Οδηγίες για μια ομαλή συμβίωση

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

10 Εντολές για τους συζύγους και τις συζύγους

Δημοσίευση από eortologio_gr »

10 Εντολές για τους συζύγους και τις συζύγους

1. Μη δημοσιοποιείς εκείνο που αφορά μόνο εσάς τους δυο.

2. Να προστατεύεις το εγώ του/ης συντρόφου σου. Να είσαι περήφανος/η για το/η σύντροφό της ζωής σου. Μη διστάζεις να το δείξεις αυτό στους άλλους.

3. Η ευγένεια και η καλοσύνη να γίνουν δεύτερη φύση σου. Μη σκέπτεσαι τις αδυναμίες, αλλά να χαίρεσαι για τα προτερήματα του άλλου.

4. Μην προσπαθήσεις να κερδίσεις τη συζήτηση με το/η σύντροφό σου. Μεταξύ των συζύγων δεν πρέπει να υπάρχει νικητής.

5. Μην περιμένεις από το/η σύντροφό σου να είναι τέλειος/α. Η τελειότητα ανήκει στους αγγέλους. Μην ξεχνάς ότι δεν είσαι παντρεμένος/η με άγγελο.

6. Να θυμάσαι πως κάθε ζήτημα έχει δύο πλευρές. Υιοθέτησε την άποψη πως ο/η σύντροφος σου έχει λόγους εξίσου σοβαρούς να πιστεύει εκείνο που πιστεύει, όπως και εσύ. Μην επιτρέπεις στις μικροδιαφορές να γίνουν βουνά που θα σε χωρίσουν από το σύντροφό σου.

7. Να δέχεσαι τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ σας. Σκέψου πως κι εσύ έχεις τόσο ιδιοτροπίες, όσες και ο/ η σύζυγός σου.

8. Μην προσπαθείς να κάνεις το δάσκαλο στο σύντροφό σου.

9. Μη θεωρείς ποτέ την επιθυμία του/ης συντρόφου σου για σένα ως κάτι αμαρτωλό. Είναι η φυσική αγάπη που ο Θεός έβαλε μες στην καρδιά των συζύγων. Να κάνεις καθετί που θα μπορούσε να αυξήσει την αγάπη αυτή.

10. Να φέρεσαι πάντοτε τίμια απέναντι στο/η σύντροφό σου. Να εξομολογείσαι σ' αυτόν/ην. Μην αφήσεις ποτέ την αγάπη σου να λιγοστεύει ως αποτέλεσμα των εξομολογήσεων αυτών. Το σπίτι σου πρέπει να προσπαθείς να το κάνεις έναν τόπο χαράς κι αγιότητας.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

10 Εντολές για αρμονική συμβίωση με άλλους

Δημοσίευση από eortologio_gr »

10 Εντολές για αρμονική συμβίωση με άλλους

1. Πάρε την πρωτοβουλία να πιάνεις την κουβέντα μαζί τους. Ένας χαιρετισμός είναι πολύ ενθαρρυντικός

2. Να χαμογελάς όταν συναντάς τους άλλους. Το κατσούφιασμα χρειάζεται 72 μυς, ενώ το μειδίαμα μόνο 14

3. Να τους αποκαλείς τους άλλους με το όνομά τους. Η γλυκύτερη λέξη για τον καθένα είναι το όνομά του

4. Να φέρεσαι φιλικά και να είσαι πρόθυμος να βοηθήσεις. Αν θέλεις φίλους πρέπει να είσαι πρώτα φίλος

5. Να δείχνεις εγκαρδιότητα. Να μιλάς και να ενεργείς για να δείχνεις στους άλλους την ειλικρίνειά σου

6. Να βρίσκεις τρόπο να πείθεις τους άλλους για το ενδιαφέρον σου. Να τους θεωρείς όλους φίλους

7. Μη διστάζεις να επαινείς τους άλλους. Να είσαι διστακτικός στην κατάκρισή σου

8. Πάντα να φέρεσαι με επιείκεια. Να ξέρεις ότι υπάρχουν 3 πλευρές. Η δικιά σου, η δικιά του και η σωστή

9. Να είσαι έτοιμος να δώσεις χέρι βοηθείας. Εκείνο που κάνεις για τους άλλους μένει αθάνατο

10. Μη διστάζεις να αστειεύεσαι, να δείχνεις υπομονή να φέρεσαι με ταπεινοφροσύνη και να είσαι βέβαιος ότι θα βγεις κερδισμένος στις επαφές σου με τους άλλους

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Και κατι τις για την Σοφία

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Και κατι τις για την Σοφία :

Του φλύαρου τα λόγια πληγώνουν σαν το δίκοπο σπαθί και των σοφών τα λόγια θεραπεύουν (12:18 )

Πόσο καλύτερα σοφία ν' αποκτάς παρά χρυσάφι! Και πόσο προτιμότερο σύνεση ν' αποκτάς παρά ασήμι! (16:16)

Ο σοφός άνθρωπος γνωρίζεται για φρόνιμος, κι όσο τα χείλη του είναι γλυκά, τόσο περισσότερο πείθουν (16:21)

Τα λόγια του όποιος συγκρατεί είναι γνωστικός, κι εκείνος που 'χει υπομονή είναι φρόνιμος (17:27)

Ν' ακούς τις συμβουλές, τις διδαχές να δέχεσαι, ώστε να γίνεις τελικά σοφός (19:20)

Οι σκέψεις στην καρδιά του ανθρώπου είναι σαν τα βαθιά νερά, αλλά ο συνετός άνθρωπος ξέρει ν' αντλήσει απ' αυτές (20:5)

Χρυσάφι υπάρχει κι άφθονα μαργαριτάρια, τα χείλη όμως τα γνωστικά είναι πιο πολύτιμα (20:15)

Τι χρησιμεύουν τα χρήματα στου ανόητου το χέρι; σοφία ν' αγοράσει; Μα αφού του λείπει το μυαλό! (Παροιμίες 17:16)

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”