Έχει συμβεί και σε εσάς;

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Έχει συμβεί και σε εσάς;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Πολλοί άν όχι όλοι περνάμε κάποια χρόνια της ζωής μας, συνήθως τα παιδικά και εφηβικά, όπου είμαστε ακόμη πολύ αθώοι, χωρίς αίσθηση του κινδύνου και με ανεξάντλητη διάθεση να εξερευνήσουμε τον κόσμο γύρω μας θεωρώντας τις παραινέσεις των μεγάλων υπερβολικές (καμιά φορά είναι όντως και εκεί χάνουν τη μπάλα).

εγώ προσωπικά όσο αναλογίζομαι σε τί μέρη βρέθηκα, με ποιους μοιραζόμουν το χρόνο μου χωρίς να ξέρω ποιοι πραγματικά είναι και πόσους κινδύνους διέτρεξα χωρίς να καταλαβαίνω καν τότε ότι τους διατρέχω με ένα καλοπροαίρετο χαμόγελο μόνιμα ζωγραφισμένο στα χείλη μου την ώρα που ήμουν ένα τικ διπλα από τη...χαράδρα τόσο σιγουρεύομαι ότι υπάρχει φύλακας άγγελος και μάλιστα πολύ...ενεργός που και να ήθελα να κάνω κακό στον εαυτό μου δε με άφηνε τα έφερνε όλα ανάποδα και όχι όπως ήθελα!!!! έχετε δει κάτι ταινίες όπου μια γιαγιούλα διασχίζει ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και τα αυτοκίνητα περνούν με απιστευτη ταχύτητα αλλά εκείνη φτάνει απέναντι χωρίς να πάθει το παραμικρό αλλά και χωρίς να καταλάβει τί κίνδυνο πέρασε; για ένα τέτοιο πράγμα μιλάω!
έχει συμβεί και σε εσάς;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25052
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από aposal »

Από επικίνδυνες καταστάσεις νομίζω πως ναι, έχω γλιτώσει κι εγώ. Τότε δεν τις θεωρούσα καν επικίνδυνες. Αργότερα θεωρούσα ότι ήμουν "τυχερός". Πολύ αργότερα, μετά από κάποιες σφαλιάρες, άρχισα να "ξυπνάω" και να καταλαβαίνω τι συμβαίνει γύρω μου (το κατά δύναμιν).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Εγώ ξύπνησα ( !!!) και κατάλαβα από πόσες επικίνδυνες και προπάντων ανεύθυνες καταστάσεις έχω περάσει όταν γέννησα τη κόρη μου .

Μετά απο εκείνη τη στιγμή τα μάτια μου έβλεπαν το κόσμο διαφορετικά - μα πολύ διαφορετικά!
Πολλές φορές υπήρχε άγγελος δίπλα μου στη ζωή μου - αρκετά αργά όμως έλαβα γνώση - τώρα απλά προσπαθώ και ελπίζω στη συγχώρεση και στη φώτιση να μη λέιψει ποτέ ξανά απο τη ζωή μου.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από Teri »

Έχετε ακούσει την έκφραση "Σε είχε τυφλώσει ο Θεός" γιατί δεν ήταν ο κατάλληλος χρόνος να "δεις" κάποια πράγματα; Εγώ την έχω ακούσει: μου την έχουν πει πολλές φορές!
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από panos0 »

Προσωπικα δεν ξερω εαν με εχει γλυτωσει ο φυλακας αγγελος αλλα δεν το κοβω να ειναι και πολυ δραστηριος...κανενα τεμπελη μου εβαλαν! :mrgreen:
Αναρωτιεμε καμια φορα τι χρειαζετε ο φυλακας αγγελος αφου ο Θεος ειναι πανταχου παρων και τιποτα δεν γινεται μπλα μπλα μπλα.....
Εαν στεναχωριετε, με εμενα θα ειναι συνεχεια στις μαυρες του, τωρα βεβαια απο να καθετε εκει και να λεει ολο Κυριε δοξα σοι ισως εχει ποιο πολυ σασπενς να "φυλαει" εμενα, εχει την πλακα του, σαμπως αυτος θα παει στην κολαση?...

Παιζει και το αλλο βεβαια...
Αγγελος κυυυυυριεεεεεΕΕΕΕΕ,εε,εεε δοξαααααεαεεαεα σοιοιοιιιιιιι :aiwebs_029 :aiwebs_023 :aiwebs_029 :aiwebs_023 :aiwebs_029 :aiwebs_023
Θεος αμαν !!!!!, τι ειναι ετουτος!!! μου εφαγε τα αυτια, δεν τον στελνω στον Πανο ?? :aiwebs_017 :aiwebs_017 :aiwebs_017 :aiwebs_017 :aiwebs_017 :aiwebs_017
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

βλεπετε οτι δε χρειάζεται να ψάχνουμε για να δούμε κανένα φοβερό και τρομερό θαύμα για να καταλάβουμε πόσο κοντά μας είναι ο Κύριος. Υπάρχουν τόσα που μας συμβαίνουν και δε δίνουμε την πρέπουσα σημασία και δε λέμε ευχαριστώ Θεέ μου που φύλαξες το άμυαλο πρόβατό σου...
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

βρε ψυχούλα γιατί μου χτυπάς τη συνείδηση και παλι;;;;;

πλάκα κάνω - έχεις απόλυτο δίκιο ....και ούτε ένα ευχαριστώ!!!!

Πόσο δίκιο έχεις :20 :20 :20 :20 :20 :20
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

vasilikirimp έγραψε:βρε ψυχούλα γιατί μου χτυπάς τη συνείδηση και παλι;;;;;

πλάκα κάνω - έχεις απόλυτο δίκιο ....και ούτε ένα ευχαριστώ!!!!

Πόσο δίκιο έχεις :20 :20 :20 :20 :20 :20
:20 χε, χε μαλλον έτσι θα κανει ο φύλακας άγγελος μου με αυτα που εχει τραβήξει με μένα!!! είμαι σίγουρη ότι κάθε μέρα θα κάνει αίτηση να... αλλάξει προστατευόμενο!!!!!!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από petrosathonas »

Ναι έχει συμβεί ψυχούλα.
Και υπάρχει ο φύλακας άγγελός μας. Σε καθέναν. Δες και την τελευταία ευχή του απόδειπνου.
Και πάνω από αυτόν υπάρχει το αόρατο χέρι του Θεού που μας σώζει.

Τι εννοείς όμως "να θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου δε με άφηνε"?
Νομίζω όχι συνειδητά το κακό. Έτσι δεν είναι?
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

petrosathonas έγραψε:Ναι έχει συμβεί ψυχούλα.
Και υπάρχει ο φύλακας άγγελός μας. Σε καθέναν. Δες και την τελευταία ευχή του απόδειπνου.
Και πάνω από αυτόν υπάρχει το αόρατο χέρι του Θεού που μας σώζει.

Τι εννοείς όμως "να θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου δε με άφηνε"?
Νομίζω όχι συνειδητά το κακό. Έτσι δεν είναι?
κι ομως συνειδητά, ας πουμε οταν εισαι εφηβος και λες να δοκιμασω αυτο και τί έγινε εγώ δεν εθίζομαι κτλ κτλ
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”