Η φρασεολογία όλων μας σε χριστιανική συζήτηση!

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ελένη η επιθυμία σου έγινε αποδεκτή. Δεν θα σου επιτραπεί η πρόσβαση για τον επόμενο μήνα.

Λυπάμαι πολύ εσύ το θέλησες.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

ΟΚ. Ευχαριστώ. Θα σας παρακολουθώ σαν επισκέπτης.
Καλημέρα!
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευση από theophania »

Ο Π.ΑΝΤΩΝΙΟς ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩς ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΥ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑς ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟ ΦΑΡΙΣΑΙΣΜΟς ΠΟΥ ΕΤΣΙ Κ ΤΟΝ ΤΣΙΓΚΛΙΣΟΥΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥς.ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥς ΚΑΛΛΟΥς Κ ΤΟΥς ΗΘΙΚΟΥς ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΑς ΘΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑς ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΘΗΡΙΑ ΤΕΛΕΙΩς.ΜΗΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑς ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΑΜΠΙΛι ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥμε?ΑΛΛΟΝ ΜΑς ΤΟ ΕΔΩΣΕ Ο Π. ΑΝΤΩΝΙΟς ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΑΚΟΜΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΠΙΑ ΘΑ ΧΑΣΜΟΥΡΙΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΑς.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

strumfi έγραψε:Και κάτι ακόμα, πάτερ. Εχθές προσπάθησα να ρίξω τους τόνους. Λέω νηστεία έρχεται, ας συμφιλιωθούμε με τους αδελφούς και ας αφήσουμε και τον π. Αντώνιο να επιδοθεί στον πνευματικό του αγώνα, μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα εδώ μέσα.
Εσείς όμως επιμένετε να τρίβεστε στη γκλίτσα του τσοπάνη...
Αδελφή μου, έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να μιλάμε σε έναν ιερέα όπως σε έναν φίλο μας! Αυτός είναι ένας εκπρόσωπος του Θεού! Χρίστηκε ιερέας μέσω μυστηρίου, που σημαίνει παρουσία Θεού! Μπορεί να μην συμφωνούμε με την γνώμη του, αλλά, νομίζω, ότι αυτό που προπάντων πρέπει να δείχνουμε σε έναν εκπρόσωπο του Θεού είναι η ευλάβεια! Ακόμη και αν αυτός είναι ο χειρότερος όλων, ο πλέον ανήθικος της ενορίας, εμείς πάλι αυτήν την ευλάβεια πρέπει να του δείχνουμε! Να μην ξεχνάμε ότι ο ιερέας έχει τη δύναμη όποτε το θελήσει να κατεβάσει τον Ίδιο τον Θεό στη γη (μέσω της Θείας Λειτουργίας).
Αδελφή μου, με συγχωρείς, αν ο τρόπος που σου τα λέω δεν είναι ο ενδεδειγμένος! Δεν σου ασκώ κριτική. Είμαι πολύ ανάξιος για κάτι τέτοιο! Απλά, σου εκφράζω την άποψή μου.
Τελειώνοντας, θέλω να αναφέρω – ξανά – την ιστορία που μου έχει πει ο πνευματικός μου :
«Κάποια γυναίκα είχε αγανακτήσει από την ασέβεια ενός ιερέα και κάποια στιγμή δεν άντεξε και – στα κρυφά – τον μούντζωσε! Αργότερα η γυναίκα αυτή πέθανε και όταν μετά από χρόνια έσκαψαν τον τάφο της, είδαν ότι τα χέρια της (από τον καρπό και κάτω) δεν είχαν λιώσει και μάλιστα ότι να νύχια της είχαν μακρύνει! Όταν έμαθαν τον λόγο, αναγκάστηκαν να φωνάξουν δεσπότη για να διαβάσει τις σχετικές ευχές»!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε aposal, επειδή η Ελένη (strumfi) δεν θα είναι μαζί μας για τον επόμενο μήνα, παρακαλώ να μην απευθύνεσαι σ΄αυτή γιατί δεν μπορεί να σου απαντήσει.

Α και παρεμπιπτόντως την ιστορία που αναφέρεις εγώ την ξέρω διαφορετικά, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

nkope έγραψε:Φίλε aposal, επειδή η Ελένη (strumfi) δεν θα είναι μαζί μας για τον επόμενο μήνα, παρακαλώ να μην απευθύνεσαι σ΄αυτή γιατί δεν μπορεί να σου απαντήσει.

Α και παρεμπιπτόντως την ιστορία που αναφέρεις εγώ την ξέρω διαφορετικά, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία.
Συγχώρα με αδελφέ μου!
Απευθύνθηκα σ' αυτήν γνωρίζοντας ότι δεν μπορεί να μου απαντήσει, αλλά πιθανότατα έκανα λάθος!

θα με ενδιέφερε η δική σου εκδοχή της ιστορίας που έγραψα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

strumfi έγραψε:...Εσείς όμως επιμένετε να τρίβεστε στη γκλίτσα του τσοπάνη...
Και μιας και η φίλη μας συνεχίζει να διαβάζει, θα ηθελα να της πώ (χωρίς να αναμένω απάντηση) οτι η παραπάνω έκφραση είναι ατυχής και ακατάλληλη για οποιοδήποτε επίπεδο γραπτής επικοινωνίας. Μπορεί να ισχύσει όμως σε ζωντανή επαφή όπου οι διαφορές πολύ γρήγορα μπορούν να αμβλυθούν με δεδομένο οτι η διάθεση για εξερεύνηση είναι υπαρκτή και δεδομένη.

nkope οταν λέμε ένα μήνα φαντάζομαι οτι εννοούμε μέχρι το τέλος του μήνα Νοεμβρίου και όχι μεχρι τις 13 Δεκ. Ανοχή διότι σήμερα είναι Τρίτη και 13 !!!! :mad:

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

============================================

Η αδελφή μας είναι σε ban

Δεν έχει δυνατότητα να υπερασπιστεί τις θέσεις της.

Δεν είναι νομίζω τίμιο να συνεχίζεται καμία αναφορά

για τα γραπτά της αδελφής μας.

Ευχαριστώ.

==============================================
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

eortologio_gr έγραψε:nkope οταν λέμε ένα μήνα φαντάζομαι οτι εννοούμε μέχρι το τέλος του μήνα Νοεμβρίου και όχι μεχρι τις 13 Δεκ. Ανοχή διότι σήμερα είναι Τρίτη και 13 !!!! :mad:

Χρ.
Χρήστο έχεις μείνει μια μέρα πίσω, σήμερα δεν είναι Τρίτη και 13 αλλά Τετάρτη και 14. Άρα ο μήνας του ban τελειώνει 15 Δεκεμβρίου.

Φίλε aposal η εκδοχή που ξέρω εγώ αναφέρεται σε καθηρημένο αρχιερέα και θέλει να τονίσει ότι ούτε καθηρημένο κληρικό δεν έχουμε δικαίωμα να προσβάλουμε.
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

nkope έγραψε:Φίλε aposal, επειδή η Ελένη (strumfi) δεν θα είναι μαζί μας για τον επόμενο μήνα, παρακαλώ να μην απευθύνεσαι σ΄αυτή γιατί δεν μπορεί να σου απαντήσει.
Ανεξάρτητα από το αν ζητησε μόνη της η Ελένη τον αποκλεισμό της, θεωρώ πως εσύ Νικόλα δεν έπρεπε να το πράξεις.
Δεν κρυβω πως κάποια στιγμή εκνευρίστηκα με τα γραφόμενά της, ίσως να σκέφτηκα κιόλας πως θα έπρεπε να κατέβουν, διαφώνησα μαζί της κάθετα...μα δεν μπορώ να μην δω και να μην θαυμάσω το θάρρος και την δύναμη αυτης της κοπέλλας να απαντά και να στηρίζει την άποψή της.
Και την δύναμη επίσης να ζητά δημόσια συγγνώμη εκει που θεωρεί πως έφταιξε.
Και αυτό το θάρρος μακάρι να το είχαν και άλλοι εδω μέσα....

Εγώ θα ήθελα η Ελένη να μπορεί να απαντά και να μετέχει στις συζητήσεις μας και ζητάω την άρση του αποκλεισμού της.
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”