ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ και άλλα, σχετικά με ΘΑΥΜΑΤΑ στην ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ και άλλα, σχετικά με ΘΑΥΜΑΤΑ στην ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Δημοσίευση από Iosif »

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, και άλλες πληροφορίες, σχετικά με ΘΑΥΜΑΤΑ που συμβαίνουν στην παγκόσμια Ορθόδοξη Εκκλησία τού Ιησού Χριστού.

http://www.orthodoxphotos.com/Orthodox_ ... ndex.shtml

http://www.orthodoxphotos.com/Orthodox_ ... ndex.shtml

http://www.orthodoxphotos.com/Orthodox_ ... ndex.shtml

http://www.orthodoxphotos.com/Orthodox_ ... ndex.shtml

http://www.orthodoxphotos.com/Orthodox_ ... ndex.shtml
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Θαύμα στην Ι.Μ. Αγίου Παντελεήμονος Κηπούπολης.

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

Δεν ξέρω εάν γνωρίζετε τη Μονή "Αγίου Παντελεήμονος", στην Κηπούπολη, στην οδό Μάρκου Μπότσαρη 144, όπου κατά θαυμαστό και ανερμήνευτο τρόπο εμφανίστηκε και αποτυπώθηκε στο τζάμι του τέμπλου η ΑΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΣ ΕΙΚΩΝ του Χριστού.
Όπως στην ιστοσελίδα που παρατίθεται προηγουμένως.

Τηλ. 210 5013639
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Την έχω δει την εικόνα στην Κηπούπολη, πριν από κάποια χρόνια.

Επίσης έχω δει ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, τραβηγμένη ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ, όπου ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ( έξω από το αεροπλάνο, στον αέρα ) ο Ιησούς Χριστός.

Η Ορθόδοξη Εκκλησία τού Ιησού Χριστού, έχει την ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ τής Χάριτος ( Δωρεάς ) τού Θεού.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Θα με συγχωρέσει όλη η παρέα αλλά εγώ μπροστά σε τέτοιες φωτό είμαι πολύ επιφυλακτικός. . Ας είμαστε προσεκτικοί. Αν δεν δούμε το αρνητικό φιλμ κι αν δεν μας πιστοποιήσει κάποιος ειδικός στη φωτογραφία ότι πράγματι τα όσα εμφανίζονται δεν μπορούν να εξηγηθούν λογικά (και πάλι όμως θελει ψαξιμο)...προσωπικά στέκομαι με πολύ σκεπτικισμό και με τον λογισμό (δεν ξέρω αν είναι σωστός) ότι μπορεί να προέρχονται αυτά και από αλλού. Η ασχολία με τέτοια "φαινόμενα" δεν είναι δύσκολο να μας οδηγήσουν σε δεισιδαιμονίες ή πλάνες.
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

parikos_ έγραψε:Θα με συγχωρέσει όλη η παρέα αλλά εγώ μπροστά σε τέτοιες φωτό είμαι πολύ επιφυλακτικός. . Ας είμαστε προσεκτικοί. Αν δεν δούμε το αρνητικό φιλμ κι αν δεν μας πιστοποιήσει κάποιος ειδικός στη φωτογραφία ότι πράγματι τα όσα εμφανίζονται δεν μπορούν να εξηγηθούν λογικά (και πάλι όμως θελει ψαξιμο)...προσωπικά στέκομαι με πολύ σκεπτικισμό και με τον λογισμό (δεν ξέρω αν είναι σωστός) ότι μπορεί να προέρχονται αυτά και από αλλού. Η ασχολία με τέτοια "φαινόμενα" δεν είναι δύσκολο να μας οδηγήσουν σε δεισιδαιμονίες ή πλάνες.
Σωστός !!!!
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

ετσι ειναι..
δεν μπορει το Θειο ειτε Αγγελος ειτε Αγιος ειτε ακομα και ο Κυριος και το Αγιο Πνευμα να αποτυπωνονται σε χαρτι . . . .και μαλιστα απο φωτο παλιας τεχνολογιας
[το Πνευμα υλη που την πιανει ο φακος;;;]
πχ μια φωτο με κατι Αγγελακια πισω απο μια παρεα την εχω δει με 3 διαφορετικες παρεες
οπως και αυτη http://www.orthodoxphotos.com/cgi-bin/p ... ile=15.jpg
λιγο πολυ ολοι εχουμε μια τετοια φωτο . . . .

ε ενταξει δεν εχουμε αναγκη τετοια Θαυματα
Θαυματα γινονται καθε μερα πολυ ποιο μεγαλα γυρω μας..
[γνωμη μου]
Εικόνα
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Πραγματικά. Από τις λίγες γνώσεις που εχ στην φωτογραφία (επιπέδου νηπιαγωγείου) η προέκταση της φλόγας στο κερί που κρατούσε μια πιστή, έκανε μπαμ ότι ήταν "παιχνίδι" του φλας. Αλλά προπαντώς οι ευθύνες μας! Μην αποδειχθεί κάτι "γιαλαντζή-θαύμα" και σκανδαλίσουμε κόσμο
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Οι ειδικοί που ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ για την ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ αυτών τών φωτογραφιών, είναι ΜΟΝΟ όσοι ΕΧΟΥΝ την ΧΑΡΗ τού Θεού. ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ !
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΜΑΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΗΠΟΥΠΟΛΗ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΕΙΞΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΚΛΕΙΣΤΩΝ (ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΜΙΛΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ) ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ. ΜΟΝΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Iosif έγραψε:Οι ειδικοί που ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ για την ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ αυτών τών φωτογραφιών, είναι ΜΟΝΟ όσοι ΕΧΟΥΝ την ΧΑΡΗ τού Θεού. ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ !
Συμφωνώ φίλε μου Ιωσήφ, όμως δεν μπορούμε να απορρίπτουμε και τις γνώσεις των ειδικών. Δηλαδή στις φωτό αυτές ποιος άνθρωπος που έχει την χάρη μας εγγυάται την γνησιότητά τους; Θα σου πω και το άλλο. Κάποιος γνωστός μου έχει τρέλλα με τις φωτογραφίες, έχει σπουδάσει κιολας σχετικά. Κάποιος του έδειξε φωτογραφίες από το Όρος που δείχνανε κάτι Αγγέλους να περιβάλλουν τους προσκυνητές και την γύρω περιοχή. "Ανατρίχιασα μόλις τις είδα" μου είπε ο φίλος. "Αν δω και τα αρνητικά του φιλμ και πιστοποιήσω ότι πράγματι πρόκειται για κάτι ξεχωριστό, την άλλη μέρα πάω να γίνω καλόγερος στο Όρος". Αλλά μου είπε ότι αυτός που έβγαλε τις φωτό αυτές...έχασε το φιλμ..... Δεν τα αμφισβητώ αυτά, μπορεί να ήταν και σημείο εκ Θεού, αλλά αυτό που μου είπε, είναι ότι πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις ειδικοί να εξετάζουν το φιλμ. Εδώ ο απ.Θωμάς ζήτησε να βάλει το χέρι του επί των τύπων των ήλων...εμείς θα δεχόμαστε αβασάνιστα τέτοια πράγματα; :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”