Ερώτηση (όλα πάνε χάλια...)

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

Ερώτηση (όλα πάνε χάλια...)

Δημοσίευση από theophania »

ειμαι 27 χρονων φωτορεπορτερ η δουλεια μου παει χαλια ειμαι παντρεμενη 2 χρονια με 13 χρονια μεγαλυτερ0 μου εχω προβλημα ανασφαλειασ νομιζω οτι ο αντρασ μου καποτε θα με απατησει τωρα κανανε εξετασεισ για παιδι κ εχει προβλημα υπογονιμοτητασ ο αντρασ μοπυ καποιοι μασ λενε για εξωσωματικη δεν θελω ολα πανε χαλια τι να κανω
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Theofania,

κανείς δεν μπορεί να σου πει ακριβώς τι να κάνεις, αλλά φαντάζομαι ότι πολλά άλλα μέλη -όπως και εγώ- έχουν περάσει φάσεις στη ζωή τους που όλα πάνε χάλια όπως αναφέρεις. Και σε όλους τους τομείς ταυτόχρονα !


Πέρα από αυτά που θα σου πουν και οι υπόλοιποι, ήτοι να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό, που είναι και το σημαντικότερο άλλωστε, εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αυξήσεις κάπως την αυτοπεποίθησή σου.
Για ποιο λόγο να έχεις εσύ ανασφάλεια ότι θα σε απατήσει ο σύζυγός σου κάποτε ? Το απώτερο μέλλον δεν το γνωρίζουμε και χωρίς να σου βάζω ιδέες θεωρητικά θα μπορούσε να συμβεί και το αντίθετο. Σίγουρα θα έχεις χαρίσματα που δεν αντιλαμβάνεσαι και στο κάτω κάτω για να σε έχει επιλέξει κάτι θα σου έχει βρει.

Έχω την εντύπωση ότι, πέρα από το ότι έχεις πολλά "μέτωπα" και βάλλεσαι από διάφορες μεριές, δεν πιστεύεις επαρκώς στον εαυτό σου. Δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις εξωσωματική, αν δε θέλεις. Αυτό πρέπει να είναι κοινή απόφαση.

Επειδή έχω περάσει κι εγώ πολλά χρόνια όπου όλα πήγαιναν χάλια, σε καταλαβαίνω και, πέρα από τις πνευματικές συμβουλές που φαντάζομαι ότι θα σου δοθούν και είναι πολύ σημαντικές, θα πρότεινα το εξής :

κατάλαβε ότι ο Θεός σ' αγαπάει και ότι μέσα από αυτά τα "χάλια" θα βγεις πιο δυνατή. Δεν ξέρω αν ακούγεται πολύ θεωρητικό ή σαν ατάκα από βιβλίο, αλλά είναι αλήθεια.

Συγνώμη, αν αυτά ακούγονται σαν από ψυχολόγο, αλλά, όταν ακούω ότι όλα πάνε χάλια, ....ταυτίζομαι !!!
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

απαντηση

Δημοσίευση από theophania »

πωσ μπορω να πιστεψω πωσ μεσα απο αυτα θα βγω ποιο δυνατη.δεν ξερω γιατι θελω τοσο πολυ να μιλησω κ γιατι εχω τοση οργη μεσα μου.απο μικρη μεγαλωσα σε μια οικογενεια κοντα στην εκκλησια υποτιθεται.η μαμα μου ηταν κ ειναι κοντα αλλα ακουει πολυ τι θα πει ο κοσμος.ο πατερασ μου ουτε ενδιαφερθηκε ποτε για μενα παρα μονο πωσ να κανει λεφτα.εχω να τον δω 15 χρονια.η μαμα μου ηθελε ναμαι παντα διπλα τησ γιατι ηταν μονη εγω απο τοτε που εκανα το επαγγελμα του φωτορεπορτερ ειδα κ ακουσα πολλα.ειμαι τοσο νεα κ ομωσ εχω δεικ ακουσει πραγματα που αλλουσ τουσ παιρνει μια ζωη να τα κανουν.γνωρισα τον αντρα μου κ εφυγα απο το σπιτι μου γιατι δεν μπορουσα αλλο.παντρευτηκα υστερα απο πολλα εμποδια απο την μαμα μου που νομιζε πωσ μια ζωη θαμαι μαζι της κ τωρα ενω πιστευω οτι ο αντρασ μου με αγαπαει κ μου το δειχνει πιστευω πωσ ειναι ευαλωτοσ στουσ πειρασμουσ κ λογω του επαγγελματος του.κ εκτος αυτου μου βγηκε κ το προβλημα με το παιδι.δικο του προβλημα ομωσ δεν εμπιστευομαι κ τουσ γιατρουσ εχουν κανει κλικα με τισ εξωσωματικεσ η μαμα μου μου λεει οτι να ελπιζω στο θεο κ να περιμενω.οι γυρω μου μου λενε να παω σε κεντρο αυτογνωσιασ αλλοι να κανω γιογκα για να βρω τον εαυτο μου ψαχνω να βρω καποιον πραγματικα πνευματικο κ βρισκω ενα τιποτα που να βρω επιτελουσ καποιον σοφο που θα με βοηθησει να μη χαθω
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ. ΚΑΝΕ ΘΕΡΜΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΓΥΡΩ ΣΟΥ. ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΑΛΜΟΥΣ ΤΟΥ ΔΑΥΙΔ.
ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΤΟΝ 26, ΤΟΝ 92 ΚΑΙ ΤΟΝ 93
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ 45, ΤΟΝ 87, ΤΟΝ 89, ΤΟΝ 50 ΚΑΙ ΤΟΝ 19
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

APANTHSH

Δημοσίευση από theophania »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΗΞΕΡΕΣ ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΨΑΛΜΟΙ... ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ. ΒΡΕΘΗΚΑ Κ ΕΓΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΟΥ ΒΗΜΑ Κ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ. ΜΗΝ ΠΑΣ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΣΤΟ 10...ΥΠΟΜΟΝΗ
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ερωτηση

Δημοσίευση από Melpomeni »

theophania έγραψε:ειμαι 27 χρονων φωτορεπορτερ η δουλεια μου παει χαλια ειμαι παντρεμενη 2 χρονια με 13 χρονια μεγαλυτερ0 μου εχω προβλημα ανασφαλειασ νομιζω οτι ο αντρασ μου καποτε θα με απατησει τωρα κανανε εξετασεισ για παιδι κ εχει προβλημα υπογονιμοτητασ ο αντρασ μοπυ καποιοι μασ λενε για εξωσωματικη δεν θελω ολα πανε χαλια τι να κανω
Καλως ηρθες στη παρεα μας theophania !
Σου εστειλα π.μ. Ο Θεος μαζι σου ! :-*
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Αγαπητή Theofania,

κατ' αρχήν, όπως λέει και ο pretorian, η δύναμη της προσευχής είναι πολύ μεγάλη. Ο ίδιος ο Χριστός θα σε οδηγήσει εκεί που πρέπει. Η πίστη μας είναι το μεγαλύτερο όπλο μας στη ζωή. Έχω περάσει και εγώ πάρα πολύ δύσκολες καταστάσεις από παιδί, όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι σε αυτό το forum. Κι επίσης είδα και άκουσα πολλά λόγω επαγγέλματος και περιστάσεων. Αλλά δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτή τη ζωή όσο κι αν κάποιες φορές αισθανόμαστε μόνοι. Ξέρω ότι ο Θεός είναι πάντα κοντά σε όλους μας.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να πας σε κέντρα αυτογνωσίας ή γιόγκα και τα συναφή, όπως σου λένε οι γύρω, και όπου σίγουρα δεν πρόκειται να βρεις τον εαυτό σου.
Μην ψάχνεις για δήθεν σοφούς τέτοιου τύπου.

Το να βρεις, όμως, κάποιον καλό πνευματικό είναι απαραίτητο και υποψιάζομαι ότι τα υπόλοιπα μέλη θα σου έχουν ήδη συστήσει κάποιον. Εγώ δεν τολμώ να συστήσω κάποιον αφενός διότι ως χριστιανή πνευματικά είμαι σε νηπιακή ηλικία και αφετέρου διότι μόλις πολύ πρόσφατα με αξίωσε ο Θεός να βρω πνευματικό που νομίζω ότι με καταλαβαίνει και με νοιάζεται.

Ακόμα και από αυτό το forum, όπου συμμετέχω ελάχιστα αλλά διαβάζω ανελλιπώς, έχω ωφεληθεί τρομερά από τις διάφορες απόψεις και συμβουλές που ανταλλάσσονται.

Καταλαβαίνω πως μέσα στα προβλήματά σου δυσκολεύεσαι να δεις φως και σου φαίνεται απίθανο ότι θα βγεις πιο δυνατή. Αλλά είναι αλήθεια. Ο Θεός μας δίνει πράγματα που μπορούμε να αντέξουμε και πρέπει να αγωνιστούμε. Προσευχήσου καθημερινά και

Μην το βάζεις κάτω με τίποτα !!!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Υπομονή και προσευχή

Δημοσίευση από pAntonios »

Πράγματι έχεις μεγάλη ανασφάλεια αγαπητή μου μέ όλα αυτά που λες απανωτά! Μην ξεχνάς ότι ο Διάβολος πολλές φορές πατάει πάνω στην ανασφάλειά μας για να μας κλονίσει την πίστη στο Θεό και να μπει εκείνος από την πίσω πόρτα αφεντικό!

Γι αυτό ψυχραιμία! Μην ενεργείς σπασμωδικά. Υπομονή και προσευχή σε βάζουν και στον Παράδεισο.

Μην βιαστείς να κάνεις εξωσωματική, είσαι μικρή ακόμη, έχει ο Θεός. Και μάλιστα Εκείνος ξέρει καλύτερα από εμάς!

Θα σου συνιστούσα να επικοινωνήσουμε προσωπικά διότι περισσότερες λεπτομέρειες δημόσια μπορεί να σε εκθέσουν...

Στείλε μου στο p.Antonios @ otenet.gr (χωρίς κενά!)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”