Προτείνετε αγαπημένους σας ναούς

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Τι ναοί σας γεμίζουν πιο πολύ ?

Μικροί ναοί χωρίς βαβούρα
18
51%
Μικροί ναοί με βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
1
3%
Μεγαλοπρεπείς ναοί χωρίς βαβούρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν μου φταίνε οι ναοί αν εγώ δεν είμαι ήρεμος μέσα μου
16
46%
 
Σύνολο ψήφων: 35

stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

parikos_ έγραψε: 6) Με ενοχλεί όταν ο ιερέας επαναλαμβάνεται στα κηρύγματά του, η σκέψη του δεν έχει ειρμό, το θέμα του δεν έχει θεματική πρόταση και καλά οργανωμένους επί μέρους στόχους που θα εμπλουτίζουν το θένα και επί ένα 10λεπτο με 15λεπτο ταλαιπωρείται αφάντασταα η ακοή μου.
βαλε και την ορθοστασια απο τις 7:30 το πρωι :wink:
Εικόνα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

parikos_ έγραψε:8) Με ενοχλεί, τελος, ο ίδιος μου ο εαυτός που δεν πηγαίνει προετοιμασμένα και δεν προσεύχεται σωστά εν ώρα θ.Λειτουργίας
Ναι αλλά άντε να προσευχηθείς σωστά όταν σου σπάνε τα νεύρα
Θα ξεχάσω εγώ την επιτρόπισα στο ναό Αγίας Σοφίας επί της Διονυσίου Αεροπαγίτου που μου είπε " αν δεν σου αρέσει να μη ξανάρθεις ? "
Οταν της είπα να μη τσακώνονται για τα κεριά ?
Τις είχα πίσω μου και μπούρου μπούρου μπούρου μπούρου για τα κεριά
για να τα σβύσει όλα
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

stratos έγραψε:
parikos_ έγραψε: 6) Με ενοχλεί όταν ο ιερέας επαναλαμβάνεται στα κηρύγματά του, η σκέψη του δεν έχει ειρμό, το θέμα του δεν έχει θεματική πρόταση και καλά οργανωμένους επί μέρους στόχους που θα εμπλουτίζουν το θένα και επί ένα 10λεπτο με 15λεπτο ταλαιπωρείται αφάντασταα η ακοή μου.
βαλε και την ορθοστασια απο τις 7:30 το πρωι :wink:
Βάλε Ηλία και ότι ο όδιος ζαλίζεται και λέει από μέσα του " τι λέω πάλι..." :lol: :lol: :lol:
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Είναι ένας παπάς ο οποίος μόλις διορίζεται σε μια εκκλησία στην Κρήτη.
'Έχει όμως ένα πρόβλημα ... δεν γουστάρει τους Κρητικούς.

Την πρώτη Κυριακή κατά το κήρυγμα του, λέει στους πιστούς....
-Θα σας μιλήσω σήμερα για την πόρνη του Ευαγγελίου που δεν ήταν βέβαια η Μαρία Μαγδαληνή, δεν ήταν η Μαρία Μαγδαληνή παλιοκερατάδες (που την έπιασε στο στόμα του για να τη μαγαρίσει ο αντίχριστος Καζαντζάκης σας), και άντε μη σας πω ότι η πραγματική πόρνη του Ευαγγελίου ήταν μια πόρνη από την Κρήτη....

Αμέσως οι πιστοί αντέδρασαν:
-από την Κρήτη πάτερ ... τι Είναι αυτά που λες...κτλ. Ο παπάς όμως δεμ έδωσε σημασία
Την επόμενη Κυριακή «τους την έπεσε» πάλι ο παπάς:
-Σήμερα θα σας μιλήσω για την παραβολή του "Ασώτου Υιού", ο οποίος μάλλον κρητικής καταγωγής θα ήταν, αν και μιλάμε για παραβολή και όχι για ιστορία

Αγανακτούν οι πιστοί και κάνουν παράπονα στον Μητροπολίτη.
Φωνάζει αυτός τον παπά και του λέει:
-Ξέρω ότι δεν συμπαθείς τους Κρητικούς, προσπάθησε όμως να είσαι πιο διακριτικός και να μην τους τα λες τόσο «χύμα και τσουβαλάτα».

Οπότε την επόμενη Κυριακή λέει ο παπάς στους πιστούς:
-Σήμερα θα μιλήσουμε για το Μυστικό Δείπνο... και συνεχίζει...
-Μαζεύει ο Χριστός τους μαθητές του και τους λέει "απόψε κάποιος από εσάς θα με προδώσει" και αμέσως του απαντά ο Ιούδας: "Ιντα πες μωρέ σύντεκνε" :lol: :lol: :lol:
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Θεσσαλονίκη:
Παναγία Χαλκέων
Αγ. Νικόλαος ο Ορφανός
Αγ. Ιωάννης Χρυσόστομος (περ. Θεαγένειου)
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Προτείνετε αγαπημένους σας ναούς

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

lovethink έγραψε:Πήγα εκκλησία τη Κυριακή στον Αη Γιάννη Γαργαρέτας ?
Ναι καλά ακούσατε
Πολύ ξενέρωσα
Πήγα έχοντας στο μυαλό μου ότι θα ακούσω τη ψαλμωδία όπως την ακούμε πάντα
Με τον Παπά να ψέλνει με τους ψάλτες και το παιδάκι να βγαίνει να λέει το Πάτερ Ημών
Αντ'αυτού είδα ένα ιερέα μόνο του στο χώρο του Ιερού και πάνω δεξιά προς τη πόρτα κατά πίσω χορωδία
Και να πω ότι ψέλναν και όμορφα
Εχω πάει σε Ρώσικο ναό και ήταν ΥΠΕΡΟΧΑ
Και άκουγα σε ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ λόγια (δεν ξεχώριζες άρθρωση ) , σε νότες και συγχορδίες ΑΓΝΩΣΤΕΣ Για τα αυτιά μου και τις επιρροές μου ( ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΕΡΚΥΡΑ !!!!!! και υποτίθετε εκεί είμαστε επιρρεασμένοι από τη δύση )
Κάποια στιγμή ξεκινάνε το Πάτερ Ημών όλη η χορωδία τσούρμο με ένα στυλ δεύτερες φωνές τρίτες .....
Καθόλου δεν μου άρεσε
Σηκώθηκα και έφυγα
Ναι .... έφυγα πριν τελειώσει , δεν μπορούσα , βαριόμουν , δεν μου άρεσε , δεν μπορούσα να νιώσω , σπίτι μου ήξερα πως βάζοντας βυζαντινούς ύμνους αν ήθελα και να άναβα το καντήλι πιο πολύ αίσθηση Κυριακής θα είχα
Ξέρω ότι δεν είναι έτσι όλοι οι ναοί φυσικά
Αλλά ..... δεν μου αρέσει η χορωδία στους ναούς
Μου αρέσει να πάω σε μια εκδήλωση να την ακούσω , αλλά στην εκκλησία θέλω ΨΑΛΤΕΣ δεν θέλω χορωδία
Είμαι υπερβολικός ?
Εβλεπα όλα αυτά τα γκρίζα κεφάλια ( το 99, 99999999 % ηλικιωμένοι εντελώς ) και σκέφτομαι ότι θα τους είναι κάτι πρωτόγνωρο
Εδώ με ξενίζει εμένα που είμαι νέος άνθρωπος και είμαι και από Κέρκυρα και λατρεύω τη μουσική και δεν με χαλάει η Δύση και η Ευρωπαϊκή μουσική και ο Ευρωπαϊκός πολιτισμός
Αλλά δεν ξέρω ........ γιατί χαλάνε έτσι τη λειτουργία ?
Θα φέρει πιο πολύ κόσμο ?
*************************************************************
Βάση των παραπάνω σκέφτηκα ότι είναι καλό να κάνουμε μια μικρούλα έρευνα για το τι είδους κλίμα μας αρέσει να υπάρχει στην εκκλησία
και να προτείνουμε έναν ναό που έχουμε πάει και μας εκφράζει

*************************************************************
Εμένα μου αρέσουν οι μικρές εκκλησίες που δεν έχουν πολλά φώτα αναμέννα αλλά μόνο καντηλάκια και χαμηλό φωτισμό
Που δεν έχουν πολλά μικρόφωνα ντουντούκες σαν λαϊκή αγορά να ακούγετε απ'έξω στο προαύλιο αλλά να υπάρχει καθαρός ήχος και ξεκούραστος στα αυτιά
Μου αρέσει να μην τρέχουν σαν τρελλοί οι ψάλτες και να σέβονται ότι από κάτω υπάρχουν ακροατές που δεν έχουν χαρτιά μπροστά τους και δεν τους είναι εύκολο να αρπάζουν στο δευτερόλεπτο τη καθαρεύουσα και τα αρχαία
Μου αρέσει να ΜΗΝ υπάρχει χορωδία αλλά γλυκειές ψαλμωδίες
(Δεν μπορώ τα πολύ βαριά ισοκρατήματα και τα ατέλειωτα έψιλον )
Μου αρέσει να υπάρχει ησυχία στο χώρο των κεριών και να μην βλέπω δύο γιαγιάδες (που αν τις έβλεπα στον ύπνο μου θα τρόμαζα ) να κοιτάνε θυμωμένα όλο το κόσμο και να αρπάζουν τα κεριά 10 - 10 με τις χούφτες και να τα σβύνουν
Μου αρέσει η αίσθηση ότι όλοι προσεύχονται ταπεινά
και μου αρέσει ο ιερέας να είναι γλυκός και να μην κάνει από τον άμβωνα κυρήγματα ατέλειωτα πολιτικού περιεχομένου και ατέλειωτης κριτικής
Δεν μου αρέσει να ακούω πριν τη θεία κοινωνία ότι υπάρχει λαχειοφόρος αγορά με έπαθλο ένα αρνί
Δεν μου αρέσει να ακούω για κουπόνια και γκλίγκι γκλίγκι τα κέρματα πίσω μου
Δεν μου αρέσει κάποιοι να παίρνουν πρωτοβουλίες μέσα στο ναό και χωρίς να σε ξέρουν να σου λένε "νεαρέ .. εκεί πήγαινε ..εκεί κάτσε
Δεν μου άρεσε που με ξεμπρόστιασε παπάς επειδή πήγα να προσκυνήσω την ώρα που έκανε κύρηγμα και με πρόσβαλε μπροστά σε όλους φωνάζοντας να περιμένω να τελειώσει !!!!!!! (ασχετο αλλά το θυμήθηκα )
Δεν μου αρέσει που όλοι οι ναοί της Αθήνας είναι σαν φωτοτυπία οι τοίχοι
(Εχω συνηθίσει στη Κέρκυρα που είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ με ΥΠΕΡΟΧΑ χρώματα μπορντό μπλε χρυσό κτλπ )

Εδώ στην Αθήνα λοιπόν
Αγαπημένος μου ναός είναι του Αγίου Δημητρίου στη Πλάκα
Εκεί έψελνε νομίζω ο Αθανάσιος Διάκος
Είναι λίγο βαρύ ώρες ώρες το κλίμα, πχ τις μεγάλες γιορτές συνεχίζει να είναι πένθιμο το κλίμα και χαμηλών τόνων , αλλά νομίζω ότι είναι ένας ναός γεμάτος νεολαία και ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΟΣ ΝΑΟΣ !!!!!!
Εχει πάει κανείς ?

**********************************************************
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ
==========

Είμαι εγώ υπερβολικός ; είναι λογικό ή δεν είναι λογικό να θες να βρεις ένα ναό που να μπορεί να σε εκφράζει και να σε γεμίζει ηρεμία και γαλήνη και χαρά ?
Προφανώς εκκλησιάζεσαι μέσα στην πόλη, γιατί αν πας σε χωριό, :D :D :D :D ο πεθερός μου (κερκυραίος) έλεγε, ότι ψάλουν (οι ψάλτες) σα να σφάζουνε τραγιά!
Από κατάνυξη, άστα να πάνε.
Μ.Σάββατο, με το άγιο φως, βρίζονταν ο παπάς μέσα από το ιερό, οι ψάλτες και οι επίτροποι για την ώρα. Όχι βγές όχι μη βγείς ακόμα. Τέτοιο ρεζιλικι δεν έχω ξαναδεί και σημειωταίον έχω κάνει Πάσχα σε πολλά μέρη της Ελλάδας! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

".....αλλά νομίζω ότι είναι ένας ναός γεμάτος νεολαία......"

Υπάρχουν ναοί γεμάτοι νεολαία και μάλιστα στην Αθήνα??? Αν συμβαίνει αυτό, είναι αισιόδοξο.

Τώρα αναφορικά με το θέμα δεν πιστεύω ότι πάμε για όλα αυτά σε ένα ναό. Δε θα φανώ απόλυτη και να πω ότι δεν μπορεί κάποιος να προτιμάει έναν ναό και να νιώθει καλύτερα σ' αυτόν, αλλά το θέμα είναι ο εαυτός μας. Αν καταφέρουμε να κοιτάζουμε αυτόν, δε θα βλέπουμε τίποτα άλλο από το ναό. Κι αυτό βέβαια δεν το λέω ως δικό μου επίτευγμα. Αυτό είναι δεδομένο.
xenos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από xenos »

lovethink έγραψε:Είναι ένας παπάς ο οποίος μόλις διορίζεται σε μια εκκλησία στην Κρήτη.
και που να συγκρατήσεις τα γέλια αν δεν είσαι κρητικός και ακούσεις τον παπά να λέει "Του Τσιρίου δεηθόμεν"!
xenos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από xenos »

parikos_ έγραψε:Θεσσαλονίκη:
Παναγία Χαλκέων
Αγ. Νικόλαος ο Ορφανός
Αγ. Ιωάννης Χρυσόστομος (περ. Θεαγένειου)
Εμένα μου άρεσε και ο Αγ. Γεώργιος στο Γρηγοριάτικο μετόχι στη Ροτόντα... φτωχά μεν τα ψαλτικά αλλά πολύ κατανυκτική ατμόσφαιρα.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

xenos έγραψε:
parikos_ έγραψε:Θεσσαλονίκη:
Παναγία Χαλκέων
Αγ. Νικόλαος ο Ορφανός
Αγ. Ιωάννης Χρυσόστομος (περ. Θεαγένειου)
Εμένα μου άρεσε και ο Αγ. Γεώργιος στο Γρηγοριάτικο μετόχι στη Ροτόντα... φτωχά μεν τα ψαλτικά αλλά πολύ κατανυκτική ατμόσφαιρα.
και στον Αγιο Χαραλαμπο εχει ψαλτικα Σιμωνοπετριτικα [σαν μετοχι που ειναι]
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”