Αν είχατε καρκίνο...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από smarti »

Μία φορά το έσβησα..το θέμα, αλλά μετά την παρέμβαση του Αποστόλη σκέφτηκα να το ξαναβάλω.
Εδώ και καιρό σκέφτομαι αν θα είχα καρκίνο..θα ήθελα να το ξέρω και να το πολεμήσω..με τις χημειοθεραπείες, τις ακτινοβολίες και όλα αυτά που χρειάζονται για να αντιμετωπιστεί η ασθένεια αυτή? Και να στεναχωρούσα τους δικούς μου οι όποιοι θα ζούσαν όλη αυτή τη δοκιμασία και θα πονούσαν πολύ ή θα ήταν από την άλλη καλύτερο να ξέρω ότι έχω καρκίνο κι να τα άφηνα όλα στον Κύριο και με την πίστη στο θεό να περίμενα ώσπου κάποια στιγμή κλείναν τα ματάκια από μόνα τους? Το ερώτημα θα πείτε είναι υποθετικό..αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα...θα το έλεγα στους γύρο μου και στους δικούς μου και θα το πολεμούσα με την ιατρική ή θα τα άφηνα όλα στον Κύριο? Τι είναι καλύτερα να ξέρουμε ότι έχουμε καρκίνο η να μην το ξέρουμε και κάποια στιγμή να πεθάνουμε? Από τη μία βλέπω ανθρώπους που παλεύουν και είναι μερα νύχτα μέσα στα νοσοκομείο και τραβάνε μεγάλο πόνο τόσο αυτοί όσο και οι δικοί τους..και από την άλλη τελευταία πέθανε κάποιος ο οποίος ζούσε με τον καρκίνο και δεν το ήξερε και πέθανε ξαφνικά. και εκεί επάνω δημιουργήθηκε η ερώτηση μου!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από smarti »

Ενα γνωστό μου πρόσωπο τελευταία μου είπε'' Σμαρω εύχομαι να μην χρειαστεί να πας ποτέ εκεί που γίνονται οι χημειοθεραπείες...το τι θα δεις δεν θα το αντέξεις. Πόσοι άνθρωποι κάθε ηλικίας , μικρά παιδάκια...εκατοντάδες....είναι πολύ δύσκολα'' και η ίδια της παλεύει αυτή τη στιγμή με τον καρκίνο όπως και πάρα πολλοί άνθρωποι.

Ο θεός να τους δίνει δύναμη και κουράγιο να αντέξουν... :cry: :cry:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από Koyk »

Βεβαια έξω απτο χορό πολλά τραγουδια ακούγονται...αλλα επειδη το εχω σκεφτει αρκετες φορες βλεποντας μερικούς "δικούς μου" να φεύγουν απο καρκίνο...εχω καταλήξει οτι ειναι καλύτερα να πας χωρις χημιοθεραπείες και αλλα τέτοια γιατι στις περρισοτερες φορές ταλαιπωρία αποκομίζεις παρα όφελος. Συν το οτι θα ετοιμαζόμουνα και πνευματικα και θα με έβρισκε έτοιμο κατα κάποιο τροπο....Πολλοι πνευματικοι την εχουν πει ευλογημενη αρρώστεια τον καρκίνο, βλέποντάς την, μονο και μονο πνευματικα, οτι δηλ σε κτυπά το καμπανάκι ουτως ώστε να ετοιμαστεις...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από lovethink »

Ο χειρότερος εχθρός είναι η άγνοια για όποιαδήποτε ασθένεια
Η επιστήμη προχωρά
Ηδη ανακαλύφθηκε φάρμακο που μειώνει τις μεταστάσεις από τον καρκίνο του μαστού κατά 70% και το έχουν ήδη στον Αγιο Σάββα
Οσο αφορά το θέμα "αμαρτία ή όχι να πάμε στο γιατρό για κάποιο πρόβλημα υγείας" να σου υπενθυμίσω ότι η Εκκλησία μας έχει πλήθος Αγίων και κάποιοι εξ αυτών και γιατροί όπως οι Αγιοι Ανάργυροι
Την επιστήμη , το μυαλό , τα έδωσε ο Θεός στον άνθρωπο
Και βέβαια θα πάμε στον γιατρό όταν είμαστε άρρωστοι , μπορούμε φυσικά να εξομολογηθούμε πρώτα να κοινωνήσουμε να πάμε στον ιερέα ή στον πνευματικό μας να πάρουμε μια ευχή βοηθείας αλλά είναι δυνατόν να μην πάμε στο γιατρό ? με την ευχή του πνευματικού μας αν θες θα πάρουμε το δρόμο για τον γιατρό

Εχεις πχ ένα μωράκι και κλαίει και έχει πυρετό ,δεν θα το πάρεις στο γιατρό ?
Είμαστε σίγουροι ότι η προσευχή μας είναι τόσο καθαρή ή τόσο ταπεινή ώστε να ελκύσουμε τη Χάρη και το Θαύμα ? και άντε και μια φορά έγινε το θαύμα και έπεσε ο πυρετός με μια προσευχή , θα έχουμε πονόδοντο την άλλη μέρα , μετά ανεμοβλογιά , μετά ιλαρά , μετά πίεση , υπόταση , ότιδήποτε εμπάση περιπτώση , τι θα κάνουμε ? θα δημιουργήσουμε στον εαυτό μας την ψευδαίσθηση ότι κάνουμε θαύματα και δεν έχουμε ανάγκη από γιατρούς ?
ή θα χωρίσουμε τις ασθένειες σε κατηγορίες ? και έχουμε το χάρισμα να γνωρίζουμε ποιά ασθένεια είναι αποτέλεσμα δοκιμασίας και ποιά αποτέλεσμα δικών μας καταχρήσεων ή αποτέλεσμα γενικότερο της μόλυνσης και της φύσης που ζούμε ?
ή μήπως ο Αγιος Νεκτάριος δεν έκανε σωστά που πήγε στο νοσοκομείο και σε γιατρούς ?
Δεν είναι άραγε πολύτιμη η ζωή που μας έδωσε ο Θεός ? δεν πρέπει να την προστατεύουμε με σωστό τρόπο ώστε να έχουμε πιο πολύ χρόνο για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι ?
Ο Θεός φυσικά ξέρει πόσο λάδι έχει το καντήλι του καθενός μας , αλλά νομίζω ότι είναι πολύ επικίνδυνο να μπούμε στο τρυπάκι πως είναι αμαρτία να πάμε στον γιατρό αν είμαστε άρρωστοι
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από lovethink »

και τέλος να προσθέσω τα κάτωθι σημαντικά που θα απαντήσουν στην απορία σου

Σοφία Σειράχ, ΛΗ’

1. Τίμα τον ιατρόν όπως του αρμόζει, διότι ο Κύριος τον έκαμε αυτόν.

2. Από τον Ύψιστο προέρχεται η ίασις και παρά βασιλέως θα λάβει ο γιατρός δώρα για αυτήν.

4. Ο Κύριος όρισε να φυτρώνουν φαρμακευτικά βότανα από τη γη (..)

6. Ο ίδιος ο Θεός έδωσε στους ανθρώπους την (ιατρική) επιστήμη, ώστε να δοξάζεται με τα θαυμαστά του έργα.

7. Δια των ιατρών και των φαρμάκων γιατρεύει ο Θεός και αίρει τον πόνο (..)

12. Να προσφύγεις και στον ιατρό, γιατί και αυτόν ο Θεός τον δημιούργησε. Μην απομακρυνθείς από κοντά του, γιατί έχεις την ανάγκη του.

13. Πολλές φορές η θεραπεία είναι στα χέρια των ιατρών.

14. διότι και αυτοί με τη σειρά τους προσεύχονται στον Κύριο, για να κατευοδώσει τις προσπάθειές τους (...)
Καλή Σαρακοστή
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από Koyk »

Ε δεν νομιζω οτι λεει κανεις οτι δεν χρειαζονται οι γιατροι ή οτι αμφισβητει αυτα που λες αδελφε...συμφωνουμε...απλα αυτην η κατασταση με τις χημειοθεραπειες εχει παραγινει...εχουν κανει τον κοσμακη πειραματοζωα...να δοκιμαζουμε και αυτο το φαρμακο και το αλλο και παει λεγοντας...
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από panosgreece »

επειδη ειχα εμπειρια απο δικους μου ανθρωπους ,,,,,,,,,,,ειναι οπως τα λεει ο κουκ ..

δυστηχως πανω στην σαρκα ανθρωπων καποιοι .......ας τους πουμε γιατρους

τρωνε με χρυσα κουταλια

εμποριο 100%

τα τσεροκι και τα καγιεν των 70.000 ευρω πως βγαινουν αραγε ;;

ας μας ελεηση ολους ο θεος γιατι σωτηρια μαλλον δεν θα εχουμε
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από lovethink »

Koyk έγραψε:η κατασταση με τις χημειοθεραπειες εχει παραγινει...εχουν κανει τον κοσμακη πειραματοζωα...να δοκιμαζουμε και αυτο το φαρμακο και το αλλο και παει λεγοντας...
Με τις χημειοθεραπείες όμως έζησε συγγενικό μου πρόσωπο 8 χρόνια παραπάνω
Και όταν η επιλογή είναι ή θάνατος ή χημειοθεραπεία με πιθανότητα να νικηθεί ο καρκίνος ,επιλέγεις το δεύτερο
Και καλό είναι αυτή η συζήτηση να μην συνεχισθεί γιατί το θέμα είναι πολύ λεπτό μιας και αυτή η ασθένεια είναι πια ίωση στις μέρες μας
Δεν υπάρχει σπιτικό που να μην έχει κάποιο ιστορικό με συγγενικό πρόσωπο που είχε ή έχει αυτή την ασθένεια
Δεν μπορούμε να αναλύουμε τα προβλήματα των άλλων λέγοντας την γνώμη μας τόσο εύκολα
Σίγουρα κοντά σε ανθρώπους που έχουν καρκίνο βιώνουμε και εμείς μερίδιο από την ανησυχία τους τον πόνο τους την ταλαιπώρια τους αλλά δεν είναι το ίδιο φυσικά

Οσο για το θέμα "κάποιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια" που ανέφερες πάλι δεν κολάει ούτε αυτό
Δηλαδή τι θα πεις ? Μαμά , Μπαμπά , δεν θα κάνεις χημειοθεραπεία γιατί οι Γιατροί θα κερδίσουν χρήματα από αυτό ? Μαμά Μπαμπά κάτσε πέθανε γιατί μπορεί να ζητήσουν φακελάκι ?
Το θέμα "φακελάκι" είναι άλλο κεφάλαιο και φταίμε και εμείς οι ίδιοι
Εχω δει γυναίκα μπροστά στα μάτια μου ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ να δώσει στον γιατρό λεφτά
Να της λέει ο γιατρός "ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ " και αυτή να τον παρακαλά
Σε αυτό τι έχετε να πείτε ?

Και επαναλαμβάνω και εγώ έχω εμπειρία από δικό μου άνθρωπο που αν δεν έκανε χημειοθεραπεία δεν θα ζούσε άλλα 8 χρόνια
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από eleimon »

Παρολο που ειπα οτι δε θα απαντησω θα συμφωνησω με τον Αποστολο που ειπε οτι ισως καποιοι να βοηθηθουν απ αυτο το θεμα.Σμαρω μου να σαι καλα πρωτα απ ολα να χαρεις και να σε χαιρονται τα παιδακια σου.Το υποθετικο ερωτημα που εβαλες,εγω τοχω σκεφτει χιλιες φορες δυστηχως,εχουν πεθανει πολλα δικα μου ατομα απ αυτη την αναθεματισμενη αρρωστεια,θα σου πω ενα παραδειγμα η γιαγια μου ζουσε με καρκινο και δε το ηξερε,δεν την ειχε ενοχλησει ποτε,εφτασε στο σημειο να πεθανει απο γαστροραγια.Εκει διεγνωσαν οτι δεν ηταν απλη γαστροραγια αλλα καρκινος.Φαρμακα δεν ειχε παρει ποτε παρα μονο για το στομαχι της,οπου κι εκει τον ειχε.Η μια της η κορη τωρα πεθανε πολυ νεα κι εκεινη απ την ιδια αρρωστεια,10 χρονια παλευε με μεταστασεις με χειρουργεια αλλα παρετεινε το χρονο της ζωης της με την ιατρικη βοηθεια.

Για να εναποθεσουμε την αρρωστεια μας στο Θεο πρεπει να εχουμε ακραδαντη πιστη,εχουμε χιλιαδες θαυματα ανθρωπων που γιατρευτηκαν απο τη πιστη τους.Βλεπουμε ομως οτι στα περισσοτερα θαυματα η ιατρικη ειναι μεσα,ποσα θαυματα δεν εχουμε ακουσει του Αγιου Νεκταριου,του Αγιου Ραφαηλ που τους ειδαν ολοζωντανους μεσα στα χειρουργεια.Δε ξερω αν θα πρεπει να το κρατησουμε σαν επτασφραγιστο μυστικο απο τους δικους μας,για να μη τους στεναχωρεσουμε.Μη ξεχνας οτι ολα ειναι δοκιμασιες και για μας αλλα και για εκεινους.....

Ταπεινη μου αποψη ισως εχω αδικο,αλλα εγω δε θα μπορουσα ουτε να το κρατησω μυστικο γιατι ειμαι ανθρωπος που μοιραζομαι τα παντα με τους δικους μου ειτε καλα ειτε κακα,αλλα και σιγουρα δε θα εμενα με σταυρωμενα χερια.Σιγουρα θα προσπαθουσα να παρατεινω τη ζωη μου με ιατρικη υποστηριξη κι απο κει και περα ο Θεος αν ακουγε και τις προσευχες μου,θα ηταν μεγαλη ευλογια για μενα,Εκεινος μας τη δινει τη ζωη Εκεινος μας τη παιρνει,εμεις οτι κι αν κανουμε θαναι κατι προσκαιρο.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από smarti »

lovethink έγραψε:
Εχεις πχ ένα μωράκι και κλαίει και έχει πυρετό ,δεν θα το πάρεις στο γιατρό ?
Αυτό που έγραψες με έκανε να σκεφτώ!
Ποιά μάνα θα ήξερε ότι το παιδί της πάσχει από αυτή την αρρώστια και δεν θα ήθελε να γιατρευτεί? Και όταν ξέρει ότι το μόνο ιατρικό εκτός την πίστη μας στον Κύριο , είναι και οι χημειοθεραπείες και οι ακτινοβολίες...ποιά μητέρα..θα άφηνε να πεθάνει έτσι το παιδί της, χωρίς να προσπαθήσει με την ιατρική επιστήμη να το σώσει?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”