Ο Θεός, αγαπά τον αμαρτωλό μάλλον ή τον δίκαιο;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

σκεψου ομως αγαπητε πως ο ασωτος μπηκε στην χαρα του πατερα και ο καλος γιος εμεινε απ εξω
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Είσαι σίγουρος; Προσωπικά δεν είμαι βέβαιος αν ο Δίκαιος έτερος υιός είναι καν σεσωσμένος άνθρωπος αλλά Άγγελος. Ο δε Χριστός είπε ότι η μερίδα του Δικαίου δεν θα αφαιρεθή.

Οι πεπτωκότες Άγγελοι έχασαν την Σωτηρία τους. Οι Άγγελοι Κυρίου πάλι βρίσκονται ταγμένοι αενάως δίπλα Του. Δεν τους δόθηκε πότε η τιμή της προσφοράς του Υιού.

Ο άνθρωπος αντίθετα ευτύχησε να έχει πολλαπλές ευκαιρίες σωτηρίας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25101
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ο Θεός είναι τέλειος και δεν αγαπά άλλους περισσότερο και άλλους λιγότερο, αλλά όλα τα πλάσματά Του, το ίδιο.
Διαβαθμίσεις στην αγάπη έχουμε μόνο εμείς, οι αμαρτωλοί. Και όσο πιο αμαρτωλοί είμαστε, τόσο μεγαλύτερες οι διαβαθμίσεις. Ας μην ξενάμε ότι οι άγιοι αγαπούσαν του δήμιους και τους βασανιστές τους και προσευχόντουσαν γι' αυτούς.
Έχω την εντύπωση παντως, ότι δεν υπάρχουν δίκαιοι που ποτέ δεν έχουν πέσει χαμηλά. Για να φτάσει στο σημείο, κάποιος Χριστιανός, να είναι δίκαιος, πρέπει να έχει κάνει μεγάλο αγώνα, να έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου, όπως οι άγιοί μας, να έχει συντριβεί η περηφάνια του, άρα να έχει πέσει χαμηλά. Για να είμαι πιο σωστός, ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ πόσο χαμηλά βρίσκεται και να έχει μετανοήσει γι' αυτό! Γιατί πολλοί είμαστε χαμηλά στα μάτια του Κυρίου μας, αλλά νομίζουμε το αντίθετο!
Όσον αφορά τις διαβαθμίσεις του Παραδείσου, έχω την εντύπωση ότι κι εκεί υπάρχουν. Ο κάθε ένας που είναι στο Παράδεισο δηλαδή, είναι ευτυχισμένος, αλλά και εκεί υπάρχουν διαβαθμίσεις, ανάλογα με τον αγώνα που έκανε στην επίγεια ζωή του. Απλά δεν νιώθει ότι κάποιος άλλος μπορεί να είναι πιο ευτυχισμενος από αυτόν, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να μετριασθεί η ευτυχία του!
Τέλος (και άσχετο με το θέμα) ήθελα να ρωτήσω τον αδελφό tinios αν κατάγεται από την Τήνο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

τελος παντων εγω ελπιζω στο ελεος του θεου
και αυτο θα με καταδιωκει μεχρι να πεθανω
αμην
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Ποιος ειπε οτι δεν μπηκε ο αλλος υιος μεσα?
Η παραβολη τελειωνει αποτομα, δεν λεει κατι παραπανω για τον αλλο γιο, ο πατερας βγηκε εξω και παρεκαλει αυτον, του ειπε τα γνωστα, και τερμα η παραβολη,
εξω απο το σπιτι του ειπε κατι πολυ σωστο, μπορει μετα απο αυτο να ειπε ναι πατερα εχεις δικιο και να μπηκε στο σπιτι τελικα, εξ αλλου δεν παρεβει ποτε εντολη του οπως ειπε :D :D :D :D

Η αποψη μου παντως για τα παραπονα των 2 (υιος, εργατες αμπελωνος) ειναι η εξης, ο Χριστος θελει να δειξει το
χωρίς ἐμοῦ οὐ δύνασθε ποιεῖν οὐδέν
Που καποια στιγμη ισως το ξεχασαν οι συγκεκριμενοι δικαιοι.
Πανω που αρχιζεις να λες να κατι καταφερνω και εγω αρχιζουν τα βιολιά :twisted: και επιτρεπει ο Κυρος ενα στραβοπατημα για να συνελθεις γιατι επακολουθουν τα...
εγω που ημουν συνεχεια με εσενα, μα να εγω ειμαι καλος Χριστιανος και δεν με ακους Χριστε μου, εγω που βασταξα το καυμα της ημερας, που ετσι που αλλιως, ξεχνωντας οτι
σε καλεσε στην πιστη ο Χριστος
αν καταλαβες 5 πραγματα σου ανοιξε τα ματια ο Χριστος
αν σωθεις σε εσωσε ΤΣΑΜΠΑ ο Χριστος κτλπ
και εσυ μου θες και παραπανω δηναρια........ :D :D :D :D :D
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

aposal έγραψε
Τέλος (και άσχετο με το θέμα) ήθελα να ρωτήσω τον αδελφό tinios αν κατάγεται από την Τήνο!
Όχι, αλλά πηγαίνω από μωρό κάθε χρόνο, και την αγαπώ πολύ.
Εξ άλλου κατάγεται κι η γυναίκα μου από εκεί.
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

το προβλημα με τον μεγαλο γιο ηταν πως ηταν ο διαρκης παραπονιαρης
μηπως τελικα αυτο καταδυκνυει πως μαλλον δεν μπηκε;
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

pes oti exeis dyo paidia kai to ena apo ta dyo peftei kato kai xtupaei esy tha strafeis na xaidepseis to allo pou einai kala i sauto pou epesai kai exei tin anagki sou? se ekeino pou epese tha pas auto omos den paei na pei oti to agapas pio polu apo to allo sou paidi!
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

φυσικα
αλλα σκεψου και το αλλο
πως οτι εδω μιλαμε για μια διαφορετικη κατασταση
ο χριστος μεσα απο την παραβολη αυτη περναει ενα παραδοξο μυνημα για την ανθρωπινη φυση ......
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αγαπητοί φίλοι

Φοβάμαι ότι υπάρχει κάποια παραξήγηση. Μόνο ο ματανοημένος αμαρτωλός γίνεται ευπρόσδεκτος και μπορεί να ελπίζει στην Θεία Χάρη. Αν κάποιος δεν έχει μετανοήσει, δηλαδή θέλει όπως λέει ο Χριστός να δουλεύει σε δυό κυρίους δεν έχει ελπίδα...Λέει δε ακόμη : " παν δένδρο μη ποιούν καρπόν εκκόπτεται και εις το πυρ βάλεται".

Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου «Ας γίνη τό σπίτι σου Εκκλησία»


Αυτό κάνε καί συ ο άνδρας όχι μόνον η γυναίκα. Ας είναι το σπίτι σου Εκκλησία πού θα αποτελήται από άνδρες καί γυναίκες. Διότι μη νομίσης ότι επειδή είσαι μόνος εσύ ο άνδρας, ούτε επειδή εσύ η γυναίκα είσαι μόνη, ότι αυτό αποτελεί εμπόδιο" διότι λέγει· "Οπου είναι συγκεντρωμένοι δύο η τρεις στό όνομα μου, εκεί ανάμεσα τους βρίσκομαι καί εγώ" (Ματθ. ιη΄, 20). Όπου βρίσκεται ο Χριστός, εκεί υπάρχει μεγάλο πλήθος που βρίσκεται ο Χριστός, υποχρεωτικά εκεί βρίσκονται καί άγγελοι καί αρχάγγελοι και οι άλλες δυνάμεις.
Επομένως δέν είστε μόνοι, αφού έχετε τόν Κύριο των πάντων. Καί πάλι άκουσε τόν Προφήτη πού λέγει· "Είναι προτιμότερος ένας πού εκτελεί τό θέλημα του Κυρίου, παρά αμέτρητοι παράνομοι" (Σοφ. Σειρ. Ιστ΄, 3-4). Τίποτε πιο αδύνατο δεν υπάρχει από πολλούς παράνομους, ούτε πιο ισχυρό από τον ένα πού ζει σύμφωνα με τον νόμο του Θεού.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”