Περί καπνίσματος

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

georgeva έγραψε:
aposal έγραψε:
georgeva έγραψε:Χαιρετω τον ανθρωπο του Θεου Αποστολο(aposal)
Εγώ ήξερα ότι ο άνθρωπος του Θεού είναι ο Αλέξιος!
Aποστολε αυτο το λεω διοτι με εχει εντυπωσιασει η Αβραμιαια φιλοξενια σου,το πως καλοσωριζεις τα νεα μελη!Αυτο δειχνει ανθρωπο που χαιρεται , που εχει τακτοποιησει τον εσωτερικο του κοσμο,δειχνει αγαπη,δειχνει ανθρωπο του Θεου.Απο τους καρπους φαινεται το δεντρο!!!Τα καλα πρεπει να λεγονται!
Να εισαι καλα και να χαιρεσαι παντοτε!!
Δόξα σοι ο Θεός!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από heart »

δες εδω αδελφε
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από pepiixthis »

Για να μην ανοιξω καινούριο θέμα θα γράψω εδώ την σκέψη μου!
Προσπαθώ εδώ και 1,5 μήνα να κόψω το τσιγαρο, ήταν εντολή του πνευματικού μου, εχω αθετίσει πολλές φορες τον λόγο μου και όλο την πατάω αλλά μυαλό δεν βάζω, Δεν θέλω να κόψω το τσιγάρο γιατί μου κάνει κακό στην υγεια ή για οποιοδηποτε άλλον γηινο λόγο, μου αρέσει να το καπνίζω και στα μεγάλα νευρα με χαλαρώνει.
Ακούω από μεγάλους ανθρώπους, (εγώ ειμαι 24) ότι σηκώθηκα ένα πρωί και το έκοψα γιατι έτσι μου την κάπνισε γιατι βαρέθηκα, γιατι θέλω να ανεβαινω σκάλες, γιατί μου το απαγόρευσε ο γιατρός, ακούω και πνευματικούς ανθρώπους ότι το κοψαν επειδή τους το επέβαλε ο πνευματικός του και απευθείας το κόψαν,
εμένα ρε παιδιά ένας αχταρμάς γίνετε μέσα,ένας πόλεμοςςςς πραγματικός
ο λόγος ποθ 8ελω να το κοψω ειναι γιατί δεν θέλω αυτό το δαιμόνιο να το λιβανίζω από εδώ και από εκει
ειναι ο μονος λόγος και κάθομαι και σκέφτομαι, οι αφελης μια χαρα το κόβουν, εγώ η ηλίθια(συγνώμη κιόλας) δεν μπορώ να το κάνω για τον Χριστούλη μας? να θυσιασώ αυτο το μικρό πραγματάκι?
όσο μικρό και να φαινεται δεν το περιμενα να ειναι τοσο μεγάλο(για μένα) αφου λέω αλλά και άλλα που ειναι ακατόρ8ωτα τα καταφερες , στα πήρε ο Κυριος από πάνω σου, αυτό δεν φευγει παιδια δεν φευγει
δεν λέω απο το 1 με 1,5 πακετο κατεβηκα στα 6 τσιγαρα ακόμα και στο ένα, αλλα έχω δώσει 1 εβδομαδα περι8ωριο στον εαυτο μου μέχρι την καθαρά Δευτέρα
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
arxontopoulo
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από arxontopoulo »

pepiixthis έγραψε:Για να μην ανοιξω καινούριο θέμα θα γράψω εδώ την σκέψη μου!
Προσπαθώ εδώ και 1,5 μήνα να κόψω το τσιγαρο, ήταν εντολή του πνευματικού μου, εχω αθετίσει πολλές φορες τον λόγο μου και όλο την πατάω αλλά μυαλό δεν βάζω, Δεν θέλω να κόψω το τσιγάρο γιατί μου κάνει κακό στην υγεια ή για οποιοδηποτε άλλον γηινο λόγο, μου αρέσει να το καπνίζω και στα μεγάλα νευρα με χαλαρώνει.
Ακούω από μεγάλους ανθρώπους, (εγώ ειμαι 24) ότι σηκώθηκα ένα πρωί και το έκοψα γιατι έτσι μου την κάπνισε γιατι βαρέθηκα, γιατι θέλω να ανεβαινω σκάλες, γιατί μου το απαγόρευσε ο γιατρός, ακούω και πνευματικούς ανθρώπους ότι το κοψαν επειδή τους το επέβαλε ο πνευματικός του και απευθείας το κόψαν,
εμένα ρε παιδιά ένας αχταρμάς γίνετε μέσα,ένας πόλεμοςςςς πραγματικός
ο λόγος ποθ 8ελω να το κοψω ειναι γιατί δεν θέλω αυτό το δαιμόνιο να το λιβανίζω από εδώ και από εκει
ειναι ο μονος λόγος και κάθομαι και σκέφτομαι, οι αφελης μια χαρα το κόβουν, εγώ η ηλίθια(συγνώμη κιόλας) δεν μπορώ να το κάνω για τον Χριστούλη μας? να θυσιασώ αυτο το μικρό πραγματάκι?
όσο μικρό και να φαινεται δεν το περιμενα να ειναι τοσο μεγάλο(για μένα) αφου λέω αλλά και άλλα που ειναι ακατόρ8ωτα τα καταφερες , στα πήρε ο Κυριος από πάνω σου, αυτό δεν φευγει παιδια δεν φευγει
δεν λέω απο το 1 με 1,5 πακετο κατεβηκα στα 6 τσιγαρα ακόμα και στο ένα, αλλα έχω δώσει 1 εβδομαδα περι8ωριο στον εαυτο μου μέχρι την καθαρά Δευτέρα
Λόγοι Γέροντος Πορφυρίου

Περιφρονήστε τα πάθη, μην ασχολείσθε με τον διάβολο. Στραφείτε στον Χριστό.

Δεν γίνεσθε άγιοι κυνηγώντας το κακό. Αφήστε το κακό. Να κοιτάζετε προς τον Χριστό κι Αυτός θα σας σώσει. Αντί να στέκεσθε έξω από την πόρτα και να διώχνετε τον εχθρό, περιφρονήστε τον. Έρχεται από δω το κακό; Δοθείτε με τρόπο απαλό από εκεί. Δηλαδή έρχεται να σας προσβάλει το κακό, δώστε εσείς την εσωτερική σας δύναμη στο καλό, στον Χριστό. Παρακαλέστε: «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με». Ξέρει εκείνος πώς να σας ελεήσει, με τι τρόπο. Κι όταν γεμίζετε απ’ το καλό, δεν στρέφεσθε πια προς το κακό. Γίνεσθε μόνοι σας, με τη χάρη του Θεού, καλοί. Που να βρει τόπο τότε το κακό; Εξαφανίζεται!

Σας πιάνει φοβία κι απογοήτευση; Στραφείτε στον Χριστό. Αγαπήστε τον απλά, ταπεινά, χωρίς απαίτηση και θα σας απαλλάξει ο Ίδιος.

Να μη διαλέγετε αρνητικούς τρόπους για τη διόρθωσή σας. Δεν χρειάζεται ούτε τον διάβολο να φοβάσθε, ούτε την κόλαση, ούτε τίποτα. Δημιουργούν αντίδραση. Έχω κι εγώ μια μικρή πείρα σ’ αυτά. Ο σκοπός δεν είναι να κάθεσθε, να πλήττετε και να σφίγγεσθε, για να βελτιωθείτε. Ο σκοπός είναι να ζείτε, να μελετάτε, να προσεύχεσθε, να προχωράτε στην αγάπη, στην αγάπη του Χριστού, στην αγάπη της Εκκλησίας.

Τις αδυναμίες αφήστε τις όλες, για να μην παίρνει είδηση το αντίθετο πνεύμα (δηλ. ο διάβολος) και σας βουτάει και σας καθηλώνει και σας βάζει στη στενοχώρια. Να μην κάνετε καμιά προσπάθεια ν’ απαλλαγείτε από αυτές. Ν’ αγωνίζεσθε με απαλότητα και απλότητα, χωρίς σφίξιμο και άγχος. Μη λέτε: «Τώρα θα σφιχτώ, θα κάνω προσευχή ν’ αποκτήσω αγάπη, να γίνω καλός κ.λπ.». Δεν είναι καλό να σφίγγεσαι και να πλήττεις, για να γίνεις καλός. Έτσι θ’ αντιδράσετε χειρότερα. Όλα να γίνονται με απαλό τρόπο, αβίαστα και ελεύθερα. Ούτε να λέτε: «Θεέ μου, απάλλαξέ με απ’ αυτό», παραδείγματος χάριν, τον θυμό, την λύπη. Δεν είναι καλό να προσευχόμαστε ή και να σκεπτόμαστε το συγκεκριμένο πάθος. Κάτι γίνεται στην ψυχή μας και μπλεκόμαστε ακόμη περισσότερο. Ρίξου με ορμή, για να νικήσεις το πάθος και θα δεις τότε πως θα σ’ αγκαλιάσει, θα σε σφίξει και δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα.

Να εργάζεσθε με εγρήγορση, απλά, απαλά, χωρίς αγωνία, με χαρά κι αγαλλίαση, με αγαθή διάθεση. Τότε έρχεται η θεία χάρις.

Όλα τα δυσάρεστα, που μένουν μέσα στην ψυχή σας και φέρνουν άγχος, μπορούν να γίνουν αφορμή για τη λατρεία του Θεού και να παύσουν να σας καταπονούν. Να έχετε εμπιστοσύνη στον Θεό.

Δεν είναι ανάγκη να προσπαθείτε και να σφίγγεσθε. Όλη σας η προσπάθεια να είναι ν’ ατενίσετε το φως, να κατακτήσετε το φως. Έτσι, αντί να δίδεσθε στη στενοχώρια, που δεν είναι του Πνεύματος του Θεού, να δίδεσθε στη δοξολογία του Θεού.

Η στενοχώρια δείχνει ότι δεν εμπιστευόμαστε τη ζωή μας στον Χριστό.

Η επικοινωνία με τον Χριστό, όταν γίνεται απλά, απαλά, χωρίς πίεση, κάνει τον διάβολο να φεύγει. Ο σατανάς δεν φεύγει με πίεση, με σφίξιμο. Απομακρύνεται με την πραότητα και την προσευχή. Υποχωρεί, όταν δει την ψυχή να τον περιφρονεί και να στρέφεται με αγάπη προς τον Χριστό. Την περιφρόνηση δεν μπορεί να τη υποφέρει, διότι είναι υπερόπτης. Όταν, όμως, πιέζεσθε, το κακό πνεύμα σας παίρνει είδηση και σας πολεμάει. Μην ασχολείσθε με τον διάβολο, ούτε να παρακαλείτε να φύγει. Όσο παρακαλείτε να φύγει, τόσο σας αγκαλιάζει. Τον διάβολο να τον περιφρονείτε. Να μην τον πολεμάτε κατά μέτωπον. Όταν πολεμάς με πείσμα κατά του διαβόλου, επιτίθεται κι εκείνος σαν τίγρης, σαν αγριόγατα. Όταν του ρίχνεις σφαίρες, αυτός σου ρίχνει χειροβομβίδα. Όταν του ρίχνεις βόμβα, σου ρίχνει πύραυλο. Μη κοιτάζετε το κακό. Να κοιτάζετε την αγκαλιά του Θεού και να πέφτετε στην αγκαλιά Του και να προχωρείτε.

Αποσπάσματα από το βιβλίο:
Γέροντος Πορφυρίου του Καυσοκαλιβίτου, Βίος και Λόγοι
Ι.Μ. Χρυσοπηγής Χανίων
Χανιά 2003

http://orthodoxoslogos.net/55.htm
Όπως αγαπάς!
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από Andreasmas »

Κι εγώ βρε παιδιά κάπνιζα και το ευχαριστιόμουν, μόνο που μετά άρχισαν κάτι πονοκέφαλοι..κάτι ημικρανίες...και στο τέλος το έκοψα και ησύχασα.Το πρωτο καιρό δύσκολα τα πράγματα... μετά όμως η ζωή μου ήταν και είναιπολύ πιο ποιοτική .Το ότι φθείρει το σώμα ε αυτό είναι γεγονός. Οσο για το πνευματικό μέρος θέλω να ερωτήσω.Ο Κύριός μας ευχαριστιέται όταν εμείς βλάπτουμε το σώμα μας; Σε τόσα τον στενοχωρούμε πρέπει και στο τσιγάρο;
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από petrosathonas »

pepiixthis έγραψε:................................
αφου λέω αλλά και άλλα που ειναι ακατόρ8ωτα τα καταφερες , στα πήρε ο Κυριος από πάνω σου, αυτό δεν φευγει παιδια δεν φευγει
...........................

Μόνο του δε φεύγει. Εσύ πρέπει να το διώξεις.
Με τη βοήθεια του Θεού πάντα.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από petrosathonas »

pepiixthis έγραψε:.......................................
αλλα έχω δώσει 1 εβδομαδα περι8ωριο στον εαυτο μου μέχρι την καθαρά Δευτέρα

Και μετά?
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από pepiixthis »

arxontopoulo έγραψε:
Λόγοι Γέροντος Πορφυρίου

Παρακαλέστε: «Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με»

Να μη διαλέγετε αρνητικούς τρόπους για τη διόρθωσή σας.

Τις αδυναμίες αφήστε τις όλες, για να μην παίρνει είδηση το αντίθετο πνεύμα (δηλ. ο διάβολος) και σας βουτάει και σας καθηλώνει και σας βάζει στη στενοχώρια. Να μην κάνετε καμιά προσπάθεια ν’ απαλλαγείτε από αυτές. Ν’ αγωνίζεσθε με απαλότητα και απλότητα, χωρίς σφίξιμο και άγχος. Μη λέτε: «Τώρα θα σφιχτώ, θα κάνω προσευχή ν’ αποκτήσω αγάπη, να γίνω καλός κ.λπ.». Δεν είναι καλό να σφίγγεσαι και να πλήττεις, για να γίνεις καλός. Έτσι θ’ αντιδράσετε χειρότερα. Όλα να γίνονται με απαλό τρόπο, αβίαστα και ελεύθερα. Ούτε να λέτε: «Θεέ μου, απάλλαξέ με απ’ αυτό», παραδείγματος χάριν, τον θυμό, την λύπη. Δεν είναι καλό να προσευχόμαστε ή και να σκεπτόμαστε το συγκεκριμένο πάθος. Κάτι γίνεται στην ψυχή μας και μπλεκόμαστε ακόμη περισσότερο. Ρίξου με ορμή, για να νικήσεις το πάθος και θα δεις τότε πως θα σ’ αγκαλιάσει, θα σε σφίξει και δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα.

Δεν είναι ανάγκη να προσπαθείτε και να σφίγγεσθε. Όλη σας η προσπάθεια να είναι ν’ ατενίσετε το φως, να κατακτήσετε το φως. Έτσι, αντί να δίδεσθε στη στενοχώρια, που δεν είναι του Πνεύματος του Θεού, να δίδεσθε στη δοξολογία του Θεού.

Αδερφέ μου arxontopoulo την ευχοθλα την έχω λιώσει να στο πώ με απλά λόγια
όλα αυτά που έλεγε ο παππουλης τα γνωρίζω και τα καταννοώ αλλά πώς να μην σφίγγομαι και να μην ζητάω να απαλαγό αυτό ειναι το πρόβλημα μου, δεεν φοβαμαι τίποτα απλώς αυτό δεν μπορώ να το κάνω πως να ριχτώ με ορμή, για να νικήσω το πάθος ?

petrosathonas έγραψε:Και μετά?

τίποτα.. απλώς έχω δώσει διορία μέχρι τότε ότι πρέπει να φύγει από πάνω μου, δεν ξέρω άμα είναι σωστό αυτό που λέω, εδώ δεν ξέρουμε άμα ξημερώσουμε αύριο
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από petrosathonas »

Παλέψτε με κάποιον ομοιοοπαθή κοντινό σου μαζί να το κόψετε.
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από koskas »

στην ιδια μοιρα ειμαστε pepiixthis και στην ιδια ηλικια, και εγω αυτο παλευω να κοψω, αλλα να σου πω και το αλλο μαλλον δεν θελουμε να κοψουμε πραγματικα γιατι εαν θελαμε θα το ειχαμε κοψει, εγω εχω βαλει διορια μεχρι το καλοκαιρι που θα γινω και πατερας πρωτα ο θεος και η παναγια, αλλα απο οτι καταλαβαινεις απο την στιγμη που βαζουμε διορια ταυτοχρονα σημαινει οτι δεν το θελουμε και πολυ να το αφησουμε,. το κακο ξερεις ποιο ειναι οτι γνωριζουμε οτι μας καταστρεφει κανονικα και εμεις συνεχιζουμε, αρα ας βαλουμε την θεληση εμεις και το χερακι του ο θεος και θα δεις για ποτε το κοβουμε, προσευχη και παλι προσευχη
ΕΑΝ ΕΙΠΩΜΕΝ ΟΤΙ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΟΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΠΛΑΝΩΜΕΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”