"Ο Αντίχριστος ήλθεν 1983 - 2013"

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
God_Send
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

"Ο Αντίχριστος ήλθεν 1983 - 2013"

Δημοσίευση από God_Send »

Θα ηθελα οσοι εχετε διαβασει το συγκεκριμενο βιβλιο του Πατερα Μαξιμου να μου πειτε την γνωμη σας περι της μελετης του. Αν δεν το εχετε διαβασει, οσοι ασχολειστε με το θεμα των προφητειων και τα εσχατολογικα πιστευω οτι αξιζει να διαβαστει. Προσωπικα και μιλαω ειλικρινα τα οσα διαβασα δικαιολογησαν τον τιτλο. Θα ηθελα πολυ να μοιραστειτε τις σκεψεις σας μαζι μου.

(Με λιγα λογια το βιβλιο παρουσιαζει μεσα απο μια τεραστια μελετη οτι γεννηθηκε το 1983, θα παρουσιαστει στον κοσμο το 2012-2013, θα κυβερνησει τα 3,5 πρωτα χρονια σαν καλος θεουλης και τα επομενα 3,5 θα φανερωσει το πραγματικο του προσωπο, με την Δευτερα Παρουσια να ερχεται το 2018-2019)

Ξερω οτι πολλοι θα πειτε οτι οσοι ειναι ταγμενοι στον Χριστο δεν θα επρεπε να βγαινουν στην τηλεοραση και ισως να εχετε καποια ισως αρνητικη εικονα για τον π. Μαξιμο ή για αλλους κληρικους που εκφραζονται μεσα απο την TV.

Ομως πιστευω οτι ζουμε σε συγχρονοι εποχη και ισως πλεον το μεσο ακομη και για την διαδοση του λογου του Θεου να ειναι οντως το διαδικτυο και η τηλεοραση. Πως αραγε οι δυο προφητες νομιζετε οτι θα πληροφορησουν τον κοσμο για τον Αντιχριστο οταν θα ερθει ? Σιγουρα οχι σε συναξεις σε πλατειες. (και αυτο ειναι το 2ο ερωτημα μου).Αλλωστε και ο Αγιος Κοσμας οταν εφτασε η ωρα, εφυγε απο το Αγιο Ορος και αρχισε περιοδειες σε ολη την Ελλαδα για να διδαξει και να εμψυχωσει.

Ειλικρινα περιμενω αποψεις σας σε αυτα τα δυο ερωτηματα
God_Send
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από God_Send »

Θα ηθελα πραγματικα να μπορουσα να το σκαναρω και να το ανεβασω αλλα ειναι μεγαλο (700 σελιδες) και σιγουρα θα καταστραφει αν το επιχειρησω. Οποιος παντως ενδιαφερεται, αν ξερει κανενα τροπο για να το κανω και να μην καταστρεψω το βιβλιο ας μου πει. Θα το κανω!
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Φίλε God send
Έχει γίνει συζήτηση στο παρελθόν γι αυτό εδώ:

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... c&start=15
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
God_Send
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από God_Send »

Ενδιαφερον :!:
Ioan
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Ioan »

http://www.oodegr.com/oode/esxata/max_telos1.htm

Το παραπάνω λινκ είναι άκρως κατατοπιστικό και πιστεύω πως τοποθετεί το θέμα στη σωστή του διάσταση με σαφή επιχειρήματα.

Σαν πολλοί ψευδοπροφήτες δεν έσκασαν μύτη τελευταία; Δε νομίζετε;

Είναι ιεροσυλία να παραλληλίζεται ο Άγιος Κοσμάς με τον "π." Μάξιμο.
Εικόνα
God_Send
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από God_Send »

Σε καμιά περιπτωση δεν εννοουσα αυτο... :-O
God_Send
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Και οταν ερθει η στιγμη..τοτε εσεις τι?

Δημοσίευση από God_Send »

Μιας και το θεμα εχει ξανασυζητηθει ας πω κατι αλλο που με απασχολει και ας το εκφερω σαν θεμα για σχολιασμο...

Αληθεια, πως εσεις φανταζεστε τους δυο προφητες που θα ερθουν πριν τον Αντιχριστο ?

Πως θα μας καθοδηγησουν ? Με τι τροπο ?

Τι παρουσιαστικο θα ερθουν ?

Που και πως θα μας μιλανε ?

Θα τους παρουμε χαμπαρι ή οχι.. και πριν απαντησετε για οσους τοτε μπορει να εχουν παιδια, γυναικες ή αντρες και δεν θελησουν να σας ακολουθησουν στα βουνα...θα τους εγκαταλειψετε ή θα εθελοτυφλειτε θελοντας να περασετε εκεινες τις στιγμες εστω και σφραγισμενοι σε οτι αγαπησατε πιο πολυ ?

Εδω σας θελω ολους...! :?
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Εγω προσωπικά πιστεύω, προσωπικά για να μη παρεξηγηθώ, ότι δεν υπάρχει αντίχριστος και όλα αυτά που λένε με τις ταυτότητς κτλ, κτλ,,, τα διαβατηρια ,,,,κα ειναι ηλιθιότητες....

Και πριν απο χρόνια όταν ο άνθρωπος πήγε στο φεγγάρι σως νομίζνε ότι ήτανε δαιμονική επίδραση, αλλά θεωρώ πως όλα αυτά εξηγούνται καθαρά και ξάστερα απο τον όρο " εξέλιξη " δηλαδη ο άνθρωπος θέλει να εξελιχθεί,,,, τώρα μη μου πείτε ναι μεν αλλά....

Γιατί άμα δε δέχεστε την εξέλιξη σε πολιτισμένο κόσμο, τότε βγάλτε τις τηλεοράσεις, τα πλυντήρια, τα σεσουάρ, τα μίξερ, τα ράδια και κάντε τα όλα με τα χέρια σας και με ότι σας φωτίσει ο Θεός.....ή καλύτερα ληγαίντε όχι σε μοναστήρι αλλα σε καμια σπηλιά ή ερημιά....

Τωρα περί ταυτοτήτων, Αντιχρίστου,,,κτλλ, κτλ,,, δε πιστεύω ότι τίθεται τέτοιο ερώτημα, γιατί τότε θα είχε εμφανιστεί και όλος ο κόσμος θα είχε καταστραφεί, αλλά τυγχάνει ακόμα να βλέπω γύρω μου πολύ νορμάλ ανθρώπους....βεβαια ισως να μην ειναι της καθημερινης εκκλησιας,,,κτλ, αλλα αυτο δε μας πειραζει....
Αρκει ο ανθρωπος να εχει αγαπη μεσα του,,,, τωρα περι θρησκειων ειναι αλλο ζητημα'

και αμα θελετε περιμεντε τον αντιχριστο,,,, επειδη ο κοσμος θελει στη γρηγορη που ζει, θελει να βολευτει με τους barcode,,,, ενταξει δαιμονικο, αλλα τοτε μην αγοραζετε απο το σπουπερμαρκετ τιποτα,, φτιαχτε εναν δικο σας κηπο....
Γιατι ολοι κακολογουν αλλα πρωτοι τρεχουν...

Επειδη πριν απο 100 χρονια δυο επιστημονες θελησαν να βοηθησουν ενα μπακαλικακι για γρηγορη επανατοποθετηση στα ραφια τωνν προιοντων,,,ενταξει δαιμονικο ηταν και θεμιτα οσα λετε....

Αμα δειτε και ακουσετε ομως οτι αυτοι οι ανθρωποι δε πλουτισσαν ιδιαιτερα τι θα πειτε???
Εγω λεω τη λεξη μερακι ακομα και στις εφευρεσεις....

:wink:

Τωρα για τους πολεμους μη παραμιλατε και πολλοι γιατι εμεις οι ιδιοι ψηφιζουμε και αποφασιζουμε για αυτους που μας κυβερνουν

τωρα ισως ο μονος Αντιχριστος να ειναι το χρημα γιατι δυστυχως στην αποχη μας πουλουνται και εξαγοραζονται συνειδησεις και οχι μονο

Αλλα κανεις δε ζει χωρις τον αρτον τον επιουσιον, ειναι στο χερι μας το πως και με ποιους τροπους θα επιλεξουμε να ζουμε ....
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Καλημέρα

Βρε συ Αναστασία τα πήρες όλα σβάρνα!
Είπαμε πρόοδος οκ, αλλά κάποια πράγματα θέλουν προσοχή.....
Αν μας καταλάβει η πλεονεξία, η οποία είναι ειδωλολατρεία κατά τον Απόστολο, ούτε αγάπη θα έχουμε ούτε χαρά. Τότε θα είμαστε ευάλωτοι και σε καθοδήγηση προς το κακό...
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Ioan
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Ioan »

Με όλο το σεβασμό Αναστασία, μάλλον τα έχεις λίγο μπερδέψει.
Επιγραμματικά και επι της ουσίας σου απαντώ:

1. Είσαι σίγουρη ότι οι αμερικάνοι πάτησαν στο φεγγάρι; Επέτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Γιατί δεν ξαναπήγαν τόσα χρόνια που έχουν και πιο προηγμένα μέσα;

2. Το μαχαίρι μπορεί να χρησιμοποιηθεί να κόψει π.χ. ψωμί, αλλά και να αφαιρέσει ζωή. Άρα λοιπόν δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε τις τεχνολογικές εφευρέσεις, αλλά την κακή χρήση τους.

3. Αμφισβητώντας την μελλοντική ύπαρξη του αντιχρίστου, αμφισβητείς ευθέως την Αποκάλυψη. Δηλαδή την Καινή Διαθήκη. Δηλαδή το Θεό. Είσαι σίγουρη ότι αυτό θέλεις;

4. Καλύτερα θα ήταν να ασχοληθούμε περισσότερο με το Χριστό παρά με τον αντίχριστο. Αν είμαστε υπό την σκέπη του Χριστού και "τα έχουμε" καλά μαζί Του, να είσαι σίγουρη πως όλα τα υπόλοιπα (και περί αντιχρίστου) δεν θα μας αγχώνουν ιδιαίτερα.

Φιλικά
Γιάννης
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”