Σώζονται οι ψυχές των αποθανόντων?

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

fousca
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fousca »

αγαπητέ nkope
φυσικά και θα ήθελα να μου απαντήσει ο π. Αντώνιος αλλά και τα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν μου έδωσαν πολύ καλές απαντήσεις. και μόνο που θέλησαν να με βοηθήσουν φτάνει.
Φυσικά και ι άποψη του πνευματικού θα είναι σωτήρια.

ευχαριστώ πολύ.

fousca.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: βιβλίο

Δημοσίευση από pAntonios »

fousca έγραψε::lol: έλαβα και τις υπόλοιπες απαντήσεις σας. ευχαριστώ πολύ. μήπως ξέρετε κάποιο βιβλίο καλό που να λέει μέσα μόνο προσευχές υπέρ των
κεκοιμημένων? θέλω να το πάρω και να κάνω προσευχή για τους δικούς μου και για τον κόσμο που δεν έχει κανένα.

fousca
Τώρα είδα την ερώτηση (παραδόξως το σύστημα έπαψε να με ειδοποιεί για νέες ερωτήσεις!!!).
Θέλω κατ΄αρχήν να πω (χωρίς παρεξηγήσεις παρακαλώ!) ότι ας μην περνάει από το μυαλό κανενός μας ότι αγαπάμε περισσότερο τους νεκρούς μας από ότι τους αγαπάει ο Κύριός μας.
Ο Χριστός έδωσε το τίμιο Αϊμα του για ΟΛΟΥΣ μας, μην το ξεχνάμε. Άλλωστε θα ήταν αδύνατη η σωτηρία μας χωρίς τη σταυρική Του θυσία.
Από εκεί και πέρα τίθεται το ερώτημα κατά πόσο έχουν δύναμη η προσευχές μας αφού μπορεί κάποιος κακοιμημένος (=πεθαμένος) να αλλάξει και κατάσταση.
Επίσημα οι ευχές της Εκκλησίας είναι οι πιο δυνατές και γι αυτό πρέπει να κάνουμε τα μνημόσυνα και να δίνουμε τα ονόματα των κεκοιμημένων στην Προσκομιδή κάθε Κυριακή για μνημόνευση.
Επίσης μπορούμε να κάνουμε σαρανταλείτουργα για τις ψυχές.
Ακόμη πολύ σημαντικό, ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΕΣ.
Και όσα άλλα αναφέρθηκαν.
Και φυσικά, καθόλου ευκαταφρόνητο, το να αγιάσουμε τον εαυτό μας, όσο μπορούμε περισσότερο. Διότι "πολλά ισχύει δέησις δικαίου", ενώ αν κανείς έχει χρέη απέναντι στο Θεό είναι αδιανόητο να περιμένει ότι μπορεί να ξωφλήσει τα χρέη των άλλων!
Που σημαίνει τακτική εξομολόγηση και καθαρός βίος, σύμφωνα με το θέλημα του Χριστού.
Ο Κύριος ας αναπαύσει την ψυχή του πατέρα σας.
ΑΜΗΝ
fousca
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2007 5:00 am

ευχαριστώ

Δημοσίευση από fousca »

Aγαπητέ πάτερ Αντώνιε,
διάβασα την απάντησή σας και τα λόγια σας με ανακούφισαν. θα κάνω ότι μπορώ πρώτα απόλα να καθαρίσω τη δική μου ψυχή και μετά να μνημονεύσω τις ψυχές των κεκοιμημένων. έχετε απόλυτο δίκιο ότι πρέπει πρώτα τους εαυτούς μας να αγιάσουμε. Αν μπορείτε σας παρακαλώ να μνημονεύεται και εσείς τον πατέρα μου. σκοτώθηκε 23 χρονών και μόνο μία φορά κοινώνησε. δεν εξομολογήθηκε ποτέ. και αυτό είναι κυρίως που με "πονάει" περισσότερο. το όνομά του είναι θόδωρος.
ειλικρινά έχει καιρό που είχα αυτές τις απορίες και ο θεός κατά τύχη με βοήθησε και βρήκα αυτήν την ιστοσελίδα.είμαι πολύ ανακουφισμένη και ήρεμη που μπόρεσα και βρήκα ανθρώπους που είναι γνώστες των γραμένων του θεού. εμείς σαν νέοι πολλές φορές θέλουμε να στραφούμε προσ τα κεί αλλά δυστυχώς δεν βρίσκουμε κάποιον να μας καθοδηγήσει σχετικά με κάποια θέματα πολύ σοβαρά. προσφάτως πέθανε μια γιαγιά μου κ στεναχωρέθηκα πολύ. δεν μπορούσα να αντέξω το πόνο αλλά τώρα ξέρω ότι ο θεόσ μου δίνει την ευκαιρία να κάνω κάτι γι αυτήν πολύτιμο. να κάνω καλύτερο άνθρωπο τον εαυτό μου κ πιο θρήσκο και να βοήθήσω και εκείνη από αυτό το μάταιο τούτο κόσμο.
σας ευχαριστώ πολύ.
fousca :lol:
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Οσοι δεν κάνουν παιδιά και πεθάνουν μόνοι ποιός θα προσευχηθεί για αυτούς μετά ?
Η εκκλησία έχει προσευχές ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ , αλλά αυτό το "Υπερ πάντων" αφού υπάρχει τότε γιατί λέμε και τα ονόματα χωριστά ?
Νιώθω σαν το "υπερ πάντων" να είναι απλά μια "ατάκα" , και τυχεροί να είναι μόνο όσοι έχουν συγγενείς να τους ανάβουν το καντήλι
Καλή Σαρακοστή
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Τυχεροί, "μακάριοι" όπως λέει ο Κύριος είναι όσοι αγωνίστηκαν στη ζωή τους να προετοιμαστούν για τη μετά θάνατον ζωή, κι έτσι κέρδισαν τη Βασιλεία των Ουρανών.

Ο Κύριος δεν αδικεί κανένα επειδή δεν έχει εν ζωή συγγενείς.
Kyrie_Elehson
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Kyrie_Elehson »

nkope έγραψε:Τυχεροί, "μακάριοι" όπως λέει ο Κύριος είναι όσοι αγωνίστηκαν στη ζωή τους να προετοιμαστούν για τη μετά θάνατον ζωή, κι έτσι κέρδισαν τη Βασιλεία των Ουρανών.

Ο Κύριος δεν αδικεί κανένα επειδή δεν έχει εν ζωή συγγενείς.
Ομολογώ ότι δεν το πολυκατάλαβα.... :roll: Οι άλλοι που έφυγαν απροετοίμαστοι δεν σώζονται τελικά με τίποτε?
...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Τυχεροί, "μακάριοι" όπως λέει ο Κύριος είναι όσοι αγωνίστηκαν στη ζωή τους να προετοιμαστούν για τη μετά θάνατον ζωή, κι έτσι κέρδισαν τη Βασιλεία των Ουρανών.

Ο Κύριος δεν αδικεί κανένα επειδή δεν έχει εν ζωή συγγενείς.
Το πρώτο είναι άσχετο με το δεύτερο όμως
Ο αγώνας είναι για όλους , απλά όταν κάποιος πεθάνει και έχει συγγενείς όλο και κάποιος θα παίρνει ένα πρόσφορο στην εκκλησία θα ανάβει κάνα καντήλι θα τον θυμάται
Αν κάποιος πεθάνει χωρίς συγγενείς μετά τα 40 κανείς δεν θα του ξανανάψει καντήλι με λάδι

Τέλος πάντων , εμπιστοσύνη στο Θεό είναι το καλύτερο λαδάκι :)
Καλή Σαρακοστή
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε Kyrie_Elehson στην ερώτησή σου απαντά ο Κύριος:

"34 Προσέχετε δε εαυτοίς μήποτε βαρηθώσιν υμών αι καρδίαι εν κραιπάλη και μέθη και μερίμναις βιωτικαίς, και αιφνίδιος εφ' υμάς επιστή η ημέρα εκείνη· 35 ως παγίς γάρ επελεύσεται επί πάντας τους καθημένους επί πρόσωπον πάσης της γής. 36 αγρυπνείτε ούν εν παντί καιρώ δεόμενοι ίνα καταξιωθήτε εκφυγείν πάντα τα μέλλοντα γίνεσθαι και σταθήναι έμπροσθεν τού υιού τού ανθρώπου." (Κατά Λουκά κεφ.21)

Και σε μετάφραση:

"34 Να προσέχετε τους εαυτούς σας, μήπως και σκληρύνουν οι καρδιές σας μέσα στην κραιπάλη και στο μεθύσι και στις μέριμνες τις βιοτικές και καταφθάσει ξαφνικά πάνω σας η μέρα εκείνη. 35 Γιατί, πράγματι, σαν παγίδα θα κάνει ξαφνικά την εμφάνισή της σε όλους τους κατοίκους ολόκληρης της γης. 36 Μένετε, λοιπόν, άγρυπνοι και προσεύχεστε συνεχώς, ώστε να καταξιωθείτε να αποφύγετε όλα αυτά που πρόκειται να συμβούν και να σταθείτε μπροστά στο Υιό του Ανθρώπου."

Επομένως εσύ τι λες αν κάποιος παρασυρθεί απ΄τη ζωή και δεν φροντίσει καθόλου τη σωτηρία της ψυχής του έχει ελπίδες να σωθεί; Εδώ είναι αμφίβολο αν θα τα καταφέρουμε εμείς που λέμε ότι προσπαθούμε.

Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον ημάς τους αμαρτωλούς.
Kyrie_Elehson
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Kyrie_Elehson »

Τότε στον άνθρωπο που ρώτησε αρχικά για τον πατέρα του κ αν μπορεί να τον βοηθήσει απαντήσαμε ότι γίνεται. Ή δεν κατάλαβα καλά?
Βέβαια να μου πεις, εξαρτάται από το τι εννοούμε βοήθεια... Εννοούμε ότι μπορούμε να τον κάνουμε να μεταβεί από την κατάτσαση στην οποία βρίσκεται η ψυχή του σε κάποια άλλη? ή εννοούμε να τον κάνουμε απλά να ανακουφιστεί?
...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Kyrie_Elehson έγραψε:Τότε στον άνθρωπο που ρώτησε αρχικά για τον πατέρα του κ αν μπορεί να τον βοηθήσει απαντήσαμε ότι γίνεται. Ή δεν κατάλαβα καλά?
Βέβαια να μου πεις, εξαρτάται από το τι εννοούμε βοήθεια... Εννοούμε ότι μπορούμε να τον κάνουμε να μεταβεί από την κατάτσαση στην οποία βρίσκεται η ψυχή του σε κάποια άλλη? ή εννοούμε να τον κάνουμε απλά να ανακουφιστεί?
Εγώ έχω διαβάσει ιστορίες που από τη κόλαση πήγαν στο παράδεισο μετά από προσευχές μετά θάνατον του συγγενή τους
Για μια γυναίκα που την έβλεπε στις φλόγες κάποιος στον ύπνο του
Δεν θυμάμαι καλά την ιστορία :(
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”