Περί καπνίσματος

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από giorgospet »

Το κάπνισμα είναι αμαρτία ;
Έχω δεί αρκετούς ιερείς να καπνίζουν.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
georgeva
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιωργος@Τρικαλα

Δημοσίευση από georgeva »

Το καπνισμα εκτος που φθειρει το ναο του Αγιου Πνευματος(το σωμα μας),ειναι και ενα παθος.<<οποιος φθειρει το ναο του Αγιου Πνευματος,φθειρει αυτον ο Θεος>>.Οι αγιοι πατερες λενε αν καποιο προσωπο η αντικειμενο το στερηθεις,και αυτη η στερηση σου χαλαει την ειρηνη της ψυχης σου τοτε εχουμε παθος προς το προσωπο η το αντικειμενο.Μονο που ο Βασιλιας νους ειναι δουλος σε λιγα γραμμαρια καπνο,ειναι πολυ γελοιο,απο την στιγμη που ο Θεος τον εκανε κυριαρχο της γης.
Μα θα πει καποιος τι κακο κανω;Δεν πειραζω κανενα.Ναι αλλα αν μεινει ο κα πνιστης χωρις τσιγαρο για πολυ ωρα και του τα στερησεις τοτε θα δεις ποσο αλλαζει το <<καλο παιδι>> και γινεσαι ο μεγαλυτερος εχθρος του.Ακομη και αν πας να προσευχηθεις μετα απο λιγη ωρα θα φευγει ο νους απο τον Θεο και θα πηγαινει στο τσιγαρο λογω ελλειψης της νικοτινης.
Τωρα αν μερικοι ιερεις καπνιζουν,ανθρωποι ειναι και αυτοι με τις αδυναμιες τους και τα παθη τους,καλα ειναι να μην τους κρινουμε γιατι ο ιερεας ειναι <<καρβουνο>>.Αν ειναι καλος ιερεας ειναι<<καρβουνο αναμενο>> και θα καεις.Αν δεν ειναι τοσο καλος ,ειναι <<καρβουνο σβησμενο>> και αν το πιασεις θα λερωθεις.

Ο ΕΓΕΙΡΩΝ ΑΠΟ ΓΗΣ ΠΤΩΧΟΝ,ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΠΡΙΑΣ ΑΝΥΨΩΝ ΠΕΝΗΤΑ(ψαλμ.112)
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Διευκρινήστε τό λίγο.
Γιά ποιό κάπνισμα μιλάτε;
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Ε....
για το κάπνισμα της ρέγκας μήπως;;;;
:roll:
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Οχι.
Το παθητικο λέω.
Ειναι χειροτερο για τήν υγεια.
Αμαρτανει ποιο πολύ ο παθητικός καπνιστής; :)
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Ναι. Να σκεφτείς εχθές που γύριζα στο σπίτι με το ταξί, κάπνιζε ο ταξιτζής κι εγώ δεν ήξερα πώς να το εξομολογηθώ στον πνευματικό μου. Δεν του είπα τίποτα βέβαια...
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Θεωρειται αμαρτια αλλά πιο πολύ θεωρείται σαν πάθος το οποίο αποκτάται συνήθως σε νεαρή ηλικία και το οποίο πολύ δύσκολά κόβεται. Τώρα για τους ιερείς που λες, σίγουρα απέκτησαν τη συνήθεια υτή εν'οσω ηταν ακόμη λαϊκοι και μετά δυσκολέυονται να απαλλαγουν απο αυτό.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πάντως υπήρξα καπνιστής και ξέρω. Αν θέλεις να απαλλαγεις απο αυτή την συνήθεια προσευχήσου με πίστη στο Θεό και εκείνος θα σε βοηθίσει με κάποιο τροπο που εσύ δεν φαντάζεσαι. Αυτό όμως ποτέ δεν θα γίνει χωρίς να δοκιμαστεί παράλληλα και η θέληση σου.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Γιατί να το εξομολογηθείς?Ο ταξιτζής άναψε τσιγάρο και κάπνισε,δεν το άναψες εσύ.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από PerlMaster »

giorgospet έγραψε:Το κάπνισμα είναι αμαρτία ;
Έχω δεί αρκετούς ιερείς να καπνίζουν.
Και εγώ έχω δει αρκετούς οικοδόμους να καπνίζουν. Επίσης έχω δει και Ιερείς να κτίζουν.
Αφού αποκτήσουμε ταπείνωση , αγάπη , σάρκινη καρδιά , μπορούμε να προχωρήσουμε πια και σε λιγότερο εμφανείς ατέλειες όπως η συγκεκριμένη !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”