εξομολογείσθε τω Κυρίω!!!

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Intergallactic
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

εξομολογείσθε τω Κυρίω!!!

Δημοσίευση από Intergallactic »

εξομολογείσθε τω Κυρίω!!!

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αυτόν τον όμορφο ύμνο;
Αν ξέρει που μπορώ να το κατεβάσω (αν υπάρχει) ή έστω τους στίχους!!!
Ευχαριστώ πολυ!!! :D
"μη φοβού, μόνον πίστευε"
(κατά Λουκά η΄50)
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από koskas »

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ CD ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΨΑΛΜΩΔΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕ ΡΜ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ
ΕΑΝ ΕΙΠΩΜΕΝ ΟΤΙ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΟΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΠΛΑΝΩΜΕΝ
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harrys1934 »

koskas έγραψε:ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ CD ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΨΑΛΜΩΔΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕ ΡΜ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ

Φίλε της οραίας μας σελίδας δεν ξέρω αν έπιασα καλά το νόημα της ερώτησης σου γιαυτό απαντώ όχι και με πολύ θαρρος μην κάνω λάθος. Και απαντώ όπως εγώ κατάλαβα. Οι ψαλμοί του Δσυίδ που αποτελούνται από 150 ψαλμούς έχει αρκετά που μιλούν για το εξομολογείσθε αλλά νομίζω το ζητούμενο είναι ο ψαλμός-135-καθώς και οψαλμός -119- έχει τέτιους στοίχους. Μόνο πρέπει να προσέξεις οι ψαλμοί να είναι με τον Ορθόδοξο τύπο, γιατί έχουμε διαφορά με τους Δυτικούς. Δηλαδή μέχρι τον 9ον ψαλμό πιγαίναμε μαζί αλλά μετά την διάσπαση το 1054 έκαναν πολές αλλαγές και μέσα σε αυτά είναι και οι ψαλμοί. Έτσι μετά τον 9ον ψαλμό επειδη λένε οι ίδιοι ότι ήταν μεγάλος τον έκοψαν στην μέση και τον έκαναν δύο, και εκεί που έχουμε εμείς 30 αυτοί έχουν 31 και εκεί που έχουμε εμείς 89 αυτοί έχουν 90. Αφού τα είπαμε μέχρι εδώ ας πούμε και το αστίο μέρος. Έτσι πάμε μέχρι τον Ψαλμό 146, και ξαφνικά ο ψαλμός 147 εξαφανίζεται για να έρθουμε μαζί στο 148 και 149, 150, και να τελειόσουμε μαζί στο 150, γιατί αλιός θα τα έβγαζαν όπως λέει και ένα ανέκδοτο ποίημα για τον παπά της Κεφαλονιάς τα 12, Ευαγγέλια τα βγάζει 13. Στις Γραφές που έχουμε αυτήν την διαφορά (και δεν είναι το μόνο) είναι οι Γραφές της Βιβλικής εταιρίας ιδρυθέν εις την Αγγλία το 1804
Ευχαριστώ για την υπομονή σου να με ακούς ΄τοση ώρα. Μπορεί να φταίει και ανάπαυλα το ημίχρονο Χάρης. 0
Intergallactic
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ!

Δημοσίευση από Intergallactic »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες αυτές, δεν είχα ιδέα τι γινόταν και θα τον ψάξω το ψαλμό!!!

Ευτυχώς, όπως έψαχνα το www.athos.edo.gr πήγα στον τομέα βυζαντινούς ύμνους, όπου ο αγαπητός συντονιστής Christos , είχε μεριμνήσει από πριν και ανέφερε ιστοσελίδες που περιέχουν βυζαντινούς ύμνους.

Τον συγκεκριμένο ύμνο, το βρήκα στο εξής site: http://enoria.free.fr/mousikh.html

δείτε και αυτό: http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... opic&t=889

Ευχαριστώ πολύ!!! :D
"μη φοβού, μόνον πίστευε"
(κατά Λουκά η΄50)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”