Οι νέες άδειες οδήγησης

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Οι νέες άδειες οδήγησης

Δημοσίευση από lefte »

Με "πιστωτικές κάρτες" που φέρουν ένα ειδικό μικροτσίπ θα αντικατασταθούν τα μέχρι πρότινος τρίπτυχα διπλώματα οδήγησης, που αναμένεται να χορηγηθούν τον ερχόμενο Οκτώβριο στους νέους οδηγούς. Οι νέες άδειες οδήγησης θα εκτυπώνονται υπό την εποπτεία του υπουργείου Δημοσίας Τάξης, ενώ η διαδικασία έκδοσής τους δεν θα αλλάξει. Τα διπλώματα θα εξακολουθούν να εκδίδονται από τις Διευθύνσεις Μεταφορών των Νομαρχιών, οι οποίες και θα αποστέλλουν τα δικαιολογητικά για την εκτύπωσή τους στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης, που ήδη έχει αναλάβει και την έκδοση των νέων βιομετρικών διαβατηρίων.

Σημειωτέον, ότι τα σημερινά ροζ έντυπα των διπλωμάτων κατασκευάζει γερμανική εταιρεία (φέρουν ειδικό υδατογράφημα για να μην αντιγράφονται), προμηθεύεται το υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών και στη συνέχεια διανέμονται στις κατά τόπους νομαρχίες.

Από τον επόμενο μήνα τα παλιά διπλώματα, προβλέπεται να αντικατασταθούν σταδιακά έως το 2016. Σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία που έχει εκδοθεί για τα νέα διπλώματα, η ανανέωσή τους θα πρέπει να γίνεται κάθε 10-15 χρόνια. Κατά την ανανέωση των αδειών οδήγησης θα γίνεται επικαιροποίηση των στοιχείων του οδηγού, ενώ τα κράτη - μέλη θα μπορούν να υποβάλλουν τους οδηγούς και σε προληπτικές ιατρικές εξετάσεις.

Το νέο δίπλωμα οδήγησης, το οποίο σύμφωνα με πληροφορίες, θα είναι ροζ από τη μία πλευρά και κίτρινο από την άλλη, θα έχει όλα τα προσωπικά δεδομένα του οδηγού του αυτοκίνητου. Δηλαδή, εκεί θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία του οδηγού, όπως ακριβώς υπάρχουν στο σημερινό ροζ δίπλωμα, με φωτογραφία του, που δεν θα μπορεί να βγει ούτε να αντικατασταθεί. Επίσης θα υπάρχει η ομάδα αίματος του οδηγού και οι ποινές που έχουν επιβληθεί στον οδηγό δηλαδή οι βαθμοί στο πόιντ σίστεμ. Τα νέα διπλώματα θα έχουν υψηλές προδιαγραφές όσον αφορά την ασφάλεια για να μειωθεί η περίπτωση απατής.

Τέλος, με πρόσφατο νόμο του υπουργείου Μεταφορών παρέχεται η δυνατότητα στους αστυνομικούς να έχουν άμεση πρόσβαση (on-line) στο ηλεκτρονικό αρχείο του υπουργείου Μεταφορών, ώστε να διαπιστώνουν αμέσως εάν κάποια άδεια οδήγησης έχει ανακληθεί ή αφαιρεθεί.

πηγη: ΕΘΝΟΣ
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

Lefte, γράφει αν θα έχουν τσιπάκι;
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Re: Οι νέες άδειες οδήγησης

Δημοσίευση από justin »

lefte έγραψε:Με "πιστωτικές κάρτες" που φέρουν ένα ειδικό μικροτσίπ ....
πηγη: ΕΘΝΟΣ
Καλά είναι και τα λεωφορεία τελικά....
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

παντου τσιπακια ρε παιδια????δεν εχουν τσιπα???? :D :D :D :D
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Λέτε να μέ τσιπάρουν; :D
Σημερα ειχα την ατυχια να χασω διπλωμα,αδεια για μηχανη,ασφαλεια και την ταυτοτητα μου :?

Ωχ τι τρεξιμο..........
Εικόνα
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Περαστικά σου Ηλία, η καινούργια ταυτότητα που θα πάρεις θ΄αργήσει όμως γιατί θα είναι τσιπαρισμένη :lol: :lol: .
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αν όμως είναι επικίνδυνο, πνευματικά, να πάρουμε τα καινούρια διπλώματα οδήγησης, ή τις νέες ταυτότητες, η Εκκλησία δεν πρέπει να πάρει - έγκαιρα - θέση;
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Αγαπητέ aposal,όπως το εγγύς ιστορικό παρελθό κατέδειξε, και η κινητοποίηση των πιστων πρίν λίγα χρόνια με την συλλογή υπογραφών για τις ταυτότητες, έμεινε γράμμα κενό.....να ανεμίζει στα φλάμπουρα των πορειών, και στα εξαπτέρυγα.
Ας μην περιμένουμε ο καθένας να αποποιηθούμε των προσωπικών μας ευθυνών, για να δηλωσουμε τάχα υποταγή στην γραμμή της εκκλησίας.
Εκκλησία είμαστε όλοι οι πιστοί, και η σωτηρία της ψυχής μας είναι αυστηρά προσωπική μας επιλογή.
Οι Αγιοι του παρελθόντος μίλησαν προσωπικά ζωγραφίζοντας λεπτομερειακά την εποχή μας.
Αν εμείς δεν δ ι α κ ρ ί ν ο υ μ ε, σημαίνει ότι η πνευματική μας κατάσταση είναι νηπιακή.
Στο βήμα της Κρίσεως του Κυρίου θα κριθούμε ως πρόσωπα, και δεν θα μας δοθεί η δυνατότητα να επικαλεστούμε καμμιά Ιερά Σύνοδο και καμμιά εκκλησιαστική αρχή.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Α όχι όποτε μας συμφέρει Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ έχει το λόγο και την ευθύνη και όποτε μας συμφέρει ΕΜΕΙΣ είμαστε Εκκλησία και η Εκκλησία δεν έχει ευθύνη
Η έχει ή δεν έχει
Αμα είναι να κάνουμε του κεφαλιού μας χαίρω πολύ
Και βέβαια έχει ΚΑΙ η εκκλησία ευθύνη
Αν βγει η Εκκλησία και πει "Πάρτε τις ταυτότητες δεν είναι αυτές το χάραγμα" ποιός έχει την ευθύνη ? η γιαγιά που περιμένει την γνώμη της Εκκλησίας ή η Εκκλησία ?

Τι "πρόβατα" θέλουμε να είμαστε όταν το καθένα τραβάει στο δικό του μαντρί επειδή έτσι νομίζει
Που είναι η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ?
Μήπως την εμπιστοσύνη την δείχνουμε μόνο όπου θέλουμε ?

Μεγάλα θέματα λοιπόν και μπερδεμένα

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ , είναι και ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟ και ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ
Ο Ευαγγελιστής Ιωάννης έδειξε την ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ του πτυχή , αλλά μας ενημέρωσε και για ένα γεγονός που καταπατά ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ και την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του ανθρώπου
Ας είμαστε λίγο αισιόδοξοι λοιπόν
Δεν είμαστε μόνο εμείς , τα 10 , 20 , 30 άτομα που δεν θέλουμε
Στο Εξωτερικό υπάρχει μεγάλη κίνηση ενάντια σε όλα αυτά τα μέτρα που καταδυναστεύουν την ανθρώπινη υπόσταση

Ολα θα γίνουν όπως είναι να γίνουν
Αυτό δεν αλλάζει
Οι προφητείες υπάρχουν για να συμβούν
Δεν γνωρίζω να έχει αλλάξει κάποια προφητεία

Αρα δεν το γλυτώνουμε το στριμωξίδι
Θα ενημερωθούμε όμως
Αλλωστε τους δυό προφήτες θα τους δούμε ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΗ οι κάτοικοι (μήπως τηλεόραση ? )

Αυτό που δεν θυμάμαι είναι το εξής . Πρώτα θα γίνει το σφράγισμα και μετά θα δούμε τους 2 προφήτες ? ή το αντίθετο ?
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Δεν συμφωνώ με την άποψη ότι η Εκκλησία κοιμάται και δεν θα μας ενημερώσει αν υπάρχει κίνδυνος (πνευματικός) με τις νέες άδειες οδήγησης, ή τις νέες ταυτότητες.
Μήπως έχουμε την εντύπωση ότι εμείς ξέρουμε περισσότερα από τους εκπροσώπους του Θεού, που μπορεί μεν κάποιοι να μην στέκονται στο ύψος τους, αλλά όλοι έγιναν ιερωμένοι μέσα από μυστήριο, που δηλώνει την παρουσία Θεού; που σημαίνει έκκριση Θεού;
Θα ξαναπαραθέσω την άποψη του Γέροντα Παϊσίου, ένα πολύ χρήσιμο σχετικό απόσπασμα από το βιβλίο με τίτλο : «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου :

Ο κύριος Τ.Μ. από την Σ.Κ. της Θ. με πολύ ζωντανό τρόπο διηγείται ένα δικό του περιστατικό που συνέβη σε μια συνάντησή του με τον Γέροντα. Από αυτό φαίνεται χαρακτηριστικά ότι ο Γέροντας ήθελε ταπεινά να τοποθετούμε τον εαυτό μας μέσα στην Εκκλησία.
-Το μεσημέρι της 6ης Αυγούστου 1991 (24 Ιουλίου σύμφωνα με το ημερολόγιο που ισχύει στο Άγιο Όρος) επισκέφθηκα τον Γέροντα με δύο άλλους συναδέλφους μου από τη Θεσσαλονίκη του Π.Τ και Χ.Τ. μηχανολόγο και ηλεκτρολόγο διπλωματούχο μηχανικό αντίστοιχα. Εκείνο τον καιρό, ήμουν επηρεασμένος από τα κάτωθι :
5. Από τις εσχατολογικές συζητήσεις και τον προβληματισμό για τις νέες ταυτότητες, απόηχους των ετών 1987 – 1989.
6. Από την επίσημη τότε αδράνεια της ηγεσίας της Εκκλησίας μας για την έκδοση των νέων ταυτοτήτων
7. Από τις καταστροφές και τους βανδαλισμούς που προξενήθηκαν από τη προβολή του κινηματογραφικού έργου «Ο τελευταίος πειρασμός» από διάφορους ανθρώπους στην Αθήνα
8. Από διάφορες αρρωστημένες απόψεις :
· Ότι πρέπει, εμείς οι καθαρότεροι των άλλων ανθρώπων να επιδείξουμε ζήλο για να σώσουμε τους καημένους τους αμαρτωλούς αδελφούς μας καθώς και την Εκκλησία μας
· Ότι θα δώσουμε λόγο στον Θεό, αν δεν συμμετέχουμε στο Θείο έργο της εσωτερικής αυτής ιεραποστολής
· Ότι πρέπει να πάρουμε τις τύχες της Εκκλησίας στα χέρια μας, γιατί η ηγεσία της έχει διαφθαρεί,
· Ότι επίτηδες η Εκκλησία αδρανεί με σκοπό την συνειδητή (εκ των έσω) αλλοίωση της πίστης μας
· Ότι ο σωστός Χριστιανός δεν μπορεί να είναι καρπαζοεισπράκτορας,
· Ότι όπου βλέπω κακό, πρέπει να το χτυπάω, κριτικάροντας τα πάθη των άλλων, πχ το κάπνισμα, την πορνεία, την μέθη, την κλεψιά κλπ
· Ότι πρέπει να προσέχω την εικόνα που δείχνω προς τα έξω, έχοντας τη λεγόμενη έξωθεν καλή μαρτυρία, ώστε ουδείς να βρίσκει ελάττωμα πάνω μου κι έτσι να μην μπορεί να μου κάνει κριτική, αφού αυτό θα σήμαινε αυτόματα την τοποθέτησή μου από τους «καθαρούς και ανωτέρους», στους «αμαρτωλούς αδελφούς» με τη συνακόλουθη ρετσινιά
Έτσι, το «ζώον» φρόντιζα να είμαι αρεστός μόνο στους ανθρώπους, αλλά ήμουν βρώμικος απέναντι στον Θεό. Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι η συνείδησή μου ήταν τόσο τυφλωμένη που πίστευα ακράδαντα ότι αυτό που έκανα ήταν το σωστό, χωρίς να έχω τον παραμικρό ενδοιασμό για τίποτα, δικαιώνοντας πλήρως τον εαυτό μου για οποιαδήποτε πράξη ή λογισμό είχα!
Μόλις λοιπόν, άρχισα να παρουσιάζω τις παραπάνω απόψεις στον Γέροντα, αμέσως με διάκοψε λέγοντας ότι πρέπει να κοιτάξω πώς θα σώσω την ψυχή μου. Εγώ όμως με πείσμα αγνόησα τον λόγο του και ξαναέφερα τη συζήτηση εκεί που ήθελα, εκθέτοντας συνοπτικά τα παραπάνω. Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω κι ο Γέροντας με επιτιμητικό, αλλά ταυτόχρονα γεμάτο αγάπη ύφος, μου λέει :
-Σαν Πολιτικός Μηχανικός είδες ότι είναι ραγισμένος ο τρούλος της εκκλησίας, ο οποίος έχει αγιογραφημένο τον Παντοκράτορα κι εσύ τρέχεις γρήγορα να βάλεις υποστηρίγματα στον Θεό για να μην πέσει; Μάθε ότι εσύ είσαι ένα τίποτα! Ούτε στο ελάχιστο δεν μπορείς να προστατέψεις την Εκκλησία μας. Είσαι ένα μηδενικό! Αν η Εκκλησία κινδυνέψει να είσαι σίγουρος ότι ο ίδιος ο Θεός θα κατέβει για να την σώσει! Δεν έχει ανάγκη από σένα η Εκκλησία, αλλά εσύ είσαι που έχεις ανάγκη από αυτήν, για να σώσεις την ψυχή σου. Η Εκκλησία δεν φτιάχτηκε από ανθρώπους επειδή την έχει ανάγκη ο Θεός, αλλά φτιάχτηκε από τον ίδιο τον Θεό, επειδή την έχουμε ανάγκη εμείς οι άνθρωποι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”