Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Dimitris39 έγραψε:Στις 17 του μηνα ειναι τα γεννεθλια της Βασιλικουλας μας :8
μονο που θα τα εορταζει στην ανω Ιερουσαλημ μαζι με τους Αγγελους και την μητερα της
εμεις εδω δεν την ξεχναμε την αγαπαμε δεν εφυγε ισα ισα ο Χριστος ενωνει ζωντες και κεκοιμημενους

να μας προσεχεις απο εκει πανω, καλο Παραδεισο ,αξεχαστη θα εισαι

Σε αγαπαμε :8 :8 :8
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από Dimitra79 »

Κύριε Ιησού Χριστέ ανάπαυσε την ψυχή της δούλης σου Βασιλικής και της μητέρας της Σοφίας....
Καλό παράδεισο να έχουν...
Είχα την τιμή να γνωρίσω την Βασιλική από κοντά ήταν πραγματικά ένας εξαιρετικός άνθρωπος.
Το όνομα της πάντα μνημονεύεται μαζί με τους κεκοιμημένους της οικογένειας μου...
Καλό παράδεισο...
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2009
Μια μεγάλη συγνώμη
Μια μεγάλη συγνώμη ,

ζητώ από όλους τους φίλους μου , από αυτή την υπέροχη παρεούλα μου αλλά περνάω μια περίοδο λίγο δύσκολη με την υγεία μου και με κρατά μακρυά σας.

Οχι τόσο μακρυά να μη σα διαβάζω αλλά , δεν έχω τη ψυχική διάθεση και το κουράγιο να γράψω .

Όφειλα να μοιραστώ αυτή τη δύσκολη περίοδο της ζωής μου που περνώ μαζί σας ...διότι με τη καθημερινή επαφή που είχαμε και ελπίζω να έχουμε είσαστε ο μικρόκοσμος των σκέψεων μου , των φίλων μου που μοιράζομαι ίσως ότι πιο πολύτιμο έχω , τη ψυχή μου.

Ζητώ λοιπόν μια μεγάλη συγνώμη για αυτή την απουσία μου .....ελπίζω να περάσω σύντομα το γολγοθά μου και να επιστρέψω και πάλι δρυμίτερη κοντά σας

Σας ευχαριστώ που είσαστε κοντά μου

Βασιλική Ριμπά


η τελευταία ανάρτηση της Βασιλικής στο προσωπικό blog της. Από το καλοκαίρι του 2009 ηταν βεβαιη για την εξελιξη χωρίς κάπιος γιατρός να της το έχει πει... Μου το ειχε πει και της απαντησα οτι όλα αυτα ειναι χαζομάρες . Της ειχα πει να κοιτάξει το παιδακι της και να αφήσει τι κλαψουρισματα... που να ηξερα!
κάποια στιγμη στην Καρακάλλου συζητώντας με γνωστο όλων μας γεροντα ο οποιος δε βρισκεται πλεον εκει , του ειχα πει πως ηταν θελημα θεου. Αυτος μου απαντησε πως δεν ειναι έτσι , πως ηταν μια παραχώρηση προς τον Κύριο!!!
Αυτός ξέρει Αυτός κρίνει.

Ας ειναι η ψυχή της αναπαυμένη.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2009
Μια μεγάλη συγνώμη
Μια μεγάλη συγνώμη ,

ζητώ από όλους τους φίλους μου , από αυτή την υπέροχη παρεούλα μου αλλά περνάω μια περίοδο λίγο δύσκολη με την υγεία μου και με κρατά μακρυά σας.

Οχι τόσο μακρυά να μη σα διαβάζω αλλά , δεν έχω τη ψυχική διάθεση και το κουράγιο να γράψω .

Όφειλα να μοιραστώ αυτή τη δύσκολη περίοδο της ζωής μου που περνώ μαζί σας ...διότι με τη καθημερινή επαφή που είχαμε και ελπίζω να έχουμε είσαστε ο μικρόκοσμος των σκέψεων μου , των φίλων μου που μοιράζομαι ίσως ότι πιο πολύτιμο έχω , τη ψυχή μου.

Ζητώ λοιπόν μια μεγάλη συγνώμη για αυτή την απουσία μου .....ελπίζω να περάσω σύντομα το γολγοθά μου και να επιστρέψω και πάλι δρυμίτερη κοντά σας

Σας ευχαριστώ που είσαστε κοντά μου

Βασιλική Ριμπά


η τελευταία ανάρτηση της Βασιλικής στο προσωπικό blog της. Από το καλοκαίρι του 2009 ηταν βεβαιη για την εξελιξη χωρίς κάπιος γιατρός να της το έχει πει... Μου το ειχε πει και της απαντησα οτι όλα αυτα ειναι χαζομάρες . Της ειχα πει να κοιτάξει το παιδακι της και να αφήσει τι κλαψουρισματα... που να ηξερα!
κάποια στιγμη στην Καρακάλλου συζητώντας με γνωστο όλων μας γεροντα ο οποιος δε βρισκεται πλεον εκει , του ειχα πει πως ηταν θελημα θεου. Αυτος μου απαντησε πως δεν ειναι έτσι , πως ηταν μια παραχώρηση προς τον Κύριο!!!
Αυτός ξέρει Αυτός κρίνει.

Ας ειναι η ψυχή της αναπαυμένη.

Ας είναι αναπαυμένη η ψυχούλα της τόσο αγαπημένης εν Χριστώ Αδελφής μας! Γιόρταζε τη γενέθλιο ημέρα της τη μέρα που γιορτάζει τα ουράνια γενέθλιά του ο 'Αγιός μας, Ο Άγιος Γεώργιος ο Νεομάρτυς, ο άγιος της Μαρίνας εξ Ιωαννίνων. Τις πρεσβείες του ας έχει και η Βασιλική και όλοι μας και Καλό Παράδεισο.

Στέφανε... μήπως μπορείς αν θέλεις ή αν ξέρεις τι εννοούσε ο γέροντας... τι σημαίνει αυτό...
ηταν μια παραχώρηση προς τον Κύριο!!!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αισθανομαι την υποχρεωση, οχι με τον ετυμολογικο της ορο, αλλα ως φιλοτιμη αναγκη, να γραψω και εγω κατι για την μνημη της, η οποια ευχομαι να ειναι αιωνια παρουσα και αειζωη εν τω προσωπω του Κυριου της Ζωης.

Γιατι Κυριο των νεκρων δεν προσκυνουμε, αλλα Κυριο των ζωντων κεκοιμημενων, που αναμενουν χωρις αισθηση πια χωροχρονικη την ενδοξη παρουσια Του, για να μπουμε στην αειφωτη και ανεσπερη Ημερα Κυριου, την Βασιλεια Του,
που ειναι δικη Του, αλλα και συναμα δωρεα, οσων Τον αγαπησαν λογω και εργω.

Γιατι αυτος που ειναι μια ψυχη με τον Βασιλια, επομενο και ανεμποδιστο ειναι να συμβασιλευει μαζι του.

Και η Βασιλικη Τον αγαπησε τον Χριστο. Το εδειξε με λογια και εργα. Εγραψε και παλεψε για τον Χριστο.

Αποτελει τιμη για ολους μας, που διαλεχθηκαμε μαζι της, εγω οπως συνηθως την δαγκωσα κανα-δυο φορες, και ενω τα γραφω αυτα με ενα ελαφρυ δακρυ, ισως και υποκριτικο, ισως ακαιρα και υπερ το δεον συναισθηματικο δεν ξερω, αυτο που ξερω ηταν η αξεχαστη εκεινη μερα που τελεσαμε το μνημοσυνο της στην υπερσεβασμια Μονη του Καρακαλλου στον ερωμενο μας Αθωνα.

Και εκεινες τις στιγμες, νιωθει κανεις οτι αυτη η ηλεκτρονικη ομυγηρη, με ενα ετεροκλητο πληθος χαρακτηρων και ιδιοτυπιων, δεν ειναι παρα μια συναθροιση ψυχων τετρωμενων απο την αγαπη του Εσταυρωμενου.

Μια πραγματικη μοναδικη παρεα καρδιων, η οποια εχει εναν ανωτερο δεσμο επικοινωνιας, αυτον που εκκινει απο την Ορθοδοξη δηλαδη συνειδηση της, και την εν Χριστω αγαπη της, η οποια παρα τις κατα καιρους διαφωνιες και εντασεις,
ανθρωποι γαρ με παθη ειμαστε, και οπως διδασκει ο μεγας Μαξιμος ο Ομολογητης:
"την προαιρεση να κατηγορησεις, αυτη επεσε, οχι την φυση".

Ετσι λοιπον ζουμε, κινουμαστε, αμαρτανουμε, αδικουμε, προσπαθουμε, ελπιζουμε, προσδοκουμε, αυτα που η Βασιλικη,
προγευεται, και δεχεται ως κερασμα, στο αρχονταρικι του παραδεισου.

Ενα ρακι, ενα λουκουμι, ενα λογο παρηγοριας, ενα αιωνιο χαμογελο με ευωδια μυρου αθανασιας, δινει ο Χριστος, ο Οικοδεσποτης του Ουρανου, σε αυτες τις ψυχες που κανουν την εσχατη ιεραποδημια, που φθανουν ψυχες-προσκυνητρες,
γονατιστες να πεσουν στα τρυπημενα νυν και αει και εις τον αιωνια ποδια Του, που φθανουν να αξιωθουν να φιλησουν τα πληγωμενα χερια Του, που δεν τολμουν να ακουμπησουν πλεον την λογχισμενη αχραντη πλευρα Του, γιατι ηδη Τον εχουν.

Ετσι και η Βασιλικη, ψυχη τετρωμενη του Χριστοποιημενου ερωτα, τερπεται και θωρει αχορταγα και ακορεστα τον Δεσποτη της καρδιας της.

Ας ευχεται, ας δεεται για τους ταλαιπωρους περιλειπομενους αδελφους της, καθως εχει πιστευω παρρησια, αφου εδωσε τον αγωνα,που λογιζεται ως μαρτυριο, και δεν λυγισε, αλλα παρεθεσε τον πνευμα εις χειρας του Ζωντος Θεου μας,
και ας μας συγχωρει οποια χωματινη αδυναμια και ελαττωμα την στεναχωρησε.

Αιωνια η μνημη, σε ευχαριστουμε Βασιλικη,
που μοιραστηκες στιγμες του εδω καλου αγωνα σου, και κοινου για ολους μας,
ευχου υπερ ημων, καλη αναπαυση, ειθε η χαρα σου να ειναι πεπληρωμενη εις τον αιωνα.

Αμην.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

dionysisgr έγραψε:Αισθανομαι την υποχρεωση, οχι με τον ετυμολογικο της ορο, αλλα ως φιλοτιμη αναγκη, να γραψω και εγω κατι για την μνημη της, η οποια ευχομαι να ειναι αιωνια παρουσα και αειζωη εν τω προσωπω του Κυριου της Ζωης.

Γιατι Κυριο των νεκρων δεν προσκυνουμε, αλλα Κυριο των ζωντων κεκοιμημενων, που αναμενουν χωρις αισθηση πια χωροχρονικη την ενδοξη παρουσια Του, για να μπουμε στην αειφωτη και ανεσπερη Ημερα Κυριου, την Βασιλεια Του,
που ειναι δικη Του, αλλα και συναμα δωρεα, οσων Τον αγαπησαν λογω και εργω.


Γιατι αυτος που ειναι μια ψυχη με τον Βασιλια, επομενο και ανεμποδιστο ειναι να συμβασιλευει μαζι του.

Και η Βασιλικη Τον αγαπησε τον Χριστο. Το εδειξε με λογια και εργα. Εγραψε και παλεψε για τον Χριστο.

Αποτελει τιμη για ολους μας, που διαλεχθηκαμε μαζι της, εγω οπως συνηθως την δαγκωσα κανα-δυο φορες, και ενω τα γραφω αυτα με ενα ελαφρυ δακρυ, ισως και υποκριτικο, ισως ακαιρα και υπερ το δεον συναισθηματικο δεν ξερω, αυτο που ξερω ηταν η αξεχαστη εκεινη μερα που τελεσαμε το μνημοσυνο της στην υπερσεβασμια Μονη του Καρακαλλου στον ερωμενο μας Αθωνα.

Και εκεινες τις στιγμες, νιωθει κανεις οτι αυτη η ηλεκτρονικη ομυγηρη, με ενα ετεροκλητο πληθος χαρακτηρων και ιδιοτυπιων, δεν ειναι παρα μια συναθροιση ψυχων τετρωμενων απο την αγαπη του Εσταυρωμενου.

Μια πραγματικη μοναδικη παρεα καρδιων, η οποια εχει εναν ανωτερο δεσμο επικοινωνιας, αυτον που εκκινει απο την Ορθοδοξη δηλαδη συνειδηση της, και την εν Χριστω αγαπη της, η οποια παρα τις κατα καιρους διαφωνιες και εντασεις,
ανθρωποι γαρ με παθη ειμαστε, και οπως διδασκει ο μεγας Μαξιμος ο Ομολογητης:
"την προαιρεση να κατηγορησεις, αυτη επεσε, οχι την φυση".

Ετσι λοιπον ζουμε, κινουμαστε, αμαρτανουμε, αδικουμε, προσπαθουμε, ελπιζουμε, προσδοκουμε, αυτα που η Βασιλικη,
προγευεται, και δεχεται ως κερασμα, στο αρχονταρικι του παραδεισου.

Ενα ρακι, ενα λουκουμι, ενα λογο παρηγοριας, ενα αιωνιο χαμογελο με ευωδια μυρου αθανασιας, δινει ο Χριστος, ο Οικοδεσποτης του Ουρανου, σε αυτες τις ψυχες που κανουν την εσχατη ιεραποδημια, που φθανουν ψυχες-προσκυνητρες,
γονατιστες να πεσουν στα τρυπημενα νυν και αει και εις τον αιωνια ποδια Του, που φθανουν να αξιωθουν να φιλησουν τα πληγωμενα χερια Του, που δεν τολμουν να ακουμπησουν πλεον την λογχισμενη αχραντη πλευρα Του, γιατι ηδη Τον εχουν.

Ετσι και η Βασιλικη, ψυχη τετρωμενη του Χριστοποιημενου ερωτα, τερπεται και θωρει αχορταγα και ακορεστα τον Δεσποτη της καρδιας της.

Ας ευχεται, ας δεεται για τους ταλαιπωρους περιλειπομενους αδελφους της, καθως εχει πιστευω παρρησια, αφου εδωσε τον αγωνα,που λογιζεται ως μαρτυριο, και δεν λυγισε, αλλα παρεθεσε τον πνευμα εις χειρας του Ζωντος Θεου μας,
και ας μας συγχωρει οποια χωματινη αδυναμια και ελαττωμα την στεναχωρησε.

Αιωνια η μνημη, σε ευχαριστουμε Βασιλικη,
που μοιραστηκες στιγμες του εδω καλου αγωνα σου, και κοινου για ολους μας,
ευχου υπερ ημων, καλη αναπαυση, ειθε η χαρα σου να ειναι πεπληρωμενη εις τον αιωνα.

Αμην.
Πρωτη φορα ειπες κατι σωστο
ας ειναι αιωνια η μνημη ολων τω κεκοιμημενων αδελφων
καλο παραδεισο σε ολους
συναντηση στην μεγαλη γιορτη την Ανασταση δεν θα λειπη κανεις :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από petrosathonas »

Βασιλική

δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ την ειλικρίνειά σου και την αγάπη σου για το Άγιο Όρος
που δύσκολα βρίσκεις σε γυναίκα.

Το μαρτύριο της αρρώστιας που πέρασες αλλά και το μαρτύριο της ψυχής σου να αφήσεις την κορούλα σου
ορφανή από μητέρα είμαι σίγουρος ότι καθάρισαν και λάμπρυναν την ψυχή σου.

Αιωνία σου η μνήμη αγαπημένη μας.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35665
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από toula »

Αιωνία σου η μνήμη Βασιλική ! Εύχομαι να είσαι αναπαυμένη στην αγκαλιά του Χριστού μας !!!

Πάντα σε διάβαζα εδώ...... Καλό Παράδεισο !!!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από stathis73 »

toula έγραψε:Αιωνία σου η μνήμη Βασιλική ! Εύχομαι να είσαι αναπαυμένη στην αγκαλιά του Χριστού μας !!!

Πάντα σε διάβαζα εδώ...... Καλό Παράδεισο !!!
Αιωνία η μνήμη αυτής.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Εις μνήμη της Βασιλικής!!!!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ὡς ἄνθος μαραίνεται, καὶ ὡς ὄναρ παρέρχεται, καὶ διαλύεται πᾶς ἄνθρωπος,
πάλιν δὲ ἠχούσης τῆς σάλπιγγος, νεκροί, ὡς ἐν συσσεισμῷ,
πάντες ἀναστήσονται πρός τὴν σὴν ὑπάντησιν, Χριστὲ ὁ Θεός·
τότε, Δέσποτα, ἥν μετέστησας ἐξ ἡμῶν,
ἐν ταῖς τῶν Ἁγίων σου κατάταξον σκηναῖς,
τὸ πνεῦμα τῆς σῆς δούλης Χριστέ.

Αιωνία η μνήμη αυτής... :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”