Αξονική τομογραφία έκανε ο Αρχιεπίσκοπος

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: AMHN

Δημοσίευση από strumfi »

Merkourios έγραψε:Αγαπητή φίλη.

Παρακολουθώ από τήν αρχή τήν επιθετική σου στάση απέναντι τού ιερέως πού είπε σάν άνθρωπος τήν γνώμη του, καί μάλιστα μέσα από μία αγωνιστική ιερατική εκφόρτιση αγωνίας τής συνείδησης, πού εμείς ασφαλώς δέν διαθέτουμε.

Υπάρχει όμως κάποια δεοντολογία συμπεριφοράς στήν επικοινωνία πού πρέπει νά τηρείται, όχι μόνο εδώ, αλλά καί έξω στόν κόσμο, εάν θέλουμε νά λεγόμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι καί όχι άγρια καί νευρικά θηρία πού ξύνουμε τά νύχια μας όπως οί τίγρεις γιά φασαρία, καί "θηρεύουμε" λέξεις γιά νά δείξουμε τόν όποιο εαυτό μας, ή γιά νά πουλήσουμε μαγκιά στούς άλλους όχι από υπερβάλλοντα χριστιανικό ζήλο, αλλά από υπερβάλλοντα εγωϊσμό...

Γνωρίζω βέβαια, ότι δέν θά σού είναι αρεστά όλα αυτά πού τώρα διαβάζεις αλλά η αλήθεια ποτέ δέν είναι ούτε γλυκειά, ούτε αρεστή, πλήν σπανίων περιπτώσεων ταπείνωσης τού ελεγχομένου...

Σπανίων όμως...

Ο τρόπος συμπεριφοράς σου καί η λεκτική σου διατύπωση πρός ένα ιερέα όχι μόνο πολιτισμένη δέν είναι, αλλά ούτε καί χριστιανική.

Οί πραγματικοί χριστιανοί πού έχουν μέσα τους κάποιο φόβο Θεού, φέρονται μέ σεβασμό στά ιερατικά πρόσωπα πού έχουν Αποστολική διαδοχή καί χρίσμα ιεροσύνης, ακόμη καί όταν έχουν διαφορές αντιλήψεων σε ορισμένα θέματα.

Ο "βαρύς ενικός" πού χρησιμοποιείς επιθετικά γιά τόν άγνωστό μου πατέρα Αντώνιο, δείχνει ότι από πρόθεση προσπαθείς να τά ισοπεδώσεις όλα, πράγμα πού μέ κάνει νά σκέφτομαι μήπως μάς έρχεσαι από "άλλους τόπους" πού δέν συμπαθούν καθόλου τούς ιερείς...
Τη φαρέτρα με τα βέλη μου τη χρησιμοποιώ όταν και εφόσον χρειάζεται. Στην προκειμένη περίπτωση, στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω, προς το παρόν.
Ο βαρύς ενικός, όπως λες, μπορεί να μη σου κάθεται οπτικά και από μία άποψη μάλλον έχεις δίκαιο. Άκου, αν θες, και μία άλλη άποψη (τη δική μου :lol: ) Καλώς ή κακώς είμαι ο εαυτός μου και συχνά δεν στέκομαι στους τύπους. Θέλω να πω πως ο πληθυντικός ευγενείας στην προκειμένη περίπτωση δεν μου προέκυψε, γιατί έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα ο σεβασμός έχει κλονισθεί.
Όμως, δεν φανατίζομαι και ούτε είμαι από τους ανθρώπους που επειδή κάποτε τσακώθηκαν με κάποιον του το κρατάνε μανιάτικο. Ούτε από εκείνους που πιστεύουν πως ο άλλος δεν έχει περιθώρια βελτίωσης ενώ ο εαυτός μας έχει. Προχθές με άκουσες να μιλάω αλλιώς, εχθές με άκουσες να λέω "Μπράβο, τώρα το θέτεις σωστά", γιατί όντως χάρηκα για την συγκεκριμένη προτροπή του ιερέα για προσευχή, αλλά έτσι θέλησα να εκφραστώ και έτσι έκανα.
Η υπόδειξη για διόρθωση εκ μέρους σου είναι ευπρόσδεκτη, όπως και κάθε διόρθωση, αλλά θέλει το χρόνο της για να εισακουσθεί.
Καλημέρα!
vic
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ρωμανία

Δημοσίευση από vic »

παράλληλα με την προσευχή για την υγεία του Αρχιεπισκόπου, ας προσευχόμαστε και για την εκλογή νέου Αρχιεπισκόπου, πατερικού και παραδοσιακού, γιατί η Εκκλησία μας έχει πολλά φαινόμενα ανησυχητικά.
π.χ. από http://www.romfea.gr/index.php?option=c ... 4&Itemid=2

Προσκυνηματικές επισκέψεις σε συνεργασία με το Βατικανό προσπαθεί να κάνει η Μητρόπολη Φιλίππων, και η Νομαρχία Καβάλας, με αφορμή την ανάπτυξη του Θρησκευτικού Τουρισμό του τόπου.

Επίκεντρο στις επισκέψεις αυτές του Θρησκευτικού Τουρισμού, είναι η ίδρυση της πρώτης Χριστιανικής Εκκλησίας στην Καβάλα από τον Απόστολο Παύλο.
Σύμφωνα με δημοσίευμα της "Ναυτεμπορικής" ο Νομάρχης Καβάλας μαζί με τον Μητροπολίτη Φιλίππων κ. Προκόπιο, πριν λίγο καιρό επισκέφθηκαν το Βατικανό όπου συναντήθηκαν με τον Καρδινάλιο της Αγίας Έδρας Ουόλτερ Κάσπερ και τον υπεύθυνο για τον Θρησκευτικό Τουρισμό μονσινιόρ Τζεζάρε Ατρούϊ.
Ο Μητροπολίτης Προκόπιος επεσήμανε πως συζητήθηκε με τους δύο εκπροσώπους της Καθολικής Εκκλησίας, η προοπτική προγραμματισμένων επισκέψεων εκατέρωθεν.
Επίσης τόνισε πως λόγο της ανακύρηξης του 2008 ως έτος του Αποστόλου Παύλου από το Βατικανό, και λόγο της ολοκλήρωσης Συνεδριακού Κέντρου
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

vic έγραψε: Επίκεντρο στις επισκέψεις αυτές του Θρησκευτικού Τουρισμού, είναι η ίδρυση της πρώτης Χριστιανικής Εκκλησίας στην Καβάλα από τον Απόστολο Παύλο.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της "Ναυτεμπορικής" ο Νομάρχης Καβάλας μαζί με τον Μητροπολίτη Φιλίππων κ. Προκόπιο, πριν λίγο καιρό επισκέφθηκαν το Βατικανό όπου συναντήθηκαν με τον Καρδινάλιο της Αγίας Έδρας Ουόλτερ Κάσπερ και τον υπεύθυνο για τον Θρησκευτικό Τουρισμό μονσινιόρ Τζεζάρε Ατρούϊ.
Ε, και που είναι το κακό, αλλά και τι σχέση έχει αυτή η ιστορία με την υγεία του Αρχιεπισκόπου;

Μη δημοσιεύετε ότι νά 'ναι όπου νά 'ναι. Υπάρχει ανοικτό θέμα για τις σχέσεις με τους παπικούς. Γιατί φίλε vic δεν το έβαλες εκεί να το συζητήσουμε;

Όποιος θέλει ν΄απαντήσει στη δημοσίευση του vic παρακαλώ να το κάνει στο link:

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... 4718#56035
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: AMHN

Δημοσίευση από pAntonios »

strumfi έγραψε:Έτσι μπράβο!
Τώρα το θέτεις σωστά το θέμα!
Ας προσευχηθούμε όλοι. Το χρειάζεται κι εκείνος, το χρειαζόμαστε κι εμείς!
Κι ο Θεός να δώσει το καλύτερο.
Καλημέρα σε όλους
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο Ελένη... (αντιπαρέρχομαι το ύφος σου!)
Αγκαλιάζουμε τον άνθρωπο αλλά επισημαίνουμε και ψέγουμε την όποια πλάνη του, όταν βλέπουμε ότι μπορεί να γίνει λοιμική νόσος και να προσβάλει ολόκληρο το ποίμνιο!
Δεν σου κρύβω ότι τα πρώτα χρόνια της θητείας του ανήκα στους ένθερμους υποστηρικτές του, για να κρυώσω αργότερα και να απογοητευτώ τελικά!
Και το κριτίριο μου φυσικά δεν είναι η προσωπική συμπάθεια που υπάρχει ούτως η άλλως, αλλά η πνευματική επάρκεια και η ωφέλεια της Εκκλησίας.
Φίλος Πλάτων, φιλτάτη αλήθεια!!!
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: AMHN

Δημοσίευση από strumfi »

pAntonios έγραψε:
strumfi έγραψε:Έτσι μπράβο!
Τώρα το θέτεις σωστά το θέμα!
Ας προσευχηθούμε όλοι. Το χρειάζεται κι εκείνος, το χρειαζόμαστε κι εμείς!
Κι ο Θεός να δώσει το καλύτερο.
Καλημέρα σε όλους
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο Ελένη... (αντιπαρέρχομαι το ύφος σου!)
Αγκαλιάζουμε τον άνθρωπο αλλά επισημαίνουμε και ψέγουμε την όποια πλάνη του, όταν βλέπουμε ότι μπορεί να γίνει λοιμική νόσος και να προσβάλει ολόκληρο το ποίμνιο!
Δεν σου κρύβω ότι τα πρώτα χρόνια της θητείας του ανήκα στους ένθερμους υποστηρικτές του, για να κρυώσω αργότερα και να απογοητευτώ τελικά!
Και το κριτίριο μου φυσικά δεν είναι η προσωπική συμπάθεια που υπάρχει ούτως η άλλως, αλλά η πνευματική επάρκεια και η ωφέλεια της Εκκλησίας.
Φίλος Πλάτων, φιλτάτη αλήθεια!!!
Αν σε ενοχλεί, πάτερ, ο ενικός αριθμός με τον οποίον απευθύνομαι στο πρόσωπό σου, μπορείς να επιλέξεις για την ώρα να μην απευθύνεσαι σ' εμένα προσωπικά. Ο σεβασμός μου προς το πρόσωπό σου αυτή τη στιγμή έχει κλονιστεί σοβαρά και το γνωρίζεις. Μη στέκεσαι, λοιπόν, σε λεπτομέρειες.
Όσο για τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, είναι κρίμα πια, ας τον αφήσουμε ήσυχο και ας κοιτάξουμε τη λοιμική νόσο από την οποία πάσχουμε όλοι μας, δηλαδή το εγώ. Στο έγραψα εξάλλου, πάτερ, και σε προσωπικό μήνυμα προ ημερών. Συγχώρεσέ με, αλλά έχω κι εγώ απογοητευτεί πάρα πολύ από όλα αυτά και δεν μπορώ να κρατάω τους τύπους, όπως θα έπρεπε. Το ρημάδι το... εγώ, βλέπεις!
Καλή Σαρακοστή!!!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: AMHN

Δημοσίευση από pAntonios »

strumfi έγραψε: Αν σε ενοχλεί, πάτερ, ο ενικός αριθμός με τον οποίον απευθύνομαι στο πρόσωπό σου, μπορείς να επιλέξεις για την ώρα να μην απευθύνεσαι σ' εμένα προσωπικά.........................................................
Όσο για τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, είναι κρίμα πια, ας τον αφήσουμε ήσυχο και ας κοιτάξουμε τη λοιμική νόσο από την οποία πάσχουμε όλοι μας, δηλαδή το εγώ. Στο έγραψα εξάλλου, πάτερ, και σε προσωπικό μήνυμα προ ημερών. Συγχώρεσέ με, αλλά έχω κι εγώ απογοητευτεί πάρα πολύ από όλα αυτά και δεν μπορώ να κρατάω τους τύπους, όπως θα έπρεπε. Το ρημάδι το... εγώ, βλέπεις!
Καλή Σαρακοστή!!!
Μα πως να σε αφήσω Ελένη, αφού εξακολουθείς να "τρίβεσαι στην κλίτσα του τσοπάνη";;; Τη μια με ψέγεις και την άλλη σπεύδεις ναμου δώσεις τα μπράβο... Ευχαριστώ πάντως να είσαι καλά!
Πάντως δεν διάβασες καλά όσα είπα, διότι εγώ προσωπικά δεν είπα τίποτε για τον ενικό σου (κι άλλοι μου μιλούνε στον ενικό αλλά είναι ευπρεπείς!) αλλά για το υφάκι σου!

Όσο για το άλλο <<ας κοιτάξουμε τη λοιμική νόσο από την οποία πάσχουμε όλοι μας, δηλαδή το εγώ>> θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρώτα λίγη δουλίτσα από τον εαυτό σου και μετά να το ζητάς και από τους άλλους εδω μέσα...
Φαντάζομαι άλλωστε ότι το συζητάς και με τον πνευματικό σου...
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: AMHN

Δημοσίευση από strumfi »

pAntonios έγραψε:
strumfi έγραψε: Αν σε ενοχλεί, πάτερ, ο ενικός αριθμός με τον οποίον απευθύνομαι στο πρόσωπό σου, μπορείς να επιλέξεις για την ώρα να μην απευθύνεσαι σ' εμένα προσωπικά.........................................................
Όσο για τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, είναι κρίμα πια, ας τον αφήσουμε ήσυχο και ας κοιτάξουμε τη λοιμική νόσο από την οποία πάσχουμε όλοι μας, δηλαδή το εγώ. Στο έγραψα εξάλλου, πάτερ, και σε προσωπικό μήνυμα προ ημερών. Συγχώρεσέ με, αλλά έχω κι εγώ απογοητευτεί πάρα πολύ από όλα αυτά και δεν μπορώ να κρατάω τους τύπους, όπως θα έπρεπε. Το ρημάδι το... εγώ, βλέπεις!
Καλή Σαρακοστή!!!
Μα πως να σε αφήσω Ελένη, αφού εξακολουθείς να "τρίβεσαι στην κλίτσα του τσοπάνη";;; Τη μια με ψέγεις και την άλλη σπεύδεις ναμου δώσεις τα μπράβο... Ευχαριστώ πάντως να είσαι καλά!
Πάντως δεν διάβασες καλά όσα είπα, διότι εγώ προσωπικά δεν είπα τίποτε για τον ενικό σου (κι άλλοι μου μιλούνε στον ενικό αλλά είναι ευπρεπείς!) αλλά για το υφάκι σου!

Όσο για το άλλο <<ας κοιτάξουμε τη λοιμική νόσο από την οποία πάσχουμε όλοι μας, δηλαδή το εγώ>> θα μπορούσες να ξεκινήσεις πρώτα λίγη δουλίτσα από τον εαυτό σου και μετά να το ζητάς και από τους άλλους εδω μέσα...
Φαντάζομαι άλλωστε ότι το συζητάς και με τον πνευματικό σου...
Με την ευχή σου, πάτερ, είμαι εκπαιδεύσιμη
:wink:
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: AMHN

Δημοσίευση από eortologio_gr »

strumfi έγραψε:...Με την ευχή σου, πάτερ, είμαι εκπαιδεύσιμη
:wink:
Φτάνει κάποτε μια συζήτηση σε ένα σημείο που είναι επιτακτική η ανάγκη της αυτόπροσωπης παρουσίας.

Η επαφή με τα μάτια και η ζωντανή συζήτηση προσφέρει την εικόνα που λείπει απο ένα γραπτό και βοηθά στην άμβλυση των όποιων αιχμών υπάρχουν σε μια διαδυκτιακή σχέση (της γκλίτσας μη εξαιρουμένης !!!).

Οι της Θεσσαλονίκης αδελφοί είμαι σίγουρος ότι πάντοτε είναι παρόντες σε οποιοδήποτε κάλεσμα για ζωντανή "εμφάνιση"...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: AMHN

Δημοσίευση από strumfi »

eortologio_gr έγραψε:
strumfi έγραψε:...Με την ευχή σου, πάτερ, είμαι εκπαιδεύσιμη
:wink:
Φτάνει κάποτε μια συζήτηση σε ένα σημείο που είναι επιτακτική η ανάγκη της αυτόπροσωπης παρουσίας.

Η επαφή με τα μάτια και η ζωντανή συζήτηση προσφέρει την εικόνα που λείπει απο ένα γραπτό και βοηθά στην άμβλυση των όποιων αιχμών υπάρχουν σε μια διαδυκτιακή σχέση (της γκλίτσας μη εξαιρουμένης !!!).

Οι της Θεσσαλονίκης αδελφοί είμαι σίγουρος ότι πάντοτε είναι παρόντες σε οποιοδήποτε κάλεσμα για ζωντανή "εμφάνιση"...

Χρ.
Προτείνεις συνάντηση για καφέ;
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: AMHN

Δημοσίευση από pAntonios »

strumfi έγραψε: ............................................................
Με την ευχή σου, πάτερ, είμαι εκπαιδεύσιμη
:wink:

ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ !!!


Δυστυχώς δεν μπόρεσα Χρήστο να έρθω στη συνάντησή σας, αν και σας σκεφτόμουν έντονα και σας στέλνω την αγάπη μου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”