Κίνηση για πανελλήνια ολονύχτια Παράκληση στην Θεοτόκο

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Κίνηση για πανελλήνια ολονύχτια Παράκληση στην Θεοτόκο

Δημοσίευση από dionysisgr »

Στα χρονια των πατερων μας, οχι πολυ μακρια απο εμας,
οταν επεφτε ενα γενικο η τοπικο κακο,
κατα το κοσμικο φρονημα εστω κακο,

(ασχετα εαν ηταν καλο πνευματικα σε βαθος χρονου, ομως ανθρωποι ειμαστε,
και πρεπει να ενεργουμε, και να παρακαλουμε τον Θεον, να μεταβαλλει),

ολοι οι Χριστιανοι, μαζι με τους Ιερεις και τον Επισκοπο τους, απευθυνανε Παρακληση, ολονυχτια, στην Υπεραγια Θεοτοκο,
ζητωντας την μεσιτεια της, προς τον Δεσποτη και Κυριο, να κανει Ελεος και να βοηθησει τον ευσεβη λαο Του, να περασει τις δοκιμασιες.

Σας παρακαλω λοιπον, σαν ιδεα, το θετω, οσο γραφικο η ουτοπικο και εαν ακουστει απο πολλους, για εμας δεν ειναι φυσικα, να θεσουμε θεμα παντου, απο τον Πνευματικο μας, μεχρι σε οποιον μπορουμε να επηρεασουμε, ακομα και Επισκοπο εαν εχουμε προσβαση, για να μπει σε κινηση η αιτηση για Πανελληνια Ολονυχτια Παρακληση στην Υπεραγια Θεοτοκο, να μας βοηθησει.

Απο τον Εβρο ψηλα στα συνορα εως την Κρητη νοτια, και απο την Κερκυρα εως την Κυπρο εαν ειναι δυνατον, να τελεστει συσσωμη παλλαϊκη σε ολους τους Ναους, ολονυχτια, μια καθορισμενη νυχτα, και να ενωθουν οι δεησεις προς την Χαρη Της.

Μιληστε, στειλτε επιστολες, καντε δημοσιευσεις, τηλεφωνα, οτι μπορειτε. Σας παρακαλω.

Δειτε το, σαν αναγκη, και πειτε μου την γνωμη σας, εγω ξεκιναω ηδη ενεργειες, για να θεσω θεμα, το οποιο δεν σας κρυβω οτι συζητιεται απο πολλους, δεν ξερω, τι ακουτε εσεις.

Λαβετε τον κοπο.

Λεγει ο Κυριος: "Αιτείτε, και δοθήσεται υμίν· ζητείτε, και ευρήσετε· κρούετε, και ανοιγήσεται υμίν. πάς γάρ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει"

Λοιπον τι καθομαστε, και τι εχουμε να χασουμε εαν δοκιμασουμε;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
eikonikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Greece

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από eikonikos »

Αυτή η ολονύχτια παράκληση θα μπορούσε να οργανωθεί από την επίσημη εκκλησία, καλό θα είναι να το προτείνει κάποιος στον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο,ώστε αν το δεχτεί, να γίνει την ίδια μέρα σε όλες τις εκκλησίες ταυτόχρονα.Πιστεύω ότι η Παναγία θα δώσει την λύση στην Ελλάδα. Η οικονομική κρίση ήταν ίσως μια τιμωρία διότι όλοι αποθρασυνθήκαμε και αλλοτριωθήκαμε σαν κοινωνία, ίσως έπρεπε να έρθουμε σε περισυλλογή.
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από aggelosmin »

Παντως στο Α.Ο. προσφατα που πηγα ολοι οι γεροντες μιλανε για ασχημη φτωχια που επερχεται καθως και για εμφυλιο πολεμο οπως επισης οτι μονον ενα θαυμα της Παναγιας μας μπορει να μας σωσει..Αυτα....μακαρι να γινει αυτη η παρακληση.Αν δεν επιτευχθει μπορουμε ολα τα μελη του φορουμ να κανουμε μια επικληση στην Θεοτοκο μας ειτε σε δικη μας εκκλησια ειτε στο Α.Ο.Εγω μπορω να ζητησω στον πνευματικο μου στο Βατοπαιδι να κανει μια παρακληση ομαδικη για εμας στην Παναγια μας...
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από Domna »

Eikonike , λεβέντη μου , έγραψες ότι η οικονομική κρίση ήταν ίσως μια τιμωρία διότι όλοι αποθρασυνθήκαμε και αλλοτριωθήκαμε σαν κοινωνία .
Ο σύζυγος μου όμως λέει ότι ο Θεός είναι ΑΓΑΠΗ και δεν τιμωρεί !!! Ο Θεός αφήνει να περάσουμε αυτές τις δοκιμασίες για να καταλάβουμε ότι χωρίς την Χάρη του Θεού η ζωή μας δεν θα πάει καλά . Μου είπε ακόμη ότι κανονικά ένας Χριστιανός δεν κάνει να βάζει στο στόμα του την λέξη τιμωρία γιατί η τιμωρία δημιουργεί φόβο και η ΑΓΑΠΗ δεν γνωρίζει φόβο !!!
Ο σύζυγος μου μου λέει ακόμη ότι πέρασε πάρα πολύ δύσκολα και σκληρά χρόνια αλλά ΠΟΤΕ δεν ένιωσε ότι αυτό που περνούσε είναι τιμωρία αλλά απλά σαν δοκιμασία και ότι προπάντως στις δύσκολες στιγμές ένιωθε βαθιά την ΑΓΑΠΗ του Θεού !!! Γι´αυτό λέει ο σύζυγος μου ότι εξαρτάται από τον κάθενα πως νιώθει την δοκιμασία που περνάει , δηλαδή εαν την νιώθει ως τιμωρία ή ως δοκιμασία που αφήνει να περάσει ο Θεός σε έναν άνθρωπο ώστε να δει ο Θεός το πόσο δυνατή είναι η πίστη και αγάπη που έχει για τον Θεό .
Ακόμη λέει ο σύζυγος μου ότι η Ελλάδα πέρασε πιο χειρότερες δοκιμασίες αλλά πιστεύει ότι η Ελλάδα εφόσον είναι ορθόδοξη θα την ξεπεράσει και αυτή !!!
Ο σύζυγος μου είναι γερμανός αλλά στην καρδιά ΕΛΛΗΝΑΣ . Ασπάθηκε την Ορθοδοξία πριν 11 χρόνια και υπεραγαπάει την Ελλάδα !!! Ο σύζυγος μου λέει ακόμη ότι σε εύκολους καιρούς είναι εύκολα να αγαπάς αλλά σε δύσκολες στιγμές φαίνεται το πόση αγάπη πραγματικά έχει κάποιος για την πατρίδα του .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από Domna »

Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από cloaca »

Πολύ καλή ιδέα.
Μπορούμε να την πούμε όλοι μας στους πνευματικούς μας για να το προτείνουν στους Μητροπολίτες τους.
Τέλεια ιδέα.Να γίνουμε σαν τους Νινευίτες.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από Domna »

ΠΑΝΑΓΙΑ:Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΥΕΡΓΕΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!
http://agioritikovima.blogspot.com/2010 ... .html#more
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από Domna »

ΛΙΤΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΒΗΜΑΤΑΡΙΣΣΑ ΣΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ
http://agioritikovima.blogspot.com/2010 ... _8834.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από dionysisgr »

Domna, και οι υπολοιποι αδελφοι,

Θα σας παρακαλεσω να μεινουμε στο θεμα μας και να μην βαζουμε δημοσιευσεις με ασχετο περιεχομενο, ουτε προσωπικες θεολογιες..

Εδω ζηταω ΜΟΝΟ, την γνωμη σας, για την σκεψη αυτη, και το τι ενεργειες μπορει να κανει ο καθενας για να γινει πραξη η ολονυχτια-παρακληση.

Συγκεκριμενα, και αποκλειστικα.

Σε παρακαλω. Ειναι ειδικο το θεμα, μην το διαλυσετε.

Εαν καποιοι δεν συμφωνειτε, πειτε το απλα, η μην συμμετεχετε καθολου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κινηση για πανελληνια ολονυχτια Παρακληση στην Θεοτοκο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κι' εγώ συμφωνώ.
Δεν είναι καθόλου γραφική η σκέψη, ίσα ίσα είναι ρεαλιστική και σωστή.
Αν η βασική αρχή της κοσμοθεωρίας μας, θέλουμε να λέμε ότι είναι η Πίστη μας, τότε σε αυτή την κατεύθυνση πρέπει να κινούμαστε.
Η "κοσμική" μας αντίδραση, όπως η ψήφος μας στις εκλογές, η συμμετοχή μας σε ενδεχόμενα συλλαλητήρια ή απεργίες, δεν υποκαθιστούν με τίποτα την πνευματική μας "κινητοποίηση".

Ισως να μπορούσε να υπάρξει και μια συζήτηση με κάποιους Αγιορείτες, στο επικείμενο προσκύνημα του φόρουμ, να κάνουν κι' αυτοί μιά νύξη, η συμβολή τους μπορεί νάναι σημαντική μιάς και πολύς κόσμος σέβεται το Αγιον Ορος, ίσως έτσι να ανάψει μιά θρυαλλίδα και να επιτευχθούν όλα τούτα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις του agiooros.net”