μονή Γρηγορίου. Προσκύνημα (Μέσα στον κεντρικό αυτό ναό φυλάσσονται πολλά κειμήλια και φορητές εικόνες, από τις οποίες οι σπουδαιότερες είναι μία του αγίου Νικολάου και δύο της Παναγίας, Γαλακτοτροφούσας και Παντάνασσας Από τους πολλούς θησαυρούς που κατέχει η μονή, αξίζει να αναφερθούν εδώ το τεμάχιο του Τιμίου Ξύλου και τα λείψανα πολλών αγίων (τα πόδια και η δεξιά παλάμη της αγίας Αναστασίας, δύο χρυσοκέντητοι επιτάφιοι, παλαιά άμφια και εκκλησιαστικά σκεύη, σταυροί, πολύτιμα καλύμματα Ευαγγελίων και πολλά άλλα ιερά αντικείμενα Εδώ φυλάσσεται και το μοναδικό στον κόσμο χειρόγραφο του Ποιμένα του Ερμά (6 φύλλα), από το οποίο δυστυχώς αφαίρεσε 3 φύλλα ο αρχαιοκάπηλος Σιμωνίδης και τα έφερε στη Λειψία. Εκτός από τα χειρόγραφα και τα έντυπα, σώζονται και πολλά ενδιαφέροντα έγγραφα, σιγίλλια, κηρόβουλλα, φερμάνια τα παλαιότερα είναι ένα τουρκικό σουρέτι του 1429 και ένας τουρκικός βακουφναμές του 1561).
• 15:30 Ξεκινάμε Από Μονή Γρηγορίου πεζοπορία για Μονή Διονυσίου (περίπου 5 km)
• 16:45 Μονή Διονυσίου Προσκύνημα
• 17:30 Ξεκινάμε Από Μονή Διονυσίου πεζοπορία για Μονή Παύλου (περίπου 2,5 km)
• 18:30 Μονή Παύλου Οι Τούρκοι στην άλωση της Πόλης πήραν τα τεμάχια από τα δώρα των τριών μάγων, που φυλάσσονταν σ' αυτή, και τα δώρισαν στη μητέρα του σουλτάνου, η οποία διατηρούσε πάντα τη χριστιανική της πίστη. Εκείνη θέλησε να τα μεταφέρει αυτοπροσώπως στη μονή του Αγίου Παύλου μαζί με πολλά άλλα αντικείμενα, αλλά, σύμφωνα με μια παράδοση, μετά την αποβίβασή της στη στεριά και ενώ ήταν έτοιμη να ανηφορίσει για τη μονή, άκουσε μια φωνή που της έλεγε να μην προχωρήσει πιο πέρα, γιατί εδώ στο 'Ορος υπάρχει μια άλλη βασίλισσα, η Θεοτόκος. αμέσως η Μάρα σταμάτησε και σε ανάμνηση του γεγονότος κτίστηκε αργότερα στο ίδιο εκείνο σημείο ένα εκκλησάκι. ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ
Καλύτερα να μπείτε με το πρωινό καραβάκι από Δάφνη (7 το πρωί).
Αλλιώς, είναι ανθρωπίνως αδύνατον να προλάβετε αυτά που περιγράφεις παραπάνω.
Τα χιλιόμετρα που αναφέρεις, δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, αφού δεν μιλάμε για ευθύ δρόμο, αλλά για κουραστικό μονοπάτι που ανεβοκατεβαίνει συνεχώς σε βράχους και χαράδρες.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προτάσεις για διαδρομές και Ιερές Μονές του Α.Ο. (απορία

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:Καλύτερα να μπείτε με το πρωινό καραβάκι από Δάφνη (7 το πρωί).
Εννοούσα από Ουρανούπολη στις 7 το πρωί.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προτάσεις για διαδρομές και Ιερές Μονές του Α.Ο. (απορία

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ Παναγιώτη έχουμε πει ότι μία ανάλογη πορεία θα κάνουμε κι εμείς του χρόνου (Μάϊος 2011 - πρώτα ο Θεός), μέσω του φόρουμ, όπως έγινε και φέτος. Δηλαδή Μεγίστης Λαύρας, Βίγλα, Καυσοκαλύβια, Καρούλια, Άγία Άννα, κλπ και τελευταία διανυκτέρευση στην Σιμωνόπετρα. Ελπίζω ότι δεν το ξέχασες και ότι θα την κάνουμε την ωραία προσκυνηματική μας εκδρομή, με τη βοήθεια της Παναγίας μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Προτάσεις για διαδρομές και Ιερές Μονές του Α.Ο. (απορία

Δημοσίευση από kostasellas »

Εχουμε οριστικοποιήσει τα περισσότερα.
Οταν με το καλό γυρίσουμε θα σας δώσουμε πληροφορίες για την ροή του Ταξιδιού μας στην έρημο
Σας ευχαριστώ ολους που με βοήθησαν να μαζέψω πληροφορίες και πρώτα ο θεός να
βρεθούμε 3 φίλοι στα μέσα Σεπτέμβρη
Στο ΝοτυιοΔυτικό κομμάτι του Αθως.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προτάσεις για διαδρομές και Ιερές Μονές του Α.Ο. (απορία

Δημοσίευση από aposal »

Καλό προσκύνημα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”