Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από stathis73 »

Συγγνωμη για τον τιτλο αλλα καθε φορα που ακουω για νεα μετρα αυτο το πραγμα ερχεται στο μυαλο μου.
Ακουσα εχθες οτι θα εξισωθει το πετρελαιο κινησης με το θερμανσης που σημαινει οτι μια οικογενεια που πληρωνε τον προηγουμενο χρονο 680ευρω με βαση την τιμη την περσινη φετος θα χρειαζεται 1200 ευρω, δεν θέλω να τοποθετηθουμε πολιτικα αλλα πραγματικα.
Καποτε σε καθημερινη βάση τρωγανε οι οικογενειες με ολα τα ατομα που αποτελουνταν μαζι στο τραπεζι, μαζευονταν κανανε την προσευχη τους τρωγανε και μετα ολοι μαζι μιλουσανε για τα προβληματα που συναντησαν κατα την διαρκεια της μερας και αλλα πολλα.

Εγω σημερα φευγω 5,30 το πρωι και γυρναω 7-8 το βραδυ τα παιδια δεν με βλεπουν αλλα και ουτε τα βλεπω.
Καποτε οι μητερες μας μας εδιναν μια φετα ψωμι και ζαχαρη επανω και βγαιναμε για παιχνιδη και γυρνουσαμε πισω μονο για φαγητο, τωρα ολη την ημερα ειναι κλεισμενα στο σπιτι γιατι υπαρχει ο φοβος να τα χτυπησει κανενα αυτοκινητο και οτι ισως για τα περισσοτερα δεν εχουν χρονο για παιχνιδια ειτε γιατι εχουν φροντιστηρια ειτε γιατι καθονται μπροστα στην τηλεοραση με το playstation 3 φανταζομαι, και βγαζουν τα ματια τους με οτι συνεπαγεται αυτο.

Καποτε δεν ειχαμε κινητα τηλεφωνα και ομως παντοτε βρισκαμε τον τροπο να επικοινωνησουμε με καποιον, τωρα ολοι εχουν απο δυο κινητα και οχι μονο οι μεγαλοι αλλα και μικρα παιδια.

Κάποτε δεν υπηρχαν οι ανεσεις που εχουμε τωρα αλλα μηπως ηταν καλυτερα τελικα αναρωτιεμαι.
Πιστευω οτι εκει οπου ηθελαν σαν προβατα (και συγγνωμη για την λεξη προβατα) μας οδηγησαν με αδιεξοδο μεχρις ενος σημειου γιατι ολοι ή σχεδον ολοι ειναι εγκλωβισμενοι στο τραπεζικο συστημα, καρτες-δανεια κ.τ.λ με αποτελεσμα να εχουμε γινει ξενοι μεσα στις ιδιες μας τις οικογενειες γυρναω κουρασμενος ερχετε το παιδι μου να μου πει κατι και εγω κοιταζω αν θα κανουν απεργια οι δημοσιοι μετεφορεις γιατι αυτο εχει συναρτηση με την δουλεια μου, με λεει μπαμπα ελα να παιξουμε και εγω ή ειμαι κουρασμένος ή εχω κατι "καλυτερο" να κάνω.
Εαν ολοι μας καθησουμε και σκεφτουμε πως μεγαλωσαμε εμεις και πως τα παιδια μας ειναι για να περνουμε τα βουνα κυριολεκτικα αλλα και μεταφορικα.

Ειτε τα παρουμε απο τωρα ή οχι πιστευω οτι πολυς κοσμος θα γυρισει σε λιγο καιρο στον τοπο καταγωγης του αυτο ειναι το μονο σιγουρο καθως δεν θα μπορει να ανταπεξελθει στις οικονομικες υποχρεωσεις που θα εχει με αποτελεσμα οι περισσοτεροι να ξαναγυρισουν στα πατρικα τους-χωρια τους και ξανακανοντας ισως της "παλιες" και ομορφες δουλειες τους.
Δηλαδη ητανε ασχημα που ειχαμε ζυμωτο ψωμι που μοσχοβολουσε απο εκατο μετρα και κρατουσε φρεσκο ποσες μερες;
Ητανε ασχημα που ειχαμε αυγα απο δικες μας κοτες και οχι απο αυτες που τις ταιζουν οτι σαπιο κρεας υπαρχει;
Ητανε ασχημα που τρωγαμε προιοντα κηπου φρεσκα (ντοματες,μαρουλια κ.α) αποφευγοντας τα εκτος εποχης;
Hτανε ασχημα που τις Κυριακες ολοι μα ολοι πηγαιναν Εκκλησια και τιμουσαν τον Θεό για ολα τα καλα που μας δίνει;


Kαποιος μπορει σε ολα αυτα, να βρει και τα αρνητικα αλλα ειναι στην πραγματικοτητα αρνητικα ή μηπως οχι.

Πιστευω οτι καπια στιγμη ολοι αργα η γρηγορα εκει θα επιστρεψουμε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
christmas08
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Θεοδώρα@Θεσσαλονίκη

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από christmas08 »

Συμφωνω και εγω μαζί σου και θα ήθελα να ζούσα σε εποχες που όλα ήταν πιο απλά και πιο αγνά. Αργα η γρήγορα όμως όπως λες και εσύ πίσω θα γυρίσουμε και θα έιναι για καλό. Έχουμε δημιουργήσει πλασματικές ανάγκες και ζούμε με τα χίλια καλά και πάλι είμαστε ανικανοποίητοι.
ΣΑΛΩ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΑΥΛΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΖΟΦΕΡΕΣ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ, ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΜΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΣΕΠΤΟΝ ΕΚΤΥΠΟΝ ΣΟΥ ΜΗΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΜΩΣ ΚΡΑΖΟΜΕΝ.
ΓΕΝΟΥ ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΕ ΗΜΙΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΣ ΤΟΙΣ ΑΕΙ ΦΩΝΟΥΣΙΝ.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από eleimon »

Τη θυμασαι αυτη την εικονα Σταθη ????........

Εικόνα
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από stathis73 »

Δεν ειναι πιο ωραια Ελπιδα;
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από eleimon »

stathisgrh έγραψε:Δεν ειναι πιο ωραια Ελπιδα;
Που τετοιες εποχες :105 :105 :105 :105 :105 :105 ....απ το κακο στο χειροτερο πηγαινουμε
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ΣΤΑΘΗ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΜΑΖΕΜΕΝΟΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΦΑΓΗΤΟ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕΝΑΡΙΟ , ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΒΛΑΚΩΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΟΘΟΝΗ Η ΣΕ ΕΝΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ .

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΗΣ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑΣ ΟΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΟΥΣΑΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΖΟΥΣΑΝ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...
ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ , ΑΓΑΠΗ , ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από stathis73 »

Εγω θα πω αμην φιλε μου Στεφανε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Το ιδανικό θα ήταν η πρόοδος του ανθρώπου, η άνοδος του βιοτικού του επιπέδου, να συνοδευόταν από πνευματική προκοπή. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν έγινε.

Αλλά γιατί πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα στο "πτωχό πλην πνευματικότερο" χτες και στο τώρα?

Ας διαλέξουμε καλύτερα, ένα ωραίο αύριο. Ενα αύριο, το οποίο δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να γίνει σαν το χτες. Εξάλλου και το χτες, δεν ήταν τέλειο. Υπήρχαν πολλά άσχημα πράγματα και παλιότερα.

Στο κάτω-κάτω, αυτό έχουμε την δυνατότητα να το επιτύχουμε, κάνοντας και τις ανάλογες προσπάθειες.

Ενώ το χτες, δεν μπορούμε να το επιλέξουμε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από stathis73 »

Παναγιωτη βλεπεις κανενα αυριο εσυ;
Για καλυτερο δεν το συζητω αλλα βλεπεις καπια προοπτικη ωστε να εισαι αισιοδοξος για το αυριο φιλε μου;
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από panagiotisspy »

stathisgrh έγραψε:Παναγιωτη βλεπεις κανενα αυριο εσυ;
Για καλυτερο δεν το συζητω αλλα βλεπεις καπια προοπτικη ωστε να εισαι αισιοδοξος για το αυριο φιλε μου;
Ηθελα να πω, ότι,
Οι επιλογές που ο καθένας μας έχει, είναι δύο:

1. Ενα καλύτερο πνευματικό αύριο, αν κάνει αυτό που πρέπει να κάνει πνευματικά. Το αύριο αυτό, μπορεί να έχει στοιχεία από το χτες ή να μην έχει. Μπορεί να έχει περισσότερο υλικό πλούτο, ή να μην έχει. Δεν έχει σημασία.
2. Ενα χειρότερο πνευματικό αύριο, αν δεν κάνει αυτό που πρέπει. Αυτό το αύριο, επίσης δεν έχει καμμιά σημασία αν θα έχει όλα τα υπόλοιπα.

Επειδή λοιπόν τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία, γι' αυτό έκανα τον διαχωρισμό αυτό. Και γι' αυτό έβγαλα το παρελθόν έξω απ' τον συλλογισμό.

Οσον αφορά την αισιοδοξία Στάθη μου, δεν έχω και πολλή! :( :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”