Mια απορία.

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Mια απορία.

Δημοσίευση από silver »

===============================================
Η ROMFAIA έγραψε :

Η δράση και η ....αντίδραση.
"Ξήλωμα" κάμερας στην Θεσσαλονικη

http://www.youtube.com/watch?v=gquhAWbr ... orthodoxia


Υπάρχει Μια Κάμερα που παρακολουθεί τις πράξεις μας, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο,
και για τις οποίες (πράξεις μας) θα περάσουμε από κρίση, εν ημέρα Κρίσεως.

Η επιθυμία μας να "ξηλωθούν" οι κάμερες με τη σκέψη ότι η ύπαρξής των δημιουργεί πρόβλημα στην προσωπική μας ελευθερία, υποθάλπει άραγε και την επιθυμία να "λυτρωθούμε" κάποτε από την παρακολούθηση της
Μεγάλης Κάμερας, και της μεγάλης ...καταπίεσης που υφίσταται η ελευθερία μας, ένεκα της υπάρξεώς Της ;
( χωρίς την Μεγάλη Κάμερα, όλα επιτρέπονται: Ντοστογιέφσκη)


==============================================
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Αν το ερώτημα απευθύνεται σε μένα ασημένιε θα σου απαντήσω, με μια ερώτηση..

Θεωρείς πως υπάρχει κάποια ομοιότητα ιδιοτήτων στο Μάτι που μας βλέπει πίσω από την Μεγαλη Κάμερα και στα μάτια που μας παρακολουθούν πίσω από τις κάμερες που προτείνεται το ξήλωμά τους....?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

=============================================
Η ROMFAIA έγραψε :
Αν το ερώτημα απευθύνεται σε μένα ασημένιε θα σου απαντήσω, με μια ερώτηση..

Θεωρείς πως υπάρχει κάποια ομοιότητα ιδιοτήτων στο Μάτι που μας βλέπει πίσω από την Μεγαλη Κάμερα και στα μάτια που μας παρακολουθούν πίσω από τις κάμερες που προτείνεται το ξήλωμά τους....?
Είμαστε Ορθόδοξοι και μετά το Δόγμα της Δημιουργίας, πιστεύουμε στο Δόγμα της Προνοίας.

Εν αυτώ γαρ ζώμεν και κινούμεθα και εσμέν ( Πράξ. 17,28 )


Πάσα ψυχή εξουσίαις υπερεχούσαις υποτασσέσθω. ου γαρ έστιν εξουσία ει μη από Θεού· αι δε ούσαι εξουσίαι υπό του Θεού τεταγμέναι εισίν.
ώστε ο αντιτασσόμενος τη εξουσία τη του Θεού διαταγή ανθέστηκεν· οι δε ανθεστηκότες εαυτοίς κρίμα λήψονται.
οι γαρ άρχοντες ουκ εισί φόβος των αγαθών έργων, αλλά των κακών. θέλεις δε μη φοβείσθαι την εξουσίαν; το αγαθόν ποίει, και έξεις έπαινον εξ αυτής ( Ρωμ. 13, 1-3 ).

Νομίζω η δική μου ανάπτηξη του θέματος περιτεύει.

==============================================
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

silver έγραψε:=============================================
Η ROMFAIA έγραψε :
Αν το ερώτημα απευθύνεται σε μένα ασημένιε θα σου απαντήσω, με μια ερώτηση..

Θεωρείς πως υπάρχει κάποια ομοιότητα ιδιοτήτων στο Μάτι που μας βλέπει πίσω από την Μεγαλη Κάμερα και στα μάτια που μας παρακολουθούν πίσω από τις κάμερες που προτείνεται το ξήλωμά τους....?
Είμαστε Ορθόδοξοι και μετά το Δόγμα της Δημιουργίας, πιστεύουμε στο Δόγμα της Προνοίας.

Εν αυτώ γαρ ζώμεν και κινούμεθα και εσμέν ( Πράξ. 17,28 )


Πάσα ψυχή εξουσίαις υπερεχούσαις υποτασσέσθω. ου γαρ έστιν εξουσία ει μη από Θεού· αι δε ούσαι εξουσίαι υπό του Θεού τεταγμέναι εισίν.
ώστε ο αντιτασσόμενος τη εξουσία τη του Θεού διαταγή ανθέστηκεν· οι δε ανθεστηκότες εαυτοίς κρίμα λήψονται.
οι γαρ άρχοντες ουκ εισί φόβος των αγαθών έργων, αλλά των κακών. θέλεις δε μη φοβείσθαι την εξουσίαν; το αγαθόν ποίει, και έξεις έπαινον εξ αυτής ( Ρωμ. 13, 1-3 ).

Νομίζω η δική μου ανάπτηξη του θέματος περιττεύει.

==============================================
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

ναι καλά τα λες, αλλά δεν απάντησες στο ερώτημά μου....

Και άλλο ενα ερώτημα ορμώμενη από την απάντησή σου...
Και στην εξουσία του Αντιχρίστου που σύντομα θα επιβληθεί στον πλανήτη (αν δεν είναι ήδη παρούσα), προτείνεις να υποταχθούμε....?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
Η ROMFAIA έγραψε :
ναι καλά τα λες, αλλά δεν απάντησες στο ερώτημά μου....
Σου απαντώ: Τι σχέσει μπορεί να έχει η υπό της εξουσίας τοποθετημένη στη γωνιά του δρόμου μου κάμερα, με την εν Χριστώ ελευθερία μου; Τι είναι εκείνο που εσύ βλέπεις και δεν βλέπω εγώ; Σε τι βλάπτει την εν Χριστώ ελευθερία μου;



Και άλλο ενα ερώτημα ορμώμενη από την απάντησή σου...
Και στην εξουσία του Αντιχρίστου που σύντομα θα επιβληθεί στον πλανήτη (αν δεν είναι ήδη παρούσα), προτείνεις να υποταχθούμε....?
Ο Κύριός μας (και οι δούλοι Του ), στον επί γης βίο Του, δεν έζησε μέσα στην εξουσία του Άρχοντα του κόσμου τούτου;

Ο βίος Του δεν είναι τύπος και υπόδειγμα δια τους μέλλοντας κληρονομείν
σωτηρίαν; Τι πλέον τούτου ζητάς;

============================================
dalitis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λεμεσός

Δημοσίευση από dalitis »

Οι αρχοντες ουκ εισι φοβος των αγαθων εργων αλλα των κακων. θελεις μη φοβεισθαι την εξουσιαν;; το αγαθον ποιει. Ρωμ.ιγ 3

Εξαιρεση ειναι να καταδιωχθει ο αγαθος ανθρωπος (Διωγμοι) και τοτε θα το εχει επιτρεψει ο Θεος για μεγαλυτεροι δοξα των εκλεκτων Του.

Εδω ομως εχουμε τα αντικοινωνικα στοιχεια να κατοχυρωνουν το "" απυροβλητο"" για την ..απροσκοπτη καταλυτικη και καταστροφικη δραση τους.

Μιλατε για επερχομενο Αντιχριστο. Δε σας κανει εντυπωση που εχει διαστρεβλωθει η λογικη μας;; Εγω το θεωρω πολυ πιο επικινδυνο και πολυ πιο προχωρημενη εσχατολογικη κατασταση απο ολες τις καμερες, τα τσιπς κοκ

Και θα σας πω το εξης απλο. Συμφωνα με τη Νομοθεσια παρανομη ειναι η ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ, ΚΑΘ'Ο ΥΠΟΥΛΗ. Η παρακολουθηση ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕΝΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ.
Σε Πολυκαταστηματα υπαρχουν καμερες, σε τραπεζες, σε χρυσοχοεια κοκ υπαρχουν καμερες. στους δρομους για την υπερβαση ταχυτητος υπαρχουν ρανταρ. Και παντα (κατα καθηκον & οχι για "παιδαγωγικους η προληπτικους" λογους) πινακιδες προειδοποιησης.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Mια απορία.

Δημοσίευση από Melpomeni »

silver έγραψε:===============================================
Η ROMFAIA έγραψε :

Η δράση και η ....αντίδραση.
"Ξήλωμα" κάμερας στην Θεσσαλονικη

http://www.youtube.com/watch?v=gquhAWbr ... orthodoxia



( χωρίς την Μεγάλη Κάμερα, όλα επιτρέπονται: Ντοστογιέφσκη)


==============================================

Και αφου αγνοησαμε την Μεγαλη Καμερα , οτι αρεστο,εγινε και επιτρεπτο.
Καλα να παθουμε,να μας παρακολουθουνε 24 ωρες το 24ωρο.
Δεν την αξιζουμε την ελευθερια ,αφου παραδωσαμε τους εαυτους μας στην ασυδοσια . Δεθηκαμε με τις αλυσσιδες των παθων μας , αναισθητοποιηθηκαμε στα παντα και ευαισθητοποιηθηκαμε στα ευατουλικα μας.
Ας κανουμε και εναν μικρο κανονα με τις μικρες καμερες να μας κοιτανε,
μηπως αναγκασθουμε και κοιταξουμε και εμεις τα χαλια μας.
Τι φοβομαστε ; Δεν ειναι αγιοι αυτοι που μας παρακολουθουν; ε,και λοιπον ; Θα μας καταδικασουν για παρανομιες; καλα θα μας κανουν !
Θα μας καταδικασει καποιος,καποτε γιατι ανηκουμε στο Χριστο; ΤΙΜΗ ΜΑΣ !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ουδέν κακόν αμιγές καλού!
Ναι, δεν μας αρέσουν οι κάμερες, καλό θα ήταν να μην υπήρχαν καθόλου, αλλά έχουν και την καλή τους πλευρά! Ας μην ξεχνάμε ότι η άνανδρη επίθεση αστυνομικών εναντίον του φοιτητή στην Θεσσαλονίκη (αυτού που ...χτύπησε στην ζαρντινιέρα) αποκαλύφθηκε χάρις σε μία κάμερα!
Οι πολίτες λοιπόν, που δεν έχουν τίποτε να φοβηθούν, δεν νομίζω ότι κινδυνεύουν από μία κάμερα! Οι παράνομοι που δεν θέλουν να αποκαλύπτονται οι ανομίες τους, ναι, έχουν πολλούς λόγους να την αποφεύγουν!
Επίσης θεωρώ λάθος των επιχείρημα των "προσωπικών δεδομένων", ή της ιδιωτικής ζωής, την οποία προστατεύει το Σύνταγμα, γιατί ιδιωτική ζωή σε δημόσιο χώρο δεν υπάρχει!
Χώρια του ότι αυτή η περίφημη αρχή προσωπικών δεδομένων, μάλλον εφευρέθηκε για να προστατεύει τους ισχυρούς, παρά τους αδύναμους!
Και όπως πολύ σωστά είπατε αδελφοί μου, εκτός από το μάτι του μεγάλου αδελφού (για το οποίο ο Όργουελ είχε γράψει από το 1948), υπάρχει και το άγρυπνο μάτι του Θεού, από το οποίο δεν ξεφεύγει κανείς!
Μακάρι να δείχναμε τόσο ζήλο και για Εκείνο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Newton
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Newton »

Υπάρχει προυπολογισμός που καλύπτει τα λειτουργικά έξοδα των εποπτικών και κατασταλτικών αρχών της χώρας.
Επειδή η κάμερα δεν θα εξυπηρετήσει το σκοπό που διατείνονται οτι θα εξυπηρετήσει....
επειδή το "φακέλωμα" είναι της μόδας...
επειδή π.χ η αποτυχία των αρχών, πρόσφατα, στα Ζωνιανά δεν οφείλεται στην απουσία κάμερας...
επειδή το ίδιο το σύστημα χρησιμοποιεί την εγκληματικότητα...
επειδή... επειδή... επειδή...

Καμία κάμερα πουθενά...
Πνευματικός Αγώνας και παρακολούθηση μονο απο Αυτόν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”