Προτάσεις για διαδρομές και Ιερές Μονές του Α.Ο. (απορία)

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Προτάσεις για διαδρομές και Ιερές Μονές του Α.Ο. (απορία)

Δημοσίευση από kostasellas »

Καλησπέρα,
Θέλω να επισκεφτώ την ερημο του ΑΟ
Εχω στην διαθεσή μου 3 διανυκτερεύσεις.
Τι μου προτείνετε για επισκέψεις?
Να μείνω Σιμωνόπετρα η Γρηγορίου?
Και μετά πως για Αγιά Αννα και Αγιο Νείλο?
Παρακαλώ για την βοηθεια σας.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Θα σου απαντήσω αναλυτικά αύριο Κώστα, γιατί τώρα δεν προλαβαίνω.
Μην ανησυχείς, έχεις πολλές και ωραίες επιλογές.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από kostasellas »

θα περιμένω, ευχαριστώ για την προθυμία σου
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από stathis73 »

Κώστα αν ΔΕΝ εχεις ξαναπαει στο Αγιον Ορος θα σου πρότεινα να πας Ι.Μ.Σ.Π ( ΣΙΜΩΝΟΠΕΤΡΑ) εάν ομως εχεις ξαναπαει τοτε θέλει πολυ καλο πρόγραμμα για να μην χαραμισεις τις τρεις διανυκτερευσεις, γιατι η έρημος θέλει καλό προγραμματισμό.
Θα αφησω τον φίλο μας τον Παναγιώτη να σε δωσει οδηγίες σαν παλαιότερος.
Καλο προσκύνημα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ΣΤΑΘΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ έγραψε:Θα αφησω τον φίλο μας τον Παναγιώτη να σε δωσει οδηγίες σαν παλαιότερος.
Στάθη, όσες περισσότερες γνώμες πάρει ο αδελφός μας ο Κώστας, τόσο το καλύτερο. Επομένως όσοι έχουν να προτείνουν κάτι ας το κάνουν, δεν θέλω νάχω εγώ το "μονοπώλιο"! :smile: :8 :8

Λοιπόν Κώστα, ο Στάθης έχει δίκιο σε σχέση με την διανυκτέρευση στην Σιμωνόπετρα, όσο αφορά στο εντυπωσιακό της μονής.
Αλλά όμως από γεωγραφική άποψη (κοντινότερη απόσταση), σε συμφέρει περισσότερο να μείνεις την 1η μέρα στην Αγίου Παύλου. Είναι και πολύ ευκολότερη η κράτηση στο συγκεκριμένο μοναστήρι, σε αντίθεση με την ΙΜΣΠ, η οποία λόγω στενότητας χώρου παρουσιάζει δυσκολίες (πρέπει να κλείσεις μήνες πριν και μάλιστα με φαξ).
Αν μείνεις την 1η βραδυά στην Αγ. Παύλου, μπορείς την επομένη μέρα να φτάσεις σε 1 ώρα στην Αγία Αννα, (περνάς και από Νέα Σκήτη στη διαδρομή), να προσκυνήσεις, να ξεκουραστείς λιγάκι και μετά να συνεχίσεις για Μικρά Αγία Αννα και στη συνέχεια για Κατουνάκια (συνολικά άλλη μία ώρα περίπου), όπου και θα διανυκτερεύσεις στο Κυριακό της Σκήτης (τηλ. 23770-23316 κελλί Δανιηλαίων). Το προνόμιο όλης αυτής της διαδρομής (από Αγ. Παύλου, Νέα Σκήτη, Αγία Αννα, Μικρά Αγία Αννα, μέχρι Κατουνάκια), είναι ότι "κερδίζεις" υψόμετρο βαθμιαία και ομαλά, χωρίς να κουραστείς πολύ. Ενώ αν ξεκινήσεις από τους αρσανάδες ( της Αγία Αννας ή των Κατουνακίων), η ανάβαση είναι εξοντωτική.
Την επόμενη μέρα μπορείς να συνεχίσεις από Κατουνάκια για Αγιο Νείλο, διαλέγοντας αν θα κατέβεις ενδιαμέσως στα Καυσοκαλύβια (αυτό είναι πολύ κουραστικότερο), ή αν θα συνεχίσεις χωρίς να λοξοδρομήσεις.
Αφού προσκυνήσεις στον Αγ. Νείλο, μπορείς να συνεχίσεις για την 3η σου διανυκτέρευση είτε στην Σκήτη Τιμίου Προδρόμου, είτε και στην Μονή Μεγίστης Λαύρας.

Το ιδανικό θα ήταν να είχες 4 διανυκτερεύσεις, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια.

Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα, την 1η μέρα, αντί να μείνεις στην Αγ. Παύλου, να "κερδίσεις χρόνο" διανυκτερεύοντας στν Αγία Αννα (τηλ. Κυριακού 23770 - 23320). Δηλαδή να αποβιβαστείς όπως είπαμε στην Αγίου Παύλου, να προσκυνήσεις αλλά να μην μείνεις εκεί, αλλά να συνεχίσεις όπως προείπαμε για Αγία Αννα. Ετσι θα "κερδίσεις" μια διανυκτέρευση και θα έχεις στη διάθεσή σου κι' άλλο χρόνο, με αποτέλεσμα να μπορέσεις να επισκεφτείς πιό άνετα τα Καυσοκαλύβια αν θέλεις, ή ακόμα και την Κερασιά (ανεβαίνοντας από Κατουνάκια, πριν συνεχίσεις το μονοπάτι ανατολικά).


Η διαδρομή πάντως που προτιμώ εγώ, είναι η αντίστροφη. Δηλαδή από ανατολικά προς τα δυτικά.

Αυτή προϋποθέτει:
Οταν μπεις στο Ορος, από Δάφνη ανεβαίνεις Καρυές. Μετά παίρνεις το ταξί προς Μέγιστη Λαύρα και Σκήτη Τιμίου Προδρόμου, όπου και διανυκτερεύεις (τηλ. 23770-23294).Την επομένη παίρνεις το μονοπάτι για Αγιο Νείλο (χρειάζεται μεγάλη προσοχή η επικίνδυνη κατηφορική σάρα) και συνεχίζεις για Καυσοκαλύβια όπου κάνεις την 2η διανυκτέρευση (τηλ Κυριακού 23770-23219).
Και την άλλη μέρα, ανεβαίνεις Κατουνάκια, προσκυνάς και συνεχίζεις για την τελευταία διανυκτέρευση στην Αγία Αννα.

Ο,τι θέλεις μην διστάσεις να ρωτήσεις αδελφέ Κώστα.
Καλό προσκύνημα να έχεις.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από kostasellas »

Υπάρχει Δρομολόγιο Δάφνη-Σιμωνόπετρα μετά τις 10:00 το πρωϊ?
Και ποσο ειναι η διαδρομη Δάφνη Σιμωνόπετρα?

Και δυο ερωτήσεις ακόμη.
Δίπλα στη σκήτη του Τιμίου σταυρού υπάρχει η Βίγλα με τον μοναχό
που χεραιτάει τα μαχητικά αεροσκαφη?
Μπορώ να διανυκτερευσω εκει?

Και εαν μείνω ειτε σκήτη τιμίου σταυρού ειτε βιγλα είτε Μεγίστη Λαύρα
πως μπορώ την τελευταία μέρα να επιστρέψω?
Υπάρχουν Κυριακή δρομολόγια προς Δάφνη?
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από stathis73 »

Εγω φίλε μου τι εκανα σε μια ωρα και τρια τεταρτα με πολυ ζεστη και σακιδιο στην πλατη, η διαδρομη χωριζεται σε τρια σταδια, το πρωτο και το πιο δυσκολο που ειναι ανηφορα το δευτεροπου ειναι σχεδον ισιο και το τελευταιο ψιλοκατηφορικο, ειναι σχετικα δυσκολη διαδρομη οσον αφορα τον ηλιο γιατι δεν εχει καθολου δενδρα και στο οτι η ανηφορα εχει μεγαλη κλιση.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

kostasellas έγραψε:Υπάρχει Δρομολόγιο Δάφνη-Σιμωνόπετρα μετά τις 10:00 το πρωϊ?
Και ποσο ειναι η διαδρομη Δάφνη Σιμωνόπετρα?

Και δυο ερωτήσεις ακόμη.
Δίπλα στη σκήτη του Τιμίου σταυρού υπάρχει η Βίγλα με τον μοναχό
που χεραιτάει τα μαχητικά αεροσκαφη?
Μπορώ να διανυκτερευσω εκει?

Και εαν μείνω ειτε σκήτη τιμίου σταυρού ειτε βιγλα είτε Μεγίστη Λαύρα
πως μπορώ την τελευταία μέρα να επιστρέψω?
Υπάρχουν Κυριακή δρομολόγια προς Δάφνη?
Τις περισσότερες φορές υπάρχει αυτοκίνητο της Σιμωνόπετρας στη Δάφνη όταν φτάνει το πλοίο, το οποίο μεταφέρει τους προσκυνητές που πρόκειται να διανυκτερεύσουν εκεί.
Αλλά επίσης υπάρχει και δρομολόγιο Δάφνη - Σιμωνόπετρα, το οποίο μετά συνεχίζει νοτιότερα. Το πλοίο "Αγία Αννα" στις 12.45. Η απόσταση είναι μικρή (αν θυμάμαι καλά είναι κανά 20λεπτο). Αλλά είναι μεγάλη η απόσταση Σιμωνόπετρας - Αγίας Αννας (εκτός αν πάρεις την επόμενη μέρα το ίδιο καραβάκι για νοτιότερα, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα "χάσεις" μιά μέρα διανυκτέρευσης, όπως σου έγραψα πιό πάνω).

Δίπλα στη Σκήτη του Τιμίου Προδρόμου υπάρχει πράγματι η περιοχή της Βίγλας (απόσταση 10-15 λεπτά με τα πόδια), όπου μένει ο μοναχός που λες, ο πατήρ Ιωσήφ. Νομίζω ότι μπορείς να διανυκτερεύσεις εκεί, θα σου βρω και το τηλέφωνο του π. Ιωσήφ. Την συγκεκριμένη διανυκτέρευση σου την προτείνω να την κάνεις την 1η μέρα και μετά να περπατήσεις δυτικά προς την έρημο.

Οσο για την τελευταία σου ερώτηση, υπάρχει καθημερινό δρομολόγιο ταξί από Μέγιστη Λαύρα για Καρυές, αλλά φεύγει πολύ νωρίς (6 με 6.30 το πρωί), επομένως πρέπει να έχεις διανυκτερεύσει στη Λαύρα για να επιβιβαστείς.
Από Καρυές θα πάρεις το λεωφορείο της γραμμής για Δάφνη.
Σού εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να βρεις ό,τι σε αναπαύει στον Αθω.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:υπάρχει και δρομολόγιο Δάφνη - Σιμωνόπετρα, το οποίο μετά συνεχίζει νοτιότερα. Το πλοίο "Αγία Αννα" στις 12.45. Η απόσταση είναι μικρή (αν θυμάμαι καλά είναι κανά 20λεπτο).
Πρέπει να τονίσουμε βέβαια, ότι το "Αγία Αννα" θα σε αποβιβάσει στον αρσανά της Σιμωνόπετρας ( και θα πρέπει να περπατήσεις περίπου 45 λεπτά κατακόρυφη ανηφοριά).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Αγιος Νείλος

Δημοσίευση από kostasellas »

Εχω ετοιμάσει και το πρόγραμμα μας:

Πέμπτη
• 08:45 Από Ουρανούπολη παίρνουμε το καραβάκι
• 09:30 Δάφνη.
• 12:45 Ξεκινάμε Από την Δάφνη με το “Αγία Αννα”
• 13:15 Σιμωνόπετρα. Προσκύνημα (Διαθέτει ένα τεμάχιο Τιμίου Ξύλου, λείψανα διαφόρων αγίων, όπως το χέρι της αγίας Μαγδαληνής και του αγίου Διονυσίου του «εν Ζακύνθω)
• 14:00 Ξεκινάμε Από Σιμωνόπετρα πεζοπορία για Μονή Γρηγορίου (περίπου 2,5 km)
• 14:45 Μονή Γρηγορίου. Προσκύνημα (Μέσα στον κεντρικό αυτό ναό φυλάσσονται πολλά κειμήλια και φορητές εικόνες, από τις οποίες οι σπουδαιότερες είναι μία του αγίου Νικολάου και δύο της Παναγίας, Γαλακτοτροφούσας και Παντάνασσας Από τους πολλούς θησαυρούς που κατέχει η μονή, αξίζει να αναφερθούν εδώ το τεμάχιο του Τιμίου Ξύλου και τα λείψανα πολλών αγίων (τα πόδια και η δεξιά παλάμη της αγίας Αναστασίας, δύο χρυσοκέντητοι επιτάφιοι, παλαιά άμφια και εκκλησιαστικά σκεύη, σταυροί, πολύτιμα καλύμματα Ευαγγελίων και πολλά άλλα ιερά αντικείμενα Εδώ φυλάσσεται και το μοναδικό στον κόσμο χειρόγραφο του Ποιμένα του Ερμά (6 φύλλα), από το οποίο δυστυχώς αφαίρεσε 3 φύλλα ο αρχαιοκάπηλος Σιμωνίδης και τα έφερε στη Λειψία. Εκτός από τα χειρόγραφα και τα έντυπα, σώζονται και πολλά ενδιαφέροντα έγγραφα, σιγίλλια, κηρόβουλλα, φερμάνια τα παλαιότερα είναι ένα τουρκικό σουρέτι του 1429 και ένας τουρκικός βακουφναμές του 1561).
• 15:30 Ξεκινάμε Από Μονή Γρηγορίου πεζοπορία για Μονή Διονυσίου (περίπου 5 km)
• 16:45 Μονή Διονυσίου Προσκύνημα
• 17:30 Ξεκινάμε Από Μονή Διονυσίου πεζοπορία για Μονή Παύλου (περίπου 2,5 km)
• 18:30 Μονή Παύλου Οι Τούρκοι στην άλωση της Πόλης πήραν τα τεμάχια από τα δώρα των τριών μάγων, που φυλάσσονταν σ' αυτή, και τα δώρισαν στη μητέρα του σουλτάνου, η οποία διατηρούσε πάντα τη χριστιανική της πίστη. Εκείνη θέλησε να τα μεταφέρει αυτοπροσώπως στη μονή του Αγίου Παύλου μαζί με πολλά άλλα αντικείμενα, αλλά, σύμφωνα με μια παράδοση, μετά την αποβίβασή της στη στεριά και ενώ ήταν έτοιμη να ανηφορίσει για τη μονή, άκουσε μια φωνή που της έλεγε να μην προχωρήσει πιο πέρα, γιατί εδώ στο 'Ορος υπάρχει μια άλλη βασίλισσα, η Θεοτόκος. αμέσως η Μάρα σταμάτησε και σε ανάμνηση του γεγονότος κτίστηκε αργότερα στο ίδιο εκείνο σημείο ένα εκκλησάκι. ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ
Παρασκευή
• 09:30 Ξεκινάμε από Μονή Παύλου πεζοπορία για Nέα Σκήτη (περίπου 2,5 km)
• 10:15 Νέα Σκήτη (Σκήτη Εισοδίων της Θεοτόκου). Προσκύνημα.
• 10:45 Ξεκινάμε από Νέα Σκήτη πεζοπορία για Αγία Αννα (περίπου 3 km)
• 11:45 Aγία Αννα, Προσκύνημα.
• 12:30 Ξεκινάμε από Αγία Αννα πεζοπορία για Μικρά Αγία Αννα (περίπου 3 km)
• 13:15 Μικρά Αγία Αννα (Εκεί υπάρχει η καλύβα του Αποστόλου Θωμά, όπου μονάζει η αδελφότητα των Θωμάδων. Στη Σκήτη βρίσκεται το σπήλαιο των Οσίων Μητροφάνους και Διονυσίου του ρήτορος, προστατών της σκήτης)
• 14:15 Ξεκινάμε από Μικρά Αγία Αννα πεζοπορία για Κατουνάκια (περίπου 1,5 km)
• 15:00 Κατουνάκια ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ (Οι 35 μοναχοί που κατοικούν εδώ ασχολούνται με την αγιογραφία και την ξυλογλυπτική. Το Κατουνάκια είναι κόσμος διάσημος χάρη στην ύπαρξη του σπιτιού Danieline της αγιογραφίας, που ιδρύθηκε από τον μοναχό Daniel όταν ήρθε εδώ για να ζήσει ασκητικά) Εάν μπορούμε Φτάνουμε στο Νυμφαίο ακρωτήριο, την τελευταία νότια αιχμή της χερσονήσου. Εκεί μας περιμένει το πιο ονομαστό, το πιό θρυλικό σημείο της Ερήμου, που παλαιότεροι συγγραφείς το έλεγαν το «φρικτόν», το «φρικαλέον» Καρούλι.
Σάββατο
• 09:00 Ξεκινάμε από Κατουνάκια πεζοπορία για Κερασιά (περίπου 2,5 km ΑΝΗΦΟΡΑ)
• 10:30 Kερασία
• 11:00 Ξεκινάμε από Κερασιά πεζοπορία για Καυσοκαλύβια (περίπου 2 km)
• 11:45 Καυσοκαλύβια (Διασώζεται η καλύβα του Αγίου Ακακίου, αρχών του 18ου αιώνα , με προσωπικά αντικείμενα)
• 13:00 Ξεκινάμε από Καυσοκαλύβια πεζοπορία για Aγιο Νείλο (περίπου 1 km)
• 13:30 Άγιος Νείλος
• 14:00 Ξεκινάμε από Αγιο Νείλο πεζοπορία για Σκήτη Τιμίου Σταυρού (περίπου 3,5 km)
• 15:45 Σκήτη Τιμίου Προδρόμου ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ (Επισκεπτόμαστε την Βίγλα και το Ακρωτήρι Ακραθως και πίσω στη Σκήτη Τιμίου Προδρόμου)
Κυριακή
• 09:30 Ξεκινάμε από Σκήτη Τιμίου Προδρόμου με το καραβάκι
• 10:30 Δάφνη
• 11:45 Ξεκινάμε από Δάφνη
• 12:25 Ουρανούπολη

Σας παρακαλώ γράψτε για τυχόν ενστάσεις και προτείνετε μας κάποιες διαφοροποιήσεις ή κάτι ακόμη αξιόλογο
να το εντάξουμε στην πεζοπορία μας.
Θα ειναι η τέταρτη φορά για μένα να επισκεφτώ το Α.Ο. αλλα η πρώτη να συνεχίσω μετά την Δάφνη για το νότιο κομμάτι.
Περιμένω με αγωνία τα σχολιά σας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”