Μακεδονία=Ελλάδα!

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

Υποσημείωσις το περισσότερο πουλημένο βιβλίο στην Τουρκία τα τελευταία χρόνια είναι η Καινή Διαθήκη (incil) με 12.000.000!!! πωλήσεις και συνεχίζει.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

jimysn έγραψε:Μου αρέσει που όλοι γνωρίζετε τα σχέδια του Θεούλη για την Ελλάδα τα Σκόπια τη Μακεδονία κ.ο.κ.
Αν υπήρχε αντίθετο αποτέλεσμα δεν θα ήταν καλό το σχέδιο του Θεού?
Τα ανθρώπινα έργα που δεν στηρίζονται σε προσευχή είναι έργα και σχέδια χωρίς ουσία.
Μα το τί θα γίνει με την Τουρκία έχει προειπωθεί πριν ακόμη την ίδρυση την Κωνσταντινουπόλεως!!! Το θέμα είναι τί κάνουμε εμείς ως Έλληνες ο Χριστός είναι μαζί μας αρκεί και εμείς να είμαστε με τον χριστό Βεβαίως αναγκαία προϋπόθεσις, η Ελλάδα όμως θα μετανοήσει και θα επανέλθει στον δρόμο του Θεού, αυτό να το γνωρίζετε.
Άβαταρ μέλους
nigdilis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από nigdilis »

Thomas15n έγραψε:
jimysn έγραψε:Μου αρέσει που όλοι γνωρίζετε τα σχέδια του Θεούλη για την Ελλάδα τα Σκόπια τη Μακεδονία κ.ο.κ.
Αν υπήρχε αντίθετο αποτέλεσμα δεν θα ήταν καλό το σχέδιο του Θεού?
Τα ανθρώπινα έργα που δεν στηρίζονται σε προσευχή είναι έργα και σχέδια χωρίς ουσία.
Μα το τί θα γίνει με την Τουρκία έχει προειπωθεί πριν ακόμη την ίδρυση την Κωνσταντινουπόλεως!!! Το θέμα είναι τί κάνουμε εμείς ως Έλληνες ο Χριστός είναι μαζί μας αρκεί και εμείς να είμαστε με τον χριστό Βεβαίως αναγκαία προϋπόθεσις, η Ελλάδα όμως θα μετανοήσει και θα επανέλθει στον δρόμο του Θεού, αυτό να το γνωρίζετε.
Καλά είναι όλα αυτά που λέτε.
Ο Θεός ήξερε και για το προπατορικό αμάρτημα και όμως έπλασε τον Αδάμ και την Εύα. Η πείρα μου στην ζωή άλλα λέει. Δεν μπορεί επειδή είμαστε Έλληνες και Χριστιανοί να έχει πάντα μέριμνα για εμάς (μην ξεχνάμε την ελεύθερη βούληση).
Τα λάθη είναι ανθρώπινα και δεν εξαιρούμαστε εμείς. Αντίθετα ο σύγχρονος τρόπος ζωής, σκέψης, συμπεριφοράς, ενδιαφερόντων θα μας οδηγήσουν σε πολλά λάθη και αρκετά θα είναι επώδυνα και επιζήμια.
Δεν θέλω να αναφέρω άλλα. Αν δούμε γύρο μας θα δούμε πολλά παρατράγουδα και μάλιστα μορφωμένων ανθρώπων.
Παρακαλώ πάντως για το καλύτερο. Ο Θεός μαζί μας.
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

jimysn έγραψε:Μου αρέσει που όλοι γνωρίζετε τα σχέδια του Θεούλη για την Ελλάδα τα Σκόπια τη Μακεδονία κ.ο.κ.
Αν υπήρχε αντίθετο αποτέλεσμα δεν θα ήταν καλό το σχέδιο του Θεού?
Τα ανθρώπινα έργα που δεν στηρίζονται σε προσευχή είναι έργα και σχέδια χωρίς ουσία.
Είπε κανένας ότι ξέρει και δεν το θυμάμαι? Δε νομίζω ότι είναι κακό να λέει ο καθένας τη γνώμη του, άσχετα αν αφορά το παρελθόν, το παρόν ή το μέλλον. Μερικοί άλλωστε τυχαίνει να γνωρίζουν πράγματα που τα παιρνούν και στους άλλους. Και βέβαια έχει αποδειχθεί ότι ακόμα και προφητείες δεν πραγματοποιούνται, αν αλλάξει στάση ο λαός, αν δε θελήσει ο Κύριος να πραγματοποιηθούν... Τι θα πει αντίθετο αποτέλεσμα? Δε θυμάμαι να έχει πει κανένας ότι "όχι δεν έκανε καλά ο Θεός που επέτρεψε την άλωση", όσο κι αν δε μας αρέσει. Ακόμα και τα έργα που δεν έχουν μέσα τους προσευχή, μπορεί να έχουν την εύνοια του Θεού, γιατί απλά εξυπηρετούν το σχέδιο του για τον κόσμο... Συγνώμη, ξέρω λίγα πράγματα για την πίστη, δεν είμαι θεολόγος, αλλά τουλάχιστον σε κάποια άλλα ζητήματα νομίζω ότι η άποψή μου έχει βάση.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Ο Θεός δεν παρεμβαίνει στην ελευθερία του ανθρώπου να πράττει το καλό ή το κακό, Αντίθετα χρησιμοποιεί τις κακές επιλογές των ανθρώπων για να παρακινήσει τους ίδιους ή άλλους ανθρώπους σε μετάνοια. Έτσι εξηγείται το γιατί επιτρέπει να συμβαίνουν οι πόλεμοι και οι καταστροφές. Οι δοκιμασίες και ο βιολογικός θάνατος δεν είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σ' έναν άνθρωπο, αλλά ο πνευματικός θάνατος.

Για να δούμε όμως, μήπως με τις κινήσεις της η Ελλάδα είναι πολύ πιο μπροστά από τις εξελίξεις; Όπως θα έχετε όλοι παρατηρήσει οι ΗΠΑ δεν είναι πια η κραταιά οικονομική δύναμη, που ήταν μέχρι πρόσφατα, κι αυτό πολύ σύντομα θα έχει επιπτώσεις και στην στρατιωτική της δύναμη και στην επιρροή που ασκούν στις άλλες χώρες. Ήδη οι Ευρωπαϊκές χώρες μια μια απομακρύνονται από το άρμα των Αμερικανών. Όμως η κίνηση της Ελλάδας να παίξει καθαρά το Ρωσικό χαρτί κόντρα στα αμερικάνικά συμφέροντα είναι πράγματι εντυπωσιακή. Ο χρόνος θα δείξει αν είναι η σωστή επιλογή. Εγώ όμως πιστεύω και οι προφητείες αυτό πάνω κάτω λένε, ότι η επιλογή αυτή θα δράσει καθοριστικά υπέρ μας.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

filotas έγραψε:Εγώ όμως πιστεύω και οι προφητείες αυτό πάνω κάτω λένε, ότι η επιλογή αυτή θα δράσει καθοριστικά υπέρ μας.
8O 8O 8O
:lol:
Άβαταρ μέλους
nigdilis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από nigdilis »

Δηλαδή για να καταλάβω, ότι και να κάνουμε έχουμε τον Θεό μαζι μας και δεν μας νοιάζει για τίποτα ;
Μάλον ξεχάσαμε τους σταυροφόρους τους τούρκους και τόσα άλλα δεινα που περάσαμε.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω εμάς τους Έλληνες! Είμαστε αφελείς ή το παίζουμε ; Θα πει δηλ. ο Θεός " ας τους βοηθήσω, Έλληνες είναι !"
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

nigdilis έγραψε:Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω εμάς τους Έλληνες! Είμαστε αφελείς ή το παίζουμε ; Θα πει δηλ. ο Θεός " ας τους βοηθήσω, Έλληνες είναι !"
Γιατί το λες έτσι; Τον Ισραήλ προ της ελεύσεως του Χριστού, δεν τον βοηθούσε ο Θεός επειδή ακριβώς ήταν ο Ισραήλ; Μπορεί να τον παίδευε όταν έπρεπε με παιδαγωγικές τιμωρίες όταν αποστατούσε, αλλά στην ανάγκη όταν κινδύνευε δεν τον βοηθούσε πάντα;
Ε μετά τον Χριστό αυτό το έθνος είμαστε εμείς, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και οι υπόλοιποι λαοί ορθόδοξοι και μη, αλλά το κύριο έθνος είμαστε εμείς, τί να κάνουμε τώρα! έτσι αποφάσισε ο ίδιος ο Κύριος. Δεν επιθυμώ να αναφέρω ξανά τις παραπομπές στην γραφή που το αποδεικνύουν. Μου αρέσει όμως ότι υπάρχουν αρκετοί που δηλώνουν ορθόδοξοι και παρασιωπούν ή αγνοούν αυτά που έχει πει ο Θεός ο ίδιος γιά το έθνος μας. Άλλα τα γνωρίζουν από την γραφή, αυτά πώς και δεν τα γνωρίζουν; Μας έχουν περάσει και εμάς αυτήν την προπαγάνδα περί "ρατσισμού" άμα πούμε αυτά που λέει η γραφή και το στόμα του ίδιου του Κυρίου γιά τους Έλληνες. Τί να πώ; και λέμε ότι είμαστε ορθόδοξοι και πιστεύουμε στον Χριστό μετά! Καλά να μην μας θέλουν οι υπόλοιποι λόγω φθόνου, να μην έχουμε όμως αυτογνωσία και εμείς οι ίδιοι! Ας διαβάσουν το ξαναγράφω το πόνημα του Αγίου Νεκταρίου. Και στο Youtube υπάρχει σχετική αναφορά του γέροντα Ιωσήφ του Βατοπαιδινού γιά το θέμα ακούστε την και μετά ξανασυζητάμε γιά το θέμα αυτό.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

filotas έγραψε:Για να δούμε όμως, μήπως με τις κινήσεις της η Ελλάδα είναι πολύ πιο μπροστά από τις εξελίξεις; Όπως θα έχετε όλοι παρατηρήσει οι ΗΠΑ δεν είναι πια η κραταιά οικονομική δύναμη, που ήταν μέχρι πρόσφατα, κι αυτό πολύ σύντομα θα έχει επιπτώσεις και στην στρατιωτική της δύναμη και στην επιρροή που ασκούν στις άλλες χώρες. Ήδη οι Ευρωπαϊκές χώρες μια μια απομακρύνονται από το άρμα των Αμερικανών. Όμως η κίνηση της Ελλάδας να παίξει καθαρά το Ρωσικό χαρτί κόντρα στα αμερικάνικά συμφέροντα είναι πράγματι εντυπωσιακή. Ο χρόνος θα δείξει αν είναι η σωστή επιλογή. Εγώ όμως πιστεύω και οι προφητείες αυτό πάνω κάτω λένε, ότι η επιλογή αυτή θα δράσει καθοριστικά υπέρ μας.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Πιστεύω ότι ανεξαρτήτως των επιπτώσεων από την αντίδραση των Αμερικανών ήταν σωστότατη επιλογή, διότι οι Αμερικάνοι είναι οι πλέον δηλωμένοι εχθροί της Ελλάδας, που βοηθούν και όλους τους υπόλοιπους εχθρούς μας μικρούς ή μεγάλους. Τα πρόσφατα γεγονότα το απέδειξαν περίτρανα. Δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτε από τους Αμερικάνους πέραν της εχθρότητάς τους όλα αυτά τα χρόνια από την δεκαετία του 70 έως σήμερα. Και χάρηκα ειλικρινά γιατί ένα από τα "μαχαίρια" που έφαγαν στο Βουκουρέστι ήταν Ελληνικό, τους το χρωστάγαμε και ακόμη δεν έχουμε ξοφλήσει μαζί τους τους χρωστάμε και άλλα "μαχαίρια". Που πρέπει να τους τα καρφώσουμε γιά την Κύπρο γιά την Πόλη γιά την Ίμβρο και Τένεδο γιά το Αιγαίο γιά την Βόρεια Ήπειρο γιά την Μακεδονία γιά την Θράκη. Γιατί πίσω από τους Τούρκους τους Αλβανούς και τους Ψευτομακεδόνες των Σκοπίων βρίσκονται οι Αμερικάνοι.
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

Ψυχραιμία! Νομίζετε ότι η στάση της Ελλάδας αλλάζει την πολιτική των Η.Π.Α.? Δε μπορούν δηλαδή οι Αμερικάνοι να φτιάξουν βάση στα Σκόπια π.χ.? Ή νομίζετε ότι στο Βουκουρέστι το πρόβλημα ήταν το Σκοπιανό που κυριάρχησε στις συζητήσεις των ηγετών. Δείτε το κείμενο της συνόδου, που περιλαμβάνει 50 (!) άρθρα, παρατηρείστε το προσεκτικά και θα δείτε ότι σχεδόν ό,τι ήθελε ο Μπους το πήρε. Και είμαι έτοιμος να το αναλύσω σε όποιον θέλει και ενδιαφέρεται! Οι διθύραμβοι των δικών μας εφημερίδων είναι για εσωτερική καθαρά κατανάλωση...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”