Ο Χριστός χαμογελούσε?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από panos0 »

Εχει ο καθε ενας την αποψη του, εγω πιστευω οτι ο Χριστος χαμογελουσε, γιατι δεν μπορω να φανταστω τον Χριστο αναμεσα στα παιδια, στον γαμο της Κανα, στα σπιτια που πηγαινε να ειναι απομακρος και βλοσυρος.
Δεν μπορω να τον φανταστω οταν ανεστησε πχ τον Λαζαρο, η εκανε τοσα θαυματα και ολοι θα χαιρονταν γυρω γυρω, ο Χριστος να ηταν ανεκφραστος.
Δεν ειναι φυσικο πραγμα αυτο.

ἦλθεν γὰρ Ἰωάννης μήτε ἐσθίων μήτε πίνων, καὶ λέγουσιν, δαιμόνιον ἔχει, ἦλθεν ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου ἐσθίων καὶ πίνων, καὶ λέγουσιν, Ἰδοὺ ἄνθρωπος φάγος καὶ οἰνοπότης, τελωνῶν φίλος καὶ ἁμαρτωλῶν.
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από cloaca »

Φίλε το να είσαι βαθιά λυπημένος και να μην χαμογελάς δεν σημαίνει ότι έχεις βλοσηρό ύφος ή είσαι απόμακρος.Υπάρχουν άνθρωποι με πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα και με πολύ μεγάλες στεναχώριες που δεν τους είναι εύκολο να χαμογελάσουν αλλά από την μεγάλη τους πίκρα και λόγω της μεγάλης τους Θείας υπομονής τους βλέπεις την γλύκα της ψυχής τους μέσα από το βλέμα τους που είναι όλο συμπόνια για τον συνάνθρωπο τους.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από filotas »

Εγώ ξέρω ότι οι Άγιοι χαμογελούσαν. Μάλιστα ο Μέγας Βασίλειος θεωρεί την κατήφεια ασυμβίβαστη με τη Χριστιανική πίστη, γιατί προδίδει άνθρωπο που δεν έχει ελπίδα. Ο Χριστιανός είναι άνθρωπος που Φωτός, και το εσωτερικό φως αποτυπώνεται και στην έκφρασή του.

Επομένως, αν και θεωρώ τη συζήτηση αυτή μάλλον "θεολογικό κουτσομπολιό", πιστεύω ότι ο Χριστός μας πάντοτε χαμογελούσε, εκτός από τις περιπτώσεις που ήταν λυπημένος.
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από calendula »

:41 :41 :41 :41 :41 :41
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

πιστευω οτι χαμογελουσε γιατι ο Θεός είναι Θεός Αγάπης και το χαμόγελο είναι ένας από τους τρόπους με τους οποίους επικοινωνούμε την αγάπη. Άλλωστε δεν είμαστε πλασμένοι κατ εικόνα και ομοίωση;
όταν παρευρισκόταν σε ένα γεγονός χαρούμενο λογικά χαμογελούσε, γιατί να μειώσει την αξία της χαράς και να ειναι μεσα στην αρνητίλα και στη λύπη; Ο Χριστός έφερε ένα μήνυμα χαράς και ελπίδας και σωτηρίας.
αν και δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί να παιδεύουμε το μυαλό μας με τέτοια ερωτήματα...
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από xenia »

ψυχουλα έγραψε: αν και δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί να παιδεύουμε το μυαλό μας με τέτοια ερωτήματα...
Πες τα ντε!
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από panos0 »

cloaca έγραψε:Φίλε το να είσαι βαθιά λυπημένος και να μην χαμογελάς δεν σημαίνει ότι έχεις βλοσηρό ύφος ή είσαι απόμακρος.Υπάρχουν άνθρωποι με πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα και με πολύ μεγάλες στεναχώριες που δεν τους είναι εύκολο να χαμογελάσουν αλλά από την μεγάλη τους πίκρα και λόγω της μεγάλης τους Θείας υπομονής τους βλέπεις την γλύκα της ψυχής τους μέσα από το βλέμα τους που είναι όλο συμπόνια για τον συνάνθρωπο τους.
Συμφωνω φιλε μου με την απαντηση σου η οποια δεν ειναι σχετικη με το ερωτημα, φυσικα και δεν θα χαμογελουσε ο Χριστος επανω στον Σταυρο, ουτε ο Χριστιανος θα χαμογελαει οταν πονα, σωματικα η ψυχικα.

καιρὸς τοῦ κλαῦσαι καὶ καιρὸς τοῦ γελάσαι (Εκκ. 3-4)

Ο καθε ενας εχει την αποψη του φιλε, αλλα οταν ομως παραβρισκεσαι σε εναν γαμο η σε ενα τραπεζι η μαζι με τα παιδια το να μην χαμογελασεις σημαινει οτι εισαι απομακρος, βλοσυρος να μην πω οτι αποτελεις παραφωνια, και η σταση σου ειναι "αφυσικη".
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Harrys1934 έγραψε:Δεν θα πάρω μέρος σε αυτήν την ερώτηση γιατί δεν βλέπω να πω κάτι καλό, αλλά θα πώ για τον Λάζαρο που ανέστησε ο Κύριος. ¨Οταν έμαθε ότι οι Εβραίοι ήθελαν να σκοτώσουν κι αυτόν, έφυγε και πήγε στην Κύπρο και έζησε 32- χρόνια. Ποτέ δεν γέλασε, εκτός μία φορά όταν είδε κάποιον να κλέβει μία στάμνα, και είπε. Ο ένας πυλός κλέβει τον άλλον πυλό. Ξένια μπορείς να κάνεις μερικά κόπυς θα σου χρειαστούν για τις επόμενες ΚΑΝΤΑΔΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ
πολυ μου αρεσε αυτό με τους πηλούς!!!!!!!!
εγώ πάντως με το μπέμπη μου οχι απλως χαμογελώ, ξεκαρδίζομαι με αυτά που κάνει. Ως φαίνεται πρέπει να το κόψω, η μαμά του πρέπει να είναι σοβαρή και αυστηρή κι εκείνος να καταλάβει ότι αυτά είναι το διαβόλου!!!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από smarti »

Εικόνα


Για κοιταξτε λιγακι, νομιζω πως χαμογελαει ο Χριστούλης!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

xenia έγραψε:
ψυχουλα έγραψε: αν και δε βλέπω σε τι εξυπηρετεί να παιδεύουμε το μυαλό μας με τέτοια ερωτήματα...
Πες τα ντε!
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”