Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από jimysn »

Θα θέσω ένα ερώτημα που μόλις διάβασα...ό,τι διάβασα ήρθε στο νου...
υπάρχουν νοήμονες...λογικοί...με ορθόδοξη πίστη και γνώση άνθρωποι που να ασχολούνται με αυτές τις αηδίες-αγυρτίες;;;;
σήμερα που έχει...εδραιωθεί το θείο αγαθό της ελευθερίας του ανθρώπου...ακόμη ασχολούμαστε με μεσαιωνικά κατάλοιπα;;;
κρίμα γιατί δεν έχουμε ως άνθρωποι καταφέρει τίποτε στη βελτίωση της ζωής μας...ώστε να αποκτήσουμε την ψυχική μας ηρεμία και γαλήνη...που αποκτιέται φυσικά μα την ορθή επιλογή...την πίστη μας!!!!
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από theodosis79 »

Α, όλα κι όλα! Ο διαβολος όποτε τον συμφέρει μας κάνει προοδευτικούς και μοντέρνους ενώ όποτε θελει μας κάνει μεσαιωνιστές κσι σκοταδιστές. Εξαρτάται που θα μας βρει ευκαιρους.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από theodosis79 »

Αν μιλήσεις σε καποιον συγχρονο άνθρωπο για πίστη, εκκλησία, ευαγγέλιο και προσευχη θα σου πει τι είναι αυτά που λές, σε ποιον αιώνα ζούμε και οτι με αυτά ασχολούνται μόνο οι αμόρφωτοι. Αντιθέτως ποτέ δεν παραλείπει να ενημερωθεί για το...ωροσκόπιο του και να δει τι του επιφυλλάσουν τα άστρα. Και είναι ικανός να καταφύγει στα μάγια πχ για να βρει το νοήμα της ζωης και να κερδίσει χρήματα ή για να γοητέυσει τον/την τάδε μορφωνιό/α.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από ψυχουλα »

φετος στις διακοπες συνεβη κατι που με στενοχωρησε αρκετα.
ενα στενο μου προσωπο ειχε πονοκεφαλο και δεν ηρεμουσε με τιποτα.
σα να μη φτανουν τα γνωστα ξεματιασματα με λαδι ξαφνικα το ακουσε μια γειτονισα και αμεσως...εσπευσε να βοηθησει.
του ειπε οτι θα σου κανω μια γητεια.
πηρε ενα ποτηρι εβαλε μεσα νερο και δεν ξερω και γω τι αλλο και το σκεπασε με τουλι.
το γυρισε αναποδα και τον σταυρωνε με αυτο στο κεφαλι.
μουρμουραγε κατι σαν "να χυθει ο ήλιος"
το νερο δε χυθηκε και στο τουλι σχηματιστηκε κατι σαν ηλιος όπου βράχηκε.

δε μου κοψε να λεω απο μεσα μου την ευχη σιγουρα θα εμποδιζοταν. Δυστυχως ομως εκανα το λαθος και με αφησα να τσαντιστω αντι να πειθαρχησω και να πω την ευχη. ποσο ευκολα χανω την εγρηγορση μου μεσα στον κοσμο!

αυτο που με στενοχωρησε ειναι οτι αλλο στενο μου προσωπο που παρευρισκεται το οποιο ξημεροβραδιαζεται στην εκκλησια και εξομολογειται τακτικα και πιστευει κλπ μολις της ειπα (παρολο που ειχα τσαντιστει, μιλησα πολυ ηρεμα) οτι αυτα δε τα δεχεται η Εκκλησια και ειναι του πονηρου με κοιταξε σχεδον με μισος.
"ειναι γητεια" μου λενε.
προσπαθησα να εξηγησω οτι γητεια και μαγια ειναι το ιδιο πραγμα, να εξηγησω οτι γητεια ειναι γοητεια, γοητευω και για αυτο η μαγισσα λεγεται και γοησσα και εξου και ο γητευτης. Προσπαθησα να εξηγησω οτι την ωρα που λες να ειναι απλως γητεια αυτο λες, οτι ειναι ξορκι! κι εκεινη την ωρα ξανα ματα στενοχωρηθηκα γιατι ειδα παλι τι γινεται οταν εχεις την ατυχια να μη γνωριζεις
την ιδια σου την πιστη
την ιδια σου τη γλωσσα.
ειπα λοιπον στη γνωστη μου αφου δε με καταλαβε να ρωτησει τον πνευματικο της και για αυτα και για τα ματοχαντρα και για τα λαδια.
ειπε οτι το Θεο επικαλουνται σε ολα αυτα τα γητεματα και καταλαβα οτι δεν εχει ρωτησει.
της εξηγησα οτι αν θες να επικαλεστεις το Θεο αρκει να προσευχηθεις ή μπορει ο ιερεας να σου διαβασει την αναλογη ευχη.
τελος παντων ειναι τοσο ριζωμενα στη συνειδηση του λαου καποια πραγματα που ουτε καν σκεφτονται μηπως ειναι πονηρα ωστε να ρωτησουν για αυτα τον πνευματικο τους.
οταν υπαρχει αγνοια και ημιμαθεια ο πονηρος αλωνιζει στα σπιτια ακομα και των πιο πιστων....
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ψυχουλα έγραψε:φετος στις διακοπες συνεβη κατι που με στενοχωρησε αρκετα.
ενα στενο μου προσωπο ειχε πονοκεφαλο και δεν ηρεμουσε με τιποτα.
σα να μη φτανουν τα γνωστα ξεματιασματα με λαδι ξαφνικα το ακουσε μια γειτονισα και αμεσως...εσπευσε να βοηθησει.
του ειπε οτι θα σου κανω μια γητεια.
πηρε ενα ποτηρι εβαλε μεσα νερο και δεν ξερω και γω τι αλλο και το σκεπασε με τουλι.
το γυρισε αναποδα και τον σταυρωνε με αυτο στο κεφαλι.
μουρμουραγε κατι σαν "να χυθει ο ήλιος"
το νερο δε χυθηκε και στο τουλι σχηματιστηκε κατι σαν ηλιος όπου βράχηκε.

δε μου κοψε να λεω απο μεσα μου την ευχη σιγουρα θα εμποδιζοταν. Δυστυχως ομως εκανα το λαθος και με αφησα να τσαντιστω αντι να πειθαρχησω και να πω την ευχη. ποσο ευκολα χανω την εγρηγορση μου μεσα στον κοσμο!

αυτο που με στενοχωρησε ειναι οτι αλλο στενο μου προσωπο που παρευρισκεται το οποιο ξημεροβραδιαζεται στην εκκλησια και εξομολογειται τακτικα και πιστευει κλπ μολις της ειπα (παρολο που ειχα τσαντιστει, μιλησα πολυ ηρεμα) οτι αυτα δε τα δεχεται η Εκκλησια και ειναι του πονηρου με κοιταξε σχεδον με μισος.
"ειναι γητεια" μου λενε.
προσπαθησα να εξηγησω οτι γητεια και μαγια ειναι το ιδιο πραγμα, να εξηγησω οτι γητεια ειναι γοητεια, γοητευω και για αυτο η μαγισσα λεγεται και γοησσα και εξου και ο γητευτης. Προσπαθησα να εξηγησω οτι την ωρα που λες να ειναι απλως γητεια αυτο λες, οτι ειναι ξορκι! κι εκεινη την ωρα ξανα ματα στενοχωρηθηκα γιατι ειδα παλι τι γινεται οταν εχεις την ατυχια να μη γνωριζεις
την ιδια σου την πιστη
την ιδια σου τη γλωσσα.
ειπα λοιπον στη γνωστη μου αφου δε με καταλαβε να ρωτησει τον πνευματικο της και για αυτα και για τα ματοχαντρα και για τα λαδια.
ειπε οτι το Θεο επικαλουνται σε ολα αυτα τα γητεματα και καταλαβα οτι δεν εχει ρωτησει.
της εξηγησα οτι αν θες να επικαλεστεις το Θεο αρκει να προσευχηθεις ή μπορει ο ιερεας να σου διαβασει την αναλογη ευχη.
τελος παντων ειναι τοσο ριζωμενα στη συνειδηση του λαου καποια πραγματα που ουτε καν σκεφτονται μηπως ειναι πονηρα ωστε να ρωτησουν για αυτα τον πνευματικο τους.
οταν υπαρχει αγνοια και ημιμαθεια ο πονηρος αλωνιζει στα σπιτια ακομα και των πιο πιστων....
το πρωτο λαθος σου ειτανε να αφησεις στενο σου προσωπο να δεχθει κατι τετοιο και οχι που ξεχασες να πεις την ευχη
αλλα δεν ειναι το θεμα που εινε το λαθος το δικο σου
οποιος θελει να βοηθησει καποιον τα λεει τα λογια φανερα και οχι κρυφα απο μεσα του
μηπως και τα ακουσει αλλος που δεν ειναι του ιδιου φυλου και κατι τετοιες χαζομαρες :mrgreen: :mrgreen:
να σκεφτεσε τον Χριστο και δεν θα συμβει τιποτα
ολα αυτα γινοντε γιατι εχουμε ΑΓΝΟΙΑ

Συγνωμη αν ειπα κατι που σε πειραξε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Dimitris39 έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:φετος στις διακοπες συνεβη κατι που με στενοχωρησε αρκετα.
ενα στενο μου προσωπο ειχε πονοκεφαλο και δεν ηρεμουσε με τιποτα.
σα να μη φτανουν τα γνωστα ξεματιασματα με λαδι ξαφνικα το ακουσε μια γειτονισα και αμεσως...εσπευσε να βοηθησει.
του ειπε οτι θα σου κανω μια γητεια.
πηρε ενα ποτηρι εβαλε μεσα νερο και δεν ξερω και γω τι αλλο και το σκεπασε με τουλι.
το γυρισε αναποδα και τον σταυρωνε με αυτο στο κεφαλι.
μουρμουραγε κατι σαν "να χυθει ο ήλιος"
το νερο δε χυθηκε και στο τουλι σχηματιστηκε κατι σαν ηλιος όπου βράχηκε.

δε μου κοψε να λεω απο μεσα μου την ευχη σιγουρα θα εμποδιζοταν. Δυστυχως ομως εκανα το λαθος και με αφησα να τσαντιστω αντι να πειθαρχησω και να πω την ευχη. ποσο ευκολα χανω την εγρηγορση μου μεσα στον κοσμο!

αυτο που με στενοχωρησε ειναι οτι αλλο στενο μου προσωπο που παρευρισκεται το οποιο ξημεροβραδιαζεται στην εκκλησια και εξομολογειται τακτικα και πιστευει κλπ μολις της ειπα (παρολο που ειχα τσαντιστει, μιλησα πολυ ηρεμα) οτι αυτα δε τα δεχεται η Εκκλησια και ειναι του πονηρου με κοιταξε σχεδον με μισος.
"ειναι γητεια" μου λενε.
προσπαθησα να εξηγησω οτι γητεια και μαγια ειναι το ιδιο πραγμα, να εξηγησω οτι γητεια ειναι γοητεια, γοητευω και για αυτο η μαγισσα λεγεται και γοησσα και εξου και ο γητευτης. Προσπαθησα να εξηγησω οτι την ωρα που λες να ειναι απλως γητεια αυτο λες, οτι ειναι ξορκι! κι εκεινη την ωρα ξανα ματα στενοχωρηθηκα γιατι ειδα παλι τι γινεται οταν εχεις την ατυχια να μη γνωριζεις
την ιδια σου την πιστη
την ιδια σου τη γλωσσα.
ειπα λοιπον στη γνωστη μου αφου δε με καταλαβε να ρωτησει τον πνευματικο της και για αυτα και για τα ματοχαντρα και για τα λαδια.
ειπε οτι το Θεο επικαλουνται σε ολα αυτα τα γητεματα και καταλαβα οτι δεν εχει ρωτησει.
της εξηγησα οτι αν θες να επικαλεστεις το Θεο αρκει να προσευχηθεις ή μπορει ο ιερεας να σου διαβασει την αναλογη ευχη.
τελος παντων ειναι τοσο ριζωμενα στη συνειδηση του λαου καποια πραγματα που ουτε καν σκεφτονται μηπως ειναι πονηρα ωστε να ρωτησουν για αυτα τον πνευματικο τους.
οταν υπαρχει αγνοια και ημιμαθεια ο πονηρος αλωνιζει στα σπιτια ακομα και των πιο πιστων....
το πρωτο λαθος σου ειτανε να αφησεις στενο σου προσωπο να δεχθει κατι τετοιο και οχι που ξεχασες να πεις την ευχη

Δημητρη δε μπορεις να εξαναγκασεις κανενα για το τι θα κανει εφοσον ειναι ενηλικος! νουθεσια μονο στα παιδια του μπορει να κανει κανεις!

αλλα δεν ειναι το θεμα που εινε το λαθος το δικο σου
οποιος θελει να βοηθησει καποιον τα λεει τα λογια φανερα και οχι κρυφα απο μεσα του
μηπως και τα ακουσει αλλος που δεν ειναι του ιδιου φυλου και κατι τετοιες χαζομαρες :mrgreen: :mrgreen:

δεν τη λεω κρυφα απο φοβο μην ακουστω και μαλιστα απο ατομο που δεν ειναι ιδιου φυλου τι ειναι παλι αυτο δε σε καταλαβα;;;; ειπα εγω κατι τετοιο;;;; :7
την ευχη τη λεω παντα νοερα γιατι απλως ετσι με αναπαυει, ετσι εχω συνηθισει, ειναι προσωπικη μου επικληση που απευθυνω στον Κυριο. αλλωστε εχω και μια ....μυστικοπαθεια ως γνωστον!!! αν προσευχομουν δημοσια και δυνατα μαλλον με εκεινο τον τελωνη θα εμοιαζα δε νομιζεις; η προσευχη δε γινεται ετσι που να δωσεις δικαιωμα να ειπωθει οτι κανεις επιδειξη.


να σκεφτεσε τον Χριστο και δεν θα συμβει τιποτα
ολα αυτα γινοντε γιατι εχουμε ΑΓΝΟΙΑ
ακριβως αυτη η αγνοια ειναι που με στενοχωρει. και η αγνοια τρεφεται απο την αλαζονεια. νομιζοντας δηλαδη οτι τα ξερουμε ολα δε παραδεχομαστε οτι εχουμε αγνοια και δε παμε να κανουμε ερωτησεις εκει που πρεπει ωστε να παρουμε και τις σωστες απαντησεις. κι εγω εχω αγνοια σε πολλα αλλα ρωταω και μαθαινω δεν κανω ό, τι μου κατέβει!!!!

Συγνωμη αν ειπα κατι που σε πειραξε
δε με πειραξε γιατι δεν εισαι κακοπροαιρετος
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από Merkourios »

eleimon έγραψε:Βασιλικη μου η εκκλησια δεχεται και τη βασκανια και τα μαγια,σου διαβαζει ομως ο ιερεας τις ευχες,δεν επιτρεπεται να τις διαβαζεις εσυ...τωρα για ποιους λογους δε ξερω.


Αγαπητέ "eleimon" ο λόγος πού δεν επιτρέπεται να διαβάσει λαϊκός τίς εξορκιστικές ευχές είναι διότι οί ευχές αυτές περιέχουν επιτημήσεις καί διαταγές πρός τον διάβολο καί τα πονηρά πνεύματα : "Σέ επιτιμώ...σέ εξορκίζω...Φύγε από το τάδε πρόσωπο..."

Γιά να μπορείς λοιπόν να τα βάλεις με τον εωσφόρο ( όχι βέβαια με την δική σου δύναμη αλλά μέ την δύναμη του Χριστού ), πρέπει πρίν απ΄ όλα να έχεις πνευματικά κότσια καί μέτρα ασκητού, να έχεις νηστέψει, νά εξομολογείσαι καθαρά καί τακτικά καί επίσης να κοινωνάς τακτικά, να έχεις σαρκική εγκράτεια ακόμη καί με την σύζυγό σου, μέ λίγα λόγια να είσαι πολύ προσεκτικός συνειδητός Χριστιανός αλλά καί πάλι αυτό είναι επικίνδυνο!

Γιατί όμως είναι επικίνδυνο;

Γιατί ενδέχεται να θυμώσει ο σατανάς πού τον διατάζεις εσύ, ο ακατάλληλος στά πνευματικά άνθρωπος, καί είτε να ορμήσει επάνω σου καί να σε χτυπήσει ( νά τρώς ξύλο δηλαδή, να σε μελανιάσει από τα χτυπήματα χωρίς μάλιστα να τόν βλέπεις καί καθόλου !!! ), είτε να βγεί από τον άνθρωπο καί να μπεί μέσα σου, καί τότε άντε να δούμε πώς θα βγεί καί από ποιόν ασκητή θα βγεί...

Γι΄ αυτό, ακόμη καί ιερείς παρ΄ όλο ότι έχουν επιτραχείλιο καί εξουσία από τον Θεό, αποφεύγουν συνήθως να σού διαβάσουν τίς "δυνατές" εξορκιστικές ευχές φοβούμενοι τα επακόλουθα ( διαβάζουν ελαφρές καί χωρίς επιτιμήσεις), είτε σού λένε να πάς σε ψυχίατρο καί σε αφήνουν σε καταστολή με φάρμακα, χωρίς να λύσεις καί το πρόβλημά σου...

περισσότερα: http://www.kivotoshelp.gr/Pages/Magiab.htm

Φοβερές ιστορίες μαγείας...









Merkourios
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Λεγοντας οτι λενε απο μεσα τους
εννοω οτι αυτοι που δηθεν ξεματιαζουνε η καπως ετσι πως λεγεται
λενε απο μεσα τους τα λογια για να μην ακουγονται

δεν εννοω την ευχη αν την λες εσυ δυνατα η οχι
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Dimitris39 έγραψε:Λεγοντας οτι λενε απο μεσα τους
εννοω οτι αυτοι που δηθεν ξεματιαζουνε η καπως ετσι πως λεγεται
λενε απο μεσα τους τα λογια για να μην ακουγονται

δεν εννοω την ευχη αν την λες εσυ δυνατα η οχι

ααααα! μη παρεξηγεις οπως εχω ξαναπει καιω καρβουνο!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
πολυ σωστο αυτο που ειπες!
καθαρος ουρανος αστραπες δε φοβαται!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Πώς αντιμετωπίζονται τα μάγια;

Η παραπληροφόρηση (εκούσια και ακούσια) γύρω από το θέμα της μαγείας και γενικότερα των διαφόρων σατανιστικών διαδικασιών (μαντεία, αστρολογία, πνευματισμός κτλ.) – που έχουν λάβει επικίνδυνες διαστάσεις για την ψυχική υγεία των ανθρώπων – μας ανάγκασαν να δημοσιεύσουμε μία απάντηση του Καθηγουμένου μας προς μία πληγωμένη απ’ αυτά ψυχή. Το κείμενο είναι σύντομο και λιτό, όμως το σημαντικό είναι ότι προέρχεται από υπεύθυνο πρόσωπο και εκφράζει την πραγματική θέση της Εκκλησίας μας.

ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΚΛΗΣΗ. Μην ζητάτε συμβουλές από τον οποιονδήποτε ανίδεο (όπως παρατηρήσαμε να γίνεται αυτό σε διάφορες συζητήσεις, μέσω διαδικτύου). Όταν πάσχει το σώμα μας προστρέχουμε στους καλύτερους ιατρούς, όταν πάσχει η ψυχή μας – που είναι αθάνατη – γιατί αδιαφορούμε; Ας προστρέξουμε στον μόνον ιατρό των ψυχών και του σώματος, Κύριο Ιησού Χριστό.

****

Αγαπητή ….

Χαίρετε εν Κυρίω πάντοτε!

Μη γνωρίζοντας την ακριβή κατάσταση που επικρατεί στην οικογένειά σας δεν μπορούμε να σας απαντήσουμε συγκεκριμένα, όμως θα προσπαθήσουμε να σας απαντήσουμε κάπως γενικότερα από την διδασκαλία της Εκκλησίας μας αλλά και από την πείρα που μας παρέχουν τα πολλά παρόμοια παραδείγματα. Διότι, δυστυχώς, η μαγεία στις μέρες μας έχει λάβει φρικιαστικές διαστάσεις.


Η μαγεία είναι κάτι το υπαρκτό. Είναι σατανική ενέργεια που ενεργοποιείται για δύο λόγους:

α. διότι κάποιος που αποδέχεται το σατανά- άσχετα αν υποστηρίζει κάτι άλλο (π.χ. κάποιοι λένε ότι κάνουν μάγια για καλό ή ότι επικαλούνται άλλο είδος πνευμάτων;!)- επικαλέστηκε την ενέργειά του,

β. διότι αυτός που «πιάστηκε» στα μαγικά δίχτυα δεν είχε ορθή σχέση με τον Θεό (δηλ. με την Εκκλησία Του). Όσον αφορά στην πρώτη περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι αλλά αυτό που είναι το ζητούμενο είναι να ασχοληθούμε με την δεύτερη, δηλαδή με τον εαυτό μας.


Η μόνη αντιμετώπιση και λύση του προβλήματός σας είναι η σωστή σχέση και ένωση με τον Θεό. Όλοι είμαστε πνευματικά ασθενείς και πρέπει να επιζητήσουμε την θεραπεία μας. Το μόνον θεραπευτήριο είναι η Εκκλησία (εννοείται Ορθοδοξία) και το πρώτο βήμα προς τον σκοπό αυτό είναι η εύρεση ενός εμπείρου και καλού ιατρού, δηλαδή ενός πνευματικού πατέρα ο οποίος θα μας καθοδηγεί στην πνευματική μας πορεία. Οπωσδήποτε πρέπει να βρείτε έναν έγκριτο κληρικό και να εναποθέσετε λεπτομερώς το πρόβλημά σας και κατόπιν να ακολουθήσετε επακριβώς τις οδηγίες του.


Συχνή εξομολόγηση και επικοινωνία με τον πνευματικό, Θ. Κοινωνία (όποτε δίνει άδεια ο πνευματικός), τήρηση των διατεταγμένων νηστειών, συχνότατη προσωπική προσευχή, τακτικότατος Εκκλησιασμός, μελέτη του λόγου του Θεού και γενικότερη σχέση με την ζωή της Εκκλησίας, είναι μερικές πρακτικές συμβουλές για κάθε Χριστιανό που έχει λάβει στα σοβαρά την σωτηρία του, τον μόνο σκοπό της ζωής μας. Φυσικά εκτός από τα παραπάνω πρακτικά είναι απαραίτητο το δόσιμο της καρδιάς μας προς τον Θεό να είναι ολοκληρωτικό και ειλικρινές. Να παραδώσουμε όλη την ζωή μας και τα προβλήματά μας στα χέρια Του με πίστη και αγάπη μοναδική.

Όλα τα παραπάνω μπορεί να μην φαίνονται ως έχοντα άμεση σχέση με το πρόβλημά σας όμως αυτός είναι ο δρόμος προς την λύτρωση από κάθε κακό! Εάν εσείς και τα παιδιά σας τον ακολουθήσετε με ειλικρίνεια και χωρίς να περιμένετε κάποια ανταπόδοση, είμαστε βέβαιοι πως θα δείτε θαύματα!

Μην καθυστερείτε και μην αμελείτε το θέμα της σωτηρίας σας. Το πρόβλημά σας μπορεί να το λύσει ο Κύριος. Εμπιστευθείτε Τον, ακολουθείστε Τον. Ο δρόμος Του μπορεί να φαίνεται δύσκολος αλλά δεν υπάρχει τίποτα γλυκύτερο από αυτήν την πορεία. Προσοχή! Μην Τον αφήσετε ποτέ. Τα προβλήματα στον βίο μας υφίστανται πάντοτε αλλά κοντά στον Κύριο αντιμετωπίζονται εύκολα.

Ο Θεός μαζί σας. Καλή δύναμη στον αγώνα σας.
Μετ’ ευχών
Αρχιμ. Κύριλλος

http://www.impantokratoros.gr/19EA39D2.el.aspx

:8 :8 :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”