Ιβήρων - Φιλοθέου - Βατοπαίδι - Καυσοκαλύβια

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
goldengreek25
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 3:32 am

Ιβήρων - Φιλοθέου - Βατοπαίδι - Καυσοκαλύβια

Δημοσίευση από goldengreek25 »

Θεού θέλοντος, την επόμενη Μαΐου θα είναι η πρώτη μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος. Είναι ακόμα νωρίς, αλλά μπορείτε να με βοηθήσετε να αποφασίσω το πρόγραμμά μου;

Θα ήθελα πολύ να επισκεφθώ το σύνολο των Μονών, αλλά τα εξής είναι στην κορυφή για να αρχίσει για μένα.
I. M. Ιβήρων
I. M. Φιλοθέου
Ι. Μ. Βατοπαιδίου
Καυσοκαλύβια (Το πιο σημαντικό για μένα)

Ποια θα ήταν η καλύτερη διαδρομή; Έχετε κάποιες άλλες προτάσεις; Υπάρχουν άλλα μέρη που αξίζει να επισκεφθείτε στο δρόμο;

Και γενικά, το Μάιο υπάρχουν Μονές ή Σκήτες που έχουν αγρυπνίες ή εορτές (π.χ. μεταξύ την Κυριακή των Μυροφόρων και την Κυριακή της Αγίας Φωτεινής);

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!
goldengreek25
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 3:32 am

Re: Ιβήρων - Φιλοθέου - Βατοπαίδι - Καυσοκαλύβια

Δημοσίευση από goldengreek25 »

Και θα ήθελα να αναφερθώ, όλα αυτά δεν είναι σαφή. Αν έχετε οποιεσδήποτε άλλες ιδέες ή προτάσεις για το πρώτο προσκύνημα στο Άγιο Όρος, παρακαλείσθε να ενημερώσετε.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ιβήρων - Φιλοθέου - Βατοπαίδι - Καυσοκαλύβια

Δημοσίευση από stathis73 »

Αδελφε κανε υπομονη μεχρι αυριο που θα μπουνε στο φορουμ παιδια που θα σου δωσουν οτι πληροφορια θελεις και επιθυμεις, εγω οπως και να εχει σου ευχομαι καλο προσκυνημα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ιβήρων - Φιλοθέου - Βατοπαίδι - Καυσοκαλύβια

Δημοσίευση από kausokalivia »

goldengreek25 έγραψε:Θεού θέλοντος, την επόμενη Μαΐου θα είναι η πρώτη μου προσκύνημα στο Άγιο Όρος. Είναι ακόμα νωρίς, αλλά μπορείτε να με βοηθήσετε να αποφασίσω το πρόγραμμά μου;

Θα ήθελα πολύ να επισκεφθώ το σύνολο των Μονών, αλλά τα εξής είναι στην κορυφή για να αρχίσει για μένα.
I. M. Ιβήρων
I. M. Φιλοθέου
Ι. Μ. Βατοπαιδίου
Καυσοκαλύβια (Το πιο σημαντικό για μένα)Ποια θα ήταν η καλύτερη διαδρομή; Έχετε κάποιες άλλες προτάσεις; Υπάρχουν άλλα μέρη που αξίζει να επισκεφθείτε στο δρόμο;

Και γενικά, το Μάιο υπάρχουν Μονές ή Σκήτες που έχουν αγρυπνίες ή εορτές (π.χ. μεταξύ την Κυριακή των Μυροφόρων και την Κυριακή της Αγίας Φωτεινής);

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!
Ότι θες αδελφέ μου εδώ είμαστε. Για καυσοκαλύβια ότι πληροφορίες θες μου λες :8
goldengreek25
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 3:32 am

Re: Ιβήρων - Φιλοθέου - Βατοπαίδι - Καυσοκαλύβια

Δημοσίευση από goldengreek25 »

Ευχαριστώ!

Για την Καυσοκαλύβια, εσύ πας με την "Μικρή Αγά Άννα" η "Αγία Άννα"; Πόσο καιρό χρειάζεται να ταξιδεύεις εκεί; Πόσο καιρό θα είναι καλό να δεις τη Σκήτη;

Και ξέρεις αν εορτάζει η Σκήτη της 7 Μαϊου (ανακομιδή του λειψάνου του Οσίου Νείλου);

Και πάλι, ό, τι προτάσεις έχετε, παρακαλώ να μου πείτε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”