Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

cm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από cm »

ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΩ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ.

ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΛΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΟΝΕΣ ΔΟΧΙΑΡΙΟΥ, ΚΑΡΑΚΑΛΟΥ, ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΛΑΥΡΑΣ.

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ / ΕΜΠΙΡΕΙΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΙΣ ΜΟΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΕΙΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΣ ΜΟΝΕΣ.

ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΝΗ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ...
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Η Ι.Μ.Δοχειαρίου είναι η πρώτη που συναντάς όπως πηγαίνει το πλοίο προς τη Δάφνη (το λιμάνι του Αγίου Όρους) οπότε μετά το διαμονητήριο πάς εκεί που κόβουν τα εισητήρια για το πλοίο και λές για Δοχειαρίου .
Μόλις φύγεις από Δοχειαρίου για Καρακάλου θα πάρεις πάλι το πλοίο αυτή τη φορά για Δάφνη (περίπου 10.45 το πρωϊ) κατεβαίνεις στο τέρμα και παίρνεις το λεωφορείο για Καρυές εκεί παίρνεις το αυτοκίνητο που πάει προς Καρακάλου η Φιλοθέου (έχουν διαφορά 30' με τα πόδια ) μετά τη δεύτερη μονή που θα μείνεις παίρνεις το αυτοκίνητο που πάει στη Ι.Μ.Μεγίστης Λαύρας (αφού έχεις συνενοηθεί πρώτα)
Υ.Γ.
ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ
Υ.Γ. 2
ΣΑΝ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ Ι.Μ.ΚΑΡΑΚΑΛΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ Ι.Μ.ΦΙΛΟΘΕΟΥ
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
cm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από cm »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.

ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΑΙ ΚΙΑΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΗΜΟΥΝ
ΕΥΓΝΩΜΩΝ.

Π.Χ.

1. ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΚΑΡΥΕΣ ΓΙΑ ΚΑΡΑΚΑΛΟΥ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΑΚΑΛΟΥ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΛΑΥΡΑΣ.
2. ΠΩΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΑΠΟ Μ.ΛΑΥΡΑΣ?
3. ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ?
4. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ
ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ? ΟΠΩΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ
ΕΥΚΟΛΙΑ ΓΙΑ ΣΗΖΗΤΗΣΕΙΣ, ΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ? ΚΛΠ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


andronikos έγραψε:Η Ι.Μ.Δοχειαρίου είναι η πρώτη που συναντάς όπως πηγαίνει το πλοίο προς τη Δάφνη (το λιμάνι του Αγίου Όρους) οπότε μετά το διαμονητήριο πάς εκεί που κόβουν τα εισητήρια για το πλοίο και λές για Δοχειαρίου .
Μόλις φύγεις από Δοχειαρίου για Καρακάλου θα πάρεις πάλι το πλοίο αυτή τη φορά για Δάφνη (περίπου 10.45 το πρωϊ) κατεβαίνεις στο τέρμα και παίρνεις το λεωφορείο για Καρυές εκεί παίρνεις το αυτοκίνητο που πάει προς Καρακάλου η Φιλοθέου (έχουν διαφορά 30' με τα πόδια ) μετά τη δεύτερη μονή που θα μείνεις παίρνεις το αυτοκίνητο που πάει στη Ι.Μ.Μεγίστης Λαύρας (αφού έχεις συνενοηθεί πρώτα)
Υ.Γ.
ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ
Υ.Γ. 2
ΣΑΝ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ Ι.Μ.ΚΑΡΑΚΑΛΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ Ι.Μ.ΦΙΛΟΘΕΟΥ
Ελπίζω να σε κάλυψα.
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Μην αγχώνεσε , να δείς που μόλις πατήσεις το πόδι σου στο περιβόλι της Παναγίας αυτή θα σε προστατεύει . Το 1994 πήγα για πρώτη φορά και δεν ήξερα ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, σε πληροφορώ ότι ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΣΑ ΜΟΝΟΣ.
Για την επιστροφή σου θα συνεννοηθείς με τον οδηγό που θα σε πάει στη μονή.
Πληροφορίες για τις Μονές του Όρους γενικά (αλλά και για αυτές που θέλεις )
έχουν βγάλει οι εκδόσεις Ερευνητές ( Γραβιάς 305 τηλ. 3816924 3816339) ένα δίτομο σε μέγεθος τσέπης οδηγό με πολλές πληροφορίες και αρκετά καινούργιες φωτογραφίες ) αξίζει τα λεφτά του (εγώ το έχω πάρει περίπου 2 ή 3 χρόνια πρίν και δεν ξέρω πόσο κάνει τώρα )
Για να μιλήσεις με κάποιον στα μοναστήρια που θα πάς (προσωπική μου άποψη ) μόλις φτάσεις ρώτα τον αρχοντάρη που θα σου δώσει δωμάτιο να κοιμηθείς είναι ο ποιό κατάληλος για να σου πεί.
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Άβαταρ μέλους
christmas08
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Θεοδώρα@Θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από christmas08 »

Kαλήμερα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω ο άνδρας μου το Σάββατο θα μπει για πρώτη φορά στο 'Αγιο Όρος με φίλους του και θα τον πάνε σε ένα κελί που ή είναι κοντά ή ανήκει στην Ίερά Μονή Μεγίστης Λαύρας. Το κελί λέγετε Ανδρεωτών αν κατάλαβα. Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι?
ΣΑΛΩ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΑΥΛΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΖΟΦΕΡΕΣ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ, ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΜΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΣΕΠΤΟΝ ΕΚΤΥΠΟΝ ΣΟΥ ΜΗΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΜΩΣ ΚΡΑΖΟΜΕΝ.
ΓΕΝΟΥ ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΕ ΗΜΙΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΣ ΤΟΙΣ ΑΕΙ ΦΩΝΟΥΣΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

christmas08 έγραψε:Kαλήμερα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω ο άνδρας μου το Σάββατο θα μπει για πρώτη φορά στο 'Αγιο Όρος με φίλους του και θα τον πάνε σε ένα κελί που ή είναι κοντά ή ανήκει στην Ίερά Μονή Μεγίστης Λαύρας. Το κελί λέγετε Ανδρεωτών αν κατάλαβα. Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι?
Καλημερα σε βλεπω λιγο ανησυχη νομιζω?
η θελεις μονο πληροφοριες για το πως να παει εως εκει?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
christmas08
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Θεοδώρα@Θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από christmas08 »

Dimitris39 έγραψε:
christmas08 έγραψε:Kαλήμερα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω ο άνδρας μου το Σάββατο θα μπει για πρώτη φορά στο 'Αγιο Όρος με φίλους του και θα τον πάνε σε ένα κελί που ή είναι κοντά ή ανήκει στην Ίερά Μονή Μεγίστης Λαύρας. Το κελί λέγετε Ανδρεωτών αν κατάλαβα. Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι?
Καλημερα σε βλεπω λιγο ανησυχη νομιζω?
η θελεις μονο πληροφοριες για το πως να παει εως εκει?
Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που θα πάει, αλλά οι φίλοι του μας είπαν ότι θα πάνε μόνο σε αυτό κελί και πουθενά αλλού, ενώ προσωπικά θα ηθελα να επισκεφτουν μοναστήρια και σκήτες και όταν θα γυρίσει με το καλό να έχει πλούσιο φωτογραφκό υλικό να μου δειξει και να μου πει τι είδε και πως ήταν και τι ένιωσε..και λέω μήπως ξέρετε κάτι για αυτό το κελί κάτι που είναι κοντά ίσως και πρέπει να το δει..
Άδικα όμως αγχώνομαι η Παναγία είναι εκεί και ξέρει καλύτερα από εμένα
ΣΑΛΩ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΑΥΛΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΖΟΦΕΡΕΣ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ, ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΜΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΣΕΠΤΟΝ ΕΚΤΥΠΟΝ ΣΟΥ ΜΗΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΜΩΣ ΚΡΑΖΟΜΕΝ.
ΓΕΝΟΥ ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΕ ΗΜΙΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΣ ΤΟΙΣ ΑΕΙ ΦΩΝΟΥΣΙΝ.
CHRIS
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Re: Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από CHRIS »

Καλημέρα!Πριν 1 εβδομαδα γύρισα από το Αγιο Ορος.Πηγα μόνο για προσκήνυμα στη Δοχειαρίου γιατί έμεινα στην Ξενοφωντος.Να σε πληροφορήσω ότι στη Δοχειαριου γίνονται εκτεταμένες εργασίες από την πλευρά της είσόδου στο μοναστήρι,καθώς και σε ένα μεγάλο μέρος του εσωτερικού του.Για παράδειγμα δεν υπάρχει αρχονταρίκι!Ολοι οι μοναχοί είναι σε εξωτερικες εργασίες και επικρατει αρκετη φασαρία.Για την Καρακάλου θα βρεις εύκολα αμάξι από τις Καριές και είναι μια πολύ όμορφη και ήσυχη Μονή.
Άβαταρ μέλους
nemesis123
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από nemesis123 »

Εχω ακουσει οτι δυσκολα κλεινει κανεις δοματιο στην Σιμωνοπετρα και Ξηροποταμου.
ποιος ο λογος βρε παιδια?? συνεβει κατι ??
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιο Όρος

Δημοσίευση από stathis73 »

Δεν συνεβει τιποτα απλως δεν υπαρχει δυνατοτητα φιλοξενιας πολλων ατομων και επειδη ειναι πρωτη επιλογη των περισσοτερων προσκυνητων, αδυνατη να τους φιλοξενηση ολους, καθως ημερισιως μπορει να φιλοξενη γυρω στα 25 ατομα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”