Ενάντια στη θρησκεία (Χρήστος Γιανναράς)

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Ionas έγραψε:Καλά λένε στο χωριό μου " ο λύκος την τρίχα αλλάζει όχι τη γνώμη..."
Ναι η αλήθεια είναι ότι πέρασα κάτι ανταύγειες στη τρίχα :lol: :lol: :lol:
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

nkope έγραψε:
lovethink έγραψε: Από την άλλη ....... είδες μια υπέροχη γυναίκα περιποιημένη πανέμορφη και γυρίζεις στο σπίτι και βρίσκεις τη Μαρίκα με τη παντόφλα και τη ρόμπα τη ξεχειλωμένη
Εμ .... όλοι έχουν ευθύνη
Δεν πρέπει να παρατάει κανείς τον εαυτό του όταν έχει άνθρωπο δίπλα του
(άσχετο αλλά μου'ρθε)
Μάνο μου, έχει σημασία πως βλέπεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου, σαν σύντροφο της ζωής σου, ή σαν αντικείμενο που σου προσφέρει ηδονή. Γιατί η Μαρίκα έχει κάνει παιδιά μαζί σου, κι απ΄τις εγκυμοσύνες και τον καθημερινό αγώνα, μαζί με τον πανδαμάτορα χρόνο, έχει χάσει ίσως την αρχική της θηλυκότητα. Ο έρωτας που συνδέει στην αρχή τα νέα ζευγάρια μετατρέπεται σε βαθειά αγάπη, όπως το κρασί με το χρόνο μετατρέπεται σε κονιάκ. Στη συνέχεια τα ζευγάρια όταν ωριμάσει η σχέση τους απολαμβάνουν, ο ένας το σώμα του άλλου σαν μια προσφορά στην κοινή τους αγάπη.

Γιατί φίλε μου η ερωτική ορμή είναι κάτι που δεν κρατά για πολύ ούτε με τη γυναίκα σου ούτε με καμιά άλλη γυναίκα, κι αν δεν αντιμετωπίσεις τη σαρκική σχέση με το άλλο φύλο στη σωστή βάση τότε δεν θα μπορέσεις ποτέ να στεριώσεις σταθερή σχέση και γάμο, αλλά θα θέλεις ν΄αλλάζεις συνεχώς συντρόφους, ψάχνοντας το άπιαστο, καταστρέφοντας έτσι και το σώμα σου και την ψυχή σου, αλλά κι όποιο άτυχο πλάσμα πιαστεί στα δίχτυα σου.
Έτσι είναι! Να μην ξεχνάμε όμως ότι ο πονηρός συνέχεια θα παίζει με τις αισθήσεις μας και αυτές οι εικόνες που περιγράφει ο lovethink θα είναι συνεχείς! Και όποιο είναι το πλεον ευάλωτο σημείο στον καθένα μας εκεί θα χτυπάει!
Αυτό, αν δεν το αντιμετωπίσουμε σωστά πνευματικά, θα μας κάνει τη ζωή αφόρητη!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ναι, αλλά δεν είναι σωστό να εκθέτουμε τον εαυτό μας σε κίνδυνο και μετά να λέμε πως την έπαθα εγώ :lol: :lol: :lol: . Αυτό δεν δείχενει μόνο αφροσύνη δείχνει κι εγωισμό.

Πχ. δεν βλέπουμε συνεχώς κι αδιακρίτως τηλεόραση, δεν πηγαίνουμε σε πλάζ γυμνιστών, δεν διαβάζουμε αναγνώσματα που αποπροσανατολίζουν και ξεσηκώνουν κλπ. Δεν μπορείς να παίζεις με τη φωτιά και να νομίζεις ότι δεν θα καείς. Γιατί οι τρεις παίδες μπήκαν στη φωτιά και δεν κάηκαν, αλλά τους έβαλαν δεν μπήκαν μόνοι τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkope την Σάβ Ιουν 30, 2007 8:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε: δεν πηγαίνουμε σε πλάζ γυμνιστών.
Γιατί στις κανονικές πλαζ δεν υπάρχουν πειρασμοί ?
Εμένα το γυμνό με απωθεί
Πιο εμφανισιακό και αισθησιακό είναι το να φοράει ο άλλος/η ρούχο
και αυτό το λένε πολλοί
Αρα δεν πάμε καθόλου στις πλαζ :lol:
Το καλοκαίρι σπίτι
Καλύτερα γλυτώνουμε και τις ακτίνες του ήλιου :p
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

nkope έγραψε:Ναι, αλλά δεν είναι σωστό να εκθέτουμε τον εαυτό μας σε κίνδυνο και μετά να λέμε πως την έπαθα εγώ :lol: :lol: :lol: . Αυτό δεν δείχενει μόνο αφροσύνη δείχνει κι εγωισμό.

Πχ. δεν βλέπουμε συνεχώς κι αδιακρίτως τηλεόραση, δεν πηγαίνουμε σε πλάζ γυμνιστών, δεν διαβάζουμε αναφνώσματα που αποπροσανατολίζουν και ξεσηκώνουν κλπ. Δεν μπορείς να παίζεις με τη φωτιά και να νομίζεις ότι δεν θα καείς. Γιατί οι τρεις παίδες μπήκαν στη φωτιά και δεν κάηκαν, αλλά τους έβαλαν δεν μπήκαν μόνοι τους.
Όταν μπορούμε να το αποφύγουμε, ναι έχεις δίκιο δεν είναι καθόλου φρόνιμο να προκαλούμε τον πονηρό! Και όντως δείχνει και εγωισμό! Όταν μπορούμε να το αποφύγουμε ...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Μάνο χάλασες, παρασοβάρεψες μου φαίνεται 8) 8) . Εντάξει να μην πάμε στις πλαζ και που θα κάνουμε μπάνιο μου λες; Να μην χαιρόμαστε τη θάλασσα και τον ήλιο επειδή δεν μπορούμε να συμμαζέψουμε τα μάτια μας και το μυαλό μας; Ας πάμε στο Άγιο Όρος τότε, που τη θάλασσα την έχουν μόνο για να ψαρεύουν.

Είπαμε, να μην εκθέτουμε τον εαυτό μας σε άσκοπους κινδύνους, αυτό δεν σημαίνει, ότι ζώντας στον κόσμο μπορούμε να τους αποφύγουμε τελείως. Οι πειρασμοί καραδοκούν παντού, μόνο εμείς να προσπαθούμε να τους αξιοποιούμε πνευματικά και να μην πέφτουμε εύκολα, αλλά κι όταν πέφτουμε να το αποδεχόμαστε ταπεινά σαν κάτι το ανθρώπινο και να καταφεύγουμε μ΄εμπιστοσύνη στο Έλεος του Θεού.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Μάνο χάλασες, παρασοβάρεψες μου φαίνεται 8) 8) . Εντάξει να μην πάμε στις πλαζ και που θα κάνουμε μπάνιο μου λες; .
Kαλά πίστεψες ότι αποφεύγω τις πλαζ ?
Ισα ίσα ...... πριν αποφασίσω που θα καθήσω για ηλιοθεραπεία ψάχνω και το κατάλληλότερο μέρος
Δηλαδή
α) Μακριά από μαμάδες μπαμπάδες γιαγιάδες παπούδες με ταπεράκια κεφτεδάκια κτλπ :lol:
β) Μακριά από πιτσιρίκια που ουρλιάζουν :lol:
γ) Μακριά από ζευγάρια που αποφάσισαν να αποδείξουν το ταλέντο τους στις ρακέτες !!!!!! αλλά δεν ξέρουν να παίζουν :?

Οσο για τα υπόλοιπα pm γιατί σε λίγο θα μαζευτούν υπογραφές να φύγω από το φόρουμ :lol:
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25049
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

lovethink έγραψε:
nkope έγραψε:Μάνο χάλασες, παρασοβάρεψες μου φαίνεται 8) 8) . Εντάξει να μην πάμε στις πλαζ και που θα κάνουμε μπάνιο μου λες; .
Kαλά πίστεψες ότι αποφεύγω τις πλαζ ?
Ισα ίσα ...... πριν αποφασίσω που θα καθήσω για ηλιοθεραπεία ψάχνω και το κατάλληλότερο μέρος
Δηλαδή
α) Μακριά από μαμάδες μπαμπάδες γιαγιάδες παπούδες με ταπεράκια κεφτεδάκια κτλπ :lol:
β) Μακριά από πιτσιρίκια που ουρλιάζουν :lol:
γ) Μακριά από ζευγάρια που αποφάσισαν να αποδείξουν το ταλέντο τους στις ρακέτες !!!!!! αλλά δεν ξέρουν να παίζουν :?

Οσο για τα υπόλοιπα pm γιατί σε λίγο θα μαζευτούν υπογραφές να φύγω από το φόρουμ :lol:
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΝΙΟ ΠΟΥΘΕΝΑ!
Yunan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα

Δημοσίευση από Yunan »

Πριν από ο,τιδήποτε άλλο, ας διαβάσουμε το τελευταίο βιβλίο του Χρήστου Γιανναρά προσεκτικά, ώστε να'χουμε τη δική μας άποψη.

Χωρίς προκαταλήψεις.

Πάντως ενοχλεί όπως φαίνεται πολλούς και συνήθως ενδο-εκκλησιαστικούς πλέον (!) παράγοντες...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Όχι φίλε μου, δεν διαβάζω Γιανναρά, ούτε αλλάζω γνώμη. Η άποψη έγκριτων κληρικών και Θεολόγων, που σέβομαι και τιμώ, για το άτομό του και τις απόψεις του μου αρκεί. Έναν άνθρωπο που όχι μόνο διέστρεψε την αλήθεια για να καλύψει τις προσωπικές του αδυναμίες αλλά προσπάθησε να παρασύρει κι άλλους στην πλάνη του δεν υπάρχει χώρος στη βιβλιοθήκη μου.

Για το Γιανναρά ισχύει αυτό που είπε ο Κύριος:

"18 αμήν γάρ λέγω υμίν, έως αν παρέλθη ο ουρανός και η γη, ιώτα έν ή μία κεραία ου μη παρέλθη από τού νόμου έως αν πάντα γένηται. 19 ός εάν ούν λύση μίαν των εντολών τούτων των ελαχίστων και διδάξη ούτως τους ανθρώπους, ελάχιστος κληθήσεται εν τή βασιλεία των ουρανών· ός δ' αν ποιήση και διδάξη, ούτος μέγας κληθήσεται εν τή βασιλεία των ουρανών."
(Ματθ. κεφ.5)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”