Αν είχατε καρκίνο...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:02 pm

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ »

Γεια και χαρά σε όλους!!!
Εγώ θέλω να θίξω μια άλλη πλευρά του καρκίνου: ναι, θα πάμε στους γιατρούς, αλλά οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν (π.χ. χημειοθεραπεία) δεν είναι καθόλου καλή τελικά. Εφυγε δικός μου άνθρωπος από καρκίνο. Αν και ήταν καλός ο γιατρός που τον παρακολουθούσε, λίγο πολύ έγινε πειραματόζωο, διότι έψαχναν στο τέλος να του κάνουν το συνδυασμό που θα επέφερε κάποιο αποτέλεσμα, χωρίς αυτό να επιτευχθεί ποτέ. Το φάρμακο για τον καρκίνο ίσως και να το έχουμε μπροστά μας, αλλά να μην επιτρέπει ο Θεός να το γνωρίσουμε.
Πάντως, εύχομαι κανένας άνθρωπος να μην ταλαιπωρηθεί από αυτή τη μάστιγα. Είναι φοβερό.
Δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση να αντιμετωπίζω αυτή την αρρώστεια πνευματικά όπως ο γέροντας Παίσιος, και τόσοι άλλοι. Ο Θεός να μας βοηθήσει.
ΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ έγραψε:Γεια και χαρά σε όλους!!!
Εγώ θέλω να θίξω μια άλλη πλευρά του καρκίνου: ναι, θα πάμε στους γιατρούς, αλλά οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν (π.χ. χημειοθεραπεία) δεν είναι καθόλου καλή τελικά. Εφυγε δικός μου άνθρωπος από καρκίνο. Αν και ήταν καλός ο γιατρός που τον παρακολουθούσε, λίγο πολύ έγινε πειραματόζωο, διότι έψαχναν στο τέλος να του κάνουν το συνδυασμό που θα επέφερε κάποιο αποτέλεσμα, χωρίς αυτό να επιτευχθεί ποτέ. Το φάρμακο για τον καρκίνο ίσως και να το έχουμε μπροστά μας, αλλά να μην επιτρέπει ο Θεός να το γνωρίσουμε.
Πάντως, εύχομαι κανένας άνθρωπος να μην ταλαιπωρηθεί από αυτή τη μάστιγα. Είναι φοβερό.
Δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση να αντιμετωπίζω αυτή την αρρώστεια πνευματικά όπως ο γέροντας Παίσιος, και τόσοι άλλοι. Ο Θεός να μας βοηθήσει.
απο αυτη την ασθενεια εχω χασει τον πιο αγαπημενο μου ανθρωπο
και την αντιμετωπιζε με θαρος
αλλα δεν παλευετε ευκολα η ευλογημενη οπως ελεγε και ο πατερας Παισιος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από aposal »

Όταν έρθει αυτή η αρρώστια εμείς οι κονοί θνητοί ένα πράγμα μπορούμε και πρέπει να κάνουμε: Περισσότερο αγώνα και προσευχή. Όσο περισσότερο αγώνα κάνουμε τόσο πιο πολύ εισακούεται η προσευχή μας, γιατί τόσο πιο θερμή γίνεται! Και ακόμη και εάν το άρρωστο πλάσμα είναι ένα πολύ αγαπημένο μας άτομο, πρέπει να πούμε "Δόξα τω Θεώ" και "Γεννηθήτω το θέλημά Σου", γιατί μόνον Εκείνος ξέρει τι είναι το καλύτερο για μας.
Ναι, είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση, αλλά - δυστυχώς - είμαστε τόσο αμαρτωλοί, που πρέπει να περάσουμε κάποιες δύσκολίες για να αντιληφθούμε πόσο στραβά αρμενίζουμε και να αλλάξουμε ρότα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου.
Μια μέρα κατέβηκα στον Γέροντα για να τον ενημερώσω ότι ο αδελφός ενός γνωστού μου έπασχε από ανίατη ασθένεια και οι γιατροί είχαν αποκλείσει κάθε ανθρώπινη ελπίδα δίνοντάς του μόνο ένα μικρό χρονικό περιθώριο ζωής. Είπα λοιπόν στον Γέροντα :
-Γέροντα στενοχωρούνται οι δικοί του ότι θα πεθάνει και δεν ξέρουν τι να κάνουν από τη στιγμή που οι γιατροί τους δήλωσαν ότι δεν υπάρχει πλέον καμιά ελπίδα ζωής. Πρέπει να εύχονται (να προσεύχονται) στον Θεό;
Κι ο Γέροντας :
-Πρώτα – πρώτα να τους πεις ότι δεν πρέπει να στενοχωριούνται διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑΝΑΤΟΣ. Μόνο μετάβαση γίνεται, μετακίνηση δηλαδή από τη μια ζωή στην άλλη. Βλέπεις, κι ο Απόστολος Παύλος λέει : «ίνα μη λυπήσθε καθώς και οι λοιποί οι μη έχοντες ελπίδα». Τώρα όσο αφορά στο αν πρέπει να προσεύχονται, πρέπει και για τον εξής λόγο : «Όταν για τις αμαρτίες κάποιου παραχωρεί ο Θεός και τον βρίσκει ανίατη ασθένεια, τότε αν δεν παρακαλούμε τον Θεό να ενεργήσει η αγάπη Του ό,τι εκείνη κρίνει σωστό, τότε ο άνθρωπος οδηγείται εκεί που φυσιολογικά τον οδηγεί η ασθένεια. Όταν όμως κάποιοι εύχονται γι’ αυτόν στον Θεό και Τον παρακαλούν να ενεργήσει ό,τι η αγάπη Του βλέπει πως είναι συμφέρον για τη ψυχή του, τότε χάριν της δικής μας παράκλησης ο Θεός βλέπει, σαν παντογνώστης που είναι, το πώς θα εξελιχθεί το υπόλοιπο της ζωής του ασθενή κι αν μεν κρίνει ότι παραμένοντας στη ζωή η ψυχή του θα ωφεληθεί περισσότερο, παρατείνει τη ζωή. Εάν όμως όχι, τότε – εφ’ όσον Εκείνος κρίνει ότι αυτή είναι η καλύτερη στιγμή – τον παίρνει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από panosgreece »

Για να καταλαβουν καποιες φιλες και καποιοι φιλοι που διαβαζουν την αγια ζωη πατερων οπως ο γεροπαισιος να ξερουν οτι η καθημερινη ασκηση που εκαναν ηταν πολυ χειρωτερη απο τον καρκινο

που τους ηρθε αργοτερα ,,,ο καρκινος τους ερχοταν σαν λυτρωση

ενω σε εμας ερχεται για αλλο σκοπο ................................

αρα αυτα που λενε οι γεροντες περι καρκινου οτι ειναι ευλογια μην τα λεμε ετσι

εχασα και εγω την μανα μου σε μικρη ηλικια και δεν ηταν καθολου ευλογια .............

να παταμε στην γη και οχι στα βιβλια :wink: :wink: :wink:
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αδελφε Πανο αν δεν το δει κανεις ομως,
σαν κοιμηση σαν μεταβαση
και το δει σαν θανατο
δυσκολα το ξεπερνα αυτος που εχει χασει καποιον δικο του,
και εγω αναρωτιομουνα πως εινε δυνατον να εινε κατι που ποναει τοσο πολλυ ευλογημενο.....
μαλλον δεν εινε για εμας αυτα τα πραγματα διοτι ειμαστε απλοι κοσμικοι και δεν φτανει το πενυματικο μας επιπεδο τοσο υψηλα
Οτι εινε να γινει ας γινει
μονο να εινε Θελημα του Κυριου
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από avvas »

ν' αγαπάμε!
αυτό είναι η ζωή.. η αγάπη!
ν' αγαπάμε τον Χριστό, τους ανθρώπους τους φίλους τους εχθρούς τα πάντα!
ν' αγαπάμε αληθινά, δοσμένοι τρελλαμένοι εντελώς .. εκτός εαυτού
έρως μανικός.. ή νηφάλιος μέθη .. κάπως έτσι το λένε αυτό .. τρέλα!

και από εκεί και πέρα .. λεπτομέρειες :8 :8 :8
ότι και νάχει ο άνθρωπος άμα αγαπάει .. αγαπάει! :8
και αρρώστιες νάχει και υγεία νάχει .. αγαπάει! :8
και να φεύγει απ το ζωή .. αγαπάει! :8
και να μένει στη ζωή.. αγαπάει! :8
ε τι άλλο θέλει;

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
thanos54
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 6:33 pm
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από thanos54 »

Καλησπερα σε ολους, και καλη χρονια αν και καθηστερημενα με πολυ υγεια και μονο υγεια!
Μετα απο πολυμηνη απουσια και μεγαλη ταλαιπωρια αποτην ασθενεια που αναφερετε
ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ,αφου διαβασα προσεκτικα αυτα που γραφετε,σας λεω τα εξης.
Απο την στιγμη που θα μαθεις η μαλλον θα καταλαβεις,οσο χαζος και να εισαι οτι εχεις καρκινο, γιατι ποτε δεν θα σου το που νοι Γιατροι λυγιζουν τα γονατα σου γιατι αισθανεσαι στους ωμους σου ενα βαρος ασηκωτο. Το μυαλο δεν ειναι προβατο για να το περιορισεις σε καποια στανη με λιγα λογια δεν μπορεις νατο οριοθετησεις και να πεις απο εδω μεχρι εδω θα βρει καποια διεξοδο και θα πεταξει και τοτε αρχιζουν τα δυσκολα Μηπως ετσι΄? η μηπως αλοιως, και παμε πολυ μακρυα Ολοι σας οπως λετε λιγο πολυ χασατε ενα δικο σας απο τον ΚΑΡΚΙΝΟ
Εγω ομως ειμαι Καρκινοκαθης!!!!!!
Αυτα που σουλενε μεινε δυνατος η μην το βαζεις κατω, η επιστιμη προοδεψε και λοιπα ειναι αφελεστατα
ΤΟ καλυτερο ειναι να μην ξερει ο ασθενης οταν βρισκεται σε μη ιασιμα σταδια και να μην τον κανουν να υποφερει Ας φυγει με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αξιοπρεπεια
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλή χρονιά αδελφέ και σε ευχαριστούμε για την κατάθεσή σου.

Καλή δύναμη να έχεις στον δύσκολο αγώνα σου.

Και Πίστη στον Κύριο, η οποία όλα μπορεί να τα αντιμετωπίσει.

Στο παρόν θέμα, όλοι εμείς που είμαστε απ'έξω, μπορεί να λέμε ό,τι μας κατέβει.

Οι δικές σου όμως τοποθετήσεις, μπορούν να μας μάθουν πολλά και να μας δείξουν έμπρακτα ακόμη περισσότερα.

Να είσαι καλά
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Αν είχατε καρκίνο...

Δημοσίευση από smarti »

thanos54 έγραψε:Καλησπερα σε ολους, και καλη χρονια αν και καθηστερημενα με πολυ υγεια και μονο υγεια!
Μετα απο πολυμηνη απουσια και μεγαλη ταλαιπωρια αποτην ασθενεια που αναφερετε
ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ,αφου διαβασα προσεκτικα αυτα που γραφετε,σας λεω τα εξης.
Απο την στιγμη που θα μαθεις η μαλλον θα καταλαβεις,οσο χαζος και να εισαι οτι εχεις καρκινο, γιατι ποτε δεν θα σου το που νοι Γιατροι λυγιζουν τα γονατα σου γιατι αισθανεσαι στους ωμους σου ενα βαρος ασηκωτο. Το μυαλο δεν ειναι προβατο για να το περιορισεις σε καποια στανη με λιγα λογια δεν μπορεις νατο οριοθετησεις και να πεις απο εδω μεχρι εδω θα βρει καποια διεξοδο και θα πεταξει και τοτε αρχιζουν τα δυσκολα Μηπως ετσι΄? η μηπως αλοιως, και παμε πολυ μακρυα Ολοι σας οπως λετε λιγο πολυ χασατε ενα δικο σας απο τον ΚΑΡΚΙΝΟ
Εγω ομως ειμαι Καρκινοκαθης!!!!!!
Αυτα που σουλενε μεινε δυνατος η μην το βαζεις κατω, η επιστιμη προοδεψε και λοιπα ειναι αφελεστατα
ΤΟ καλυτερο ειναι να μην ξερει ο ασθενης οταν βρισκεται σε μη ιασιμα σταδια και να μην τον κανουν να υποφερει Ας φυγει με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αξιοπρεπεια
Ο Θεός να σου χαρίζει πάρα πολύ κουράγιο στον πολύ δύσκολο αγώνα σου.... :( :(
Διαβάζοντας την κατάθεση σου σήμερα, σκέφτηκα το πόσο εύκολο , εγωιστικό και υπερήφανο ήταν από εμένα να βάλω αυτό το θέμα (συγχώρεσε με γι αυτό,νιώθω τώρα μεγάλη ντροπή γι αυτό που έκανα) :( :( και το πόσο δύσκολο είναι για εσένα και για όλους τους καρκινοπαθείς να ζούνε με αυτή την αρρώστια, να περνάνε όλη αυτή την ταλαιπωρία, τον πόνο.. ...οι έξω λέμε συνεχώς αυτό το πράγμα, κουράγιο, δύναμη και ότι οι γέροντες μας λένε ότι είναι μία ευλογημένη αρρώστια. Εύκολα τα λέμε γιατί δεν την έχουμε ζήσει..ντρέπομαι πραγματικά που ΄΄εβαλα τόσο εύκολα αυτό το δυσκολο θέμα προς συζήτηση, ενώ υπάρχουνε τόσοι πολλοί άνθρωποι που πονάνε, που υποφέρουν,που έχουν ένα τόσο μεγάλο Γολγοθά μπροστά τους. Συγχώρεσε με :( :( :( Εύχομαι από όλη μου την καρδιά, με τη βοήθεια Του Κυρίου να περάσεις γρήγορα από αυτό το Γολγοθά, να αναρρώσεις, να μην υποφέρεις άλλο...συγχώρεσε με.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”