Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Φοβερό να σε αγαπώ και μην το καταλαβαίνεις.
Επειδή δεν σε κοίταξα, δεν σου μίλησα, δεν σου χαμογέλασα, δεν σου απάντησα, να ζεις στην απομόνωσή σου, ενώ εγώ σε αγαπώ.
Να είσαι μαζί μου κάθε ημέρα και εσύ να νομίζεις ότι ούτε καν σε θυμάμαι.
Τι φοβερό να μη νοιώθεις την αγάπη μου, το ενδιαφέρον μου, την προσευχή μου για σένα.
Τι φοβερό να προτιμάς την φίλαυτη μοναξιά σου.
Τι φοβερό να θέλεις να πάψω να σ'αγαπώ.

Υ.Γ. Τι φοβερό όταν μιλάς για αγάπη, όλοι να σκέφτονται την σάρκα!

Όχι, δεν είναι λόγια που πηγάζουν από έναν σαρκικό έρωτα.
Τα γράφει ο Γέροντας Αιμιλιανός Σιμωνοπετρίτης.
Τα γράφει για μένα, για σένα, για τον καθένα

π. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Να ζητάς με πίστη χωρίς να αμφιβάλλεις καθόλου,διότι εκείνος που ανφιβάλλει είναι άνθρωπος δίγνωμος ακατάστατος σε όλη τη διαγωγή του».
Ιακ. α' 6-7
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δίπλα στο σταυρό σου

Κύριε! Ας γίνει o σταυρικός Σου θάνατος ιατρεία καί εξυ­γίανση γιά μάς. Aς αποβεί βοήθεια καί ενίσχυση στό έργο τής αντιδράσεως κατά της αμαρτίας πού υπάρχει μέσα μας. Ας αποδειχθεί ζωηφόρα πηγή χαρίτων, εξαγιασμού γιά τίς ψυχές μας. Γίνε καί γιά μάς Σωτήρας καί Λυτρω­τής, γλυκύτατε Ιησού, ώστε πιστοί καί ευγνώμονες νά στε­κόμαστε δίπλα στό Σταυρό Σου, όχι χλευάζοντας καί βλα­σφημώντας, άλλά δοξάζοντας τό όνομά Σου καί υμνώντας τήν αγάπη Σου. Κοντά Σου γινόμαστε άνθρωποι, γιά νά ανυψωθούμε μετά άπό λίγο καί μέχρι τόν θρόνο τής δόξας Σου. Μακριά Σου γινόμαστε κτήνη καί θηρία πού δέν μπο­ρούμε νά συγκρατηθούμε από κανένα φραγμό καί χαλινό, σέ κανένα όριο καί μέτρο.

Ώ ναι! κοντά Σου, πάντοτε κοντά Σου, διαρκώς κοντά στό Σταυρό Σου δώσε νά παραμεί­νουμε σέ όλη μας τή ζωή, λάτρεις ευγνώμονες καί προσκυ­νητές ευλαβείς, τονίζοντας κι εμείς μέ τίς αδύναμες φωνές μας αλλά μέ φλογερές τίς καρδιές μας τόν αιώνιο ύμνο ο όποιος διαδέχθηκε οριστικά τίς άγριες καί θηριώδεις κραυ­γές των βλάσφημων σταυρωτών Σου.

Παν. Ν. Τρεμπέλα, Aπό τo Πάθος του Κυρίου, σελ. 81.
Έκδοση ΑδελΦότητα: Θεολόγων «Ό Σωτήρ».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Αναθέστε όλα τα προβλήματά σας στον Θεό... Μην κάνετε τίποτα που να αποβλέπει στη δόξα των ανθρώπων, αλλά μόνον ότι είναι ευάρεστο στο Θεό».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Φύλλα και σαπουνόφουσκες και καπνό και άχυρα και σκιά και σκόνη..... χαρακτήρισα όλα τα λαμπρά αυτού του κόσμου».
Άγιος Νείλος ο Ασκητής
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από ntinos »

Η ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΜΑΣ
Δεν πρέπει να ενεργούμε κάτι επειδή μας το είπε το μυαλό μας ή οι άλλοι ή ο Θεός, όπως μπορεί να νομίζουμε... Σε βλέπω π. χ. να βρίζεις, έρχομαι και σε ελέγχω με την ιδέα ότι την ώρα εκείνη εγώ γίνομαι η παρουσία του Χριστού, ότι πιθανόν να με ακούσεις και να γίνω η σωτηρία σου. Το πιθανότερο είναι, όπως είσαι οργισμένος και βλασφημείς, να βλασφημήσεις και μένα και να γίνω αφορμή να αμαρτήσεις εσύ δύο φορές. Και τότε μπορεί να πω, "μετά πρώτην καί δευτέραν νουθεσίαν παραιτοῦ", αλλά στην ουσία εγκαταλείπει εμένα ο Θεός, διότι εγώ δεν είχα σύνεση και σε προκάλεσα. Ο ένοχος ενώπιον του Θεού είμαι εγώ. Χρειάζεται λοιπόν αυτή η πρόβλεψη των ενεργειών μας, των λόγων μας, των προοπτικών μας.

Γέροντας Αιμιλιανός Σιμωνοπετρίτης
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από ntinos »

Όταν προσφεύγεις στον Κύριο, μην κοιτάς τι γίνεται μέσα σου. Κράτα την προσοχή σου προσηλωμένη σ’ Εκείνον και ικέτευέ τον για βοήθεια. Σε νου προσηλωμένο στον Κύριο, εμπαθής λογισμός δεν μπορεί να σταθεί.

Όσιος Θεοφάνης ο Έγκλειστος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ούτε να έχεις μεγάλο θάρρος, ούτε να απελπίζεσαι υπερβολικά. Το πρώτο σε εξασθενεί, το δεύτερο σε ρίχνει κάτω».
Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Είναι αληθινά μακάριος εκείνος που ζητά την αρετή και την ασκεί και εξετάζει με επιμέλεια τι είναι αρετή».
Άγιος Ιω. ο Δαμασκηνός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Δεν υπάρχει άλλος σίγουρος δρόμος σωτηρίας, εκτός από το να εξομολογείται ο καθένας σε πατέρες με πολλή διάκριση και από αυτούς να παίρνει οδηγίες για την αρετή και να μην ακολουθεί το δικό του θέλημα».
Άγιος Κασσιανός ο Ρωμαίος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”