Ορθοδοξία και μετενσάρκωση

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Ούτε εγώ προσπαθώ να πείσω κανένα!
Αλλά ούτε θα πάψω να ερευνώ!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

ioanath εσυ σε βρε θηριο ; :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Δεν έχω ούτε εγώ δίκιο αλλά ούτε εσείς!
Που λες ocean, έτυχε σε κάποιο άλλο θέμα να πεις κάτι που εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε σωστό και σκέφτηκα "να κάποιος που ξέρει 5 πράγματα". Η αποπάνω πρόταση όμως μου φέρνει ανάμικτα συναισθήματα. Ενώ την βρίσκω απόλυτα δίκαιη πρόταση -μιας και κατά την γνώμη μου είναι αντικειμενική- με αναγκάζεις να σκεφτώ ότι είσαι περισσότερο προς τον κοσμικό τύπο ανθρώπου, δηλ σκέφτεσαι με βάση αυτά που σου έχουν μάθει να λες ότι είναι σωστά και εν μέρη το πιστεύεις και εσύ ότι είναι, παρά θεολογικός.

Αν μου επιτρέπεις να σου εξηγήσω τι εννοώ. Ο Χριστός δεν είπε ποτέ ότι εσύ/εσείς θα κριθείτε με βάση τα κριτήρια των συνανθρώπων σας. Αυτός θα μας κρίνει με βάση τα δικά Του κριτήρια. Άρα με το που λες εσύ (ή ο οποιοσδήποτε) ότι "δεν έχεις δίκιο/άδικο" σημαίνει αυτομάτως ότι κρίνεις με βάση τα δικά σου κριτήρια και όχι τα δικά Του. Και επειδή υποθέτω ξέρεις ότι ο άνθρωπος είναι βρώμικος εξ' αιτίας της πτώσης υποθέτω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι και η οποιαδήποτε κρίση είναι επίσης βρώμικη. Με δυο λόγια σου λέω αυτό που ακριβώς λες εσύ στην υπογραφή σου: "Μην κρίνετε για να μην κριθείτε. Διότι με την κρίση που κρίνετε θα κριθείτε και εσείς και με το ίδιο μέτρο που μετράτε θα μετρηθείτε και εσείς. Γιατί βλέπεις το αχυράκι στο μάτι του αδελφού σου και δεν αισθάνεσαι το δοκάρι στο δικό σου μάτι; [Ιησούς]". Τη παγίδα του πονηρού δεν την βλέπεις;

Τώρα σε ότι αφορά το θέμα μας της μετεμψύχωσης. Ο φίλος panos0 έδωσε τα ποιο τρανά παραδείγματα του ψέμματος που ονομάζεται έτσι. Συμφωνώ με το ποστ του 100%!! Εσύ; Νομίζω πως αν το διαβάσεις με μια πρόχειρη μόνο ματιά θα στεναχωρηθείς πάρα πολύ που τόσοι άνθρωποι στον κόσμο πέφτουν θύμα αυτής της πλεκτάνης. (Εκτός βέβαια αν το βρίσκεις λογικό όλο αυτό!!) Αν δεν το βρίσκεις λογικό τότε για ποιο πράγμα ακριβώς παλεύεις; Τι ακριβώς είναι δηλ η μετεμψύχωση κατά σε; Δικαιοσύνη; Δεύτερη ευκαιρία; Σκέψου ότι αν έχεις δίκιο τότε εμείς χάσαμε. Και κοίτα πόσοι πολλοί θα χάσουμε. ΑΝ (ΑΝ) όμως έχεις άδικο τό διακινδυνεύεις; Για χατήρι ΤΙΝΟΣ; Αξίζει αυτός που του κάνεις το χατήρι;

Κλείνοντας, να πω ότι η μελέτη των λόγων του Θεού δεν πρέπει να σταματάει ποτέ. Το ίδιο πράγμα που σήμερα το βλέπεις έτσι αύριο μπορεί να το βλέπεις αλλιώς. Γι' αυτό μην επιμένεις σε κάτι. Αύριο μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο. Να χάσεις την ευκαιρία να το ανακαλύψεις επειδή έχεις κολλήσει σε κάτι που αν έχουμε δίκιο ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑ;;;
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Να το ψαξεις φιλε, σκεψου και διαβασε την Γραφη και θα δεις ξεκαθαρα οτι μετενσαρκωση ΔΕΝ υπαρχει.

Αδιέξοδα της μετενσάρκωσης Reloaded
Ο ΗΛΙΑΣ εμφανίζεται με τον Μωυση στο όρος Θαβώρ, γιατι δεν εμφανιστηκε ο Ιωάννης ο Βαπτιστής αφου ηταν ο Ηλιας??? Μαλλον πεταχτηκε 2 λεπτα στον Ηλια ο Ηλιας εεε ο Ιωάννης Ηλιας….αστα….μπερδευτηκα….
(Ο πρ. Ηλιας ανεληφθη ζωντανος στον ουρανο, και είναι ακομη με το σωμα του εκει!! επομενως δεν θα μπορουσε να ηταν ο Ιωαννης)
Ο Χριστός κανει καλα ασθενείς γιατι??? αφου με την αρρωστια «πληρωναν» και θα εξελισονταν σε κατι καλυτερο τοτε ο Κυριος…(ο υπόλοιπος συλλογισμός είναι βλασφημία).
Ο πλούσιος γιατί πήγε στην κόλαση και ο Λάζαρος στον κόλπο του Αβραάμ???
Γιατί δεν έγινε ο πλούσιος Λάζαρος να εξοφλήσει και να πάει στον παράδεισο???
(Εάν σκεφτεί κανείς το εξής επιχείρημα «είναι φανταστικές οι παραβολές». Οι παραβολές είναι φανταστικές όμως ΟΛΑ τα επιμέρους στοιχεία τους είναι πραγματικά.)
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Evi_J έγραψε:
Δεν έχω ούτε εγώ δίκιο αλλά ούτε εσείς!
Που λες ocean, έτυχε σε κάποιο άλλο θέμα να πεις κάτι που εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε σωστό και σκέφτηκα "να κάποιος που ξέρει 5 πράγματα". Η αποπάνω πρόταση όμως μου φέρνει ανάμικτα συναισθήματα. Ενώ την βρίσκω απόλυτα δίκαιη πρόταση -μιας και κατά την γνώμη μου είναι αντικειμενική- με αναγκάζεις να σκεφτώ ότι είσαι περισσότερο προς τον κοσμικό τύπο ανθρώπου, δηλ σκέφτεσαι με βάση αυτά που σου έχουν μάθει να λες ότι είναι σωστά και εν μέρη το πιστεύεις και εσύ ότι είναι, παρά θεολογικός.

Αν μου επιτρέπεις να σου εξηγήσω τι εννοώ. Ο Χριστός δεν είπε ποτέ ότι εσύ/εσείς θα κριθείτε με βάση τα κριτήρια των συνανθρώπων σας. Αυτός θα μας κρίνει με βάση τα δικά Του κριτήρια. Άρα με το που λες εσύ (ή ο οποιοσδήποτε) ότι "δεν έχεις δίκιο/άδικο" σημαίνει αυτομάτως ότι κρίνεις με βάση τα δικά σου κριτήρια και όχι τα δικά Του. Και επειδή υποθέτω ξέρεις ότι ο άνθρωπος είναι βρώμικος εξ' αιτίας της πτώσης υποθέτω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι και η οποιαδήποτε κρίση είναι επίσης βρώμικη. Με δυο λόγια σου λέω αυτό που ακριβώς λες εσύ στην υπογραφή σου: "Μην κρίνετε για να μην κριθείτε. Διότι με την κρίση που κρίνετε θα κριθείτε και εσείς και με το ίδιο μέτρο που μετράτε θα μετρηθείτε και εσείς. Γιατί βλέπεις το αχυράκι στο μάτι του αδελφού σου και δεν αισθάνεσαι το δοκάρι στο δικό σου μάτι; [Ιησούς]". Τη παγίδα του πονηρού δεν την βλέπεις;

Τώρα σε ότι αφορά το θέμα μας της μετεμψύχωσης. Ο φίλος panos0 έδωσε τα ποιο τρανά παραδείγματα του ψέμματος που ονομάζεται έτσι. Συμφωνώ με το ποστ του 100%!! Εσύ; Νομίζω πως αν το διαβάσεις με μια πρόχειρη μόνο ματιά θα στεναχωρηθείς πάρα πολύ που τόσοι άνθρωποι στον κόσμο πέφτουν θύμα αυτής της πλεκτάνης. (Εκτός βέβαια αν το βρίσκεις λογικό όλο αυτό!!) Αν δεν το βρίσκεις λογικό τότε για ποιο πράγμα ακριβώς παλεύεις; Τι ακριβώς είναι δηλ η μετεμψύχωση κατά σε; Δικαιοσύνη; Δεύτερη ευκαιρία; Σκέψου ότι αν έχεις δίκιο τότε εμείς χάσαμε. Και κοίτα πόσοι πολλοί θα χάσουμε. ΑΝ (ΑΝ) όμως έχεις άδικο τό διακινδυνεύεις; Για χατήρι ΤΙΝΟΣ; Αξίζει αυτός που του κάνεις το χατήρι;

Κλείνοντας, να πω ότι η μελέτη των λόγων του Θεού δεν πρέπει να σταματάει ποτέ. Το ίδιο πράγμα που σήμερα το βλέπεις έτσι αύριο μπορεί να το βλέπεις αλλιώς. Γι' αυτό μην επιμένεις σε κάτι. Αύριο μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο. Να χάσεις την ευκαιρία να το ανακαλύψεις επειδή έχεις κολλήσει σε κάτι που αν έχουμε δίκιο ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΜΑ;;;
Δεν έχω ούτε εγώ δίκιο αλλά ούτε εσείς
σημαίνει οτι ο καθένας έχει το δικό του δίκιο και μπορεί να έχουμε και οι 2 άδικο!
Δεν είναι κρίση.

Έχω τονίσει και σε προηγούμενο ποστ, οτι ίσως να υπάρχει μετενσάρκωση, δεν την υιοθετώ μέχρι να σιγουρευτώ. Επίσης δεν μπορώ να είμαι σίγουρος και οτι δεν υπάρχει, διότι δεν είναι ξεκάθαρο το θέμα αυτό, Οι Πατέρες της εκκλησίας έχουν αποφασίσει οτι έτσι είναι όπως τα λέτε, δεν μπορώ όμως να σταθώ σε αυτό, λόγω του ότι δεν έχουν τεκμηριωμένη απάντηση επι του θέματος αυτού.

Κάποτε είχαν αποφασίσει οι ίδιοι πατέρες οτι η αποκάλυψη δεν είναι θεόπνευστη, όπως και για άλλα βιβλία που τελικώς δεν αποτελούν την Κ.Δ.
Η απόφασή τους άλλαξε όμως που σημαίνει οτι η προηγούμενη απόφαση ήταν πλάνη και έκρυβε πολύτιμη γνώση, την οποία κρατούσαν μακρυά απο τους πιστούς και μιλάμε για βιβλίο που εγράφη απο τον Άγιο Ιωάννη με σαφή εντολή να δοθεί η γνώση στους πιστούς, απο τον ίδιο το Θεό.

Δεν κρίνω γιατί το έκαναν, είχαν τα δικά τους κριτήρια τότε και θα κριθούν για την πράξη τους.

Γιατί να μην κρύβουν άλλη τόση γνώση για κάποια άλλα κριτήρια που δεν γνωρίζουμε?

Γι αυτό τον λόγο ψάχνω διότι τίποτα δεν αποκαλύπτεται μέσω απραξίας και επανάπαυσης.

Είναι κάτι όπως το πίστευε και μη, ερεύνα. Είχαν φάει το κόμμα και η αναζήτηση για την ουσία του Θεού πήγαινε περίπατο.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

oceangr2 έγραψε: Γι αυτό τον λόγο ψάχνω διότι τίποτα δεν αποκαλύπτεται μέσω απραξίας και επανάπαυσης.
Το οτι ψαξανε αλλοι πολυ πριν απο εσενα δεν σε αναπαυει;
Και οχι τυχαιοι
Αγιοι μεγαλοι,Θεολογοι,Συνοδοι,Εκκλησια
Εικόνα
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

oceangr2 έγραψε:
Xpnstos έγραψε:Εννοώ να αμφιβάλλουμε για την καλή γνώση σου της Ελληνικής. Για τα άλλα ερεύνα όσο θές.
Να το πεις στον διαχειριστή που δεν επιτρέπει την διόρθωση, καλέ μου άνθρωπε.

Το θες δεν παίρνει τόνο
Τι να διορθώσεις καλέ μου άνθρωπε; τα αδιόρθωτα; Δεν θα σου έκανα το σχόλιο για την γλώσσα, ο καθένας γράφει όπως μπορεί. Το έκανα όμως για δυό λόγους: ο ένας είναι η καύχηση ότι γνωρίζεις πολύ καλά την "Ελληνικήν" (και μετά ακολούθησαν τα λάθη που βγάζουν μάτι)
και ο άλλος λόγος, γιατί σε αυτή την υποτιθέμενη πολύ καλή γνώση της Ελληνικής, στηρίζεις τις κακοδοξίες σου.

(το "θές" στην δική μου Γραμματική παίρνει τόνο, αλλά και να μην παίρνει, εγώ δεν γνωρίζω πολύ καλά την Ελληνικήν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Xpnstos έγραψε:
oceangr2 έγραψε:
Xpnstos έγραψε:Εννοώ να αμφιβάλλουμε για την καλή γνώση σου της Ελληνικής. Για τα άλλα ερεύνα όσο θές.
Να το πεις στον διαχειριστή που δεν επιτρέπει την διόρθωση, καλέ μου άνθρωπε.

Το θες δεν παίρνει τόνο
Τι να διορθώσεις καλέ μου άνθρωπε; τα αδιόρθωτα; Δεν θα σου έκανα το σχόλιο για την γλώσσα, ο καθένας γράφει όπως μπορεί. Το έκανα όμως για δυό λόγους: ο ένας είναι η καύχηση ότι γνωρίζεις πολύ καλά την "Ελληνικήν" (και μετά ακολούθησαν τα λάθη που βγάζουν μάτι)
και ο άλλος λόγος, γιατί σε αυτή την υποτιθέμενη πολύ καλή γνώση της Ελληνικής, στηρίζεις τις κακοδοξίες σου.

(το "θές" στην δική μου Γραμματική παίρνει τόνο, αλλά και να μην παίρνει, εγώ δεν γνωρίζω πολύ καλά την Ελληνικήν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )
Όσον αφορά το βαθυστόχαστο "σχόλιο" σου (κακόβουλη ενέργεια με απώτερο σκοπό...) εάν γνώριζες ελληνικά θα κατανοούσες οτι η υποτιθέμενη δια στόματός σου καλή μου γνώση της Ελληνικής ήταν σχήμα λόγου και όχι "καύχηση".

Αν δεν γνωρίζεις καλή Ελληνική όπως παραδέχεσαι, τότε δεν είσαι σε θέση να κρίνεις και να μειώνεις κάποιον που "καυχιέται" οτι γνωρίζει.

Να προσθέσω επίσης οτι στην Ελληνική στηρίζω τις Ορθοδοξίες μου και τις δοξασίες μου και αν δεν σου αρέσουν μπορείς να μην τις διαβάζεις, αλλά να γνωρίζεις αγαπητέ οτι είναι δικαίωμά μου να ορθοδοξώ ή να κακοδοξώ κατα τα λεγόμενά σου όποτε το επιθυμώ αλλά και σε ότι γλώσσα επιθυμώ.

Η Γραμματική δε είναι καθολική και δεν χρησιμοποιούνται οι κανόνες κατά το δοκούν για ανθρώπους που διορθώνουν κατά το δοκούν, επειδή έτσι έχουν μάθει να επιχειρηματολογούν στην ζωή τους ή τους το επιβάλει ο ζήλος και ο φανατισμός τους.
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

stratos έγραψε:
oceangr2 έγραψε: Γι αυτό τον λόγο ψάχνω διότι τίποτα δεν αποκαλύπτεται μέσω απραξίας και επανάπαυσης.
Το οτι ψαξανε αλλοι πολυ πριν απο εσενα δεν σε αναπαυει;
Και οχι τυχαιοι
Αγιοι μεγαλοι,Θεολογοι,Συνοδοι,Εκκλησια
Αν τεκμηρίωναν την απόφασή τους αυτή ίσως και να με έπειθαν.

Όλοι κάποτε ήσαν άνθρωποι!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

Τι να σου κάνω καλέ μου άνθρωπε; έβγαζαν μάτι οι Ελληνικούρες σου. Και δεν ήταν μόνο αυτές που προανέφερα αλλά και άλλες πολλές:
oceangr2 έγραψε:Προσοχή εν Χριστό Αδελφοί μου
oceangr2 έγραψε:Δεν υπάρχει σαφή απάντηση
oceangr2 έγραψε:κάποιοι πεθαίνουν πρώωρα
oceangr2 έγραψε:Είναι καταδικασμένες ψυχές εκ των πρωτέρων
oceangr2 έγραψε:στα ερωτήματα που έθεσα και επιμένετε να αναθεματίζεται και να περνάτε
oceangr2 έγραψε:Εν πας περίπτωσή να συνδιαλλεκτίτε και όχι να μονολογήτε και να παπαγαλίζετε τας γραφάς, ως έκαναν οι Φαρισαίοι τω καιρό εκείνο
oceangr2 έγραψε:Νομίζετε οτι αναθεματίζοντας και σταυρώνοντας ,τους μη έχων ακοή αρκετή και πνεύμα ισχυρό και φωτισμένο θα επιβάλετε την γνώμη σας
oceangr2 έγραψε:Η κρίση θα γίνει επί των ψυχών και ουχί επί της σάρξ
oceangr2 έγραψε:να μιλήσει για μετενσάρκωση και για τα ουράνια και ορθός έπραξε
oceangr2 έγραψε:Και λόγω του οτι δεν δίνασε να μας πεις τι είναι αυτό που ζητάς
oceangr2 έγραψε:πόσο μάλλον Ο Ον
oceangr2 έγραψε:δεν ομιλεί ούτε για μετεμψύχωση, μίτε την αναιρεί
oceangr2 έγραψε:Ευχαριστώ απο τα βάθυ
Έ όχι μετά από αυτά να μας λές "γνωρίζω πολύ καλά την Ελληνικήν και δεν είδα πουθενά να γράφει (η Γραφή) ότι δεν υπάρχει μετενσάρκωση"

Ωστόσο σου ξαναγράφω ότι έκανα τις επισημάνσεις για δύο λόγους, με ισχυρότερο τον δεύτερο
Xpnstos έγραψε: και ο άλλος λόγος, γιατί σε αυτή την υποτιθέμενη πολύ καλή γνώση της Ελληνικής, στηρίζεις τις κακοδοξίες σου.
oceangr2 έγραψε:Να προσθέσω επίσης οτι στην Ελληνική στηρίζω τις Ορθοδοξίες μου και τις δοξασίες μου και αν δεν σου αρέσουν μπορείς να μην τις διαβάζεις, αλλά να γνωρίζεις αγαπητέ οτι είναι δικαίωμά μου να ορθοδοξώ ή να κακοδοξώ κατα τα λεγόμενά σου όποτε το επιθυμώ αλλά και σε ότι γλώσσα επιθυμώ
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκαιο με μία προϋπόθεση: Όταν γράφεις δημοσίως, σε φόρουμ, τότε να περιμένεις και απαντήσεις.
Κατά τ' άλλα πίστευε ότι θέλεις. Αλλά Ορθόδοξος μην λες πως είσαι.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”