ΕΤ3 Δείτε σήμερα(28/1/10)αφιέρωμα στη γερόντισσα Γαβριηλία

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

ΕΤ3 Δείτε σήμερα(28/1/10)αφιέρωμα στη γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Η εκπομπή περιοδεύει εντός και εκτός συνόρων, αναζητώντας απίστευτα κι όμως αληθινά ρεπορτάζ, ιστορίες που γίνονται η αφορμή για να αναδειχτεί το μεγαλείο του ανθρώπου και της θέλησής του. Εξορμούν στην ελληνική περιφέρεια, αλλά και στο εξωτερικό, για να παρουσιάσουν αγνώστους -συνήθως- ανθρώπους που διαπρέπουν σε διάφορους τομείς.


Δείτε σήμερα: "Δέκα χρόνια «Αληθινά Σενάρια» στην ΕΤ3 Μέρος Γ΄"

Το τρίτο μέρος του αφιερώματος με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δέκα χρόνων της εκπομπής «Αληθινά Σενάρια» της ΕΤ3 παρουσιάζεται την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2010, στις 23.00.
Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά ρεπορτάζ της εκπομπής, που βασίζονται στη δημοσιογραφική έρευνα του Νίκου Ασλανίδη, ήταν στην Αετοράχη Ελασσόνας, ένα χωριό με 170 κατοίκους, οι οποίοι με εθελοντική εργασία έχτισαν σχολείο, εκκλησία και πνευματικό κέντρο.
Αίσθηση είχε προκαλέσει η ευαισθητοποίηση των τηλεθεατών, μετά από αποστολές των «Αληθινών Σεναρίων» στο Βόρειο Καμερούν και την Τανζανία, όπου καταγράφηκε η τραγική κατάσταση με τα υποσιτισμένα παιδιά της Αφρικής και η κατά το δυνατόν ανακούφισή τους από Έλληνες εθελοντές.
Στη διάρκεια των δέκα χρόνων προβολής της εκπομπής παρουσιάστηκαν πρόσωπα, που με αυταπάρνηση αφιέρωσαν εαυτόν στο καλό του συνόλου. Ένα από αυτά ήταν η Γαβριηλία Παπαγιάννη, γόνος εύπορης οικογένειας της Κωνσταντινούπολης, η οποία το 1922, με την ανταλλαγή των πληθυσμών, έφτασε στη Θεσσαλονίκη. Η ζωή της μοιάζει με σενάριο κινηματογραφικής ταινίας. Το 1954 πήγε στην Ινδία ως φυσιοθεραπεύτρια και βοηθούσε αφιλοκερδώς λεπτούς. Μετά την Ινδία βρέθηκε στα Ιμαλάια και αργότερα στην Αφρική. Έγινε μοναχή σε μεγάλη ηλικία και εκοιμήθη στη Λέρο σε ηλικία 95 χρόνων. Όσοι την γνώρισαν μιλούν με συγκίνηση για τη γερόντισσα Γαβριηλία, τη «γερόντισσα της Αγάπης».
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
irida
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 1:32 pm

Re: ΕΤ3 Δείτε σήμερα(28/1/10)αφιέρωμα στη γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από irida »

το εχω δει στη διαφημηση και θα το δω ωποσσδηποτε! Ειπες οτι ειναι αυτο το τριτο μερος και σκεφτομαι μηπως εχασα τα δυο προηγουμενα. Θα διαβασω και το βιβλιο που αναφερεται στην γεροντισα Γαβριηλια.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΕΤ3 Δείτε σήμερα(28/1/10)αφιέρωμα στη γερόντισσα Γαβριηλία

Δημοσίευση από panosgreece »

νασαι καλα Dimitris39 ,,,,,θα το δω με ενδιαφερον
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”