Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Θέματα που αφορούν το Πατριαρχείον Ιεροσολύμων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ρωμανος έγραψε:Και ο Κων/νος Παλαιολόγος που υπέγραψε το τελευταίο μαρτυρικό του διάταγμα, για την μέχρι θανάτου υπεράσπιση της Κωνσταντινούπολης, " Κωνσταντίνος Ελέω Θεού Βασιλεύς των Ρωμαίων" δεν ήταν Έλληνας;
Η Ρωμιοσύνη αδελφέ, είναι ευρύτερος όρος, περικλείει και άρα δεν αποκλείει την Ελληνικότητα!
Άποψη σου σεβαστέ , διαφωνώ , και αυτό σημαίνει για μένα ότι δεν καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον.
Ξέρεις μήπως , πόσα χρόνια έκανε ο Παπισμός να αποσχισθεί από την Ορθοδοξία ??
Θα σου πω λοιπόν , ότι πέρασαν περίπου τετρακόσια χρόνια , και έτσι δεν κατάλαβε κανείς από τον Λαό , την Αλλαγή.
Κάποια στιγμή απλά δεν ήταν Ορθόδοξοι Χριστιανοί , ήταν Σχισματικοί.
Έτσι και τώρα σιγά-σιγά θα γίνουμε Ρωμιοί και κανείς δεν θα καταλάβει τίποτα.
Στην αρχή θα λέμε ότι είναι ευρύτερος όρος και μετά , ........

Τώρα γιά τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο

Το μικρό του όνομα (Κωνσταντίνος) δόθηκε επειδή ο Σέρβος παππούς του Κωνσταντίνου Παλαιολόγο ονομαζόταν Κονσταντίν. Παραμένει αναπάντητο το ιστορικό ερώτημα γιατί ονοματοδοτήθηκε επίσημα με το πλήρες όνομα και επώνυμο του Σέρβου παππού του από την πλευρά της μητέρας του και όχι με το όνομα του εκ πατρός Ρωμαίου παππού του που ήταν ο αυτοκράτορας Ιωάννης Ε΄ Παλαιολόγος (1341-1391).
Σύμφωνα με τους Βυζαντινούς χρονογράφους του 15ου αι. παππούς εκ μητρός του "μαρμαρωμένου βασιλιά" ήταν ο Σέρβος ηγεμονίσκος της Σερβοκρατούμενης κάτω Μακεδονίας (περιοχής Σερρών) Κωνσταντίν Ντράγκατς (1340-1395).
Και τα λοιπά , κλπ

Δόξα τω Θεώ.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Ρωμανος
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 7:26 pm
Τοποθεσία: Χολαργός

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Ρωμανος »

Captain Yiannis έγραψε:
Ρωμανος έγραψε:Και ο Κων/νος Παλαιολόγος που υπέγραψε το τελευταίο μαρτυρικό του διάταγμα, για την μέχρι θανάτου υπεράσπιση της Κωνσταντινούπολης, " Κωνσταντίνος Ελέω Θεού Βασιλεύς των Ρωμαίων" δεν ήταν Έλληνας;
Η Ρωμιοσύνη αδελφέ, είναι ευρύτερος όρος, περικλείει και άρα δεν αποκλείει την Ελληνικότητα!
Άποψη σου σεβαστέ , διαφωνώ , και αυτό σημαίνει για μένα ότι δεν καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον.
Ξέρεις μήπως , πόσα χρόνια έκανε ο Παπισμός να αποσχισθεί από την Ορθοδοξία ??
Θα σου πω λοιπόν , ότι πέρασαν περίπου τετρακόσια χρόνια , και έτσι δεν κατάλαβε κανείς από τον Λαό , την Αλλαγή.
Κάποια στιγμή απλά δεν ήταν Ορθόδοξοι Χριστιανοί , ήταν Σχισματικοί.
Έτσι και τώρα σιγά-σιγά θα γίνουμε Ρωμιοί και κανείς δεν θα καταλάβει τίποτα.
Στην αρχή θα λέμε ότι είναι ευρύτερος όρος και μετά , ........

Τώρα γιά τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο

Το μικρό του όνομα (Κωνσταντίνος) δόθηκε επειδή ο Σέρβος παππούς του Κωνσταντίνου Παλαιολόγο ονομαζόταν Κονσταντίν. Παραμένει αναπάντητο το ιστορικό ερώτημα γιατί ονοματοδοτήθηκε επίσημα με το πλήρες όνομα και επώνυμο του Σέρβου παππού του από την πλευρά της μητέρας του και όχι με το όνομα του εκ πατρός Ρωμαίου παππού του που ήταν ο αυτοκράτορας Ιωάννης Ε΄ Παλαιολόγος (1341-1391).
Σύμφωνα με τους Βυζαντινούς χρονογράφους του 15ου αι. παππούς εκ μητρός του "μαρμαρωμένου βασιλιά" ήταν ο Σέρβος ηγεμονίσκος της Σερβοκρατούμενης κάτω Μακεδονίας (περιοχής Σερρών) Κωνσταντίν Ντράγκατς (1340-1395).
Και τα λοιπά , κλπ

Δόξα τω Θεώ.

Αδελφέ μου έχεις δίκιο για το DNA του Παλαιολόγου, ναι ήταν Σέρβικο. Αλλά γιά την Ελληνικότητά του λέω, έχεις αντίρρηση;
Κι εφ΄όσον θέλεις Ελληνικό DNA, άς πάμε στο Άγιο της Εκκλησίας μας Ιωάννη Βατάτζη (γεννημένο στο Διδυμότειχο, η μνήμη του στις 4 Νοεμβρίου). Κι αυτός "Βασιλεύς των Ρωμαίων" υπέγραφε!
Μήπως δεν ήταν κι αυτός Έλλην;
Μέσα τους φωτίζεται το άυλο γέλιο
καθώς επιστρέφουν στην πατρίδα οι εξόριστοι
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από giorgospa »

δεν προαγει τιποτα καπετανιε μου,αυτο ελειπε και αυτο ελειπε ναμαστε ποιητικη αδεια ρωμιοι θα τριζουν τα κοκαλα των προγονων μας με την αμφισβητηση σου και των ζωντανων οπως εγω σηκωνεται η τριχα τους,οταν αμφισβητουνται οι ριζες τους δεν το προαγει κανεις! το αισθανομαστε παντου και παντα ελληνες και ρωμιοι ειμασταν το φωναζει καθε κυταρο μας με χαρα περηφανεισ και διαθεση για θυσια.
Κανενας Τουρκος δεν μας ονομασε Ρωμιους το βρηκανε δεν υπαρχει κανενα ιστορικο η αλλο βιβλιο που να μην ονομαζει τους ελληνες απο εποχης αυτοκρατοριας Νεας Ρωμης Ρωμιους και αυτο συνεχισε μεχρι σημερα,ναι μεν εδω τοχουμε καπως ξεχασει με την τεραστια προσπαθεια να χασουμε τις ριζες μας,αλλα για ρωτα τους προσφυγες της καππαδοκιας της σμυρνης η του ποντου ακομα και σημερα τι ειναι ρωμιοι ελληνες θα σου πουν ρωτα και οσους μειναμε στην κατακαημενη Πολη μας,Ρωμιοι Ελληνες θα πουν με περηφανεια και χαρα.Θυμα της προαπαθειας εισε καλε μου καπετανιε τι να κανω..αλλα παρακαλω μη μας προσβαλλεις αλλο.Δεν απαντησα πριν αλλα..
Οσο για τους Τουρκους που λες τρεμουν στο ονομα της Ρωμιοσυνης ..μην τους τα παρουμε πισω σαν κληρονομοι και αυτος ειναι ο ενας λογος του πολεμου κατα της λεξεως αυτης..μην φνταζομαστε κληρονομιες και αυτοκρατοριες.Να ξεχασουμε τις ριζες μας αλλουνου ηταν αυτα ..ποιανου? οχι ελληνικα..τι να τα θελουμε..
Ο δευτερος σημαντικοτερος λογος ειναι αυτο που κυριως γινεται τωρα λογω της απολυτης ταυτισης του τροπου ζωης του Ρωμιου με τον Χριστιανο ,ηθελε και θελει την βασιλεια του Θεου στην Γη.Αυτος ηταν ο λογος υπαρξεως της Αυτοκρατοριας της Νεας Ρωμης.Γιαυτο ζουσε ο κοσμος τοτε αυτα συζητουσε .Αυτο ειναι ο Ρωμηος και τωρα γιαυτο και αγιαζουν κατεξοχην Καπαδοκες στο Αγιο Ορος και αλλου γιατι μεγαλωμενοι μαυτο τον τροπο απο τους γονεις τους,για ρωτα τους τι ειναι? για πες εσεις δεν ειστε Ρωμιοι,για τολμα το.. ,φτανει καπτεν φτανει πια.Γιαυτο το πολεμανε τα γνωστα μικροτερα και αλλα καναλια..τα γνωστα και οι γνωστοι βιβλιοεκδοτες! και τα περιοδικα τους που φωτιζουν τον κοσμο...δηθεν αγαπανε την Ελλαδα και θελουν να διχασουν,και εχουν μισος για τον Κυριο μας, και αλλοι, και διαβαζουν και πλανωνται πολλοι,απο εκει βεβαιως διδασκεται...πολυς κοσμος..προσοχη προσοχη..
Συγγνωμη αν σε στεναχώρησα,ξερεις εκανα υπομονη, προσεξε και τους αριτερους λογισμους καμια φορα.. την αγάπη μου σε ολη οικογενεια.Ξερεις οΣωκρατης ελεγε γηρασκω αει διδασκομενος ψαξτο λιγο πριν..και απο αλλου.
Αντε και ενα Ποντιακο τραγουδι για τη Ρωμανια μας που δενξεχναμε π ο τ ε!

Ν αλλοι και βαι εμασ
οι Τουρκ την πολ επηραν
Επαιραν το βασιλοσκαμν
ελαεν αφεντια

μοιρολογουν τα εκκλησιας
κλαινε τα μοναστηρια
κι Αι Γιαννες ο Χρυσοστομον
κλαιει δερνοκοπησκαται

μην κλαις Αι Γιαννε μου
και μην δερνοκοπασαι

Η Ρωμανια επερασεν
η Ρωμανια επαρθεν

Η Ρωμανια κι αν περασεν
ανθει και φερει κι αλλο!


το θαυμαστικο τοβαλα εγω :smile: Ετσι και γινεται και θα γινεται εις τους αιωνες των αιωνων προς δοξαν Θεου ,αμην!
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από dora gian »

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΜΑΙ FROM GREECE I AM GREEK ..............O YES ..WHAT A BEUTEFUL COUNTRY YOU HAVE......ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ , ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ .....ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΚΥΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ ..............
Άβαταρ μέλους
Ρωμανος
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 7:26 pm
Τοποθεσία: Χολαργός

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Ρωμανος »

giorgospa έγραψε:δεν προαγει τιποτα καπετανιε μου,αυτο ελειπε και αυτο ελειπε ναμαστε ποιητικη αδεια ρωμιοι θα τριζουν τα κοκαλα των προγονων μας με την αμφισβητηση σου και των ζωντανων οπως εγω σηκωνεται η τριχα τους,οταν αμφισβητουνται οι ριζες τους δεν το προαγει κανεις! το αισθανομαστε παντου και παντα ελληνες και ρωμιοι ειμασταν το φωναζει καθε κυταρο μας με χαρα περηφανεισ και διαθεση για θυσια.
Κανενας Τουρκος δεν μας ονομασε Ρωμιους το βρηκανε δεν υπαρχει κανενα ιστορικο η αλλο βιβλιο που να μην ονομαζει τους ελληνες απο εποχης αυτοκρατοριας Νεας Ρωμης Ρωμιους και αυτο συνεχισε μεχρι σημερα,ναι μεν εδω τοχουμε καπως ξεχασει με την τεραστια προσπαθεια να χασουμε τις ριζες μας,αλλα για ρωτα τους προσφυγες της καππαδοκιας της σμυρνης η του ποντου ακομα και σημερα τι ειναι ρωμιοι ελληνες θα σου πουν ρωτα και οσους μειναμε στην κατακαημενη Πολη μας,Ρωμιοι Ελληνες θα πουν με περηφανεια και χαρα.Θυμα της προαπαθειας εισε καλε μου καπετανιε τι να κανω..αλλα παρακαλω μη μας προσβαλλεις αλλο.Δεν απαντησα πριν αλλα..
Οσο για τους Τουρκους που λες τρεμουν στο ονομα της Ρωμιοσυνης ..μην τους τα παρουμε πισω σαν κληρονομοι και αυτος ειναι ο ενας λογος του πολεμου κατα της λεξεως αυτης..μην φνταζομαστε κληρονομιες και αυτοκρατοριες.Να ξεχασουμε τις ριζες μας αλλουνου ηταν αυτα ..ποιανου? οχι ελληνικα..τι να τα θελουμε..
Ο δευτερος σημαντικοτερος λογος ειναι αυτο που κυριως γινεται τωρα λογω της απολυτης ταυτισης του τροπου ζωης του Ρωμιου με τον Χριστιανο ,ηθελε και θελει την βασιλεια του Θεου στην Γη.Αυτος ηταν ο λογος υπαρξεως της Αυτοκρατοριας της Νεας Ρωμης.Γιαυτο ζουσε ο κοσμος τοτε αυτα συζητουσε .Αυτο ειναι ο Ρωμηος και τωρα γιαυτο και αγιαζουν κατεξοχην Καπαδοκες στο Αγιο Ορος και αλλου γιατι μεγαλωμενοι μαυτο τον τροπο απο τους γονεις τους,για ρωτα τους τι ειναι? για πες εσεις δεν ειστε Ρωμιοι,για τολμα το.. ,φτανει καπτεν φτανει πια.Γιαυτο το πολεμανε τα γνωστα μικροτερα και αλλα καναλια..τα γνωστα και οι γνωστοι βιβλιοεκδοτες! και τα περιοδικα τους που φωτιζουν τον κοσμο...δηθεν αγαπανε την Ελλαδα και θελουν να διχασουν,και εχουν μισος για τον Κυριο μας, και αλλοι, και διαβαζουν και πλανωνται πολλοι,απο εκει βεβαιως διδασκεται...πολυς κοσμος..προσοχη προσοχη..
Συγγνωμη αν σε στεναχώρησα,ξερεις εκανα υπομονη, προσεξε και τους αριτερους λογισμους καμια φορα.. την αγάπη μου σε ολη οικογενεια.Ξερεις οΣωκρατης ελεγε γηρασκω αει διδασκομενος ψαξτο λιγο πριν..και απο αλλου.
Αντε και ενα Ποντιακο τραγουδι για τη Ρωμανια μας που δενξεχναμε π ο τ ε!

Ν αλλοι και βαι εμασ
οι Τουρκ την πολ επηραν
Επαιραν το βασιλοσκαμν
ελαεν αφεντια

μοιρολογουν τα εκκλησιας
κλαινε τα μοναστηρια
κι Αι Γιαννες ο Χρυσοστομον
κλαιει δερνοκοπησκαται

μην κλαις Αι Γιαννε μου
και μην δερνοκοπασαι

Η Ρωμανια επερασεν
η Ρωμανια επαρθεν

Η Ρωμανια κι αν περασεν
ανθει και φερει κι αλλο!


το θαυμαστικο τοβαλα εγω :smile: Ετσι και γινεται και θα γινεται εις τους αιωνες των αιωνων προς δοξαν Θεου ,αμην!
Νά είσαι ευλογημένος αδελφέ μου, προσυπογράφω όσα γράφεις και με τα δύο μου χέρια!
Και κάτι ακόμη: Μήν ξεχνάμε ότι το σύμβολο του φόρουμ είναι το κατ΄εξοχήν σύμβολο της Ρωμιοσύνης, ο δικέφαλος αετός! Στο Όρος το Αγιον και στις Εκκλησιές μας κυματίζει αυτό το σύμβολο, εμείς θα το αποποιηθούμε;
Με όλη την αγάπη μου πρός τον αδελφό μας που διαφωνεί, καλοπροαίρετα πάντως είμαι σίγουρος.
Μέσα τους φωτίζεται το άυλο γέλιο
καθώς επιστρέφουν στην πατρίδα οι εξόριστοι
Άβαταρ μέλους
Ρωμανος
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 7:26 pm
Τοποθεσία: Χολαργός

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Ρωμανος »

dora gian έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΕΜΑΙ FROM GREECE I AM GREEK ..............O YES ..WHAT A BEUTEFUL COUNTRY YOU HAVE......ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ , ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ .....ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΚΥΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ ..............
Οι Αμερικάνοι αδελφή μου, μας θέλουν όσο γίνεται μικρότερους!
Για πές τους για Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, να δείς που θα αλλάξουν δέκα χρώματα! Και μετά θα σου πούν ότι αυτά είναι history δηλαδή περασμένα ξεχασμένα!
Και επειδή το θέμα μου για την ποίηση πήγε στα άδυτα των αδύτων δημοσιεύω ένα σχετικό ποίημα, που έγραψα για το βιβλίο Ιστορίας της ΣΤ Δημοτικού, της κας Ρεπούση και δημοσιεύτηκε σε μια εφημερίδα που αντιστεκόταν στο επαίσχυντο βιβλίο:

ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Η εικόνα πού θριαμβεύει ιδίως με ηλεκτρόνια
κι αλυσσοδένοντας την ομιλία
υποδουλώνει κραυγάζοντας το αυτεξούσιο
η εικόνα πού στην άλγεβρα της εξαχρείωσης
ισούται με χίλιες άναρθρες λέξεις
ανέκαθεν φούσκωνε και τώρα κομπάζει
εκουσία ειρκτή συνειδήσεων
τώρα διαφημίζει αριστεροαμερικανάκια
πού θέλουνε να φάμε την παράδοση.
«Εκ παντοίων με κινδύνων ελευθέρωσον»
η ικετευτική προστακτική
σε μαθήματα κρυφού σχολειού
συνταγογράφημα του μυστικού νοσοκομείου
σε παραδόσεις θεραπευτικής θεολογίας.
Η παράδοση ωρέ ξεπεσμένοι Έλληνες
δεν είναι delivery πίτσας
η παράδοση δεν τρώγεται έτσι εύκολα
παραγγέλλοντας στα θρανία
απ’τα παπατζίδικα βιβλιαράκια σας
τα σχιζοφρενικά hamburgers της Mac History.
Και πάτε πέστε του Rockefeller και του Soros
ότι αποτύχατε στην επιχείρηση
γιατί οι Ρωμιοί δεν μασάνε τοιαύτες τροφές
και τοιούτους καρπούς τούς αφήνουν στη σήψη τους.
Η παράδοση πέστε τους γιά τούς Ρωμιούς
είναι σαν την Ελλάδα
ούτε τρώγεται ούτε πεθαίνει ποτέ.

15/3/2007
Μέσα τους φωτίζεται το άυλο γέλιο
καθώς επιστρέφουν στην πατρίδα οι εξόριστοι
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Τι είναι αυτά που λέτε, ότι η Ρωμηοσύνη περικλείει τον ελληνισμό; Που τα βρήκαμε αυτά;
Οι Πόντιοι και οι λοιποί Καππαδόκες, δεν ήταν 100% έλληνες, απο αρχαίες ελληνικές αποικίες; Οι Ιωνες δεν ήταν έλληνες, περίμεναν το Βυζάντιο για να γίνουν έλληνες; Όλα τα παράλια της Μεσογείου δεν ήταν γεμάτα απο έλληνες;
Εδώ έχω συγγραφέα ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ λόγιο,που επισκεύθηκε την Κωνσταντινούπολη, 200 χρόνια πριν την πτώση της, και δεν μιλάει ούτε για Βυζάντια, ούτε για ρωμαίους, ούτε για τίποτα, παρα μονο για ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡΑ. Τι είναι αυτά που φορτώνεται τους απλοϊκότερους; Στην κάτω Ιταλία και Σικελία, οι έλληνες που τους λένε, και λέγονται μεταξύ τους γκρεκομάνοι, είναι και αυτοί άλλο πράγμα;
ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ; ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ.
Η λέξη ελληνισμός περικλείει τη λέξη ρωμηοσύνη, γκρεκομάνοι, γραικοί, και όχι το αντίστροφο.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Σπάρτακος έγραψε:Τι είναι αυτά που λέτε, ότι η Ρωμηοσύνη περικλείει τον ελληνισμό; Που τα βρήκαμε αυτά;
Οι Πόντιοι και οι λοιποί Καππαδόκες, δεν ήταν 100% έλληνες, απο αρχαίες ελληνικές αποικίες; Οι Ιωνες δεν ήταν έλληνες, περίμεναν το Βυζάντιο για να γίνουν έλληνες; Όλα τα παράλια της Μεσογείου δεν ήταν γεμάτα απο έλληνες;
Εδώ έχω συγγραφέα ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ λόγιο,που επισκεύθηκε την Κωνσταντινούπολη, 200 χρόνια πριν την πτώση της, και δεν μιλάει ούτε για Βυζάντια, ούτε για ρωμαίους, ούτε για τίποτα, παρα μονο για ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡΑ. Τι είναι αυτά που φορτώνεται τους απλοϊκότερους; Στην κάτω Ιταλία και Σικελία, οι έλληνες που τους λένε, και λέγονται μεταξύ τους γκρεκομάνοι, είναι και αυτοί άλλο πράγμα;
ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ; ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ.
Η λέξη ελληνισμός περικλείει τη λέξη ρωμηοσύνη, γκρεκομάνοι, γραικοί, και όχι το αντίστροφο.
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να πώ Σεβαστέ Σπάρτακε.

Και Ρωμανέ , άσε τους Αγίους εκεί που είναι , να μας φωτίζουν με το παράδειγμα τους.
Όσο γιά τα σύμβολα είναι σύμβολα , δεν είπα γιά σύμβολα τίποτα "σύ είπας" καλά στέκουν όπως στέκουν, προσέχουμε όμως γιά να έχουμε , και να μην χάνουμε , και την ουσία.

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από giorgospa »

Σπάρτακος έγραψε:Τι είναι αυτά που λέτε, ότι η Ρωμηοσύνη περικλείει τον ελληνισμό; Που τα βρήκαμε αυτά;
Οι Πόντιοι και οι λοιποί Καππαδόκες, δεν ήταν 100% έλληνες, απο αρχαίες ελληνικές αποικίες; Οι Ιωνες δεν ήταν έλληνες, περίμεναν το Βυζάντιο για να γίνουν έλληνες; Όλα τα παράλια της Μεσογείου δεν ήταν γεμάτα απο έλληνες;
Εδώ έχω συγγραφέα ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ λόγιο,που επισκεύθηκε την Κωνσταντινούπολη, 200 χρόνια πριν την πτώση της, και δεν μιλάει ούτε για Βυζάντια, ούτε για ρωμαίους, ούτε για τίποτα, παρα μονο για ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡΑ. Τι είναι αυτά που φορτώνεται τους απλοϊκότερους; Στην κάτω Ιταλία και Σικελία, οι έλληνες που τους λένε, και λέγονται μεταξύ τους γκρεκομάνοι, είναι και αυτοί άλλο πράγμα;
ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ; ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ.
Η λέξη ελληνισμός περικλείει τη λέξη ρωμηοσύνη, γκρεκομάνοι, γραικοί, και όχι το αντίστροφο.
Βεβαιοτατα!ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες Σπαρτακε Ελληνες βεβαια ολοι αυτοι.Το ξαναλεω συμφωνω απολυτα μαζι σου !Μια χαρα τα λες!Ελληνες και μαλιστα 100%100.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

giorgospa έγραψε:
Σπάρτακος έγραψε:Τι είναι αυτά που λέτε, ότι η Ρωμηοσύνη περικλείει τον ελληνισμό; Που τα βρήκαμε αυτά;
Οι Πόντιοι και οι λοιποί Καππαδόκες, δεν ήταν 100% έλληνες, απο αρχαίες ελληνικές αποικίες; Οι Ιωνες δεν ήταν έλληνες, περίμεναν το Βυζάντιο για να γίνουν έλληνες; Όλα τα παράλια της Μεσογείου δεν ήταν γεμάτα απο έλληνες;
Εδώ έχω συγγραφέα ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟ λόγιο,που επισκεύθηκε την Κωνσταντινούπολη, 200 χρόνια πριν την πτώση της, και δεν μιλάει ούτε για Βυζάντια, ούτε για ρωμαίους, ούτε για τίποτα, παρα μονο για ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡΑ. Τι είναι αυτά που φορτώνεται τους απλοϊκότερους; Στην κάτω Ιταλία και Σικελία, οι έλληνες που τους λένε, και λέγονται μεταξύ τους γκρεκομάνοι, είναι και αυτοί άλλο πράγμα;
ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ; ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ.
Η λέξη ελληνισμός περικλείει τη λέξη ρωμηοσύνη, γκρεκομάνοι, γραικοί, και όχι το αντίστροφο.
Βεβαιοτατα!ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες Σπαρτακε Ελληνες βεβαια ολοι αυτοι.Το ξαναλεω συμφωνω απολυτα μαζι σου !Μια χαρα τα λες!Ελληνες και μαλιστα 100%100.

Άραγε γιατί διαφωνούσες μαζί μου Γιώργο???
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πατριαρχείον Ιεροσολύμων”