Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από stathis73 »

Δεν νομίζω Νίκο, γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν θα γίνει συνάντηση πριν την αγρυπνία, ο Δημητρός θα είναι απο της 3 το μεσημέρι στο μοναστήρι, εγω θα ανέβω πρώτα ο θεός μετά της 6 ,30 το απόγευμα, όποιος θέλει ας πάρει τηλ όταν φτάσει στην Ιερά Μονή να τα πούμε έστω εκεί για λίγο.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από nickzark »

οκ Στάθη. Να πω την αλήθεια τοείχα σε αγχος γιατι δέν ξέρω τι δουλευω εκείνη την μέρα , λόγω αδειών στριμόχτηκαν τα πράγματα. θα σου στήλω μηνυμα στο facebook αμα πρώτα ο θεός τακαταφέρω , για να βρεθούμε.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από stathis73 »

Νίκο οτι ώρα και να τελειώσεις από την υπηρεσία σου να ανέβεις στο Μοναστήρι για να προσκυνήσεις, απο οτι θυμάμαι από παλιά αύριο θα είναι ανοικτά όλη μέρα και μέχρι να τελείωση η αγρυπνία ξημερώματα πέμπτης, εγω το ξαναλέω θα ανέβω μετά της 6 στο μοναστήρι όπου θα συναντήσω (όπως κάθε χρόνο) τον αγαπημένο μου φίλο Δημήτριο τον Σαλό απο τα παράλια των Σερρών. :8 ..........όποιος θέλει και μπορεί ας έρθει να τα πούμε και απο κοντά. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από paulina »

Πρώτα ο Θεός θα έρθω κι εγω, αλλά μετά τις 12 το βράδυ, μπορεί και 2.00...

Στάθη αν φύγετε νωρίτερα στείλε μου ένα μηνυμα απλά για να ξέρω, να μην σας ψάχνω.
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από stathis73 »

paulina έγραψε:Πρώτα ο Θεός θα έρθω κι εγω, αλλά μετά τις 12 το βράδυ, μπορεί και 2.00...

Στάθη αν φύγετε νωρίτερα στείλε μου ένα μηνυμα απλά για να ξέρω, να μην σας ψάχνω.
Άννα παιδί μου εγώ δεν μπορώ να μείνω τόσο αργά γιατί πρέπει να σηκωθώ στις 5,45 για την δουλειά, αλλά μέχρι της 12 μάλλον θα είμαι εκεί ,ο σαλός λογικά θα είναι μέχρι αργά, αλλά όταν είναι να φύγω θα σου πω.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από nickzark »

εγω πρωτα ο θεος καπου 11 το βραδυ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Καλό κι ευλογημένο προσκύνημα πολυαγαπημένα μου αδέλφια εν Χριστώ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36610
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από toula »

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑ! ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΑΪΣΙΟΣ ΣΕ ΑΣΘΕΝΗ, ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΚΕ!

Σε καιρούς πλέον που οι άνθρωποι, ακόμη και Χριστιανοί, αποψυχούν από φόβου και προσδοκίας των επερχομένων τη οικουμένη, (Λουκ,21,26) και μία βαθιά αγωνία και απελπισία συνταράσσει τις ψυχές τους, μόλις πριν δύο μέρες περνώντας από την Κόνιτσα και συζητώντας με συγγενείς του Γέροντος Παίσίου έμαθα για ένα πρόσφατο και συγκλονιστικό θαύμα που έλαβε χώρα στην Ι.Μονή Σουρωτής από τον Γέροντα Παίσιο.
Ίσως μου ξεφεύγουν πολλές λεπτομέριες αλλά θα παραμείνω με λίγα λόγια στην ουσία των πραγμάτων ως εξής:

Πρίν λίγο καιρό ασθένησε σοβαρά ένα μικρό παιδί στην βόρεια Ελλάδα. Οι ειδήμονες γιατροί αμέσως έστειλαν την οικογένεια και το παιδί στο διαβαλκανικό κέντρο στην Θεσσαλονίκη για να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις. Φθάνοντας (πριν 15 ημέρες περίπου) λοιπόν απελπισμένοι οι γονείς στην θεσσαλονίκη για να επισκεφθούν την επόμενη μέρα το αναφερόμενο κέντρο σκέφθηκαν να περάσουν την παραμονή το απόγευμα από την Ι.Μονή Σουρωτής προκειμένου να προσκυνήσουν τα Ιερά Λείψανα του Οσίου Αρσενίου και τον τάφο του π.Παϊσίου.

Όμως εκείνη την ημέρα, μάλλον Τετάρτη, το Μοναστήρι μένει πλεον κλειστό για περισσότερη προσευχή, και έτσι η δοκιμαζόμενη οικογένεια βρήκε κλειστή την θύρα. Δεν πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα και ένας ηλικιωμένος Μοναχός με την μαγκουρίτσα του κατέβαινε από πάνω από τα δέντρα του πάρκιν της Μονής.

-Γειά σας ευλογημένα! τους χαιρέτισε. Γιατί δεν μπαίνετε μέσα στο μοναστήρι;

-Μα είναι η πόρτα κλειστή.

-Όχι βρε παιδιά, ανοιχτά είναι! άντε ανοίχτε.

Και τούτη την φορά το πόμολο γύρισε και εισήλθαν έκπληκτοι και χαρούμενοι στην αυλή της Μονής.

Ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα και αφού ανέβαιναν στα σκαλοπάτια κάτω από το κωδονοστάσι, τους συνάντησε με απορία μία Μοναχή όπου και τους ρώτησε με έκπληξη "καλά πως μπήκατε μέσα; δεν είναι κλειστά;"

-'Οχι !ένας μοναχός μας άνοιξε και μας είπε να έρθουμε εδώ!

-Ποιος Μοναχός; ρώτησε η Καλόγρια.

-Ένας ηλικιωμένος.

Τότε δείχνοντάς τους η ευλαβής Μοναχή την φωτογραφία του π.Παίσίου έμειναν με το στόμα ανοικτό διαπιστώνοντας πως αυτός ο Μοναχός ήταν που πριν λίγο τους προσήγαγε με βεβαιότητα μέσα στο ησυχαστήριο , όπως κάποιος βάζει τους καλεσμένους του στο δικό του σπίτι.

Την επομένη ημέρα και αφού έγιναν οι σχετικές εξετάσεις στο διαβαλκανικό διαβεβαίωσαν οι γιατροί πως το παιδάκι είναι τελείως καθαρό και υγιές από κάθε αρρώστια!!!

ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΝ ΤΟΙΣ ΑΓΙΟΙΣ ΑΥΤΟΥ

Πρεσβύτερος Διονύσιος Ταμπάκης - Ιερός Ναός Παναγίας Ναυπλίου. 9-7-2012
http://feeds2.feedburner.com/blogspot/hellas-orthodoxy
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από stathis73 »

Σήμερα μην ξεχάσουμε, όσοι μπορούν να έρθουν στην Ιερά Μονή του Αγίου Ιωάννου Του Θεολόγου στην Σουρωτή,..........δεν θα είμαστε πολύ καμιά 3-4 χιλιάδες κόσμος μονο, εεε δεν μπορεί όλο και σε κάποια γωνιά θα συναντηθούμε, τόσες ώρες επάνω στο μοναστήρι θα είμαστε. :mrgreen: :8
Για να καταλάβετε την πρωτη φορά για να βρω τον σαλό χρειάστηκε η συνδρομή της αστυνοιμίας............ :mrgreen:

-Τον παίρνω τηλ και τον ρωτώ....Δημητρό που είσαι;;
-Επάνω στις σκάλες :shock:
-Σε ποιές σκάλες;;............καθότι εχει πολλές.
-Μπαίνοντας μου απαντά :shock: :shock: ...........μπαίνοντας εχει δυο σκάλες η μια οδηγεί στον τάφο του παππούλη και η άλλη στην εκκλησία.
-Καλά του λέω βγες στην είσοδο
-Σε ποιά είσοδο μου λέει :lol: :lol:
-Σε όποια χωράω να περάσω του λέω :lol: :lol:
-Δεν εχει τέτοια μου λέει
-Καλά φεύγω τότε
-Περίμενε μου λέει να έρθω να σε δώ λίγο
-Ελα του λέω στην είσοδο εχει ενα περιπολικό της τροχαίας εκεί θα είμαι.

Τελικά με την παρέμβαση της αστυνομίας μου είπαν οτι τελικά χωράω απο την πόρτα και ανεβήκαμε αγκαλιασμένοι στο μοναστήρι.

Όποιος νομίζει οτι μπορει να συνεννοηθεί με εμενα και τον σαλό ας έρθει :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από paulina »

stathis73 έγραψε: Άννα παιδί μου εγώ δεν μπορώ να μείνω τόσο αργά γιατί πρέπει να σηκωθώ στις 5,45 για την δουλειά, αλλά μέχρι της 12 μάλλον θα είμαι εκεί ,ο σαλός λογικά θα είναι μέχρι αργά, αλλά όταν είναι να φύγω θα σου πω.
Δεν θα έρθω μόνη μου, οπότε δεν μπορώ να έρθω νωρίτερα...
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”