Απολογισμός - κάθε πέρυσι και καλύτερα....

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Eφ' όσο λοιπόν χρειάζεται να συζητήσουμε για κάποιο θέμα, ας επαναφέρω ένα θέμα πού είχα ανοίξει και δεν πήρα απάντηση από κανένα (μόνο από ένα φίλο θυμάμαι).

Ο διαχωρισμός λοιπόν της Εκκλησίας από το κράτος (που γίνεται θέμα πολύ συχνά από μερίδα των πολιτικών), κατά πόσο θα επηρεάσει την ίδια την Εκκλησία, αλλά και την κοινωνία κατ' επέκταση;



Σημειωτέο, ότι στην μουσουλμανική Τουρκία, ο διαχωρισμός της θρησκείας από το κράτος, ισχύει από την εποχή του Κεμάλ.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

nikolaos-9 έγραψε:Eφ' όσο λοιπόν χρειάζεται να συζητήσουμε για κάποιο θέμα, ας επαναφέρω ένα θέμα πού είχα ανοίξει και δεν πήρα απάντηση από κανένα (μόνο από ένα φίλο θυμάμαι).

Ο διαχωρισμός λοιπόν της Εκκλησίας από το κράτος (που γίνεται θέμα πολύ συχνά από μερίδα των πολιτικών), κατά πόσο θα επηρεάσει την ίδια την Εκκλησία, αλλά και την κοινωνία κατ' επέκταση;



Σημειωτέο, ότι στην μουσουλμανική Τουρκία, ο διαχωρισμός της θρησκείας από το κράτος, ισχύει από την εποχή του Κεμάλ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ-ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ, ΕΝΑΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΙΣΩΣ 'ΞΥΠΝΟΥΣΕ' ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΛΕΨΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΦΕΟΥΔΑΡΧΕΣ ΜΗ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΛΟΓΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ.ΚΑΘΑΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΚΙ ΔΗΛΑΔΗ..
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

Πιστεύω ότι ένας τέτοιος διαχωρισμός, θα ήταν σωτήριος για την εκκλησία. Θα έδινε την ευκαιρία να ξεκαθαρίσει η ήρα από το σιτάρι. Η εκκλησία θα απαλασσόταν από πολλά "τσιμπούρια" Αφ' ενός από τους πολιτικούς, που την πλευρίζουν ως πόρνες ή πορτοφολούδες για να αντλήσουν ψήφους, αλλά και από δεσποτάδες και παπάδες που κίνητρό τους για την ιερωσύνη είναι ο μισθός και η ασφάλεια του δημοσίου υπαλλήλου, αλλά και όλο το "κύρος" που απορρέει από την θέση τους. Θα κάναμε με ησυχία τις ακολουθίες μας χωρίς να βλέπουμε κάθε τόσο διάφορους σαχλαμάρες που ήρθαν στην εκκλησία για να αγρεύσοουν ψήφους, ούτε διάφορους κολλημένους γαλονάδες των γραφείων που στολίστηκαν σαν διάνοι και ήρθαν στην εκκλησία γιατί έτσι το επιβάλλει η επέτειος.
Μακάρι να μας αξιώσει ο Θεός να το δούμε.
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Συμφωνώ μαζί σου pretorian. Το θέμα βέβαια είναι πως έστω και αυτή η μικρή πλέον εμπλοκή της Εκκλησίας στούς θεσμούς (πχ. η εικόνα του Χριστού στα δικαστήρια, η πρωινή προσευχή στα σχολεία, η εγκυρότητα του γάμου ή της βάπτισης κλπ.)είναι κι αυτό κάτι, αποτελεί δηλαδή "μνήμη Θεού".

Δεν το θέτω από την ιδεολογική πλευρά της "Ελληνορθοδοξίας", αλλά από την πλευρά του να μην αποκοπεί εντελώς ο άνθρωπος από την πίστη και τη μνήμη του Θεού.

Σαφώς και η Εκκλησία θα πρέπει να ξεφύγει από τη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, διότι στις σημερινές προκλήσεις και ερωτήματα, δυστυχώς πείθει όλο και λιγότερο..
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΛΩ ΜΙΑΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΛΟΓΟ ΕΠΙ ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΥΡΑΓΟ ΚΑΙ 'ΟΥΡΑ' ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

maria2 έγραψε: Άρα θέλει παιδία που δεν υπάρχει.. :-B προσωπικά μου αρέσει να μπαίνουν και κάποια κείμενα για ωφέλεια και παραδειγματισμό ,από το να λέμε ανοησίες …ε!
Εμπρος λοιπον . .
Φωτισε μας το σκοτος
8)
Εικόνα
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Δημοσίευση από efthumhs »

Συμφωνώ με τα όσα λέτε αλλά αν δεν είναι το chat χωρος ανταλλαγής των απόψεων ας είναι τα pm. Eγω εκτιμώ ότι οι συζητήσεις είναι χώρος για ανάρτηση πνευματικών θεμάτων (έστω και προσωπικών απόψεων) αλλά όχι διαλόγου. Το βλέπετε και μόνοι σας, και το παραδέχεστε όλοι, ότι είχαμε έντονους διαλόγους για θέματα που ως επι το πλείστων δεν είμαστε αρμόδιοι να απαντήσουμε (πχ για το πως αντιλαμβανόμαστε την Αγία Τριάδα).Μα καλά δεν φοβόμαστε μήπως πέσουμε σε καμια αίρεση με τα λεγόμενά μας?είναι πολύ λεπτα ζητήματα αυτά (ένα παράδειγμα έφερα...). Άλλωστε και οι αποχώρησεις απο το forum πρέπει να μας προβληματίσει αφού κάποιοι αδελφοί μας δεν αναπαύονται με το κλίμα που επικρατει εδώ. Δε λέω, η σελίδα έχει και πολλά θετικά στοιχεία και ωφέλεια αρκετή, εγώ απλά τονίζω ότι κάπου έχουμε χασει το προσανατολισμό μας και αντι οι συζητήσεις να είναι χωρος κατάθεσεις πνευματικών κειμένων και μόνο έχει γίνει χώρος προσωπικών αντιδικιών (εγώ έχω δει μέχρι και βρισιά εδω μέσα αλλά δεν θυμαμαι ακριβώς πότε ήταν), συζητήσεων, μέχρι και "πλακίτσες" γίνονται...Δηλαδή θεωρούμε ότι η Παναγία στην οποία είναι αφιερωμένη η σελίδα θα είναι ευχαριστημένη με τα όσα γίνονται εδώ;

Τα παραπάνω τα αναφέρω με αγάπη, χωρίς να έχω προσωπική εμπάθεια με κανέναν. Απλά τη γνωμη μου εκφράζω και μια διαπίστωση που έκανα...
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Καλημέρα σε όλους τους φίλους! Ευθύμη το θέμα που προτείνεις για συζήτηση το βρίσκω πολύ ωφέλιμο, αφού θέτει προβληματισμούς τέτοιους, που να συμβάλλουν στον επαναπροσδιορισμό της ορθής συμπεριφοράς, μέσα από έναν δημόσιο διάλογο. Τα γραφόμενά σου έχουν σαν γνώμονα την αγάπη για όλους τους φίλους εδώ,αλλά και ανησυχία για την εικόνα που βγαίνει προς τα έξω,στους ανθρώπους που περιδιαβαίνουν την σελίδα λόγω πνευματικών ανησυχιών.Η άποψή μου όμως είναι διαφορετική από τη δική σου. Η κατάργηση από το forum θεμάτων που απασχολούν την σκέψη μας και λαμβάνουν χώρα καθημερινά γύρω μας, είτε τα συζητήσουμε, είτε όχι αυτά θα υφίστανται.Η διαλεκτική εδώ παρότι πολλές φορές διολισθαίνει,βγάζει και κάτι θετικό.Τα μέλη που παρεκτρέπονται μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού,και θεωρώ οτι αυτό δεν θάπρεπε όλους τους υπόλοιπους να τους αποθαρρύνει στην καταγραφή των δικών τους θέσεων.Επειτα είναι και ένα βαρόμετρο,το οποίο θέτει σε αμφισβήτηση την υποτιθέμενη υπομονή,ταπείνωση,και μακροθυμία που πρέπει να αποκτήσουμε,προς τον δρόμο της κάθαρσής μας.Κάνει φτερά όταν μας επιτεθεί κάποιος και μας αμφισβητήσει,και έτσι νιώθουμε πως ο πνευματικός αγώνας μας είναι μόνο....στην αρχή.Το chat,δεν είναι χώρος πνευματικών διαλόγων θεμάτων, που άπτονται μεγάλης ανάλυσης.Για μένα ως άνθρωπο το αιτούμενο είναι η αναζήτηση από όλους μας εκείνης της λεπτής διαχωριστικής γραμμής του προσωπικού μας ορίζοντα,που να μας επιτρέπει να συνδιαλεγόμαστε κόσμια,υπεύθυνα,και με σεβασμό προς τους συνομιλητές μας,και όχι να ΄βλέπουμε τον χώρο σαν μέσον εκτόνωσης των κάθε μορφής προσωπικών μας προβλημάτων και βιωμάτων.Ας εστιάσουμε όλοι προς την κατεύθυνση εκείνη που προάγει τον πνευματικό διάλογο,επικεντρώνοντας στο λεχθέν οτι η "ελευθερία μας τελειώνει εκεί,από όπου αρχίζει η ελευθερία του άλλου".
kotsos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ

Δημοσίευση από kotsos »

efthumhs έγραψε:Συμφωνώ με τα όσα λέτε αλλά αν δεν είναι το chat χωρος ανταλλαγής των απόψεων ας είναι τα pm. Eγω εκτιμώ ότι οι συζητήσεις είναι χώρος για ανάρτηση πνευματικών θεμάτων (έστω και προσωπικών απόψεων) αλλά όχι διαλόγου. Το βλέπετε και μόνοι σας, και το παραδέχεστε όλοι, ότι είχαμε έντονους διαλόγους για θέματα που ως επι το πλείστων δεν είμαστε αρμόδιοι να απαντήσουμε (πχ για το πως αντιλαμβανόμαστε την Αγία Τριάδα).Μα καλά δεν φοβόμαστε μήπως πέσουμε σε καμια αίρεση με τα λεγόμενά μας?είναι πολύ λεπτα ζητήματα αυτά (ένα παράδειγμα έφερα...). Άλλωστε και οι αποχώρησεις απο το forum πρέπει να μας προβληματίσει αφού κάποιοι αδελφοί μας δεν αναπαύονται με το κλίμα που επικρατει εδώ. Δε λέω, η σελίδα έχει και πολλά θετικά στοιχεία και ωφέλεια αρκετή, εγώ απλά τονίζω ότι κάπου έχουμε χασει το προσανατολισμό μας και αντι οι συζητήσεις να είναι χωρος κατάθεσεις πνευματικών κειμένων και μόνο έχει γίνει χώρος προσωπικών αντιδικιών (εγώ έχω δει μέχρι και βρισιά εδω μέσα αλλά δεν θυμαμαι ακριβώς πότε ήταν), συζητήσεων, μέχρι και "πλακίτσες" γίνονται...Δηλαδή θεωρούμε ότι η Παναγία στην οποία είναι αφιερωμένη η σελίδα θα είναι ευχαριστημένη με τα όσα γίνονται εδώ;

Τα παραπάνω τα αναφέρω με αγάπη, χωρίς να έχω προσωπική εμπάθεια με κανέναν. Απλά τη γνωμη μου εκφράζω και μια διαπίστωση που έκανα...
Θεωρώ ότι καλή είναι η ανταλλαγή απόψεων αλλά να υπάρχει επιχειρηματολογία. Όντως οι συναισθματισμοί διολισθαίνουν το επίπεδο της συζήτησης που πολλές φορές με απογοτεύει και αποχωρώ. Η ένδεια επιχειρημάτων αλλά και έλλειψη γνώσης σε θέματα παραχωρεί την θέση σε συναισθηματισμούς και πολλές φορές σε ξακωμούς.
Επίσης καλό είναι να μην αναρτώνται θέματα που μπορούν να πορκαλέσουν βλασφημίες. Χθες στεναχωρήθηκα πολύ που διάβασα κάποιους να χλευάζουν ένα θέμα που αφορούσα τυς Δώδεκα Άσαρκους Αγγέλους του Αγίου όρους. Κάποιοι μίλησαν περιπαιχτηκα για γύμνια μην γνωρίζοντας τα όρια αστεϊσμών και χυδαιότητας. Σε τέτοια ζητήματα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

stratos έγραψε:
maria2 έγραψε: Άρα θέλει παιδία που δεν υπάρχει.. :-B προσωπικά μου αρέσει να μπαίνουν και κάποια κείμενα για ωφέλεια και παραδειγματισμό ,από το να λέμε ανοησίες …ε!
αναρωτιεμε τοτε τι κανετε εσεις εδω αγαπητη μου??
σας αρεσουν τα μερη χωρις παιδεια? η οπως ειπατε σε καποιο αλλο ποστ σας θα μας μαθαιτε εσεις??
παρακαλω...περαστε.....ειμαστε ολοι στα γραφεια μας ..συγνωμη θρανια ηθελα να πω...
προσεξτε μονο μην πεσετε απο τα συννεφα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”